Connect with Us

Nga Andi Përmeti/ Më i keqi dhe më i pushtetshmi sot është Kryeministër

Aktualitet

Nga Andi Përmeti/ Më i keqi dhe më i pushtetshmi sot është Kryeministër

Publikuar

-

Fakti që unë kam bërë sot betimin si deputet, nuk e bën më të mirë këtë parlament. As nuk e ndyshon fare bindjen time se ai është produkt i një pazari të pistë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, të cilën e kam refuzuar dhe denoncuar publikisht që ditën e parë të saj.

Por më shumë se kaq, qënia ime në këtë sallë nuk më pengon aspak që ta konsideroj Shqipërinë në një krizë të fortë politike për shkak të sistemit të gabuar, i cili ka ardhur duke degraduar që nga ndryshimet kushtetuese të 2008-ës. Dhe sot jam në parlament për t’u zotuar se çdo ditë e imja këtu, sado që të zgjasë kjo kohë, do të jetë në funksion të riformatimit të tij, si e vetmja rrugë për ta kthyer Shqipërinë në një vend normal.

Diferenca mes atyre që e dogjën mandatin me ne që e pranuam atë si përgjegjësi, është se ata mendojnë se fitorja arrihet nuk ikur, kurse ne gjykojmë se ajo vjen vetëm duke qëndruar. Ata mendojnë se kundështari mundet duke hedhur në erë veten, kurse ne e shohim që kjo mund të arrihet vetëm duke u përballur me të në të gjitha rrethanat. Koha do ta tregojë shumë shpejt se cilët prej nesh kanë të drejtë, por jam shumë i sigurt se shenjat e para janë dhënë.

Për këto arsye them me plot gojën se sot nuk kam ndonjë arsye për t’u krenuar si deputet i ri i këtij parlamenti, por ky nuk është gjithashtu një moment për të ulur kokën, sepse, as kam kërkuar, dhe as jam duke marrë ndonjë gjë që nuk më takon.

Unë nuk e di se sa njerëz mund ta kenë votuar PD-në, kur kanë parë në listë emrin tim, por kjo gjë vlen njësoj edhe për Lulzim Bashën, kryetarin e partisë, i cili ka vendosur vetëm dhe njësoj për të dy ne. E pra, unë dua që kjo praktikë e shpifur, që nxitet nga një sistemi që nxit autokratizmin dhe servilizimin, të marrë fund sa më shpejt që të jetë e mundur. Sepse dua që deputetin ta zgjedhin njerëzit dhe jo një person i vetëm, që identifikohet me siglën dhe vulën e partisë, edhe sikur ky të jetë mandati im i parë dhe i fundit si deputet.

Jam shumë i lumtur që kam konstatuar se shumë kolegë të opozitës, me të cilët do të kem fatin dhe nderin të bashkëpunoj, janë shprehur publikisht se janë gjithashtu për një ndryshim të fortë të sistemit politik, sepse e shohin atë si një pengesë serioze për të ardhmen europiane të Shqipërisë.

Por unë e di se vetëm me votat tona kjo është e pamundur dhe se kjo kërkon kontributin e të gjithëve. Në këtë kontekst, po guxoj t’u drejtohem modestisht  dhe kolegëve të mazhorancës, të cilët natyrisht kanë shumë më tepër eksperiencë se unë.

Fakti që ju jeni në këtë sallë, ndërkohë që të tjerët i dorëzuam mandatet, nuk ju bën as më të nderuar dhe as më patriotë se ata. Por juve patët fatin, që nuk morët të njëjtin urdhër nga i pari juaj, sepse jam i sigurt që do të kishit bërë të njëjtën gjë me ndonjë përjashtim të vogël. Që do të thotë se nesër nuk i dihet, sepse kështu ka mbërritur puna, që t’i bindeni qorrazi liderit, pa e menduar dy herë, dhe kjo është e rëndë.

A nuk jeni ju të njëjtët që i merrni vesh ndryshimet e qeverisë në mbledhjen e Asamblesë, ku mërziten dhe gëzohen live para kamerave, si ata që lënë postet, ashtu dhe ata që vijnë për t’i zevëndësuar? Dhe këtu nuk është fjala vetëm se ky është një proces poshtërues, por ai ka sjellë dëme shumë të mëdha në të gjitha institucionet e vendit. Ndaj edhe do t’ju ftoja ta mendonin seriozisht edhe ju, jo thjesht për të shpëtuar nga fyerja personale, por për të qenë në shërbim të një ambjenti politik në dobi të qytetarëve të këtij vendi.

Thënë këtë, nuk i heq asnjë presje bindjes sime se Shqipëria drejtohet sot nga një qeveri e korruptuar, e cila duhet të ndëshkohet me votë, në rastin e parë që do të shkohet në zgjedhje. është jashtë çdo diskutimi se Edi Rama ka kryer abuzime të panumërta me koncensione, me tendera, me taksa dhe tatime, ndërkohë që arroganca e pushtetit dhe padrejtsia në këtë vend janë shtuar prej keqqeverisjes së tij.

LEXO EDHE:  Luksi i Etilda Gjonajt/ Andi Përmeti zbret 'skandalin' në Komisionin e Ligjeve

Lidhjet e politikës me krimin, shitblerja e votës dhe kanabizimi i Shqipërisë janë realitete të pamohueshme, për të cilat kjo qeveri duhet të japë llogari një më një, madje, jo vetëm kur të votohet në zgjedhje, por pse jo edhe para drejtësisë.

