Connect with Us

“Qyqa moj motër mos na e vranë Klemin”/ Berisha demaskon hetimet për grabitjen e Rinasit

Aktualitet

“Qyqa moj motër mos na e vranë Klemin”/ Berisha demaskon hetimet për grabitjen e Rinasit

Publikuar

-

berisha demaskon

Ish kryeministri Sali Berisha në një postimm në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me hetimet dhe arrestimin e disa personave si bashkëpunëtorë të grabitjes së Rinasit.

Berisha ka hedhur idenë se personat e arrestuar dhe provat e nxjerra janë të inskenuara nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, kryeministri Edi Rama dhe Policia e Shtetit.

Analiza e Berishës:

Fakte shkaterrimtare mbi parodine e operacionit Fred Alizoti bis!

Damkoset hetimi me Fred Alizotin bis.

Narkopolicia ka krijuar jo vetem dishmitar te rreme por dhe fajtor te perhershem pa faj!

Te dashur miq, panik i madh tek Edvin, Vasal Kimiku, Ndrikull Reformata dhe soji i tyre ka shperthyer per grabitjen shteterore te shekullit. Kjo sepse gjashte nga pergjegjesit direkt te perfshire ne rreth te kuq, kater jane nga rrethi me i ngushte i Edvinit.

Konkretisht, garbitja shteterore e shekullit ka pergjegjes kryesor Gjeneral Kanabisin, minister i brendshem dhe deri pak kohe me pare kryetar i bordit te Aviacionit Civil pra pergjegjesi kryesor per sigurine e aeroportit, ndrikull Reformaten, Don Agaçion, famozin Enio Bushi, perkatesisht anetar i bordit te autoritetit te aviacionit civil, aksioner ne kompanine e sigurimeve dhe avokat i Reformatos dhe shume i dashur i Rames.

Ne fillim Vasal Kimiku dhe jo badiguardi i Eskobarit, leshoi lajthitjet vetakuzuese me te cilat qeshen dhe vazhdojne te qeshin edhe sot mediat dhe qe faktonte se ishte ne tave. Sipas gjeneral Kanabisit, Muratin e vrau policia paçka se nuk ka asnje prove te faktoje kete dhe te hedhe poshte te verteten se Muratin e vrane anetaret e bandes se tij, apo policia veproi shkelqyeshem, dhe dukej sikur thoshte kete sepse policia lejoi perseritjen copy paste te grabitjes se 30 qershorit te vitit 2016.

Por thagma me e madhe e Vasal Kimikut ishte pohimi i tij se parate jane djegur duke pohuar me kete te fundit se grabitja ishte vetem shteterore, duke ju thene shqiptareve se parate mos na i kerkoni se ato jane zhdukur njelloj si tre heret e tjera, pra per arsye shteterore. Pas diskretitimit te madh me keto pohime dhe deklarata te Rames dhe grupit te hajnave rreth tij dhe meqe ditet kalonin dhe pollet provonin se shqiptaret e tronditur nga grabitja shteterore e shekullit gishtin dhe grushtin e drejtonin drejt Edvinit dhe rrethit te hajnave te tij, per te fshehur gjurmet e grabitjes shteterore u zgjodh dhe u montua me shpejtesi dhe mungese te plote profesionalizmi skema e operacionit tashme te njohur me emrin kod Fredi Alizoti.

Badiguardi i Eskobarit dhe narkos te tjere me uniforme perdoren per skenarin e ri Fred Alizoti bis, elemente te ndryshkur dhe pa asnje vlere te skenarit te “zbulimit” me prova fallco te grabitesve por jo te parave te ngjarjes se qershorit te vitit 2016.

Mbi bazen e Fredi Alizotit bis, Alkond Begos narkopolicia deklaron Klement Çalen si autor kryesor te grabitjes natyrisht pasi e njoftuan te zhdukej sepse do ta akuzonin njelloj si ne rastin e pare paçka se ai rrinte i lire pa i hyre ferra ne kembe, pasi marreveshja ishte per ta akuzuar dhe jo per ta arrestuar perndryshe ai do te zberthente dhe hidhte ne ere kallp operacionin e narkopolicise me te cilin ajo mbulon grabitjen shteterore.

LEXO EDHE:  “Shqiptarët duhet ta krehin Ramën për leckash”/ Berisha këshilla opozitës

Kulmin parodia me Çalen arriti me proven kryesore qe paraqiten sot per implikimin e tij, e cila sipas tyre ishte nje telefonate e stisur se bashku me vet Çalen midis kunatave te tij, te cilat i thone njera tjetres “qyqja moj moter mos na e vrane Klemin”.

Pasi shpallen Klement Çalen kryesor ne grabitje, narko-s me uniforme gjeten menjehere Fred Alizotin Bis dhe ky ishte i rrethit te keperdorur dhe heren e pare Akond Bengasi puntor servisi, gjeniu i cili nisi te kendoje sipas instruksioneve. Ai nisi te deshmoje per persona te arrestuar grabitjen e vitit 2016 por qe u lane te lire sepse u arrestuan vetem e vetem per te humbur gjurmet e hajnave te shtetit m. Alkond Bengasi jo i stervitur si Fred Alizoti harron ato qe i kane thene te thote. Keshtu ai ne nje rast thote se ai njihte dhe vet Admir Muratin dhe se ate e therrisnin me kod emrin “daja”. Mirepo Bengasi ne rastin tjeter thote se njeri nga kosovaret qe takoi tek Shkembi i Kavajes i therrisnin Daja duke harruar se ishte i porositur te thoshte e therrisnin Baca.

Keto lajthitje dhe deklarata te tjera qesharake per Klement Çalen, te cilin e njoftuan te zhdukej qe ta akuzonin si kryesor ne grabitje njelloj si ne rastin e pare paçka se ai rrinte i lire pa i hyre ferra ne kembe, dhe akuzat dhe arrestimet pa asnje prove te personave te tjere, si dhe deklarata se deri tani kemi zbuluar 17 pjesemarres ne grabitje, ne nje perpjekje kjo per te zevendesuar per momentin me koka te pjekura turku parate e vjedha nga narkoshtetare, bene te domosdoshme gjetjen e nje Fredi Alizoti tjeter pasi deshmive te rreme te Fred Alizotit bis u foli kollaj sapo dolen ne treg.

Lexoni deshmite e qytetareve dixhital per dy prej fajtoreve te arrestuarve te Fred Alizotit bis! sb

Prsh. Doktor pash fotot e te dyshuarve per grabitjen e rinasit njeri per atyra i treti eshte nga elbasani dhe e njo mire dhe e ka emrine edi qorri i therrasin dhe e ka shpine ta lagjia partizani ne elbasan dhe si i thone lagjia banesa dhe ky eshte akuzuar dhe nje her tjeter per grabitjen e rinasit ky eshte nje parazite qe e nje gjithe lagjia ne banesa me par por ky nuk ka shance ta bej kete se e njohin te gjithe dhe eshte e dyta her qe del per kete gje dhe jane deklarime ta kota ose ka bashkunuar me shtetin te mari kete gje persiper ju lutem anonim

Pershendetj Doktor shikoni cfare kane nxjerr

Kan plotesuar grupin Dhe Renaldo Sula ,Saimir Cela jan vetem numer per te plotesuar numrin e autoreve

Avokati kishte fol sot me Renaldo Sula dhe nuk kane asnje prove,asnje akuze konkrete,eshte vetem trillim i ktyre krimineleve qe jane ne krye te shtetit Eshte padrejtesi e madhe kjo qe po bejne

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Atentati në Vasil Shanto/ I plagosur ka mbetur edhe një i mitur

Publikuar

-

Nga

Atentati në Vasil Shanto/ I plagosur ka mbetur edhe një i mitur

Një tjetër persona raportohet se ka mbetur i plagosur nga shpërthimi i makinës mbrëmjen e sotme në zonën e Vasil Shantos.

Sipas BalkanWeb, i plagosur ka mbetur edhe një djalë 14-vjeçar, i cili është dërguar me urgjencë në spitalin e Traumës.

Ende nuk bëhet me dije identiteti i tij, por së bashku me të miturin, numri i të plahgosurve nga atentati ka shkuar në tre.Ndërkohë, policia ka lajmëruar se dy të plagosurit e tjerë janë shoferi Prend Gjini dhe një shtetasi italian Silvano Barbadoni, që ka qenë kalimtar i rastësishëm.

LEXO EDHE:  Blushi: Shteti bashkëpunon me grabitësit, ja kush po i vjedh thasët e Republikës!

LEXO EDHE:  Marrëveshja për detin/ “Rama dhe Bushati, firmosën zgjerimin e Greqisë”

Barbadoni ka marrë lëndime të lehta, ndërsa Gjini ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vrasjet trondisin vendin/ Lleshaj: Nuk merrem me ngjarjen por me sigurinë në tërësi

Publikuar

-

Nga

Vrasje trondisin vendin/ Lleshaj: Nuk merrem me ngjarjen por me sigurinë në tërësi

Tre vrasje kanë tronditur vendin ditën e sotme, dy prej të cilave në pak minuta në kryeqytet.

Për të folur për këto ngjarje, mbrëmjen e sotme është i ftuar në “Open” ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, cili e quajti një ditë të trishtë.

I gjendur përballë pyetjes së  gazetares, se pse deri tani nuk kemi asnjë të arrestuar, Leshja u shpreh se nuk merret me ngjarjen por me sigurinë në tërësi.

“Është për të ardhur keq që sot kemi 3 vrasje, atentate të thuash. Sot është një ditë e trishtë.Normalisht janë ngjarje shumë shqetësuese. Por janë shumë larg historisë së së ngjarjeve më tritol. Ne kemi hapur depot dhe akoma vazhdojmë të vuajmë pasojat e hapjes së depove.

LEXO EDHE:  “Kalon si pasha në Morinë dhe nuk karantinohet/ Berisha: Baton Sanishiqi sjell postën e padronit

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/ Ministria terror pedagogëve

Unë nuk merrem me ngjarjen, jua thash, por me sigurinë në tërësi. Nëse pretendoni që policia të parandalojë të gjitha ngjarjet ky është një iluzion.

E kuptoj që ngjarjet kriminale shkaktojnë kureshti, por nuk merrem me detajet ndërlidhëse”, tha Lleshaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kunati, simboli i një pushteti që po lind i korruptuar

Publikuar

-

Nga

Kunati, simboli i një pushteti që po lind i korruptuar

Ka prej kohësh që qarkullon një frazë për të qeshur në lidhje me kreun e opozitës dhe përpjekjen e tij për të ardhur në qeveri.

“Që të vijë Luli në pushtet, duhet të ndajë gruan”, është shprehja që përdoret në sallonet e kryeqytetit, referuar kështu me simbolikë fuqisë që kunati i Lulzim Bashës ka prej kohësh dhe është kthyer në njeriun e tretë në vend që ka ngjitje me oligarkët pas Edi Ramës dhe Erion Veliajt.

Erion Isufi, ka pushtet të fortë brenda PD-së, ku kontrollon disa grupime interesi dhe zyra analitike e propagande, por është kthyer edhe në një lloj prodhuesi parash nga oligarkët.

Kush nuk i mban mend betejat e nisura nga PD-ja kundër konçensioneve, PPP-ve apo kontratat e qeverisë me të fuqishmit e parave në vend, që kanë përfunduar butë- butë, pasi është arritur një marrëveshje me Lulzim Bashën, alias kunatin.

Një personazh që në fillim u duk fiction, më pas i ekzagjeruar, por dalë ngadalë ai u përvijua me emër nga të gjithë të larguarit nga PD-ja, e sot ai është një realitet pushteti në partinë më të madhe të opozitës.

Një realitet pushteti në politikë, është një zhvillim normal, që kudo ka grupe e influenca, por ky realitet është kthyer në një peng të pushtetit real të opozitës.

Një mekanizëm për të dubluar qokat e Ramës me oligarkët, qoftë në natyrë që përfshihet me vila e shtëpi plazhi, qoftë me sponsorizime fushate, qoftë edhe mbështetje financiare për mediat pranë tyre, shkruan Pamfleti.

Thuajse të gjithë oligarkët, madje Vilma Nushi, simboli klientelist i familjes kryeministrore, kanë tangencialen e vet tek zyrat e Erion Isufit. E keni vënë re që Vilma, aq shumë e sulmuar nga PD, nuk përflitet më në kuzhinat politike dhe mediatike të opozitës?!Përse kontaktojnë kaq shumë këto njerëz të rëndësishëm: çfarë pushteti ka në dorë opozita përveç atë moral?

LEXO EDHE:  Emri/ Një neobllokmen tjetër lartësohet në detyrë!

LEXO EDHE:  Marrëveshja për detin/ “Rama dhe Bushati, firmosën zgjerimin e Greqisë”

Analiza na vjen në ndihmë: Zbutjen apo tërheqjen nga akuzat, sulmet apo akuzat ndaj rivalëve, apo edhe më keq bjeri Ramës të na japë para se i ndajmë bashkë.

Besoj ju kujtohet fjalimi i famshëm i kryeministrit kur PD ishte në Parlament që i tha se shumica e kontraktorëve të qeverisë kanë qenë sponsorët më të mëdhenj të Partisë Demokratike?

E çfarë pastaj? Një opozitë kur flet për një betejë për të mos lejuar, apo të paktën kundërshtuar kalimin e kontratave flagrante të qeverisë me këta biznesmenë, duhet ta kthejë në kauzë.

Jo me fjalë boshe, por duke bërë një preventiv, me ato para që mbledh në një letër, duhet t’i argumentojë ku dërgohen dhe si të investohen. Pasi ndryshe, do të vijmë sërish në një situatë ku dhe erdhëm xhanëm, ku ndryshohet qeveria, por performanca mbetet e njëjtë: të gjitha punët publike i shkojnë po njërës pale; një grupi të ngushtë.

Kontraktorë, biznesmenë, oligarkë, kanë peshën e tyre dhe nuk mund t’i ndalosh të ndikojnë; pasi zotërojnë para, media, ndikojnë në zyra e në zyrtarë, por një opozitë përpara se të vijë në pushtet, nuk do të mund të krijojë një marrëdhënie paralele me klientelën e qeverisë; pasi përndryshe thjesht do të marrësh paratë, e kjo nuk është gjë tjetër veçse ortakëri pushteti.

Po revolucioni? Djegia e mandateve? Bojkotimi i Zgjedhjeve? Sulmi ndaj Kryeministrisë? Ata janë thjesht loja…

LEXO TE PLOTE