Connect with Us

Akuzat e forta/ Edi Rama mbështetës i krimit, grabitës i shqiptarëve

Aktualitet

Akuzat e forta/ Edi Rama mbështetës i krimit, grabitës i shqiptarëve

Publikuar

-

rama mesazh opozites

Ish-kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili vijon të hedhë akuza në drejtim të kryeministrit Rama dhe mazhorancës socialiste.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se Edi Rama nuk iu ka lënë asgjë shqiptarëve, pasi sipas tij, ka zgjedhur të grabisë paratë e qytetarëve.

“Ky Ekzekutiv është pjella më e keqe e bashkimit të Autoritarizmit Psikopatik me Krimin dhe Edi Ramën në mes të tyre si ura lidhëse mes të dyve”-shkruan ndër të tjera Vasili.

Postimi i plotë:

Autoritarizmi Psikopatik,Krimi dhe Edi Rama ne mes!!

Autoritarizmi Psikopatik eshte ulur kembekryq ne Shqiperi.

Eshte Autoritarizem, sepse shperdoron e dhunon cdo ligj si dhe te drejten per te vene firmen ne cdo shkrese antiligjore shteti me qellimin e vetem grabitjen e parave e interesave publike, eshte edhe Psikopatik sepse nuk bazohet as tek logjika,as tek ekulibrat e medha shoqerore as te politika e arsyes,por thjesht te histeria e grabitjes dhe e padijes.

I gjithe Autoritarizmi Psikopatik ka me vete ne cdo cast e
ne cdo veprim, Krimin.

Ka Krimin kur grabit zgjedhjet, ka Krimin kur grabit miliarda leke para’ shteterore me koncesione e tendera, ka Krimin kur dhunon qytetaret, ka Krimin kur behen zgjedhje ne universitete,ka Krimin kur i mbyll gojen drejtesise e prokurorise,ka Krimin kur ha dreka e darka me ta,ka Krimin kur shantazhon njerez te ndershem,qe e duan kete vend.

Mes Autoritarizmit Psikopatik dhe Krimit qendron Edi Rama; zoterues e shperdorues i pushtetit ne njeren ane dhe perdorues e mbeshtetes i krimit nga ana tjeter.

Edi Rama nuk u ka sjelle asgje te mire shqiptareve.

Ai erdhi dhe po iken duke lene pas nje model te pacipe hajduterie shteterore

Ai erdhi dhe po iken,por qindra drejtuesve shteterore te te gjitha niveleve, do tju dale per shume kohe gjumi naten, si bashkeautore dhe bashkepergjegjes te kesaj hajduterie te udhehequr nga Edi Rama.

Ai erdhi dhe po iken duke lene pas nje destrukturim shkaterrimtar te Ekzekutivit edhe si strukture edhe si nivel profesional edhe si pushtet thellesisht i korruptuae,edhe si dhunuese e pashembullt e ligjit.

Ky Ekzekutiv eshte pjella me e keqe e bashkimit te Autoritarizmit Psikopatik me Krimin dhe Edi Ramen ne mes te tyre si ura lidhese mes te dyve.

Blerja e zgjedhjeve permes krimit eshte provuar tashme publikisht, juridikisht e moralisht.

Çdo kryeminister me minimumin e psiqikes dhe ndergjegjes normale do te ishte vetelarguar me kohe.

Do te ishte larguar sic kane bere shume kryeministra ne Shqiperi dhe ne bote, te cilet nuk kane qene pergjegjes asfare te nje kriminalizimi te tille si i Edi Rames,por vetem sepse tensionimet politike jua kane kerkuar jane larguar.

LEXO EDHE:  Qytetarët tallen me kryeministrin/ Je magjistari më i mirë, nga gënjeshtrat je rritur

Por Edi Rama i ka duart e lidhura sepse pushtetin ekzekutiv e ka krimbur ne pergjegjesi te renda pa shpetim dhe litaret e krimit i rrine pas qafe.

Sot ky Autoritarizem Psikopatik i bere njesh me krimin eshte nje precedent,qe Europa e pas Luftes se Dyte Boterore nuk e ka pare ne asnje vend te saj.

I quajtur Kolumbia e Europes ky eshte pushteti i Edi Rames dhe njeherazi precedenti me i padegjuar,me i rrezikshem modeli me shkaterrimtar per demokracine,dhe si tille kjo lloj qeverisjeje duhet shembur me cdo mjet.

Djegja e mandateve te opozites ishte dhe mbetet kushtrimi per asgjesimin e Shtetit Demokratik ne te gjitha zhtyllat e tij, kriminalizimit shteteror pa precedent dhe te Kolumbizimit te Shqiperise nga rilindja e Edi Rames.

Asgjesimi i zgjedhjeve dhe asgjesimi i hetimit te prokurorise per krimin zgjedhor te bere publik nga VOA eshte fshehja e pa precedent e krimit elektoral,qe polli pushtetin e kriminalizuar te Edi Rames.

Cdo qendrim,aksion politik dhe veprim publik sot natyrshem do te jete i pa precedent, sepse e tille e paprecedent dhe shume e rende eshte situata e krijuar nga autoritarizmi psikopatik i bere njesh me krimin e Edi Rames.

Sot Edi Rama flet me orë te tera kunder opozites,por nuk guxon te flase asnje minute kunder krimit,
sot Edi Rama serish flet me ore te tera kunder opozites, por asnje minute kunder korrupsionit,
sot ai flet me ore te tera kunder qytetareve protestues,por asnje minute kunder krimineleve dhe trafikantet qe rrembejne pronat tek Unaza e Re,tek Bregi i Lumit,
sot flet me ore te tera per Moniken dhe Lulin, por as guxon tu zere as emrin me goje krimineleve ane e mbane vendit,
sot arreston femije,gra e te moshuar,por as nuk guxon te arrestoje e as tu afrohet krimineleve e trafikanteve.

Vetem nje Psikopati Autokratike kriminale,qe eshte ulur ne karrigen e kryeministrit mund ta guxoje nje kriminalizim te ketyre permasave.

Ndaj te gjithe brenda dhe jashte Shqiperise,ne Europe e SHBA,ne politike e diplomaci,ne shqip dhe ne anglisht duhet te pranojne se mbyllën syte perpara ketij modeli paprecedent te kriminalizimit shteteror.

Sot te gjithe e kane per detyre te mbeshtesin betejen e shqiptateve per ta zhbërë dhe shkaterruar kete model kriminal shteteror me cdo mjet dhe veprim qe natyrshem do te jete demokratik dhe Asimetrik,sepse Autoritarizmi Psikopatik dhe Krimi,me Edi Ramen ne mes do te thote mbreterimi i antishtetit.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Fatos Nano refuzon Kongresin e Ramës?

LEXO EDHE:  Edi Paloka reagon ashpër pas akuzave: Çështjen do e çoj në gjykatë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

 

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Qytetarët “kryqëzojnë” Ramën/ Sot jemi me studentët, jo pikturat e tua 3D

LEXO EDHE:  Qytetarët tallen me kryeministrin/ Je magjistari më i mirë, nga gënjeshtrat je rritur

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: