Connect with Us

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Aktualitet

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Publikuar

-

Zgjedhësit në Ukrainë u drejtuan sot tek kutitë e votimit për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit.

Balotazhi ka vënë përballë njeri-tjetrit presidentin aktual, Petro Poroshenko dhe humoristin Volodimir Zelenski, i cili luan rolin e një presidenti në një serial komik televiziv.

41-vjeçari Zelenski, megjithëse pa përvojë politike, kryeson në anketa. Fushata e tij mori hov pas një fillimi të vakët, ndërkohë që votuesit po shprehen gjithnjë e më të zhgënjyer nga korrupsioni, problemet ekonomike dhe konflikti në lindje të vendit.

Presidenti Poroshenko është përpjekur të mobilizojë bazën e tij me një tubim në Sheshin Pavarësia në qendër të Kievit të premten në darkë, disa orë para një debati televiziv me rivalin e tij. Zoti Poroshenko ka theksuar disa herë se rivali i tij do të shfrytëzohet nga Presidenti rus Vladimir Putin nëse zgjidhet në krye të vendit. Ai është përpjekur të nxisë frikën se me zgjedhjen e Zelenskit do të dëmtoheshin shanset e Ukrainës për integrim në Bashkimin Evropian.

LEXO EDHE:  Ukrainë/ Palët konfirmojnë tërheqjen nga fronti

Zelenski ka shmangur intervistat për median, por ka vazhduar shfaqjet komike në të gjithë vendin. Ai flet për forcimin e lidhjeve me BE dhe NATO-n. Po ashtu ai thekson nevojën për përpjekje më të mëdha për të integruar kryengritësit në lindje të vendit./VOA/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vota është e pakorrigjuar”/ Topollaj: Ndryshimi me listat e hapura shumë minimal

Publikuar

-

Nga

“Vota është e pakorrigjuar”/ Topollaj: Ndryshimi me listat e hapura është shumë minimal

“Ndryshimi me listat e hapura është shumë minimal dhe ruhet i njëjti sistem aktual”.

Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme anëtari i Bindjes Demokratike Fabjan Topollaj, i cili pretendon se kjo nuk zgjidh barazinë e votës që një parti në çdo rajon merr.

Topallaj tha në studion e Report Tv se vota është e pakorrigjuar.

‘Në marrëveshjen e 5 qershorit janë marrë vesh për të ruajtur status quon, jo për gjëra të tjera. Problemi është se ndryshimi me listat e hapura është shumë minimal dhe ruhet i njëjti sistem aktual. Megjithatë hapja i jep mundësi votuesve të mos zgjedhin vetëm koalicionin por dhe deputetët dhe kjo është shumë pak, shumë minore për demokracinë.

LEXO EDHE:  Gjermanët luftojnë për separatistët në Ukrainë

LEXO EDHE:  Gjermanët luftojnë për separatistët në Ukrainë

Kjo vërtet lidh pak më shumë zgjedhësin me deputetin, por kjo nuk zgjidh barazinë e votës që një parti në çdo rajon merr, po themi nga 6 mijë vota dhe nuk merr dot një mandat. Vota është e pakorrigjuar, vota ikën lum nëse nuk prodhon dot mandat brenda rajoneve dhe i marrin partitë e mëdha”, deklaroi Topollaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Detaje nga vrasja në Gjirokastër/ 35-vjeçari u gjet i shtrirë në tokë, dyshimet e para

Publikuar

-

Nga

Detaje nga vrasja në Gjirokastër/ 35-vjeçari u gjet i shtrirë në tokë, dyshimet e para

Policia ka dhënë detaje lidhur me ngjarjen në Gjirokastër, ku mbeti viktimë një person.

Dyshohet se i riu Gjergji Hasan Ajmasi është qëlluar me sende të forta në kokë dhe ka gjetur vdekjen e menjëhershme.

Blutë bëjnë me dije se janë informuar me janë të një telefonate nga qytetarët për 35-vjeçarin që i përket komunitetit rom, i cili është gjetur pa shenja jete.

Raportohet se mjekët kanë konstatuar shenja dhune në kokë, konkretisht në zonën e ballit.

“Rreth orës 21: 00, në Sallën Operative të DVP Gjirokastër ka ardhur një telefonatë se në lagjen “Zinxhira”, ndodhet një person i shtrirë në tokë. Menjëherë shkuan shërbimet e policisë dhe shërbimet spitalore dhe transportuan këtë shtetas për në spital, ku gjatë rrugës ka humbur jetën.

LEXO EDHE:  Pse protestat degradojnë shpesh në akte dhune?

LEXO EDHE:  Rrëzimi i avionit malajzian, Rusia ia hedh fajin Ukraines

Nga verifikimet rezultoi se shtetasi që humbi jetën quhet Gj. A., rreth 35 vjeç, dhe nga kqyrja paraprake e bërë nga mjekët, dyshohet të jetë goditur me sende të forta.

Në vendngjarje ndodhet grupi hetimor dhe po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Shërbimet e Policisë kanë shoqëruar disa shtetas në ambientet e Policisë që mund të kenë djeni për ngjarjen”, thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ironizon Balla/ Meta mund t’i lirojë vendin Bashës, po ranë dakord do e drejtojë ai opozitën

Publikuar

-

Nga

Ironizon Balla/ Meta mund t’i lirojë vendin Bashës, po ranë dakord do e drejtojë ai opozitën

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla ka ironizuar kryetarin e Republikës së Re Lulzim Basha dhe presidentin Ilir Meta, pas takimit që zhvilluan sot këta dy të fundit.

Balla deklaroi se Basha e ka si shtëpinë e vet Presidencën. Socialisti vijoi ironinë duke thënë se në të ardhmen Meta mund të marrë drejtimin e Opozitës së Bashkuar dhe Basha të Presidencës.

LEXO EDHE:  Stoltenberg viziton Ukrainen, plane per stervitje te perbashket me NATO-n

LEXO EDHE:  Pse protestat degradojnë shpesh në akte dhune?

“Se di si e ka pritur zotin Basha. Presidenca është një prej selive të opozitës dhe zoti Basha shkon si në shtëpinë e vetë aty. Nuk shoh ndonjë problem atje. Madje Ilir Meta mund t’i lirojë dhe vendin, meqenëse nëse do bien dakord se kush do të jetë kryetar i Opozitës së Bashkuar”, tha Balla në emisionin “Real Story”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE