Connect with Us

Arrestohet ish Ministri i Shëndetësisë dhe Sekretari

Aktualitet

Arrestohet ish Ministri i Shëndetësisë dhe Sekretari

Publikuar

-

arrestohet nga policia

Ish Ministri i Shëndetësisë dhe Sekretari i këtij dikasteri akuzohen se kanë vepruar në kundërshtim më Ligjin për Prokurimin Publik dhe Udhëzimet Administrative të Ministrisë së Shëndetësisë…

Gjykata Themelore e Prishtinës, për herë të dytë e ka gjetur fajtor ish ministrin e Shëndetësis së Kosovës, Ferid Agani, dhe ish sekretarin e kësaj Ministrie, Gani Shabani, duke rikonfirmuar akuzën e keqpërdorimit të detyrës zyrtare në rastin e njohur si “Stentat”, raportojnë mediat kosovare.

Sipas tyre, Gjykata e dënoi me 2 vjet e gjashtë muaj burgim Aganin, kurse Gani Shabani, me 2 vjet burgim. Të akuzuar për ketë rast janë mbi 50 persona mirëpo me qëllim të optimalizimit të procedurës ishte veçuar procedura ndaj ish ministrit dhe ish sekretarit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Ish ministri Agani dhe Gani Shabani akuzohen se kanë vepruar në kundërshtim më Ligjin për Prokurimin Publik dhe Udhëzimet Administrative të Ministrisë së Shëndetësisë, duke lejuar pagesat për trajtimin e pacientëve jashtë institucioneve publike shëndetësore për periudhën 2011-2015./CNA.al

Në foto: Ish ministri i Shëndetësisëm Ferid Agani

Në foto: Ish sekretari i Ministrisë së Shëndetësisë, Gani Shabani.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rekord i zi!/ OBSH: Shënohet shifra më e lartë që nga fillimi i pandemisë

Publikuar

-

Nga

Punonjësja rezulton pozitive ndaj Covid-19/ Mbyllet kopështi në Tiranë

Vazhdon të rritet me ritme të shpejta numri i rasteve të reja dhe viktimave me koronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit është shënuar një tjetër ditë rekord infektimesh me Covid-19 në të gjithë botën.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë numri i rasteve të reja brenda 24 orëve arriti pothuajse 260 mijë, numri më i lartë i infektimeve që nga fillimi i pandemisë. Vendet me rritjen më të madhe të rasteve janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Brazili, India dhe Afrika e Jugut.Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi gjithashtu se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 7 mijë e 360 të vdekur nga Covid-19, shifra më e lartë e viktimave që nga 10 maji. Sipas universitetit John Hopkins, të shtunën, shifra e të infektuarve shkoi zyrtarisht mbi 14 milion dhe mbi 600 mijë të vdekur./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Nëse keni simptoma mos u nisni për pushime”/ Pipero këshillon qytetarët nga Vlora

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur sot nga Vlora duke theksuar sërish thirrjet për pushuesit.

Pipero theksoi se pushuesit duhet të jenë të kujdesshëm teksa bëjnë plazh. Sipas Piperos, vendosja e maskave dhe ruajtja e distancës janë shumë të domosdoshme për të bërë pushim të shëndetshme.“Qytetarët që të bëjnë pushime të shëndetshme duhet ta kenë maskën me vete. Gjithashtu edhe distancimi social është mjaft i rëndësishëm. Mos u nisni për pushime nëse keni simptoma të Covid. Mesa kam vënë re sot në Vlorë, tavolinat, shezllonet dhe çadrat kanë distancën e duhur. Dhe në vendet e mbyllura pashë që pushuesit mbajnë maskë”, tha Pipero./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shqipëria me pagat më të ulëta/ Berisha: Ky është shkaku i largimit të shqiptarëve nga vendi

Publikuar

-

Nga

Shqipëria më pagat më të ulëta/ Berisha: Ky është shkaku i largimit të shqiptarëve nga vendi

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas studimit ku thuhet se Shqipëria është vendi me pagat të paktën 30% më të ulëta në rajon në të gjithë sektorët.
Sipas Berishës, sot pas shtatë vitesh të Ramës në pushtet, i cili bllokoi rritjen dhe ngriu pagat, Shqipëria është vendi me pagë me të ulët.

Ish kryeministri thotë se bllokimi i rritjes së pagave dhe si pasojë varfërimi progresiv i shqiptareve eshte shkaku kryesor i largimit të tyre masiv nga vendi dhe mekanizmi kryesor i spastrimit etnik të Shqipërisë.“Ulja dritheruese me 30% e pagave ne 7 vite nga Edvin Hajduti! Miq, ne vitet 2005-2013 me politiken e rritjes nga 120-150% te pagave ne arsim dhe shendetesi, dyfishimin e pages minimale dhe pensioneve minimale, rritjen me 60-70% te pagave te sektoreve te tjere dhe pensioneve, Shqiperia arriti te kete pagen mesatare me te larte ne rajon. Keshtu, ne vitin 2013 paga mesatare ne Shqiperi ishte me e larte se sa ne Rumani, Bullgari, Bosnje Herzegovine, Serbi, Maqedoni, Mal i Zi dhe Kosove. Kurse sot pas shtate vitesh te Edvin Hajdutit ne pushtet, i cili bllokoi rritjen dhe ngriu pagat, Shqiperia eshte vendi me page mesatare 30% me te ulte se te gjitha vendet e rajonit. Nga ana tjeter Shqiperia eshte vendi me çmimet dhe koston e jeteses me te larte ne rajon. Kosova ka pagen mesatare 30% me te larte se Shqiperia por ka çmimet me te ulta dhe koston e jetese me te lire ne rajon. Bllokimi i rritjes se pagave dhe si pasoje varferimi progresiv i shqiptareve eshte shkaku kryesor i largimit te tyre masiv nga vendi dhe mekanizmi kryesor i spastrimit etnik te Shqiperise ne perputhje me platformen e Vaso Çubrilloviçit qe zbaton antishqiptari Edvin Kristaq Zografi. ”, shkruan Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE