Zeng Yi në Firenze, Kina në një shkrepje fotografike! – CNA
Connect with us

Aktualitet

Zeng Yi në Firenze, Kina në një shkrepje fotografike!

Publikuar

-

Intervistoi Dr. Dritan Haxhiraj:

Prof Rocca, Ju jeni Drejtori i Akademisë së Arteve te Bukura të Firences, kohët e fundit keni sjellë në këtë qytet dhe para botës, emra të rëndësishëm si Mikelanxhelo Pistoletto i cili para një jave ish në Akademi.

Tani Zeng Yi nën kujdesin e (italo-shqiptarit) Milot, ka ftuar artistë ndërkombëtarë me potencial të madh. Si i nderon sot ky qytet dhe si komunikon me botën në versionin G-Lokal dhe G-Global ?

Po, ideja është pikërisht të hapemi ndaj një komuniteti artistik ndërkombëtar, javës së kaluar patëm Mikelanxhelo Pistoletto, ditën tjetër patëm Zeng Yi i përfaqësuar nga Alfred Mirashi Milot.

Mjeshtri Fotograf Zeng Yi është një prej Artistëve Kinezë me një karrierë artistike ndërkombëtare prej më se pesëdhjetë vitesh.

Fotografia bashkëkohore kineze sot ekspozohet në të gjithë botën, Zeng e shohim në Firenze në Galerinë e Hapsirës Art Dinamik të Firences, nën kujdesin e Milot-it, në shkrepjet e tij bardhë e zi shohim në sytë e fshatarëve kinezë jetën e vërtetë dhe sakrificat që kanë bërë ata për të rritur fëmijët e tyre.

Zeng ka dokumentuar një histori fantastikë të tridhjete vitete të fundit.

Në këto poza unë shoh edhe Italinë tonë të para shumë viteve, kjo tregon pikërisht idenë për të krijuar dialogun përmes arteve pasi kjo është thelbësore.

Akademia e Arteve dhe e Vizatimit la qenë Akademia e parë në Botë e themeluar mbi idenë e Giorgio Vasarit e cila u transformua dhe u quajt më pas Akademia e Arteve të Bukura.

Kjo aktualja është kjo që unë drejtoj, në të njëjtët vende ku ngrihej akademia e Leopoldit të I-rë i Lorena-s i cili kishte një vizion absolutisht europian.

Në atë kohë Europa ishte bërthama qëndrore e një kulture të përgjithshme dhe të një kulture globale.

Në të vërtetë, e reja qëndron se në vend se të ndërtojmë mure, një ndër fenomenet e tmerrshme të kohëve të fundit, duhet të ndërtojmë dilogje aty ku artet arrijnë të kapërcejnë kufinjtë, të kapërcejnë pra vetë diferencat,të cilat janë te mirëpritura. Diferencat janë të mirepritura se do perfundonin te gjithe ne kaosin e Globalizacionit.

Zoti Drejtor, si komunikon Firence me botën, me këtë botë të re, me globalizimin, me këto piktakime të reja mes Azisë Europës dhe Botës Perëndimore, kjo botë që përparon dhe që ka si protagonistë 4 miliard banorë?

Po, mund të themi se Firenze ka forcën e një qëndërzimi kulturor që ka qenë gjithmonë ndërkombëtare, qysh nga vetë ndërtimi i qytetit në idenë e tij të Civitas, isht vetvetiu europiane.

Firenze duhet vetëm të rifitojë këtë qëndërzim dhe në një farë mënyre të mbajë një konotacion ndërkombëtar ku të arrijë të gjejë ekuilibrin me atë çka ka qenë në epokën e Medici.

Arti nuk mund të konsiderohet si një shpërfaqje thjesht estetike, arti ka një konotacion të fortë kulturor dhe politik.

Polis si qytet, pra si kulturë urbane në vetvete, dhe qe duhet të jetë pjesë aktive, nuk mundet thjeshtë të mbështetet mbi çka mbetet nga dukuritë e kulturës së vjeter të së kaluarës, duhet pra të bëhet pjesë aktive dhe të promovohet përtej, jashtë, dhe të arrijë të thurë relata, dhe të gjejë një model kryqëzimi mes Orientit dhe Oksidentit, dhe kjo është arsyeja pra, se përse vetë Akademia, ka një komunitet kaq të madh me artistë kinezë brënda Akademise.

Kemi edhe dyzetë vende të huaja të përfaqësuara dhe ky është simboli i ndërkombtarizimit të shkëmbimeve, kur kemi pasazhin nga një kulturë jomateriale pasurishë jomateriale që nuk janë të ekonomizueshme, kjo është një pikë thelbësore esenciale.

Zoti Drejtor, cila është përshtypja juaj për artistët shqipëtarë që jetojnë bashkëpunojnë dhe prodhojnë art në Itali dhe Perëndim?

Këta artistë G-Lokal dhe G-Global çfarë adrese i japin kësaj shoqërie të re shqiptare si pikë referimi e shqiptarëve që tridhjetë vite më parë, bënë hapat intelektuale dhe janë sot forca e kësaj elite të re që komunikon me botën?

Po unë njoh artistë të ndryshëm shqiptarë. Tani që po më intervistoni ju Zoti Haxhiraj, ne gjendemi poshtë Davidit të Michelangelo-s, është një kopje e 1907-ës, originali ruhet në Galerinë e Muzeut të Akademisë.

David ishte simboli i i Republikës Fiorentine.

Unë njoh shumë mirë Alfred Mirashin si artist, dhe ai e përdor shumë mirë identitetin e çelësit. Shembulli simbol që prodhon me çelësat e tij është simbol që nuk do të humbasë me kohën.

Sepse çelësi është simboli i hapjes së një qyteti. Ky Polis shërben më pas për komunikimin mes individëve, mes njerëzve, mes njerëzimit, ky është një simbol i fortë, simbolet mbeten, njerëzit mund edhe të humbin, të zhduken, siç është zhdukur Michelangelo, por na ka lënë një trashigimi të madhe, ky është qëndërzimi i artit kur vepron aktiv, dhe kur arti militon, dhe kur arti militon, ndërhyn në një farë mënyre në ngjarjet e politikës, siç po ndodh këto kohë në Shqipëri pasi ka një pakënaqësi të përhapur shumë artistë janë rreshtuar kundër qeverisë se majtë që nuk po i përmbahet pritshmërive të popullit, dhe kanë zgjedhur të çlirohen, dhe në një farë mënyre të ndahen nga një sezon kulturor i ndjenjur i vjetër, që ish ai i mëmës Rusi.

Kjo është forca që mund t’i japë kontributi i i artistëve shqiptarë që janë bërë Artiste ndërkombëtarë, Shqipërisë, sepse shumë që janë jashtë Shqipërisë, mbeten shqiptarë në zemër dhe në shpirt, dhe kjo është thelbësore.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Burrat shohin pjesët e mia intime”/ Aktorja heq dorë nga roli në “Fifty Shades of Grey”

Publikuar

-

Aktorja e njohur Emilia Clarke është shprehur se ndjehet e lodhur me diskutimet për skenat nudo në filma.

32-vjeçarja e “Game of Thrones” u komentua shumë në lidhje me skenën e fundit të këtij seriali ku shfaqet e zhveshur.

Që prej atij momenti ajo ka deklaruar se nuk do të pranojë të luajë më në një film skena nudo, pasi të gjithë pyesin vetëm për këtë gjë.

Ajo refuzoi një rol në filmi erotik “Fifty Shades of Grey” vetëm për këtë arsye. “Regjisorja e ‘Fifty Shades of Grey’ është magjike, unë e dua atë dhe vizioni i saj ishte i bukur, por hera e fundit që unë jam zhveshur para një kamera ishte para shumë kohësh në “Game of Thrones”, dhe akoma vazhdojnë të më pyesin rreth saj, sepse unë jam grua.

Jam lodhur nga kjo, sepse jam zhveshur për rolin dhe jo sepse dua që disa burra të shohin pjesët e mia intime”-u shpreh aktorja.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Apeli i CDU/CSU-së për zgjidhje të krizës/ Meta i gatshëm për bashkëpunim

Publikuar

-

By

ilir meta

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një postim në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me deklaratën e bërë nga deputetët gjermanë të CDU/CSU-së për zgjidhjen e krizës në Shqipëri.

Meta e ka përshëndetur qëndrimin e gjermanisë dhe është shprehur i gatshëm të mirpresë angazhimin e Gjermanisë në zgjidhjen e krizës.

Postimi i plotë:

Përsh.&mirëpres angazh. e shprehur të Parl. për zgjidhjen e krizës, duke iu bashkuar thirrjes drejtuar të gjitha pal. politike në, për të marrë përgj. vendimmarr. çështjet që lidhen me stab. demok. në, në mënyrë gjithëpër. & pa përjashtuar asnjë temë.

Shpreh gadishmërinë instit., që në përputhje me kompet. që më jep shkronja ‘gj’ neni 92 i Kushtetutës, të rishikoj Dekretin për caktimin e dt së zgjedhjeve vendore & të dekretoj një datë tjetër për zhvillimin e tyre, në përputhje me vull. e palëve politike.

Garantimi i rendit kushtetues, sigurisë publike, stabilitetit të vendit dhe i zgjedhjeve demokratike, të lira dhe të ndershme janë parime kushtetuese që mbizotërojnë mbi çdo aspekt tjetër formal, përfshirë këtu rishikimin e datës së zgjedhjeve.

Gati për një zgjidhje që i shërben stabil.+demokr. së të vendos në dispo.&mand. tim si President, nëse palët e gjykojnë këtë element si të rëndësi. për një zgjidhje gjithëpërf., që do t’u jepte qytetar. të drejt. për të zgj.&Presidentin me votë të lirë.

Askush nuk duhet të ketë frikë nga vota e lirë e qytetarëve shqiptarë që qëndron në themel të bashkëjetesës demokratike, pa garantimin e së cilës nuk mund t’i çelim as negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Të lutem zoti Meta…”/Këngëtarja shqiptare ka një kërkesë për Presidentin

Publikuar

-

Ajo u bë e njohur nga emisioni “The Voice” në Top Channel ku spikati me zërin e saj. Ana Kabashi ka realizuar disa këngë të cilat kanë rezultuar të suksesshme dhe ka qenë mjaft aktive me intervista dhe emisione të ndryshme.

E ftuar në emisionin “Thumb”  i cili do të transmetohet ditën e shtunë , ka bërë publikisht një kërkesë për Presidentin e vendit Ilir Meta. Ana i ka kërkuar Metës një pasaportë shqiptare pasi sipas saj i plotëson të gjitha kriteret.

“Të lutem zoti Ilir Meta ma bej një pasaportë për mua si artiste pasi të përfaqësoj shumë mirë nëpër botë. Të këndoj di, mirë dukem kështu që…”, ka thënë Ana .

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Trending

Read previous post:
Tragjedia në Sri Lanka/Miliarderi i ASOS humb tre fëmijët e tij

Numri i të vdekurve në sulmet e Sri Lanka është tani në 290, pas një serie shpërthimesh në kishat dhe...

Close