Connect with Us

Prokurori u kërcënua nga karteli i drogës/ Llalla e shkarkoi nga detyra

Aktualitet

Prokurori u kërcënua nga karteli i drogës/ Llalla e shkarkoi nga detyra

Publikuar

-

Falë procesit të Vettingut, kanë dalë në dritë shumë abuzime të kryera nga prokurorë dhe gjyqtarë.

Pasuri e pajustifikuar apo lidhje me persona të inkriminuar iu kanë kushtuar vendin e punës mbi 50 prokurorëve dhe gjyqtarëve.

Por rreh 40 përqind e prokurorëve dhe gjyqtarëve janë shkarkuar nga Vettingu për  pasuri të dyshimtë.

Është e çuditshme se si një pjesë e gjyqtarëve dhe prokurorëve janë pasuruar në një kohë shumë të shkurtër, ndërkaq pjesa tjetër jeton vetëm me pagën.

Një ndër ta është edhe prokurori i Rrethit Mat, Abaz Muça, i cili nga vëzhgime e bëra në deklaratat e pasurisë, rezulton prokurori më i varfër në vend.

Kujtojmë se në vitin 2016, prokurori i Muça është kërcëuar nga karteli i drogës që operonte në fshatrat e Matit.

Me  datë 05.10.2016  ishte nisur  i shoqëruar nga një hetues për në zonën e fshatit Myzë, njësia administrative Lis, në Bashkinë e Matit.

Gjatë rrugës për në vendin ku dyshohej se kultivohej drogë, në një zonë pranë fshatit, një automjet tip “Toyota”, fuoristradë, i ka prerë rrugën makinës ku ndodhej prokurori me gjithë hetuesin e çështjes.

Prej saj ka dalë një person i armatosur me kallashnikov, i cili ka bllokuar rrugën. Pas një debati për rreth 15 minuta, personi me armë nuk jepte shpjegime se pse pengonte lëvizjen në rrugë.

Por ngjarja në fjala është lënë me kaq dhe as policia e Prokuroria e Përgjithshme nuk ka reguar. Ka qenë vetë prokurori Muça, i cili ka vënë në dijeni mediat.

Me 19 korrik 2017, ish Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla e ka shkarkuar Muçën nga drejtimi i Prokurorisë së Matiti, duke emëruar në vend të tij Hysni Vatën.

Sipas deklaratave të pasurisë, prokurori Abaz Muça, deklaron se jeton në një apartament me qira që nga 2003. Të ardhurat e tij janë nga paga si prokuror paga e bashkëshortes si mësuese.

Viti 2003, deklarata fillestare

Ka deklaruar vetëm pagën si prokuror në Mat

Viti 2004

Të ardhura nga paga, 738 653 lekë.

Viti 2008, deklarata fillestare

Pasuri e luajtshme (elektroshtëpiake), 100 000 lekë.

Një banesë me qira, 5 000 lekë në muaj.

Viti 2008

Të ardhura nga paga, 340 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 150 000 lekë.

Viti 2009

Të ardhura nga paga, 1 194 384 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 528 000 lekë.

Viti 2010

Të ardhura nga paga, 939 595 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 437 047 lekë.

Viti 2011

Të ardhura nga paga, 925 059 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 448 156 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga paga, 1 216 089 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese,481 919 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga paga, 113 5800 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 48 6984 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga, 1428205 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 527460 lekë.

Viti 2015

Kursime nga paga, 700 000 lekë.

Të ardhura nga paga, 1486523 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 541904 lekë.

Viti 2016

Kursime, 700 000 lekë nga viti 2015 dhe 300 000 lekë nga viti 2016.

Të ardhura nga paga, 1 444555 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese,543 752 lekë./CNA.al

 

 

 

Aktualitet

Shpërthen presidenti Meta/ Rilindja destabilizuese, organizatë antikombëtare

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, gjatë intervistës në emisionin “Tempora” të mbëmjes së sotme ka deklaruar se jemi në situatën e nje “grushti te butë shteti” dhe se Rilindja nuk është vetëm organizatë shqiptare, por edhe një organizatë globale, një lloj Internacionale e re socialiste, që ka qëllime të caktuara, jo në përputhje me interesat kombëtare të Shqipërisë. Por  as të stabilitetit në rajonin tonë.