E vetmja gjë për të cilën ajo nuk mund të fajësohet është që të bëjë më të mirë opozitën dhe ne këtë nuk do t’ia kërkojmë. Sepse nuk është përgjegjësi e saj që PD nën drejtimin e Lulzim Bashës nuk arriti asnjë ditë të bënte diferencën me të, që shqiptarët të shikonin shpresën reale për ndryshim dhe jo thjesht një rotacion të rëndomtë pushteti. Siç nuk mund të akuzohet ajo edhe për vendimin ekstrem të djegies së mandateve, që është totalisht përgjigjegjësi e atyre që e morën.

Por kjo nuk do të thotë se prej kësaj Edi Ramës mund t’i lindë e drejta të luajë me opozitën, sepse nuk do ta ketë aspak të lehtë dhe nuk do ta lejojmë. Ai nuk mund të sillet sikur përballë tij janë dy opozita, njëra që është jashtë parlamentit, dhe njëra brenda kësaj salle. Sikur me njërën do të punojë, por nuk mundet, ndërsa me tjetrën nuk do, por ajo i ka rënë në pjesë, sepse nuk do të arrijë kurrë të përfitojë nga ky marifet djallëzor për ta skualifikuar të gjithë opozitën.

Sa kohë të jemi përballë tij në këtë sallë do të na ketë për të denoncuar aferat dhe skandalet e pushtetit, por edhe për të propozuar nisma në shërbim të qytetarëve shqiptarë. E vetmja pikë ku mund të biem dakord me të janë ndryshimet e domosdoshme të Kushtetutës dhe të Kodit Zgjedhor që i japin fund sundimit të kryetarëve dhe çlirojnë listat e partive, që qytetarët t’i zgjedhin vetë përfaqësuesit e tyre. Për çdo gjë tjetër, ta harrojë votën dhe bashkëpunimin tonë.

Edhe atyre mendjendriturve të revolucionit, që na quajnë “opozita e re” u themi se na nderojnë me atë emër, i cili nuk është fare për t’u mërzitur. Por duhet ta dinë që të qenit opozitar nuk e përcakton, as udhëheqësi dhe, as partia, të cilës ata i shërbejnë përkohësisht. Sepse opozitë është raporti që njeriu zgjedh me qeverinë dhe ne nuk kemi asnjë ditë të vetme të jetës sonë që të kemi bërë pazar me Edi Ramën dhe njerëzit e tij. Dhe ju siguroj që sot nuk do të ketë kurrë as në të ardhmen.

Nëse doni të gjeni patjetër dikë nga kjo lloj kategorie nuk e keni fare të vështirë, është shumë afër prej këtu, sepse ka ikur vetë nga parlamenti. Ndryshe nga ai, ne nuk mendojmë se mandatet janë për t’u djegur, shitur, apo blerë, siç kanë ndodhur shpesh këto vite, por ato janë për t’u përdorur në dobi të atyre që të kanë zgjedhur, dhe pikërisht këtë do të bëjmë.

Unë besoj se Shqipëria ka nevojë për deputetë dhe jo për kartona, që ngrihen dhe ulen me një komandë, të cilët madje edhe mund të digjen me urdhër partie. Vendit i duhen politikanë më personalitet, që mund ta detyrojnë liderin të vetëpërmbahet dhe të bëjë gjë e duhur për publikun, dhe jo për ushtarë të verbër, që i kanë lënë udhëheqësit edhe të drejtën për të menduar për ta.

Së bashku me kolegët e mi demokratë, por edhe me të tjerë që kanë të njëjtin vizion politik, kam besim se do të bëjmë çdo gjë që kemi në dorë në funksion të kësaj kauze, e cila nuk është e sot kauza e një grupi të veçuar deputetësh apo politikanësh, por është çështje e shumicës dërrmuese të qytetarëve shqiptarë.

Ky është një sistem i kalbur politik, i cili duhet rrëzuar një orë e më parë. Qoftë edhe vetëm për të mos pasur më debate të tilla për djegie apo marrje mandatesh, do t’ia kishte vlejtur. E dimë që nuk është një ndërmarrje e lehtë, pasi përfituesit e tij, do të përpiqen ta mbajnë të mbyllur rrethin vicioz, ku po përpëliten prej vitesh shqiptarët. Më i keqi dhe më i pushtetshmi prej tyre është sot kryeministër, ndërsa të tjerë janë jashtë, por ne nuk duhet të dekurajohemi nga kjo.

Sepse e ndjejmë gjithashtu se kjo është një betejë që mund të fitohet, pa asnjë diskutim. Zoti na ndihmoftë për të ndihmuar Shqipërinë!

Ju faleminderit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Video erotike e deputetit të Lulit/ Kandidati i PD: Bashës i trokiti dy herë fati…

LEXO EDHE:  Rama duhet rrëzuar/Pse Basha nuk është zgjidhja?

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Je politikani më i dështuar në Shqipëri”/ Demokratët ia heqin vizën Bashës për kryeministër

LEXO EDHE:  Video erotike e deputetit të Lulit/ Kandidati i PD: Bashës i trokiti dy herë fati...

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: