Promovohet në Tiranë dhe Korçë krijimtaria e Besim Xhelilit – CNA
Connect with us

Aktualitet

Promovohet në Tiranë dhe Korçë krijimtaria e Besim Xhelilit

Publikuar

-

Me mbështetjen e Ambasadës Austriake Tiranë, të Muzeut Historik Kombëtar Tiranë dhe në praninë e një numri të madh të krijuesve, artdashësve dhe dashamirëve të librit, të shtunën, më 13 prill 2019, në sallën e bibliotekës të Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, u bë promovimi i krijimtarisë së autorit shqiptar nga Vjena e Austrisë, Besim Xhelili.

Autori me prejardhje nga Tetova Besim Xhelili, i cili jeton dhe vepron në Vjenë të Austrisë, promovoi në Tiranë dhe në Korçë vëllimet e tij më të reja me poezi, të tetin me radhë “Fragmente të një zemrë të dalldisur…!” dhe të nëntin “Vragë malli”, që të dyja botuar në janar të këtij viti.

Promovimin në Tiranë me disa poezi nga këto vëllime e hapi Saranda Iseni, avokate e cila jeton në Suedi. Ajo me leximet artistike dhe shijen për artin dhe poezinë, i dha një bukuri të veçantë këtij aktiviteti letrar dhe kulturor. “Ndjehem shumë e gëzuar që ndodhem për disa punë private këtu në Shqipëri dhe deshi fati të jem e pranishme në këtë promovim të krijimtarisë së mikut tim Besim Xhelili. Nuk kam lexuar shumë nga krijimet e tij, por këto libra që sot po promovohen, dallohen për vargun e mprehtë dhe emocionin që kanë në thelb, si dhe për ndjenjën e thellë të dashurisë në këto lirika të bukura. Kam kënaqësinë të lexoj disa poezi që m’u besuan dhe autorit i uroj shumë suksese të mëtutjeshme”, u shpreh znj. Iseni.

Për organizimin dhe moderimin e programit u përkujdes poetja Helena Halilaj. Ajo me shumë shkathtësi udhëhoqi të pranishmit drejt tematikës dhe materies së vargjeve të Besim Xhelilit, duke bërë të ditur se autori jeton jashtë vendlindjes, por atje ai gjen kohën dhe frymëzimin që të na argëtojë, duke na shpalosur një qasje shumë të fortë dhe shumë më ndryshe të ndjenjës, të dashurisë, përjëtimit, gëzimit, harmonisë, por edhe të pikëllimit, vuajtjes, dëshpërimit dhe dhimbjes.

Nga Ambasada Austriake në Tiranë e pranishme ishte znj. Admira Poçi. Ajo përshëndeti të pranishmit në emër të institucionit që përfaqëson dhe në emër të ambasadorit z. Johann Sattler, e përgëzoi autorin Xhelili për botimet e tij të shumta dhe i uroi suksese të mëtutjeshme. Për disa pika në violinë u përkujdes Bejbi Shahini, kurse disa poezi nga librat lexuan dhe Anxhela Peza, psikologe dhe Alisa Dauti, artiste.

Për librat një vështrim gjithëpërfshirës bëri shkrimtari dhe gazetari Demir Reshiti, ardhur enkas nga Prishtina. “Të ecësh në shtigjet e poezisë së Besimit është një aventurë interesante dhe e bukur në të cilën nuk të presin stuhi dhe përmbytje, por ëndrra jete të thurura me përkushtim me të cilat ai komunikon me lexuesit, duke ia zbuluar emocionet e tij, përvojën jetësore dhe urtësitë e jetës. Mesazhi emocional i poezisë së tij është i hapur për jetën dhe gjithçka që sjell ajo. Tematika dominuese e poezisë së tij është dashuria; dashuria ndaj njeriut, dashuria ndaj peizazhit, dashuria ndaj jetës dhe të gjitha dukurive të saj.  Poezia e Besim Xhelilit shpesh është narrative. Me gjallëri dhe varg ekspresiv krijon rrëfimin dhe e pikturon atë me ngjyrat përrallore romantike. Vizualiteti në poezinë e tij është fort i theksuar. Imazhet e tij janë të thjeshta, të pastra, ngjyrat janë të theksuara dhe para syve të lexuesve rrjedhin si një peizazh i pikturuar gjatë gjithë jetës. Këto ngjyra dhe këta tinguj janë të shkrirë në aromën e dashurisë, e cila ndjehet me të gjitha shqisat.”, u shpreh z. Reshiti. Më pas znj. Saranda Iseni lexoi shkëputje nga kritika letrare e znj. Migena Arllati mbi këto dy tituj të autorit Xhelili, e cila për arsye objektive nuk mundi të jetë e pranishme në këtë promovim.

LEXO EDHE:  Tiranë/ Shpërthen bombula e gazit në banesë

Në fund autori Besim Xhelili falënderoi të pranishmit, organizatorët dhe të gjithë shokët e miqtë, duke treguar një mirënjohje të përzemërt për të gjithë që kishin ndarë kohën të jenë në këtë promovim.

Të nesërmen promovimi vazhdoi në Korçë, në qytetin e bukur të artit dhe serenadave. Në Muzëun e ABC-së, nën organizimin e klubit letrar “Bota e Re” një grup i çmuar miqsh të autorit Xhelili dhe dashamirë të librit, autorë e krijues nga ky qytet me një kulturë të hershme qytetare, u mblodhën për t’u njohur me dy titujt e rinj të Besim Xhelilit. Autori kishte sjellur mjaft libra nga Austria. Programin e udhëhoqi poeti Arjan Kallco, i cili tregoi për ecurinë e njohjes në Vjenë me poetin Xhelili, për të cilin ka një konsideratë të madhe dhe u shpreh që bashkëpunimi të thellohet në të ardhmen.

Në emër të klubit letrar “Bota e Re” me një fjalë rasti, njëkohësisht dhe një vështrim mbi krijimtarinë e Besim Xhelilit u paraqit Eris Rusi, kryetar i klubit. “Më duket sikur kjo lloj poezie e shkurtër është esenciale në atë që mund të komunikojë tek lexuesi. Të ushqyerit me lëndën e zemrës, me histori që i ndodhin shpirtit dhe e bëjnë të marrë tjetër ngjyrim, e formojnë poezinë dhe i japin një imagjinatë që jo vetëm të kënaq, të lëndon, të dhemb, por edhe të kanos – pak a shumë si plaga në trup të tjetrit ose si poezia e shkruar një herë e përgjithmonë.”, u shpreh z. Rusi. Një fjalë përshëndetëse bëri drejtori i muzeut Niko Kotherja. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin edhe shkrimtari Skënder Rusi, aktori Koço Qendro, aktori dhe regjisori Dhimitër Orgocka, i cili lexoi disa vargje të autorit Xhelili, shkrimtarja Gerta Bandilli etj. Për pjesën e muzikës gjatë promovimit u përkujdes kantautori Maksi Kulla, kurse për atë pas promovimit këngëtari Tomi Kondakçi. Në fund autori Besim Xhelili u shpreh i kënaqur për mikpritjen e ngrohtë, të përzemërt dhe shumë bujare të miqve korçarë, duke falënderuar të gjithë për pjesëmarrjen dhe respektin.

Përndryshe në këto dy promovime një pjesë të krijimtarisë së saj prezantoi edhe poetja tetovare Sadije Aliti.

 

Aktualitet

Basha në Vorë/ Nuk ka zgjedhje me krimin, zgjidhja krijimi i qeverisë tranzitore

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur sot në qytetin e Vorës. Para banorëve  kreu demokrat u shpreh se nuk do të ketë zgjedhje me krimin.

“Nuk do të ketë më zgjedhje me hajdutët, ato do të jenë pa Edi Ramën kryeministër, zgjedhje pa krimin, qeveri tranzitore që bashkiakët që do të dalin nga këto zgjedhje të mos jenë peng i krimit, por i qytetarëve.

Kjo betejë bëhet për të çliruar Shqipërinë. Për të çliruar ekonimonë. Për t’i dhënë shans çdo shqiptari  të jetojë me dinjitet dhe punë të ndershme dhe jo me vjedhje dhe sevilizëm.

LEXO EDHE:  Tiranë/ Shpërthen bombula e gazit në banesë

Shikoni çfartë bën Edi Rama. Pesë kandidatë të pandehur. Valbona Sako, Agron Malaj, Dionis Ymeraj, Pjerin Ndreu. Duhet të ishin para drejtësisë, porm sot garojnë në zgjedhje.

Kemi edhe kandidatin e Shijakut që duhet të ishte sot para drejtësisë.

Edi Rama do të diktojë përsëri zgjedhje me krimin”, shtoi më tej Basha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I grabitën të ëmën dy herë brenda muajit/ Shpërthen talenti italian: Mos u ankoni kur…

Publikuar

-

Francesca Costa, mamaja e talentit të Romës Nicolò Zaniolo, ka rënë pre e një grabitjeje në zonën rezidenciale Eur në Romë, ku dy persona me motor dhe me fytyrë të mbuluar e ndalën dhe i morën çantën.

Francesca, e cila është bërë e famshme muajt e fundit falë aktivitetit në rrjetet sociale, ka sqaruar në polici se dy grabitësit ishin italianë. Është hera e dytë brenda pak javësh që mamasë së Zaniolos i ndodh diçka e tillë, sepse në prill i vodhën makinën.

LEXO EDHE:  Tiranë/ Shpërthen bombula e gazit në banesë

Për këtë arsye, sot Nicolò ka shkruar një mesazh në Instagram, ku në një farë mënyre paralajmëron ndonjë zhvillim madhor, duke qenë se ka kohë që flitet për largim nga Roma, për shkak të ofertave shumë të rëndësishme.

“Mamaja ime falënderon për herë të dytë ata që vodhën diçka që nuk u përket. Tepër e lehtë të shohësh një femër vetëm, ta kërcënosh me më pas t’i rrëmbesh gjërat e saj… Më pas mos u ankoni…”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tiranë/ Shpërthen bombula e gazit në banesë

Publikuar

-

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në Tiranë.

Mësohet se një bombul gazi ka shpërthyer brenda një banese.

Ngjarja ka ndodhur në zonën e ish-Markatës së Vjetër.

Ndërkohë, bëhet me dije se fatmirësisht nga shpërthimi nuk ka persona të lënduar./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Aktualitet14:34 - 18 Maj, 2019

Zyrtarit serb i ndalohet hyrja në Kosovë

Zyrtari serb, Marko Gjuriçi, edhe pse ka paralajmëraur më herët se do të vizitonte Kosovën në kuadër të zgjedhjes së kryetarëve...

Trending

Read previous post:
Tenton të bëjë një selfie/ Rrezikon seriozisht jetën

Një turist po udhëtonte në autostradë në Canary Island. Ai ka menduar që të bëjë një selfie në makinë, ndërkohë...

Close