Keni zbokth në vetulla? Çfarë e shkakton dhe disa ide si ta hiqni qafe – CNA
Connect with us

Life Style

Keni zbokth në vetulla? Çfarë e shkakton dhe disa ide si ta hiqni qafe

Publikuar

-

Përgjithësisht zbokthi në vetulla apo kudo tjetër ku ka qime, është tepër irritues.

Në mënyrë që ju ta mbani nën kontroll, dermatologia Ilyse Lefkowicz sqaron se pikësëpari duhet që ta trajtoni zbokthin me shampo të posaçme anti-zbokth. Njëherazi duhet me çdo kusht të shmangni dushin e nxehtë, këtë duhet ta keni mirë parasysh.

Nëse lëkura është tepër e acaruar atëherë duhet menjëherë që të drejtoheni tek një dermatolog specialist.

Mos e pastroni vetullën (mos hiqni qimet) nëse zbokthi është prezent dhe lëkura është e irrituar! Gjithashtu mundohuni që të shmangni kremrat anti-rrudhë pasi realisht do bëjnë që lëkura të acarohet më keq.

Një faktor i cili përkeqëson gjendjen tuaj dhe që duhet me patjetër që t’i kushtoni rëndësi është stresi. Mundohuni që t’i hiqni mendimet negative dhe herë pas here t’i ushqeni vetes ndjenja pozitive.

 

Aktualitet

Nga njeriu me penisin më të gjatë në botë tek seksi i rastësishëm/10 kuriozitete rreth marrëdhënieve intime

Publikuar

-

shenjat dhe seksi

Tracy Clark Flory njihet në mediat e huaja si një gazetare eksperte në shkrimin e artikujve erotikë e cila tregon disa të vërteta të mëdha rreth seksit.

Ajo vendosi që 10 të vërtetat e mëdha rreth seksit,  t’i ndajë me gjithë botën.

1. Ju nuk duhet të ndiheni të zënë ngushtë duke folur për tema të nxehta me familjen tuaj. Disa të afërm të Tracy, përfshirë edhe babanë e saj, i kanë vlerësuar në mënyrë të përsëritur artikujt e saj.

2. Rregulli i internetit numër 34 është i vërtetë dhe thotë: “Nëse diçka ekziston, ata kanë bërë pornografi”.

3. Ne nuk duhet të gjykojmë identitetin seksual të një personi. Nëse një burrë është me një grua, kjo nuk do të thotë se ai është i drejtë. Nëse dy njerëz janë të martuar, ato nuk janë domosdoshmërisht monogamë.

4. Gjithçka është e vlefshme edhe në dashuri. Ju mund të jeni në favor të seksit të rastësishëm, por mund të pëlqeni edhe shoqërimi tradicional. Të dyja qasjet janë legjitime.

5. Të gjithë njerëzit kujdesen për penisin e tyre, madhësinë dhe pamjen e tij. Ata janë të fiksuar me të.

6. Gjithkush pyet veten nëse janë normale, dhe përgjigja është po, sepse nuk ka mënyrë të drejtë ose të gabuar për të provuar seksin.

7. Ne jemi të gjithë në kërkim të dashurisë. Megjithëse ne dëshirojmë të flasim për seksin dhe të mburremim sa të mirë jemi në shtrat, ne të gjithë kemi frikë se mos refuzohemi ndaj edhe kërkojmë dashuri.

8. Bari i fqinjëve nuk është gjithmonë i gjelbër. Edhe njerëzit që duken të talentuar kanë probleme. Për shembull, njeriu me penisin më të gjatë në botë (jo më pak se 34 centimetra) vështirë se arrin një ereksion të plotë dhe vështirë se mund të qëndrojë me një partnere gjithë jetën.

9. Shumë njerëz janë të dëshpëruar për të folur për seksin. Shumë njerëz po vdesin t’i zbulojnë një gazetari sekretet e tyre më të pambrojtura. Megjithatë, në rrethana të tjera, seksi mbetet tabu.

10.Nuk ka marrëdhënie standarde. Disa njerëz arrijnë të jenë të lumtur monogome, shumë të tjerë janë poligamë dhe këtu nuk ka asgjë të keqe, nëse të gjithë pajtohen.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Penisi i verës”/ Çfarë ndodh gjatë temperaturave të larta me meshkujt?

Publikuar

-

Mesa duket ndryshimi i temperaturave veç lodhjes së tepërt shkakton edhe ndryshime tek organet gjenitale. Sipas “Mirror” temperaturat e larta dhe vapa përvëluese ndikon pozitivisht tek meshkujt, më saktë tek penisi i tyre.

Fenomeni i quajtur “Penisi i verës”, e bën penisin të duket më i madh dhe ky term u përdor pasi shumë burra këmbëngulën se moti i ngrohtë po bënte që penisi i tyre të rritej.  Ata thanë se gjatë dimrit, madhësia nuk ishte kjo. Disa të tjerë u shprehën se vinin re ndryshime edhe në testikujt e tyre.

Ekspertët thonë se në fakt ky është një fenomen, por madhësia e penisit nuk ndryshon. Burrat mendojnë se penisi i tyre është rritur pasi gjatë të nxehtit ai është më shumë i kontraktuar.  Kur jashtë është shumë vapë, kontakti me ujin është më i shpeshtë prandaj perceptimi i një penisi më të madh është real.

Burimi:Mirror

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E frikshme/ Këto janë pasojat e fshehta të pagjumësisë

Publikuar

-

pasojat e fshehta te pagjumesise

Obeziteti

Gjatë gjumit trupi ynë çliron leptinë, një hormon që kontrollon ndjesinë e ngopjes. Ata që flenë pak kanë tendenca që ta shtyjnë trupin e tyre që të prodhojë një hormon që provokon uri dhe ul energjinë, duke i bërë këta persona që të ndjehen të lodhur dhe me pak energji përgjatë gjithë ditës.

Ulet aftësia për të arsyetuar

Mungesa e gjumit, ndikon edhe në tru duke ulur kapacitetin e memories si dhe aftësinë analizuese e cila duhet në momentin kur duhet të marrim vendime.  Si rezultat bëhet e vështirë që të mësosh diçka të re, të përpunosh apo të artikulsh informacion.

Ulet imuniteti

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Chicago, gjumi i pakët, redukton prodhimin e antitrupave, duke sjellë kështu dhe mangësi në sistemin imunitar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Trending

Read previous post:
Serbët ndalojnë këshilltarin e kryeministrit të Kosovës

Të enjten, në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në vendin e njohur si "Dheu i Bardhë", është ndaluar nga...

Close