” Për fat të keq jemi në situatën ku edhe pa thonjëza mund të thuhet i një grushti të butë shteti, pra të asgjësimit të gjithë institucioneve, të izolimit edhe të Presidentit si të vetmit institucion – sepse këtu vetëm dy institucione janë që nuk i ka marrëmazhorancës, që janë Presidenti i FSHF-së dhe Presidenti i Republikës, sepse të gjithë të tjerat po ta shikoni i ka marrë, i ka uzurpuar – dhe në këto kushte unë bëj detyrën time për të ruajtur qetësinë, për të shmangur konfliktet dhe gjakderdhjen. Dhe për një gjë të paktën jam i qetë deri tani që e kemi shmangur këtë gjë, megjithëse përpjekjet do të vazhdojnë.

Sepse e kam thënë edhe më përpara dhe do e përsëri, kjo situatë në Shqipëri nuk është e rastësishme dhe duhet të kemi parasysh se Rilindja, pasi unë nuk kam asgjë me socialistët, jam vetë socialist si pikëpamje, si formim pra, Rilindja nuk është thjesht një organizatë shqiptare. Është edhe një organizatë globale, një lloj Internacionale e re socialiste, që ka qëllime të caktuara, që në vlerësimin tim nuk janë në përputhje me interesat kombëtare të Shqipërisë, por edhe të shqiptarëve dhe as të stabilitetit në rajonin tonë”, ka thenë presidenti Ilir Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi-14 vjeçe nuse!/ Fenomeni i martesave të minoreneve vazhdon

Publikuar

-

Nga

Historia e veçantë në Fiks Fare mbrëmjen e së martës tregoi edhe një herë se ende ka familje që i martojnë vajzat e tyre në moshë minorene, pa kuptuar se çfarë problematikash sociale mund të sjell më vonë një martesë e tillë.

 Eglantina ishte vetëm 14 vjeçe kur u martua nga babai i saj pasi nuk donte t’ia prishte qefin. Sot ajo është 17 vjeçe dhe e ve me një vajzë 7 muajshe. Bashkëshorti i saj u vetëvra para disa javësh në fshatin Plan Bardhë në Klos.

Eglantina tregon për Fiks Fare se si ishte jeta e saj pasi u martua 14 vjeçe. Me bashkëshortin 13 vjet më të madh kishin pasur vetëm mosmarrëveshje, pasi ai shpesh pinte dhe më pas e dhunonte. Pas një dite që babai i saj i kishte dhënë bekimin e martesës ishte mbytur aksidentalisht në lumë dhe në shtëpinë e saj të vajzërisë tashmë kishin mbetur vetëm nëna dhe 2 motrat.

Jeta e saj kishte ndryshuar totalisht dhe ishte vazhdimisht në dhunë fizike dhe psikologjike. Madje pjesë e tyre ishte bërë një herë edhe nëna e saj, ku te tre në makinë bashkë me vajzën e vogël, bashkëshorti i kishte nxjerrë thikën dhe e kishte kërcënuar se do e vriste. Pas kësaj ngjarje nëna e kishte larguar dhëndrin nga shtëpia, duke mos e lënë më të bijën të vuante nga dhuna që ushtronte i shoqi. Aty fillojnë edhe problemet më të mëdha sociale, ku si pasojë pati një të vdekur.

Eglantina tregon tmerrin që ka përjetuar ditën e fundit të jetës së bashkëshortit të saj. Edhe pse para pak ditësh si pasojë e dhunës dhe kërcënimeve pa fund ishte pajisur me urdhër mbrojtje , kjo nuk e ka penguar 30 vjeçarin të shkonte me armë në dorë në shtëpinë e saj.

“Unë isha në shtëpi, me motrat e mia. Mami nuk ishte në shtëpi. Dy motrat ikën te bagëtia. Unë kisha gocën e vogël në krahë, 7 muajshe.

Burri i fut brenda me një automatik, e mbante në dorë, e mbylli derën me çelës dhe më tha se do të vrasë ty dhe veten. Nga të bërtiturat e mia erdhën edhe motrat e të treja po bërtisnim” tregon Eglantina.

Për 20 minuta ajo ka mbetur e vetme me bashkëshortin e saj në një dhomë pasi motrat e saj ai i mbylli në një dhomë tjetër. Nga të bërtiturat e vajzave komshinjtë dhe familjarët e tjerë kishin njoftuar policinë, por ai i kishte kërcënuar edhe ata.

Në gjendje të rënduar psikologjike 30 vjeçari më pas ishte larguar, ku dhe u gjet më vonë nga policia i pa jetë me një plumb në kokë./Top Channel

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kur është gati SPAK për të nisur “kryqëzatën”?/ Përgjigjet Gent Ibrahimi, kryetari i KLP

Publikuar

-

Nga

kreu i KLP

Shqipëria ka patur gjatë 28 viteve tranzicion 24 ministra Drejtësie, por nuk ka patur Drejtësi. Tre vjet pas ndryshimeve të thella kushtetuese që i hapën rrugën reformës në drejtësi- publiku pret ende të shohë ngritjen e institucioneve të reja dhe mbi të gjitha pret të shohë “dhëmbët” e drejtësisë së re.

Një nga emrat e rinj që është bërë pjesë fjalorit të gjuhës shqipe është SPAK- e thënë thjesht: Prokoruria e Posaçme.

Objekt i punës së këtij institucioni janë veprat penale të korrupisonit dhe krimit të organizuar. SPAK  nuk pritet t’i nxjerrë fundin “krimit të organizuar dhe korrupsionit në nivele të larta”, por pritet të jetë fillimi i fundit të një epoke që për emërues të përbashkët ka patur fjalën: PANDëSHKUESHMëRI.

Prej vitesh në raportet vjetore të Komisionit Europian është kërkuar hetimi, gjykimi, dhe ndëshkimi i korrupsionit në nivele të larta. E njëjta fjali u vendos kusht në listën e detyrave të Këshillit Europian që Shqipëria të hapë negociatat.

Pyetja sot është: kur do të nisë punën SPAK dhe a ka dhëmbë për  të bluar një lloj “mishi” me të cilin nuk është mësuar të merret drejtësia shqiptare.

Drejtësi e vonuar, është drejtësi e mohuar – thotë një maksimë e njohur për të gjithë juristët.

Interesi, kurioziteti dhe pritshmëritë për SPAK – janë në rritje veçanërisht po të kihet parasysh se kë mund të hetojë institucioni i ri:

Presidentin e Republikës,

Kryetarin e Kuvendit.

Kryeministrin.

Ministrat, zv/ministrat.

Deputetët.

Kryetarët e bashkive.

Me një fjalë: piramidën e pushtetit.

Po a është gati SPAK për të nisur kryqëzatën?

Kësaj pyetjeje i ka dhenë përgjigje Gent Ibrahimi, Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë(KLP), institucion që “veton” kandidatët për SPAK dhe që liston edhe kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm të Republikës.

I ftuar në emisionin “Përballje”, Ibrahimi ka thenë

Sa i takon stadeve mund të flasim edhe me data të përafërta. Jemi në një fazë tani ku SPAK-U është vërtet mbrapa portës dhe pritet të hyjë nga çasti në çast. Procesi që kërkon kohë dhe punë tashmë është konsumuar. Ne kemi listën me 15 kandidatë, të cilët sipas nesh janë njerëz që kanë profesionalizmin e duhur dhe vendosmërinë e duhur për të shërbyer në këtë institucion, me ato detyra, me ato objektiva që përmendët ju,” ka shpjeguar Gent Ibrahimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE