E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar? – CNA
Connect with us

Life Style

E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

Publikuar

-

Shmangni saunan
Pas depilimit zona e bikinit duhet mbajtur sa më e freskët që të mundeni. Krejt e kundërta ndodh me saunën që për shkak të temperaturave të larta ju hap poret.

Bëhuni selektivë me produktet e kujdesit ndaj lëkurës
Shmangni sapunët apo locionet me përbërës të dëmshëm. Ato mund të irritojnë lëkurën dhe madje shkaktojnë të djegura.

Qendroni larg diellit
48 orë pas depilimit, zona juaj intime është shumë delikate dhe rrezet UV të diellit mund t’ju shkaktojë dëme të madhe të lëkurës në atë zonë.

Bëni një dush të shpejtë, shmangni vaskën
Të qendruarit për një kohë të gjatë në ujë do e bëjë zonën tuaj të predispozuar për t’u prekur ndaj infeksioneve.

Shmangni të notuarit
Pishinat, liqeni  apo deti përmbajnë baktere. Për këtë arsye dermatologët këshillojnë të mos i frekuentoni këto vende, të paktën për disa ditë.

Mos përdorni shumë kremra pas depilimit
Çdo skrub apo krem që mund të përdorni mund të dëmtojë lëkurën në atë zonë. Maksimumi mund t’i përdorni vetëm njëherë për të larguar qelizat e vdekura.

Seksi nuk rekomandohet
E mira do ishte të depiloheshit dy ditë para së të kryeni marrëdhënie. Mos e harroni këtë!

Prisni pak, para se të aplikoni sprajin nxirës
Kimikatet e dëmtojnë se tepërmi bikinin. Shmangni sprajin nxirës këto ditë.

Kujdes me materialin e rrobave
Pas depilimit, materiali i të brendshmeve, fundeve apo pantallonave është në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën. Një material jo i mirë irriton jo vetëm atë zonë, por edhe të gjithë kofshën. Ju nuk doni që t’ju prishet një takim i rëndësishëm apo jo?

Shmangni stërvitjet intensive
Depilimi është një arsye për t’i dhënë trupit tuaj një pushim nga stërvitja. Kjo pasi djersa e tepërt mund ta acarojë shumë lëkurën tuaj, sidomos në zonën intime.  Me fjalë të tjera, përdoreni këtë si një arsye për të mos vrapuar. Ju e meritoni një pushim.

Burimi: Glamour.com

Aktualitet

Fotot që po “çmendin” rrjetin/ Zbuloni imazhet më mahnitëse rreth mrekullisë së Tokës

Publikuar

-

Toka është një vend i cili fsheh shumë mistere dhe mrekulli të cilat nuk shihen nga të gjithë njerëzit por vetëm nga ata që janë me fat.

“BrightSide” sjell në listën e mëposhtme disa foto mahnitëse rreth planetit tonë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cila ngjyrë të pëlqen? Zbulo personalitetin tënd sipas preferencës

Publikuar

-

E bardha

E bardha është kombinimi i të gjitha ngjyrave të dritës. Nëse të pëlqen e bardha je një njeri i lumtur,gjithnjë në kërkim të një raporti me njerëzit e tjerë.Të tjera elemente të lidhura me të bardhën janë dlirësia, dhembshuria si dhe formaliteti dhe spiritualiteti.

Blu

Bluja është ngjyra e ujit, kështu jemi të gjithë natyrshëm të tërhequr prej saj, Të gjithë kemi nevojë për ujë, në mënyrë që të mbijetojmë. Personat të cilët preferojnë ngjyrën blu, janë të qetë, të thellë si dhe optimistë.

E gjelbër

E Gjelbra është ngjyra e shumicës së ushqimeve, kështu që është ngjyra e jetës. Personat që kanë të preferuar ngjyrën e gjelbër, janë të qetë, ndjehen rehat dhe kanë një sens rinie që i shoqëron përgjatë gjithë jetës.

E Kuqja

Nëse e kuqja është një nga ngjyrat e tua të preferuara, me siguri je një njeri ekstrovert dhe sensual. Njerëzit që pëlqejnë të kuqen janë të fortë, agresivë dhe shumë shprehës.

E zeza

Fëmijët e dinë që nëse përzien të gjitha ngjyrat do të kesh ngjyrën e zezë, ose që e zeza shpreh mungesën e ngjyrave. Normalisht, ata që pëlqejnë ngjyrën e zezë kanë personalitet të errët, gotik, punk. Ata që pëlqejnë të zezën janë shpirtra të vjetër, antagonistë, të thellë, intensë e shpesh janë në në ankth.

Portokalli

Portokallia është një ngjyrë energjie. Nëse është ngjyra juaj e preferuar tregon se jeni energjikë dhe fizikisht të shëndetshëm.Personat që pëlqejnë ngjyrën portokalli, janë të lumtur dhe optimistë.

E purpurt

Njerëzit që pëlqejnë të purpurtën, kanë dinjitet, megjithatë janë melankolikë dhe të trishtuar. Ankthi dhe gjendja emocionale e paqendrueshme lidhen me ngjyrën vjollcë.

Roza

Ata që pëlqejnë ngjyrën rozë, janë të sjellshëm, por plot me energji dhe alegri. Ata janë gjithashtu fizikisht aktivë.

E verdha

E verdha është një ngjyrë e gjallë, nëse është ngjyra juaj e preferuar tregon se jeni i ndrojtur. Ajo që shpreh e verdha si ngjyrë është rini, simpati, dëshirë për jetë aktive si dhe simpati.

Kafe

Nëse e kafta është ngjyra juaj e preferuar, ju jeni me këmbë në tokë dhe jetoni në ekuilibër me natyrën. Ndjehesh i sigurtë dhe shpirtërisht i mbushur. Shumë rrallë mund të dëshpërohesh dhe të mërzitesh.

Gri

Nëse grija është ngjyra juaj e preferuar mund të keni tendencën për të qenë melankolikë. Të tjera dukuri që lidhen me grijën janë gjendja e ankthit, pasiguria si dhe mbajtja e fshehur e ndjenjave.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teknologjia po na zëvendëson/ Ilustrimet që tregojnë ndryshimin drastik në jetën tonë

Publikuar

-

Teknologjia po “dominon” në jetën tonë ku gjatë gjithë kohës ne jemi të zënë në telefona, laptope dhe televizorë dhe komunikimi mes njerëzve po humbet.

Por a janë të gjithë këto një zëvendësim i përshtatshëm për familjen dhe miqtë? Ndoshta është koha që të gjithë ne të mendojmë për këtë para se të jetë tepër vonë.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending