Connect with Us

U prishi “pazaret” kolegëve/ Hiqet nga puna inspektorja

Aktualitet

U prishi “pazaret” kolegëve/ Hiqet nga puna inspektorja

Publikuar

-

“Fiks Fare” solli rastin e veçantë të Sose Buçpapaj, ish-inspektore e AKU-së në Tropojë, të cilës kolegët i falsifikojnë firmën për ta larguar nga puna. Shkaku: Respektonte ligjin dhe jo paranë.

Thertoret që mbylli për kushtet skandaloze hapen nga përgjegjësi i zyrës, duke i hequr edhe gjobat. Ekspertët thonë që firma i është falsifikuar, por znj. Buçpapaj përjashtohet nga gjykata si e dëmtuar nga vepra penale. Për shkak të shkeljeve procedurale dhe mosfutjes në kohë të provave, çështja sot është në Gjykatë të Lartë.

Ish-inspektorja e AKU-së në Tropojë ankohet në “Fiks Fare” se është larguar nga puna për shkak se kërkonte nga bizneset dhe kolegët e saj të zbatohej ligji për sigurinë ushqimore, sidomos për thertoret. Sipas saj dhe dokumentacionit voluminoz që disponon, inspektorë të AKU-së dhe inspektorja e Bashkisë bashkëpunuan me njëri-tjetrin për ta larguar nga puna, duke firmosur dhe stisur një ankesë nga biznese dhe inspektorë, të cilët Sose Buçpapaj i kishte gjetur në shkelje ligjore dhe u kishte vendosur gjobë.

Inspektorët kanë falsifikuar jo vetëm këtë ankesë në disa firma, por edhe procesverbalet e kontrollit, të cilat i kanë ndryshuar në favor, apo për t’i përshtatur me ankesat, dhe në fund kanë firmosur për Sosen. Ajo thotë se, nga ekspertiza që i është bërë, procesverbalet kanë rezultuar që janë falsifikuar nga përgjegjësi i zyrës së AKU-së në Tropojë dhe nga inspektorët, njëri prej të cilëve është larguar drejt Amerikës.

Thertoret dhe dyqanet e mishit, të cilat Buçpapaj i ka gjobitur në atë kohë, sot janë rihapur nga përgjegjësi i AKU-së në Tropojë. Vetëm pak kohë më parë, kur kushtet në të cilat punojnë janë bërë publike, ato janë mbyllur nga Drejtoria e Përgjithshme e AKU-së, për shkak të kushteve skandaloze. Por, edhe pse të mbyllura dhe pa thertore të licencuara, ata punojnë pa u bezdisur nga inspektorja e Bashkisë, e cila duhet t’i kontrollojë.

Sipas Sose Buçpapajt, përgjegjësi i AKU-së në Tropojë është ende në punë, ndërsa procesi gjyqësor vazhdon prej më shumë se 5 vitesh. Çështja aktualisht është në Gjykatën e Lartë. Buçpapaj është përjashtuar nga procesi gjyqësor që në krye të herës, e për shkak të shkeljeve procedurale gjatë këtij procesi dhe mosfutjes në kohë të provave të sjella nga ajo, çështja ka përfunduar në Gjykatën e Lartë.

Thertorja që ish-inspektorja i vuri kyçin në vitin 2014 për kushte skandaloze nuk është mbyllur asnjëherë nga inspektorja e Bashkisë. Në atë kohë, gjoba e vendosur nga inspektorja dhe urdhri i mbylljes u hoqën nga përgjegjësi i AKU-së në Tropojë. Aty u punua në ato kushte skandaloze edhe për 4 vite të tjera.

Kur çështja u bë publike dhe u ankuan te “Bashkëqeverisja” në vitin 2018, me urdhër të Drejtorisë së Përgjithshme u mbyll. Mbi derë u hodhën inerte që të mos hynte e të therte askush. Gazetarët e “Fiksit”, vetëm pak javë pas rimbylljes konstatuan që inertet janë larguar për të hapur derën. Aty vazhdojnë therjet në kushte “horror” dhe pa asnjë licencë.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 22-29 Qershor 2020/ Parashikimi i yjeve për punën

Sipas Buçpapajt, pikërisht pas urdhrit për mbylljen e kësaj thertoreje shtetërore dhe gjobës, nisi dhe “lufta” për largimin e saj nga puna.

Gazetarët kërkuan të intervistonin përgjegjësin e AKU-së në Tropojë, por ai nuk ndodhej në zyrë. “Fiksi” vuri re që nga zyra e tij, në vijë ajore arrihej lehtësisht të kontrollohej kjo thertore, që edhe pse zyrtarisht është e mbyllur, aty vazhdojnë të bëhen therje jashtë çdo kushti dhe asnjë nuk merr masa.

Inspektoria e Bashkisë së Tropojës, e cila ka 8 vite në këtë pozicion, pavarësisht kushteve skandaloze nuk ka bërë asnjëherë mbyllje të thertoreve apo dyqaneve që punonin me mish të pavulosur. Ajo thotë se “Buçpapaj duhet të ulë kokën dhe të punojë”. Madje, ajo pranon që ish-inspektorja nuk i ka bërë mbylljet për lekë, por ka një sjellje arrogante dhe të papranueshme. Gjithashtu nuk e pranon dot faktin që ajo i ka vendosur gjobë, e për më tepër e ka akuzuar hapur për shkelje të ligjit.

Gjatë intervistës me gazetarët e “Fiksit”, ajo acarohet kur sqaron situatën dhe pretendon se ish-inspektorja nuk di të komunikojë me njerëzit. Sipas saj, gjobat dhe kontrollet që janë bërë nga Buçpapaj, sidomos për mbylljen e thertores, nuk i ka parë asnjëherë dhe nuk është vënë në dijeni. Ajo mohon kategorikisht që dyqanet e mishit shesin mish pa pullë, edhe pse janë të mbyllura nga AKU.

Ndërsa për thertoren thotë që nuk e ka parë që janë hequr dherat dhe mohon që aty të theret mish. Inspektorja në fillim thotë që është e gatshme të ballafaqohet, por kur gazetarët thërrasin Sose Buçpapajn, ajo kundërshton, pasi pretendon se nuk do t’i bëhet gjyqi publikisht dhe tërhiqet nga ballafaqimi.

Në situatën kur nuk ka asnjë thertore të licencuar, Spitali i Tropojës furnizohet me mishin e Fierit. Një tjetër firmëtar i ankesës, pas së cilës Sose Buçpapaj është larguar nga puna, është edhe kuzhinieri i spitalit. Atij i është vendosur gjobë nga Buçpapaj, pasi në magazinën e spitalit është gjetur mish i pavulosur, kushte shumë të këqija higjienosanitare dhe pa librezë higjienosanitare.

Por, kjo gjobë ju hoq më pas nga përgjegjësi i zyrës së AKU-së, i cili e cilësoi kontrollin e Buçpapajt si të pasaktë, pasi për një muaj kushtet janë rregulluar. Sipas ligjit, gjobat e vendosura ka të drejtë vetëm gjykata t’i rrëzojë.

Gjatë intervistës, drejtori i spitalit pranon se kuzhinieri vazhdon të jetë në punë, por për momentin është me leje, ndaj nuk është e mundur të intervistohet lidhur me peticionin që ka firmosur. Sipas tij, duke qenë se në Tropojë nuk ka pasur mish, tenderin e ka fituar një firmë nga Fieri.

“Për momentin që flasim mishi është i vulosur dhe i kontrolluar”, shtoi drejtuesi i spitalit.

Emisionin e së premtes, “Fiksi” do të denoncojë me fakte kalvarin 5-vjeçar të procesit gjyqësor të kësaj çështjeje.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Aksident në Tiranë/ Makina përplas të miturin

Publikuar

-

Nga

Makina përplas të riun në Tiranë/ Plagoset 15-vjeçari

Një automjet ka përplasur një këmbësor rreth një orë më parë në Tufinë të Tiranës.

Nga informacionet paraprake, raportohet se i plagosur ka mbetur një 15-vjeçar me iniciale G.N.

I mituri është dërguar me urgjencë në spital, ku po merr shërbimin mjekësor, ndonëse nuk dihet për gjendjen e tij shëndetësore.“Më datë 13.08.2020, rreth orës 20:40, në Tufinë, mjeti me drejtues shtetasin A.A., ka aksidentuar fëmijën e mitur me iniciale G.N., 15 vjeç, i cili u dërgua menjeherë në spital dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Drejtuesi i mjetit ndodhet në vëndngjarje”, njofton policia.

LEXO EDHE:  Merret vendimi/ Hiqet tatim-fitimi për biznesin e vogël, 15% për biznesin e madh

LEXO EDHE:  Merret vendimi/ Hiqet tatim-fitimi për biznesin e vogël, 15% për biznesin e madh

Ndërkohë, grupi hetimor dhe shërbimet e Policisë po vijojnë punën për zbardhjen e plotë të rrethanave dhe shkaqeve të ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifra alarmante në shtetin fqinj/ Konfirmohen 204 raste të reja me Covid, shkon në 221 numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Shifra alarmante në shtetin fqinj/ Konfirmohen 204 raste të reja me Covid, shkon në 221 numri i viktimave

Vijon të mbetet shqetësuese situata e koronavirusit në Greqi.

Autoritetet vendase kanë raportuar për 204 raste të reja të infektuarish me Covid-19 si dhe 5 humbje jetësh në 24 orët e fundit.

Ndërkohë që numri i përgjithshëm i rasteve  ka shkuar në 6381 dhe ai i viktimave në 221.

Aktualisht 22  pacientë trajtohen të intubuar./CNA.alLEXO EDHE:  Denoncimi në "Fiks Fare"/ Tërmeti u prishi shkollën, nxënësit mësojnë në lokal. Fëmijët e kopshtit në mal

 

LEXO EDHE:  Denoncimi në “Fiks Fare”/ Tërmeti u prishi shkollën, nxënësit mësojnë në lokal. Fëmijët e kopshtit në mal

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ekskluzive-Denoncimi në CNA.al/ Gruaja e Ben Blushit dorëzon licensën e noterit

Publikuar

-

Nga

Disa pyetje për ‘avoketërit’ e Ben Blushit

Pas denoncimit të bërë në CNA.al disa ditë më parë, ku me dokumenta ekskluzive dhe duke verifikuar një kontratë noteriale të vajzës së ish-deputetit Ben Blushi, ku duket qartë se firma e Natali Blushit ishte e falsifikuar, bashkëshortja e Benit dhe nëna e Natalisë, Eva Blushi ka dhënë dorëheqjen nga detyra e noteres.

Dorëheqja e Eva Blushit vjen pasi CNA.al publikoi skandalin dhe drejtoi gishtin ndaj falsifikimit të bërë në emër të vajzës së Eva Blushit për një pronë 500 milionë e cila ishte e regjistruar në një transaksion për vetëm 30 mijë euro.

Një burim zyrtar nga Dhoma e Noterisë i tha CNA.al se noterja Eva Blushi, anëtare e zyrës së Noterisë në Tira në ka hequr dorë nga ushtrimi i profesionit të noterit.

Në letrën dërguar ministres Etilda Gjonaj dhe kryetares së dhomës së Noterisë, Mimoza Sadushi, Eva Blushi thekson se tërhiqet nga ushtrimi i profesionit të noterit dhe sqaron se në disa media online, në mënyrë të vazhdueshme janë bërë publikime dhe prononcime të shtrembëta për të cilat do të duhet kohë të provohet ligjërisht, raporton CNA.al.

Kjo është ajo që shkruan Eva Blushi në letrën drejtuar ministres Gjonaj dhe kryetares së Dhomës së Noterisë zonjës Sadushi. Letra mban firmën e saj dhe është dërguar në këtë institucion ditën e hënë.

Ende nuk ka asnjë njoftim zyrtar nga ministria e Drejtësisë apo dhoma e Noterisë, por e vërteta është se CNA.al ka publikuar dokumenta autentike dhe të pakontestueshme se si Eva Blushi është bërë aksionere e EM Capital Group AD në Bullgari me 33% të aksioneve dhe ortakërinë e ndan me Klodian (Mirel) Mërtirin e Inceneratorëve në Shqipëri.

LEXO EDHE:  A do të jetë 2020 viti i karrierës?/ Yjet e kanë një përgjigje

LEXO EDHE:  “Po bëjnë pazare të pista”/ “Shpërthen” Murrizi: Të penduarit e drejtësisë po flasin, keni shumë për të dëgjuar

Kompania ka ardhur në Shqipëri dhe ka blerë 51% të aksioneve të kompanisë VALTELINA shpk, e cila është mbajtësja e emrit Lori Caffe si dhe pas publikimit të dokumentit tjetër disa ditë më parë, të falsifikimit të firmës së vajzës së Eva Blushit, nga noterja Violeta Sulkaj, në një kontratë të firmosur më 28 dhe 29 maj të vitit 2015 nga Natali Blushi, Eva Blushi ka dhënë dorëheqjen./ CNA.al

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca HoxhënEkskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Sa lekë ka paguar Eva Blushi për blerjen e Lori Kafesë?

Skandalet e Ben Blushit/ Natalia është e pafajshme! Babanë askush nuk e zgjedh dot!

Kush është Natali Blushi, vajza e Benit me pasuri 500 milionëshe vetëm 20 vjeçe

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

LEXO TE PLOTE