Zyrtarizohet gjithçka/ PSG prezanton blerjen e bujshme për sezonin e ri – CNA
Connect with us

Aktualitet

Zyrtarizohet gjithçka/ PSG prezanton blerjen e bujshme për sezonin e ri

Publikuar

-

Paris Saint-Germain përfundoi atë që mund të konsiderohet edhe si një javë e bujshme për klubin parisez. Kampionët në fuqi të Francëz kanë njoftuar se “AccorHotels” do të jenë sponsori i tyre i ri, duke nisur nga fillimi i sezonit 2019-2020.

“Fly Emirates” do të zëvendësohet me marrëveshjen e tyre me kampionët e Ligue 1 që do të përfundojnë në qershor dhe rrjeti i hoteleve do të marrë hapësirën kryesore në fanellat e klubit. Me rreth 4,800 hotele në mbi 100 qytete anembanë botës, “AccorHotels” mund të konsiderohet si një “benjamin” për klubin francez, veçanërisht nga një perspektivë financiare me sponsorizimin e tyre.

“AccorHotels” do të paguajë afërsisht dyfishin e tarifës që “Fly Emirates” paguante te PSG, me një shifër sponsorizuese që kap vlerën e 50 milionë euro në vit. Rregullat  e “Fair Play Financiar” vazhdojnë të dëmtojnë PSG dhe hierarkinë e tyre, dhe kalimi i sponsorizimit është një nga lëvizjet e para që klubi duhet të bëjë për të ‘legjitimuar’ të ardhurat e tyre në sytë e UEFA-s.

LEXO EDHE:  Mirupafshim Bayern/ Kampioni i botës drejt PSG-së

Pa dyshim, PSG janë fituesit më të lartë përmes sponsorizimit në futbollin francez në lidhje me sponsorizimin e fanellës, por marrëveshja e tyre e re do t’i shohë ata të afrohen gjithnjë e më shumë me gjigantin anglez, Manchester Unitedit me 66 milionë euro në vit nga Chevrolet.

MSC Cruises po bashkohet me familjen e PSG me kompaninë që bëhet një partner zyrtar i udhëtimit për gjigantët parizianë dhe kjo kontratë do të zgjasë tre vjet. Gjithashtu, emri i saj do të ketë hapërisa më të mëdha në fushën e “Parc des Princes”, me kompaninë që besohet që do të paguajë rreth dy milionë euro në vit për këtë privilegj.

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

LEXO EDHE:  Barça bën të pamundurën për Neymar/ PSG nuk ka për të marrë ndonjëherë ofertë si kjo

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

LEXO EDHE:  Mirupafshim Bayern/ Kampioni i botës drejt PSG-së

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

LEXO EDHE:  Barça bën të pamundurën për Neymar/ PSG nuk ka për të marrë ndonjëherë ofertë si kjo

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending