Cigaret elektronike po ju shkatërrojnë/Shkencëtarët ngrejnë alarmin për përdoruesit – CNA
Connect with us

Life Style

Cigaret elektronike po ju shkatërrojnë/Shkencëtarët ngrejnë alarmin për përdoruesit

Publikuar

-

cigare elektronike

Një ekip i Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit TH Chan studioi produktet e cigareve elektronike. Ata identifikuan një “endotoksinë” mikrobike nga bakterie që kanë një shtresë të jashtme të fortë dhe i bën ata veçanërisht rezistent ndaj antibiotikëve.“Ekspozimi ndaj toksinave është shoqëruar me një sërë problemesh shëndetësore duke përfshirë astmën, funksionimin e zvogëluar të mushkërive dhe inflamacionin”, thonë studiuesit.

“Cigaret elektrike mund të jenë të kontaminuara me baktere dhe kërpudha të lidhura me sëmundjen e mushkërive”, sugjeron hulumtimi.

Shkencëtarët që testuan 75 cigare elektrike me një përdorim dhe lëngjet e mbushjes, gjetën baktere të dëmshme në pothuajse një të katërtën e tyre. Ndërkohë, glukani – një molekulë me sheqer të gjetur në shumicën e kërpudhave – u zbulua në 81 % të produkteve.

 

 

Aktualitet

Muaji i Binjakëve/Çfarë do të ndodhë me jetën e 12 shenjave të horoskopit

Publikuar

-

Më 21 maj, Dielli la shenjën e tokës Demi dhe u pozicionua në shenjën e “gjallë” dhe të paqëndrueshme ajri Binjakët. Dallimi do të jetë menjëherë i dukshëm, teksa humori juaj do të ndryshojë, pritshmëritë apo sjelljet tuaja. Nga një sezon i qetë tani duket se ka ardhur koha të përjetoni aventura dhe të thyeni barrierat që mund t’i kishit vendosur vetes apo të tjerëve.

Shenjat e ajrit si Binjakët, Peshorja dhe Ujori përfitojnë më së shumti këtë sezon. Do të ndiheni shumë më të sigurt, me vetëbesim e vigjilentë ndaj situatave. Do të jeni optimistë e do të ndjeni se rrugët i keni të hapura ! Në fakt kjo nuk ndodh se fati u buron nga të katërta anët, por sepse këndvështrimi juaj ka ndryshuar.

Përpos të gjitha këtyre, Mërkuri ka kaluar gjithashtu në shenjën e Binjakëve me 21 maj, duke ju nxitur të përqafoni sa më shumë karakteristikat e kësaj shenje (edhe nëse nuk jeni Binjak)!

Ndonëse për ata thuhet se kanë personalitet të dyfishtë e sipërfaqësor, nuk keni pse të ndiqni skenarin më të keq! Binjakët ju ndihmojnë të jeni më mendjehapur, prandaj pranoni perspektivat e njerëzve të tjerë dhe ndryshoni pikëpamjet tuaja, sipas living. Por mos lejoni që kjo t’ju joshë të jeni të rremë, të pavendosur ose të hidhur! Sezoni i Demit mund t’ju ketë zhytur thellë në monotoni, ndaj është koha të jeni socialë e të merrni një pushim nga të gjitha problemet që më së shumti i krijon mendja juaj./Burimi:Noa.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Si të hani shëndetshëm pa bërë pazar çdo ditë?

Publikuar

-

pazar terapi stres v

Këshilla për të kombinuar të ushqyerit dhe një kuzhinë të shëndetshme dhe të ndryshme me angazhimet e shumta të jetës së përditshme. Duke filluar nga organizimi i shpenzimeve.

Vlera e të ushqyerit për mirëqenien e një personi tashmë është pranuar gjerësisht. Të hahet mirë, në mënyrë të ekuilibruar, është një nga format e para të parandalimit që duhet mbajtur për një kohë të gjatë. Por është gjithashtu mënyra më e mirë për t’u shijuar çdo ditë në emër të energjisë dhe pozitivitetit. Një dietë e shëndetshme është e mirë për trupin dhe gjendjen shpirtërore dhe është e mundur edhe nëse duhet të distancosh veten midis një mijë angazhimeve si një grua.

Koncepti i të ushqyerit të shëndetshëm duhet në fakt të sqarohet sepse shpesh është subjekt i keqkuptimeve. Duke filluar nga koncepti i dietës, që nuk do të thotë domosdoshmërisht humbje peshe.

Por kur është dieta apo mënyra jonë e të ushqyerit e shëndetshme? Kur ajo është e balancuar. Prandaj shumëllojshmëria e ushqimeve që ju sillni në tavolinë është një kërkesë shumë e rëndësishme. Së bashku me freskinë dhe sezonalitet që dëgjojmë gjithnjë e më shumë.

Për të qëndruar të shëndetshëm, duhet të gjesh një vend në pjatë për gjithçka, në sasinë e duhur. Ju keni nevojë për karbohidrate komplekse (të tilla si drithëra, më mirë nëse janë tërësisht ose gjysmë integrale), proteina (bimore dhe shtazore), yndyrna të mira (si vaj ulliri ekstra i virgjër), perime të pasura me vitamina, minerale, antioksidantë dhe fibra.

 

Mos harroni se një dietë e shëndetshme nuk kërkon domosdoshmërisht shpenzime ditore, por shpenzime inteligjente. Ju nuk keni nevojë të shkoni në supermarket ose në tregun lokal çdo ditë për të blerë ushqime të freskëta dhe të shëndetshme.

Ju gjithashtu mund ta bëni atë herë pas here, duke planifikuar “stoqe” për familjen për një javë ose një muaj. Natyrisht, ky lloj planifikimi është i vlefshëm për produktet e pjekur si drithëra, makarona, oriz dhe biskota.

Por mund të aplikohet edhe për ushqime të freskëta, nëse mbështeteni në ato të ngrira.

Një mit i rremë, i mohuar gjerësisht nga studimet shkencore dhe kërkimet, donte të pohonte që ata ishin më pak të shëndetshëm sesa ushqimet e freskëta. Në fakt, ngrirja është një teknikë e shkëlqyer e ruajtjes, e përkryer për mbajtjen e vetive ushqyese si dhe shijen e ushqimit. Pikërisht për këtë arsye, blerja e perimeve që nuk konsumohen menjëherë, në një version të ngrirë, është një strategji e zgjuar dhe e mençur për të pasur kaq shumë përbërës të vërtetë për gatim pa pasur nevojë të blejmë çdo ditë.

Dhe nëse blerja e ushqimeve të ngrira, si perimet dhe peshqit, është një ide e mrekullueshme, duhet të siguroheni që këto ushqime të ngrira janë të kualitetit të lartë dhe të pajisura me etiketa “transparente”. Pra, ato nuk përmbajnë ngjyrues, aditivë, emulsifikues, amide të modifikuara gjenetikisht ose yndyrna të hidrogjenizuara.

Për të planifikuar menutë për një javë ose një muaj, si një familje ose vetëm, hapi i parë është të shkruani një listë të ushqimeve të shëndetshme që duhet të përfshini si dhe sasitë që planifikoni të konsumoni. Përveç kësaj ju mund të gjeni një meny ideale për çdo ditë dhe çdo vakt.

Përpara kontenierit të ngrirësit të dyqanit tuaj të besuar, rezervoni  perime si angjinare, spinaq, bishtaja, bizele ose brokoli të ngrirë: në këtë mënyrë ju mund të merrni çdo ditë shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë. Dhe integroni ushqimet tuaja me ushqime të ngrira me bazë peshku, si fileto, salmon. Gjithashtu, ka edhe propozime të shkëlqyera në versionin gati-për- tu shërbyer, për të cilat duhet gjithmonë të lexoni me kujdes përbërësit.

Në këtë mënyrë, edhe në sajë të ushqimeve të ngrira, mund të sillni gjithmonë perime të freskëta në tavolinë dhe të hani peshk disa herë në javë pa u shqetësuar për afatin e shkurtër, pastrimin dhe kohën e gjatë të përgatitjes. Dhe për më tepër, do të keni shumë pak mbeturina!

Dhe për darkat e minutës së fundit? Kur lodhesh nga puna, mund të mbështetesh në përzierjet e perimeve të gatshme dhe supave të ngrira, të cilat mund t’i ngrohni dhe t’i kombinoni me vezë, djathë dhe bukë. /Burimi:Revista Psikologjia/

LEXO TE PLOTE

Fashion

Foto/Kombinimi perfekt për një festë në fundjavë, si të visheni dhe të dukeni “in”

Publikuar

-

gabimet qe bejme ne veshje

Ardhja e së premtes i lehtëson të gjithë duke e ditur se fundjava është afër dhe na pret pushimi. Por si të visheni nëse e keni ndarë mendjen që të dilni në një festë?

Më poshtë do të shikoni kombinimet më “in” të këtij sezoni dhe do ju bëjnë të dukeni shumë e freskët në pamje.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Trending

Read previous post:
Luftë kundër dhunës seksuale në rajonet e krizave

Me nismën gjermane Këshilli i Sigurimit të OKB kërkon me një rezolutë që komuniteti botëror të luftojë më ashpër dhunën...

Close