Zgjedhjet lokale nuk bëhen të parakohshme – CNA
Connect with us

Aktualitet

Zgjedhjet lokale nuk bëhen të parakohshme

Publikuar

-

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha dhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi me 16 shkurt 2019 vendosën të djegin mandatet e deputetëve dhe prej më shumë se dy muajsh po paralajmërojnë mosfutjen në zgjedhjet lokale, edhe pse qëndrimi nga ndërkombëtarët ka qënë i qartë dhe i prerë.

Kudo në botë, zgjedhjet lokale konsiderohen si momenti ku bashkitë zgjedhin administratorët e tyre, ç’ka i bën ato shumë më pak politike, por shpesh i kthen si një barometër për zgjedhjet e ardhshme, sepse në Shqipëri konsiderohen votimet lokale si frymë dhe rezultat ndaj qeverisë. Sepse në Shqipëri, fatkeqësisht ende zgjedhjet administrative për Bashkitë politizohen dhe përdoren si betejë nga palët me program politik qeverisës, duke gënjyer zgjedhësit dhe duke shpallur programe politike përtej kompetencave dhe mundësive që ofron pushteti vendor.

Mos hyrja në zgjedhjet lokale do të ishte një vetëvrasje politike për opozitën. Jo për faktin  se do të shmangej nga përballja me qeverinë, apo do braktiste betejën kundër Ramës, por sepse zgjedhjet lokale nuk mund të bëhen të parakohshme.

Pra, nëse PD nuk merr pjesë, minimalisht do të humbë të paktën 15 bashkitë që ka aktualisht dhe ndoshta disa të tjera që mund t’i fitonte. Por, gjithashtu do të humbte mundësinë për të testuar “ushtrinë” e bazës, si funksionon ajo dhe çfarë fuqie ka.

Opozita, pra PD-ja, do të bënte një vetëvrasje për faktin se ndryshe nga zgjedhjet parlamentare, ato lokale nuk përsëriten. Nuk ka asnjë shans dhe mundësi që të ribëhen në të gjithë Shqipërinë. Mund të ketë raste sporadike në ndonjë bashki, sipas parashikimeve të ligjit.

Pra, zgjedhje të parakohshme lokale nuk ka, i pëlqen apo jo Ramës, Bashës dhe Metës, ndryshe nga zgjedhjet parlamentare, të cilat mund të jenë edhe të parakohshme.

Parlamenti është një dhe mund të shpërndahet apo mund të vendoset që të ritestohet shumica në vend. Kurse Bashkitë janë 61. Edhe po të shtyhen për vjeshtë apo po të mos hynte PD-ja në zgjedhje Rama do të merte 61 bashki në tavolinë.

Në vitin 2000, PD zhvilloi një tërheqje taktike nga zgjedhjet lokale. Bojkotoi balotazhet e atëhershme, ç’ka bëri që shumë bashki dhe komuna edhe pse PD ishte në mazhorancë, t’i humbte.

LEXO EDHE:  Ftesa për dialog/ Reagon ish ministri Ramës

Një taktikë që nuk u përdor më në 2003, sepse Berisha bëri një veprim politik i cili u kuptua që ishte i gabuar, por pasojat tashmë ishin të pakorrigjueshme. PD humbi për shkak të bojkotit në disa komuna apo bashki. Kështu do ndodhë në rast se Basha do të bojkotojë zgjedhjet e qershorit, dhe do të përsëritet i njëjti gabim i bërë në vitin 2000.

Askush nga ndërkombëtarët nuk ka për të ardhur në Shqipëri, që t’i japë zgjidhje një krize politike parlamentare, e cila është stisur në prag të zgjedhjeve lokale. Kushdo që do ta dëgjonte se po kërkohet një zgjidhje politike, dhe një qeveri pa kryeministrin në detyrë për të zhvilluar zgjedhjet lokale, do të merrte malet.

Kamuflimi që bën Luli me qeverinë tranzitore dhe kërkesën për zgjedhje të parakohshme, të gjithë e lexojnë si një akt të nxituar që vjen përpara zgjedhjeve lokale dhe në rast se do duhej të testohej, ashtu siç kërkon Basha, PD pa asnjë diskutim duhet të hyjë në zgjedhjet administrative, të testojë veten dhe pastaj le t’i quajë ato edhe politike.

Duke kërkuar më tej zgjedhje të parakohshme dhe largimin e Ramës. Ato s’mund të vinë me dëshirën e Lulit dhe djegien e mandateve. Dhe duke u hedhur në zjarr, pa e menduar më parë se për një çast përvëlohesh, beteja për zgjedhje pa Edi Ramën dhe bojkoti i atyre lokale, mund t’ju japë socialistëve gjithë pushtetin vendor në Shqipëri që do të ishte një katastrofë politike sepse zgjedhjet lokale nuk përsëriten dhe në rast se do kishim zgjedhje të parakohshme, sikurse do Luli dhe opozita të fitojë zgjedhjet, me të gjitha bashkitë e majta shumë shpejt mazhoranca do të përmbysej dhe do ta kishte të pamundur të qeveriste vendin.

Komshiun dhe kundërshtarin nuk e zgjedh dot, atij duhet t’i shkosh përballë dhe ta mundësh dhe politikisht ta shkelësh me këmbë dhe në rast se je i dobët dhe i pamundur nuk mund të justifikohesh duke braktisur zgjedhjet vendore dhe duke ia bërë dhuratë kundërshtarit. Sepse më pas ai do të kishte në dorë një xhevahir dhe një avantazh të padiskutueshëm në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, qofshin këto edhe të parakohshme./ CNA.al

Aktualitet

Basha i bën thirrje popullit/ “Nesër në protestë për demokraci”

Publikuar

-

Kreu i PD-së Lulzim Basha u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve të marrin pjesë në protestën e nesërme. Basha ka shkruar në rrjetet sociale se duhet të marrin pjesë sa më shumë njerëz për të treguar “vendosmërinë tonë për liri, për demokraci, për zgjedhje të lira”.

Në postimin e tij Basha ka bashkëngjitur edhe një video.

LEXO EDHE:  Apeli i CDU/CSU për zgjedhjet/ Vasili: Rama i vetëm përballë gjithë botës

Postimi i plotë i Bashës

“Të gjithë në Tiranë nesër, më 25 maj në orën 19:00, për të treguar vendosmërinë tonë për liri, për demokraci, për zgjedhje të lira e një qeveri nga populli, të popullit dhe për popullin, për Shqipërinë si e gjithë Europa. Asnjë hap pas./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zgjedhja e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave/ Reagon ashpër Altin Goxhaj

Publikuar

-

By

Sot Skënder Gjinushi u zgjodh në krye të Akademisë së Shkencave.

Kandidimi i tij u kontestua në masë, jo vetëm për faktin se nuk kishte konkurentë por edhe duke e lidhur me të shkuarën e Gjinushit.

Sipas avokatit Altin Goxhaj vënia Gjinushit në krye të Akademisë Bolshevike të Shkencave është mundësia më e mirë për të na bindur që duhet të themelojmë nga e para një Akademi Kombëtare me në krye dijetarë, studiues dhe shkencëtarë.

“Unë mendoj se vënia Gjinushit në krye të Akademisë Bolshevike të Shkencave është mundësia më e mirë për të na bindur që na duhet të themelojmë nga e para një Akademi Kombëtare me në krye dijetarë, studiues dhe shkencëtarë patriotë që të punojë për Shqipërinë dhe jo Partinë”, shkruan Goxhaj, në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Basha në Vorë/ Publikon emrat e 5 kandidatëve të pandehur të Ramës

Goxha sugjeron që  këtë Komitetin Qëndror të Sekretariatit Akademik të Partisë me në krye Shokun Gjinushin duhet ta nxjerrim jashtë ligjit duke i sekuestruar të gjithë burimet për t’ja kaluar Arkivës së një Akademie Kombëtare që duhet themeluar nga e para si organizatë publike me ligj të veçantë por krejt të pavarur nga Partia dhe Qeveria./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Këta janë 9 ‘yjet’ që do të largohen nga Barcelona/ Mes tyre edhe kampioni i botës

Publikuar

-

Barcelona do të luajë të shtunën ndeshjen finale për Kupën e Mbretit kundër Valencias. Kjo do të jetë ndeshja e fundit për 9 futbollistë të katalanasve, të cilët do të largohen gjatë merkatos së verës. Dy të parët që do të largohen janë futbollistët që u huazuan gjatë merkatos së janarit, Jesion Murillo dhe Kevin Prince Boateng.

Mbrojtësit belg, Thomas Vermaelen, nuk do t’i rinovohet më kontrata, ndaj dhe ai do të largohet. Portieri holandez, Jasper Cillesen, e ka shprehur publikisht prej disa ditësh se do të largohet nga “Camp Nou” në fund të këtij sezoni. Destinacioni i tij i ri pritet të jetë Juventusi.

Në listën e largimeve është përfshirë edhe kampioni i botës, Samuel Umtiti, i cili e ka humbur vendin e titullarit ndaj Lenglet dhe afrimi i De Ligt do të thotë pak mundësi për francezin. Ndërkohë që Rafinha është një tjetër emër që është në shitje. Mesfushori vuan ende nga një dëmtim dhe klubi katalanas do të tentojë ta shesë për një shifër rreth 25-30 milionë euro.

LEXO EDHE:  Apeli i CDU/CSU për zgjedhjet/ Vasili: Rama i vetëm përballë gjithë botës

Bomba e vërtetë është largimi i dy yjeve brazilianë, Coutinho që është transferimi më i shtrenjtë në historinë e klubit katalanas, plot 160 milionë euro dhe Malcom, për këtë të fundit u paguan plot 45 milionë euro. Të dy ata nuk dhanë atë që pritej, ndaj është menduar shitja e tyre për të mundësuar përforcimin me lojtarë të nevojshëm.

I fundit, por jo më pak i rëndësishëm është edhe nënkampioni i botës, Ivan Rakitic. Kroati e shprehu publikisht dëshirën e tij për të qëndruar akoma, por drejtuesit e katalanasve nuk e shohin më si pjesë e planeve të tyre. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Trending

Read previous post:
DW: Demonstrim pushteti nga ana e Vuçiç

Dhjetëra mijëra vetë kanë demonstruar në kryeqytetin serb, Beograd në mbështetje të presidentit Vuçiç. Vetë presidenti kishte bërë thirrje për...

Close