Connect with Us

“Buzëqeshja e depresionit”/Çfarë është dhe si ta kuptoni nëse e keni

Life Style

“Buzëqeshja e depresionit”/Çfarë është dhe si ta kuptoni nëse e keni

Publikuar

-

Kjo lloj buzëqeshjeje është në vetvete një emër tjetër për të quajtur depresionin- ose një mërzitje kronike që ndikon në ç’rregullimin e gjumit, ndryshimet e oreksit apo ndjesi të tjera si frikëra apo atake paniku.Nëse ndiheni pa energji, çdo ditë është e njëjta gjë dhe s’e kuptoni pse, kjo do të thotë që ka diçka që s’shkon me gjendjen tuaj emocionale.

Ndoshta ndjen që i ke gjithë simptomat më lart, por sërish vazhdon jetën normalisht: shkon në punë, del me miqtë apo familjarët dhe je gjithnjë me një buzëqeshje në fytyrë.

LEXO EDHE:  Me dorën në zemër dhe buzëqeshje “vesh më vesh”/ Ruçi siç nuk e keni parë kurrë, para Yuri Kim

Nga mjekësia kjo njihet si “buzëqeshja e depresionit”. Por ç’është në të vërtetë buzëqeshja e depresionit?

Njerëzit herë pas here përpiqen ta kamuflojnë duke i vendosur pikërisht këtë maskë simptomave që po përjetojnë. Ata ngrihen çdo mëngjes, vishen, shkojnë në punë dhe vazhdojnë të ndërveprojnë m të tjerët pavarësisht si ndihen nga brenda.

Ky nuk është një term që ekziston, por ekspertët e përdorin për t’i bërë njerëzit të kuptojnë gjendjen aktuale të tyre dhe të kërkojnë ndihmë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“S’ka njeri të të zëvendësojë”/ Çiljeta merr suprizën e veçantë nga i biri

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga është nënë e një djali që e ka quajtur Fernando.

Shpesh ajo ka treguar se ka një lidhje të veçantë me të. Së fundmi, këngëtarja ka marrë një surprizë të këndshme nga i biri, të cilën e ka ndarë dhe me ndjekësit në Instagram.

Vogëlushi i ka lënë mamasë së tij një pusullë të ngjitur në frigorifer, në të cilën ka shkruar fjalët më të ëmbla për këngëtaren.

LEXO EDHE:  Alarmohet Elbasani/ Shfaqet sëmundja e tmerrshme që sterilizon meshkujt, video

LEXO EDHE:  "Sëmundja po më zë pjesën më të madhe të trupit"/Kim Kardashian kërkon ndihmë nga fansat

“Është dora jote që më përkëdhel çdo natë, është zëri yt që më qetëson, është trupi yt që ngrohtësi më fal. Dua të të kem pranë, deri kur dita të agojë. Ti për mua je gjithçka në këtë botë e s’ka njeri të të zëvendësojë. Ti për mua je gjithçka e për ty gjithmonë do të kem nevojë”, janë fjalët që ka shkruar vogëlushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Trup perfekt, Hygerta Sako i mahnit të gjithë me format e saj

Publikuar

-

Nga

Hygerta Sako njihet si një nga moderatoret më të spikatura të sportit në Shqipëri, ku përveç moderimit tërheq vëmendjen edhe për linjat e saj perfekte trupore.

Prezantuesja e “Rubrika Sportive” në “Rtsh”, i ka magjepsur ndjekësit e saj në “Instagram” së fundmi. Hygerta ka postuar një foto nga plazhi, teksa po kalon pushimet.

Ajo që tërheq menjëherë vëmendjen janë linjta e saj trupore, kjo edhe për faktin se shpesh bukuroshen e “Rtsh” e kemi parë të bëjë palestër. Pikërisht në foton ku shfaq linjat e saj edhe reagimet kanë qenë të shumta, sigurisht pozitive.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Publikuar

-

Nga

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Abigail Ratchford është një nga modelet më seksi të ekranit. Përveç modele ajo është dhe një aktore shumë e zonja.

Gjithashtu ka pozuar për marka shumë të njohura. Abigail është mjaft e ndjekur në rrjetet sociale ku eksopozon format e saj bombastike.

Modelja numëron më shumë se 9.1 milionë ndjekës në Instagram me të cilët ndan fotot e saj më të nxehta. Për më tepër shihni galerinë me fotot më të nxehta të Ratchford./ CNA.al

LEXO TE PLOTE