Connect with Us

Rama ka nevojë gjithmonë për një “Koço”

Aktualitet

Rama ka nevojë gjithmonë për një “Koço”

Publikuar

-

Kryeministri ynë gjithmonë ka pasur nevojë për një ledhatar, një “Koço”, që ta përkëdhelte, t’i tregonte rrugën, t’i mësonte kush janë të mirë e të këqinj, cilët të mbajë miq e armiq, si mbahet partia e si qeveriset Shqipëria, e të tjera si këto.

I madhi ynë kryeministër, dikur kishte mbi kokë komisar Koço Kokëdhimen, që i la gjithë jugun e Shqipërisë, pas Vlorës i shtoi edhe Mallakatrën, Tepelenën, Gjirokastrën e Sarandën.

Biri im, i thoshte Koçoja, dua të bëhem edhe Sekretar i Përgjithshëm, pasi u bë deputet dhe iu hapen orekset se mund të zaptonte Partinë Socialiste, por këtu ngeci gjithçka. Nga PS-ja e dëbuan, shpejt e shpejt Rama e shpalli armik dhe Edi ngeli pa babushin e tij të vogël, Koço Kokëdhima.

Edi Rama, Baton Haxhiu
                  Edi Rama, Baton Haxhiu

Iku Koçoja, por vendi nuk do të ngelej bosh. Dikush do ta zinte dhe me shpejtësi, Baton Haxhiu mori rolin e Koços. I ardhur nga Kosova, filloi të sulmojë, të flasë dhe urdhërojë. Nuk ka ndonjë ndryshim të madh mes Koços dhe Batonit. Të dy një rol bëjnë. Janë si dy pika uji. Përkëdhelin dhe e mësojnë kryeministrin tonë, por edhe e braktisin dhe e tradhëtojnë.

LEXO EDHE:  Arrestimet në Kukës/ Nano: Tahma e Ramës për të sunduar

I krijojnë armiq, besnikë dhe intriga thjeshtë dhe vetëm që të dëgjojnë dhe të përfitojnë sa më shumë.

Batoni ka zëvëndësuar Koçon. Jo se donte vetë, por sepse kryeministri ynë nuk rrinte dot pa një “Koço”, dhe Haxhiu mund ta bëntë këtë më mirë se askush tjetër.

Lenini dikur ka thënë “Revoluciuni ka edhe firo, një bie dhe një ngrihet”, këtë parim ndjek edhe Rama ynë. Atij i bie një Koço dhe i ngrihet një tjetër.

Kryeministri ynë nuk jeton dot pa “Koçon” e tij, edhe pse emrin mund ta ketë Baton./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. ben

    24 Prill, 2019 at 1:56 pm

    Lereni Gaz bythen te shijoje jeten,Gazi e ka kalu ylberin.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  “Furtuna” në Hipoteka/ Basha i kujton Ramës Durrësin: Ç’bëre me Çyrben

LEXO EDHE:  Rama për tërmetin/ Ngjau si mallkim për t’u larguar nga Shqipëria pas krizës psikologjike të negociatave

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Arrestimet në Kukës/ Nano: Tahma e Ramës për të sunduar

LEXO EDHE:  Rama për tërmetin/ Ngjau si mallkim për t’u larguar nga Shqipëria pas krizës psikologjike të negociatave

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Publikuar

-

Nga

Brataj “ultimatum”/ Kamarierët mos përdorin dorezat!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i ka bërë thirrje kamarierëve të mos mbajnë doreza.

Sipas Bratajt, mbajtja e dorezave është burim hepatitesh pasi ato nuk ndryshohen sa herë i shërbehet klientëve të ndryshëm.

“Kamarierët mos përdorin dorezat sepse nuk i ndërrojnë sa herë i shërbejnë klientëve. Nuk kanë qenë asnjëherë të detyruara, kanë qenë të rekomanduara. Dorezat janë burim hepatitsh për vetë njerëzit, sepse t’i mbash 8 ore krijojnë problem”, tha Brataj më “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE