U prishi “pazaret” kolegëve/ Hiqet nga puna inspektorja – CNA
Connect with us

Aktualitet

U prishi “pazaret” kolegëve/ Hiqet nga puna inspektorja

Publikuar

-

“Fiks Fare” solli rastin e veçantë të Sose Buçpapaj, ish-inspektore e AKU-së në Tropojë, të cilës kolegët i falsifikojnë firmën për ta larguar nga puna. Shkaku: Respektonte ligjin dhe jo paranë.

Thertoret që mbylli për kushtet skandaloze hapen nga përgjegjësi i zyrës, duke i hequr edhe gjobat. Ekspertët thonë që firma i është falsifikuar, por znj. Buçpapaj përjashtohet nga gjykata si e dëmtuar nga vepra penale. Për shkak të shkeljeve procedurale dhe mosfutjes në kohë të provave, çështja sot është në Gjykatë të Lartë.

Ish-inspektorja e AKU-së në Tropojë ankohet në “Fiks Fare” se është larguar nga puna për shkak se kërkonte nga bizneset dhe kolegët e saj të zbatohej ligji për sigurinë ushqimore, sidomos për thertoret. Sipas saj dhe dokumentacionit voluminoz që disponon, inspektorë të AKU-së dhe inspektorja e Bashkisë bashkëpunuan me njëri-tjetrin për ta larguar nga puna, duke firmosur dhe stisur një ankesë nga biznese dhe inspektorë, të cilët Sose Buçpapaj i kishte gjetur në shkelje ligjore dhe u kishte vendosur gjobë.

Inspektorët kanë falsifikuar jo vetëm këtë ankesë në disa firma, por edhe procesverbalet e kontrollit, të cilat i kanë ndryshuar në favor, apo për t’i përshtatur me ankesat, dhe në fund kanë firmosur për Sosen. Ajo thotë se, nga ekspertiza që i është bërë, procesverbalet kanë rezultuar që janë falsifikuar nga përgjegjësi i zyrës së AKU-së në Tropojë dhe nga inspektorët, njëri prej të cilëve është larguar drejt Amerikës.

Thertoret dhe dyqanet e mishit, të cilat Buçpapaj i ka gjobitur në atë kohë, sot janë rihapur nga përgjegjësi i AKU-së në Tropojë. Vetëm pak kohë më parë, kur kushtet në të cilat punojnë janë bërë publike, ato janë mbyllur nga Drejtoria e Përgjithshme e AKU-së, për shkak të kushteve skandaloze. Por, edhe pse të mbyllura dhe pa thertore të licencuara, ata punojnë pa u bezdisur nga inspektorja e Bashkisë, e cila duhet t’i kontrollojë.

Sipas Sose Buçpapajt, përgjegjësi i AKU-së në Tropojë është ende në punë, ndërsa procesi gjyqësor vazhdon prej më shumë se 5 vitesh. Çështja aktualisht është në Gjykatën e Lartë. Buçpapaj është përjashtuar nga procesi gjyqësor që në krye të herës, e për shkak të shkeljeve procedurale gjatë këtij procesi dhe mosfutjes në kohë të provave të sjella nga ajo, çështja ka përfunduar në Gjykatën e Lartë.

Thertorja që ish-inspektorja i vuri kyçin në vitin 2014 për kushte skandaloze nuk është mbyllur asnjëherë nga inspektorja e Bashkisë. Në atë kohë, gjoba e vendosur nga inspektorja dhe urdhri i mbylljes u hoqën nga përgjegjësi i AKU-së në Tropojë. Aty u punua në ato kushte skandaloze edhe për 4 vite të tjera.

Kur çështja u bë publike dhe u ankuan te “Bashkëqeverisja” në vitin 2018, me urdhër të Drejtorisë së Përgjithshme u mbyll. Mbi derë u hodhën inerte që të mos hynte e të therte askush. Gazetarët e “Fiksit”, vetëm pak javë pas rimbylljes konstatuan që inertet janë larguar për të hapur derën. Aty vazhdojnë therjet në kushte “horror” dhe pa asnjë licencë.

Sipas Buçpapajt, pikërisht pas urdhrit për mbylljen e kësaj thertoreje shtetërore dhe gjobës, nisi dhe “lufta” për largimin e saj nga puna.

Gazetarët kërkuan të intervistonin përgjegjësin e AKU-së në Tropojë, por ai nuk ndodhej në zyrë. “Fiksi” vuri re që nga zyra e tij, në vijë ajore arrihej lehtësisht të kontrollohej kjo thertore, që edhe pse zyrtarisht është e mbyllur, aty vazhdojnë të bëhen therje jashtë çdo kushti dhe asnjë nuk merr masa.

Inspektoria e Bashkisë së Tropojës, e cila ka 8 vite në këtë pozicion, pavarësisht kushteve skandaloze nuk ka bërë asnjëherë mbyllje të thertoreve apo dyqaneve që punonin me mish të pavulosur. Ajo thotë se “Buçpapaj duhet të ulë kokën dhe të punojë”. Madje, ajo pranon që ish-inspektorja nuk i ka bërë mbylljet për lekë, por ka një sjellje arrogante dhe të papranueshme. Gjithashtu nuk e pranon dot faktin që ajo i ka vendosur gjobë, e për më tepër e ka akuzuar hapur për shkelje të ligjit.

Gjatë intervistës me gazetarët e “Fiksit”, ajo acarohet kur sqaron situatën dhe pretendon se ish-inspektorja nuk di të komunikojë me njerëzit. Sipas saj, gjobat dhe kontrollet që janë bërë nga Buçpapaj, sidomos për mbylljen e thertores, nuk i ka parë asnjëherë dhe nuk është vënë në dijeni. Ajo mohon kategorikisht që dyqanet e mishit shesin mish pa pullë, edhe pse janë të mbyllura nga AKU.

Ndërsa për thertoren thotë që nuk e ka parë që janë hequr dherat dhe mohon që aty të theret mish. Inspektorja në fillim thotë që është e gatshme të ballafaqohet, por kur gazetarët thërrasin Sose Buçpapajn, ajo kundërshton, pasi pretendon se nuk do t’i bëhet gjyqi publikisht dhe tërhiqet nga ballafaqimi.

Në situatën kur nuk ka asnjë thertore të licencuar, Spitali i Tropojës furnizohet me mishin e Fierit. Një tjetër firmëtar i ankesës, pas së cilës Sose Buçpapaj është larguar nga puna, është edhe kuzhinieri i spitalit. Atij i është vendosur gjobë nga Buçpapaj, pasi në magazinën e spitalit është gjetur mish i pavulosur, kushte shumë të këqija higjienosanitare dhe pa librezë higjienosanitare.

Por, kjo gjobë ju hoq më pas nga përgjegjësi i zyrës së AKU-së, i cili e cilësoi kontrollin e Buçpapajt si të pasaktë, pasi për një muaj kushtet janë rregulluar. Sipas ligjit, gjobat e vendosura ka të drejtë vetëm gjykata t’i rrëzojë.

Gjatë intervistës, drejtori i spitalit pranon se kuzhinieri vazhdon të jetë në punë, por për momentin është me leje, ndaj nuk është e mundur të intervistohet lidhur me peticionin që ka firmosur. Sipas tij, duke qenë se në Tropojë nuk ka pasur mish, tenderin e ka fituar një firmë nga Fieri.

“Për momentin që flasim mishi është i vulosur dhe i kontrolluar”, shtoi drejtuesi i spitalit.

Emisionin e së premtes, “Fiksi” do të denoncojë me fakte kalvarin 5-vjeçar të procesit gjyqësor të kësaj çështjeje.

Aktualitet

Plagosja e menaxherit të vip-ave/ Arratiset nga spitali agresori

Publikuar

-

Menaxheri i “On Records” Met Elshani, disa ditë më parë,  mbeti i plagosur pas një përleshjeje mes dy grupeve.

Personi që kreu plagosjen ka qenë nën mbikëqyrje të policëve teksa ishte i shtruar në Klinikën Ortopedike të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës.

Thuhet se si pasojë e përleshjes ai ishte lënduar dhe për këtë arsye i ishte nënshtruar një trajtimi mjekësor.

Por Adhurim Krasniqi, i cili ka plagosur menaxherin e “On Records”, është arratisur nga institucioni në fjalë, raporton “Klan Kosova”.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Deklaratat për dorëheqje/ Artan Hoxha nxjerr zbuluar Ilir Metën

Publikuar

-

By

hoxha per grabitjen e Rinasit

Gazetari Artan Hoxha, në një postim në rrjetet sociale ka ironizuar deklaratën e presidentit Ilir Meta se i qëndron asaj çka ka thënë më herët nga qyteti i Pogradecit ku paralajmëroi djegien e mandatit të tij e deri në ekstremin e vetëflijimit.

Sipas Hoxhës, dorëheqja e presidentit as prish punë dhe as ndreq punë.

Postimi i plotë:

Presidenti serish ka ofruar doreheqjen e tij sot. E bela e madhe qe na ka zene!!!

Opozita, qe po ben gati molotovet per neser dhe mileti, i kerkojne me force dhe mezi presin te jap doreheqjen kryeministri, ky tjetri qe nuk i kerkon njeri as te jap doreheqjen dhe as te sakrifikohet si Salvador Allende duke vrare veten ne zyre(Larg qofte inshallah), del dhe na kujton xhenazene.

Po c’ke o burre i dheut, tek je mire e bukur pse e trazon dynjane kot me skenare fatkeqesish kaq tragjike. Pak humbje dhe dhimbje ka patur ky vend ne keto 30 vite post-komunizem, sa te perballoje dhe nje humbje apo gjeme kaq te madhe?!!!

Kur nuk te thote njeri as plac, e jo me jep doreheqjen apo sakrifikohu me vetvrasje, cfare dreqin ke qe i con neper mend belara te tilla me zarar!!!!

Pashe zotin se jemi ne muaj Ramazani dhe nuk mbajme dot me, por me mire kap ndonje iftar me qetesi dhe dashuri dhe lerja kryeministrit ta mendoje thelle si doreheqjen si sakrifikimin me vetvrasje.

Jo per gje por si doreheqja jote, si vetvrasja jote ne keto momente(larg qofte inshallah) as prish pune e as ndreq pune.

Tjeterkujt i kerkohet dhe i urohet, si doreheqja, si vetvrasja…se ti na duhet shendoshe e mire si kokrra e molles per halle te tjera…

Dy qendrimet ekstreme te presidentit:

20 mars 2019

“Në këtë drejtim, edhe pse nuk kam asnjë përgjegjësi për këtë situatë që është krijuar edhe pse kam bërë çdo përpjekje prej gati dy vitesh në këtë detyrë, për të parandaluar një situatë dhe një krizë të tillë, përsëri jam i gatshëm unë i pari të sakrifikoj në emër të një zgjidhjeje politike që rivendos normalitetin kushtetues jam i gatshëm për të dyja ekstremet:

1)-Që nga dorëzimi i mandatit tim si President pasi të sigurohem që vendi ka një zgjidhje politike parimore, kushtetuese, solide që e çon përpara,

2)-e deri tek sakrifikimi i jetës sime si Salvador Alende për të ndaluar instalimin e një junte që mund ta kthente Shqipërinë 30 vite pas.

Pra, Ilir Meta është i përgatitur dhe është i gatshëm për të dyja rrugët sepse asnjëherë, pavarësisht nga ambiciet e tij, nuk ka rrezikuar dhe nuk mund të pranojë të rrezikojë as për karrigen e tij, dhe as për ambiciet e tij, as Shqipërinë dhe as demokracinë në Shqiperi.

24 maj 2019

“Ashtu siç deklarova me përgjegjësi më 20 mars nga Pogradeci, mbetem i gatshëm që për një zgjidhje që i shërben interesit më të mire, stabilitetit dhe demokracisë së vendit, të vendos në dispozicion edhe mandatin tim si President i Republikës, nëse palët e gjykojnë edhe këtë element si të rëndësishëm për një zgjidhje gjithëpërfshirëse, që do t’u jepte qytetarëve shqiptarë të drejtën për të zgjedhur edhe Presidentin me votën e tyre të lirë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

12 lojtarët pa të cilët nuk mund të bëjnë dot klubet e mëdha/ Kjo është lista e plotë

Publikuar

-

Gjiganti i famshëm mediatik, ESPN, ka publikuar një artikull me listën e 12 lojtarëve pa të cilët klubet e tyre nuk mund të bëjnë dot.

Fakt jo shumë i njohur: Kur Beyonce këndoi, “Do ta gjej një tjetër si ti deri nesër, kështu që mos mendo kurrë që je i pazëvendësueshëm”, ajo nuk po fliste për Lionel Messin apo Virgil Van Dijk apo edhe këdo tjetër në këtë listë, shkruan ESPN.

Të gjithë lojtarët e një ekipi kanë rëndësinë e tyre, por ndikimi i disave në fushën e lojës dhe jo vetëm është shumë më i madh sesa të tjerët. Lista e plotë është si më poshtë:

Barcelona: Lionel Messi
Manchester City: Fernandinho
Liverpool: Virgil van Dijk
Manchester United: Paul Pogba
Juventus: Joao Cancelo
Bayern Munich: Thiago
Real Madrid: Casemiro
PSG: Kylian Mbappe
Chelsea: Eden Hazard
Atletico Madrid: Jan Oblak
Tottenham: Christian Eriksen
Arsenal: Aaron Ramsey


/CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Trending

Read previous post:
Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e "ligjit të kthimit të rregullt", në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Close