Connect with Us

Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova në balotazh/ Vendosin votat e Rekës

Aktualitet

Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova në balotazh/ Vendosin votat e Rekës

Publikuar

-

Në Maqedoninë e Veriut u mbajt dje raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale. Në balotazh u kualifikuan dy kandidatët maqedonas. Reka zuri vendin e tretë.

Në bazë të rezultateve preliminare të KSHZ, kandidati Blerim Reka ka marrë 79.915 vota apo 10,57 %, Gordana Siljanovska-Davkova ka fituar 319.240 vota (42,24 %) dhe kandidati Stevo Pendarovski ka marrë 323.846 vota, apo 42,85%. Fletëvotime të pavlefshme kanë dalë 32.828 fletëvotime. Ndërsa në zgjedhje kanë marrë pjesë gjithësejt 755.816 persona me të drejtë vote (41,82%).

Në raundin e dytë në balotazh, me 5 maj për postin e kandidatit të presidentit të Maqedonisë së Veriut do të garojnë kandidati i koalicionit qeveritar Stevo Pendarovski dhe kandidatja e opozitës maqedonase Gordana Siljanovska Davkova.

Pendarovski: Koncepti për Maqedonin evropiane do të fitojë me 5 maj

Präsidentschaftswahlen Mazedonien (Reuters/O. Teofilovski)

Kandidati për president i përkrahur nga blloku qeveritar Stevo Pendarovski ka thënë se është i kënaqur me procesin zgjedhor. Pendarovski falënderoi të gjithë nacionalitetet në vend, duke theksuar se koncepti “bashkë përpara” duhet të vazhdojë dhe të triumfojë në rrethin e dytë. Ai mes tjerash tha se vendi 10 vitet e fundit fatkeqësisht nuk ka pasur një president të duhur dhe se po pret me padurim të marrë postin e presidentit për ta integruar sa më parë vendin në strukturat euroatlantike.

“Shumica e qytetarëve nga të gjitha etnitë u deklarua se dëshiron të ecë përpara, drejt një shteti të suksesshëm për të gjithë ne. Koncepti “së bashku përpara” do ta rumbullaksojë fitoren në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale më 5 maj. Votimi më 21 prill kaloi në frymën demokratike dhe pres që e njëjta të ndodhë dhe në rethin e dytë dhe t’i përfundojmë këto zgjedhje, sepse” Së bashku përpara” nuk është vetëm koncept, por dhe aksion i plotë. Mezi pres që të filloj me punë drejt rrugës euro-atlantike dhe Maqedonisë së zhvilluar ekonomike për të gjithë. Zgjedhja në raundin e dytë do të jetë më e lehtë”, ka deklaruar Stevo Pendarovski.

Siljanovska: Beteja sapo ka filluar

Präsidentschaftswahlen Mazedonien (Reuters/O. Teofilovski)

Kandidatja për president nga radhët e VMRO-DPMNE-së Gordana Siljaniovska-Davkova ka falënderuar VMRO-në dhe koalicionin për mbështetjen dhe besimin. Siljanovska-Davkova tha se beteja sapo ka filluar, ajo theksoi se nëse mblidhen edhe votat e kandidatit shqiptar Blerim Reka do të shihet se kundërkandidati Stevo Pendarovski, i cili është përkrahur nga qeveria, ka pësuar humbje të thellë.

LEXO EDHE:  Presidencialet amerikane 1960/ Ja truku i pistë që përdori Kenedi për të mposhtur Niksonin

“E di që beteja tek tani fillon, por mendoj se nëse ne fituam një numër të madh të votave, dhe nëse në këto i bashkangjesim votat e Blerim Rekës si kandidat i pavarur i mbeshtetur nga dy partitë opozitare shqiptare, gjendja është e qartë. Se ne të dy bashkërisht flisnim për sundimin e së drejtës për t’i dhënë fund korrupsionit dhe krrimit. Rrëfimi ynë është demokratik, europian dhe ne vetëm në këtë mënyrë mund të marrim datën për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian”, është shprehur Gordana Siljanovska-Davkova.

Reka: Jam i kënaqur me rezultatin e arritur

Nord-Mazedonien Präsidentschaftswahlen - Blerim Reka (DW/P. Stojanovski)

Kandidati për president Blerim Reka ka thënë se është i kënaqur me rezultatin e arritur në zgjedhjet presidenciale, duke shtuar se kjo ka tejkaluar pritshmëritë e tij. Ai tha votat e fituara paralajmërojnë një pranverë politike në të ardhmen, pasi që sipas tij, zgjedhjet parlamentare që do të mbahen shumë shpejtë.

“Ne jemi të kënaqur. Kjo i ka tejkaluar pritshmëritë tona. Kemi rezultat të shkëlqyeshëm dhe në të gjitha komunat me shumicë shqiptare jemi përpara, ndërskohë që kemi marrë vota edhe në të gjitha komunat maqedonase. Kjo është për t’u shënuar, sepse siç e kemi thënë, koncepti ynë “Republikë për të gjithë” ,është koncept universal për të cilin do të votojnë të gjithë qytetarët e Maqedonisë”.

Reka mendon se do të jetë shumë vështirë që në raundin e dytë të arrihet cenzusi i 40% të daljes në votim. Procesi zgjedhor nga të tre kandidatët për president, si dhe nga organizatat vendore dhe ndërkombëtare që i kanë vëzhguar zgjedhjet, është vlerësuar si korrekt, i lirë dhe demokratik. Raundi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet me 5 maj./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Citynews sjell rezultatet live nga zgjedhjet ne Maqedoni

LEXO EDHE:  SHBA/Fushata presidenciale e republikanëve

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  SHBA/Fushata presidenciale e republikanëve

LEXO EDHE:  Kokëdhima: S’ka zgjedhje pa opozitën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: