Connect with Us

Skema/ Zbulohet ku investohen paratë e pista

Aktualitet

Skema/ Zbulohet ku investohen paratë e pista

Publikuar

-

Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave ka zbardhur mekanizmat kryesore përmes të cilave janë dedektuar rastet kryesore të dyshimeve për pastrim parash. Tipologjia kryesore përbëhet nga transferta të dyshimta (në mbërritje apo në dalje) me përfshirje të subjekteve/shtetasve të huaj dhe të pajustifikuara me dokumentacion mbështetës.

Ndërkohë që edhe për këtë vit investimet në ndërtim kanë qenë ato që kanë ngjallur më shumë dyshime për pastrim parash.  “investime të larta në pasuri të paluajtshme me burim të panjohur fondesh” thekson raporti.

Qarkullimi i lartë i pazakontë i fondeve krahasuar me profilin financiar të subjektit ka qenë një tjetër tipologji që ka ngjallur shumë dyshime, bashkë me raste të shumta huadhënie/huamarrje apo dhurime në vlera të larta të pazakonta mes personave fizikë apo juridikë.

LEXO EDHE:  Zbulohet kopja e rrallë e dramave të Shekspirit

Janë evidentuar gjithashtu derdhje apo tërheqje cash në vlera të larta dhe të pajustifikuara, mashtrime të formave të ndryshme, ashtu si dhe transaksione financiare të kryera nga persona me precedentë të mëparshëm penalë apo persona të lidhur me ata me precedentë. Ndërkohë që mos deklarim i shumave dhe sendeve me vlerë në kufi ka qenë një tjetër tipologji nga kanë ardhur disa prej raportimeve që janë dërguar në prokurori apo polici./SCAN

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Makina përplas motorin dhe ikën nga vendngjarja/ Niset për në Trauma një person

Publikuar

-

Nga

Makina përplas motorin dhe ikën nga vendngjarja/ Niset për në Trauma një person

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor që lidh Fushë Krujën me Vorën.

Mësohet se një makinë ka përplasur një motor picerie dhe është larguar nga vendngjarja.

Si pasojë raportohet se ka mbetur i plagosur drejtuesi i motorit, i cili është nisur me urgjencë për në Spitalin e Traumës.

Nga informacionet paraprake, ende nuk dihen shkaqet e aksidentit apo identiteti i të plagosurit, gjendja shëndetësore e të cilit është e rëndë.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha tregon si erdhën 3.4 milionë eurot me “Toyota Yaris”

LEXO EDHE:  Zbulohet laboratori i drogës/ Arrestohen 2 persona

Ndërkohë, policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga vajza e ish-deputetit tek aktori i njohur/ Zbulohen tre kandidatët e PS në qarkun e Kukësit

Publikuar

-

Nga

Nga vajza e ish-deputetit tek aktori i njohur/ Zbulohen tre kandidatët e PS në qarkun e Kukësit

Zbulohen 3 emrat e kandidatëve që do të përfaqësojnë socialistët në qarkun e Kukësit në zgjedhjet e 25 prillit.

Bëhet fjalë për Gerta Duraku, Petrit Malaj dhe Adem Lala, sipas asaj që shkruan Report tv.

Gerta Duraku e lindur në Kukës, jeton në Tiranë do të përfaqësojë PS në qarkun e Kukësit. Ajo është vajza e Shyqyri Durakut, biznesmenit dhe ish-deputetit të Kukësit në vitet 2001-2005, e cila do të kandidojë për të kërkuar votën e kuksianëve për socialistët.

Në Tropojë do të kandidojë aktori i njohur, Petrit Malaj. Edhe pse jeton e punon në Tiranë, Malaj duket se është një zgjedhje e Ramës për të mbledhur sa më shumë vota.

LEXO EDHE:  Ku mund ti gjejë lekët qeveria për të ndihmuar biznesin?!

LEXO EDHE:  Ku mund ti gjejë lekët qeveria për të ndihmuar biznesin?!

Ndërkaq në Has do të kandidojë kreu aktual i PS-së në Has, Adem Lala. Ky pritet të jetë i 3-ti në listën e PS-së në qarkun e Kukësit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artisti i njohur i bashkohet Bindjes Demokratike/ Kandidat për qarkun e Shkodrës

Publikuar

-

Nga

Artisti i njohur i bashkohet Bindjes Demokratike/ Kandidat për qarkun e Shkodrës

Artisti lezhjan Gjovalin Dushaj, është bashkuar me Bindjen Demokratike të Astrit Patozit.

Mësohet se Dushaj do të përfaqësojë Bindjen Demokratike për Qarkun e Shkodrës, veçanërisht Pukën dhe Fushë-Arrëzin.

Lajmin e bën të ditur vetë artisti, i cili falenderon koordinatorin e Bindjes Demokratike Astrit Patozi dhe koordinatorin e kësaj partie për Shkodrën dhe Lezhën, Tonin Uldedaj.

Ju bashkuam logos së Bindjes Demokratike, me deshirën e madhe për të kontribuar ashtu siç e meriton Shqipëria jonë e përbashket. Tek Bindja Demokratike dhe te Kryetari i saj Z. Astrit Patozi unë shoh ardhmerinë, pa fyerje, pa sharje, pa mëndje të madhe, por real dhe i sinqertë në këtë rrugë jo pa probleme të politikes Shqiptare. Falemnderit Z. Astrit Patozi dhe Z. Tonin Uldedaj për besimin që treguat ndaj meje për të përfaqësuar Qarkun e Shkodres, veçanërisht Pukën dhe Fushë-Arrëzin. Fitoren e meritojmë”, shkruan Dushaj në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE