Connect with Us

OSBE/ODIHR kundër djegies së mandateve/ Përplasjet politike pezulluan reformat

Aktualitet

OSBE/ODIHR kundër djegies së mandateve/ Përplasjet politike pezulluan reformat

Publikuar

-

250 vëshgues të OSBE/ODIHR pritet të mbërrijnë në Shqipëri për zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

OSBE/ODIHR vlerëson se në Shqipëri mosbesim e polarizim mes partive, situatë e cila mund të ndikojë në mbarëvajtjen e zgjedhjeve.

Në raportin për nevojën e vëzhgimit të zgjedhjeve, OSBE/ODIHR e cilëson si të pashembullt vendimin e opozitës për të djegur mandatet.

‘Shumica e bashkëbiseduesve të ODIHR nënvizuan një shkallë të lartë të polarizimit dhe mosbesimit midis tyre, partitë politike dhe politizimi i institucioneve të cilat mund të ndikojnë negativisht në sjelljen e zgjedhjeve.  Përfaqësuesit e institucioneve shtetërore njoftuan se do të merren të gjitha masat për të siguruar një proces zgjedhor transparent dhe për të pranuar rekomandimet e vëzhguesve të OSBE.

LEXO EDHE:  Zhvatësit e PD-LSI/ Përfituan dieta, pas djegies së mandateve

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit do të zhvillohen pas një vendimi të pashembullt të opozitës në parlament për të hequr dorë nga mandatet e tyre. Më tej, opozita organizoi një seri protestash që kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe thirrjen për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Qeveria i hodhi poshtë këto kërkesa. Përplasjet politike në vend pezulluan reforma të rëndësishme, duke përfshirë edhe ate zgjedhore.”- thuhet në raport.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Merkel: E paqartë nëse BE do të miratojë planin e fondit të rimëkëmbjes këtë javë

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fond rimëkëmbjeje nga COVID-19 dhe një buxhet shumëvjeçar gjatë një samiti këtë javë, duke pasur parasysh se mbeten ende mosmarrëveshje.

Udhëheqësit e vendeve anëtare të BE-së do të mblidhen fizikisht të premten dhe të shtunën për të arritur një kompromis për një paketë stimuluese shumë-miliarda dollarëshe të propozuar nga Gjermania dhe Franca. Debati ka qenë i lidhur me një diskutim për buxhetin afatgjatë të bllokut prej 27-vendesh anëtare.

Kancelarja Merkel foli me gazetarët gjatë vizitës së kryeministrit italian Giuseppe Conte në Kalanë Meseberg – shtëpia e pritjes e qeverisë gjermane, në veri të Berlinit, ku të dy zhvilluan bisedime. Ajo tha se pozicionet janë ende shumë larg për të bërë parashikime se si do të zhvillohen negociatat.

LEXO EDHE:  Bushati në konferencen e OSBE/ Thekson nevojën e bashkëpunimit rajonal

LEXO EDHE:  “Marrëzisht budallenj”/ Meta shuplakë Bashës e Kryemadhit

Merkel tha se ajo që është e rëndësishme është qëllimi i marrëveshjes.

“Ajo që duam tani, fondi i rimëkëmbjes ose programi i gjeneratës tjetër të BE-së, duhet të jetë diçka e veçantë. Sepse detyra në fjalë është e madhe, dhe për këtë arsye përgjigjja duhet të jetë gjithashtu e madhe,” tha ajo.

Njoftimet italiane të lajmeve cituan kryeministrin Conte të ketë thënë se BE-ja duhet të ofrojë “zgjidhje, jo iluzione dhe frikë”.

Pjesa më e madhe e parave të paketës stimuluese do të shkonin për të ndihmuar vendet që u goditën më shumë nga koronavirusi, dhe ndikimet e tij ekonomike, në vende si Italia dhe Spanja. Disa vende që janë konservatore karshi parametrave fiskalë të BE-së e kundërshtojnë planin francezo-gjerman, sepse kjo do të kërkonte për herë të parë, marrjen e një borxhi nga ana e bllokut në tërësi./VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Oliver Varhelyi pret kryenegociatorin e Shqipërisë/ Diksutohet për hapjen e negociatave

Publikuar

-

Nga

Komisioneri i Zgjerimit Oliver Varhelyi është takuar sot me kryenegociatorin e Shqipërisë për në BE Zef Mazi, me të cilin ka folur për hapat e ardhshëm të vendit për hapjen e negociatave.

Komisioneri Varhelyi shkuan se, në qendër të takimit ka qenë dhe rëndësia e realizimit të reformave.

“U takova me negociatorin e sapoemëruar të Shqipërisë për integrimin europian Zef Mazi këtë mëngjes për të diskutuar përgatitjet dhe hapat e ardhshëm në funksion të vendimit për hapjen e negociatave. Gjithashtu theksuam rëndësinë e përparimit të reformave”, shkruan Varhelyi në një postim në Twitter./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Listat e hapura dhe ndalimi i koalicioneve/ ISP: Shqipëria i vetmi vend që ndryshon Kushtetutën në kohë Covid

Publikuar

-

Nga

PS bën lëvizjen e radhës/ Reformën Zgjedhore më 23 korrik në seancë plenare

Instituti i Studimeve Politike analizon ndryshimet e miratuara në Komisionin e Ligjeve, për listat e hapura dhe ndalimin e koalicioneve.

ISP thotë se pas vetëm dy javë konsultime dhe procedurë parlamentare Kuvendi i Shqipërisë përmes Këshillit për Legjislacionin vendosi me 100% të votave të ndryshojë Kushtetutën e Shqipërisë. “Shqipëria bëhet vendi i vetëm evropian dhe i dyti në botë (pas Rusisë) që ndryshon Kushtetutën në periudhën e COVID-19. Po ashtu Shqipëria bëhet vendi i vetëm në botë që ndryshon Kushtetutën me procedurë online.

Ndryshimet u iniciuan nga deputetët e pakicës në parlament dhe u mbështetën nga mazhoranca parlamentare. Ato kanë shkaktuar debat të fortë politikë dhe shihen gjerësisht si një instrument taktik i shumicës parlamentare në funksion të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Miratimi i hapjes së listave është lajm pozitiv dhe koncepti i hapjes drejt qytetarit vendimmarrës do të duhej të kishte mbështetje të gjerë të të gjithë spektrit politik.

Ndryshimet e reja kushtetuese kanë një rrugë të gjatë deri në miratim në seancë dhe reflektim në Kodin Zgjedhor, i cili ndërkohë, është ndryshuar nga marrëveshja politike e datës 5 qershor. Një prej pikave thelbësore të marrëveshjes ishte ajo, sipas të cilës, asnjë ndryshim tjetër nuk mund të bëhet në Kod pa miratim paraprak në Këshillin Politik. Ndryshimet kushtetuese nuk u diskutuan në Këshillin Politik dhe nuk janë pjesë e rekomandimeve dhe as e mbështetjes nga ambasadat e SHBA, BE dhe UK që asistuan Këshillin Politik.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ KQZ kërkesë kandidatëve në listë pritëse

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ KQZ kërkesë kandidatëve në listë pritëse

Si dhe sa e kemi ndryshuar Kushtetutën prej vitit 1998? Nëse do ta krahasonim me një libër kemi lënë të pandryshuar vetëm titullin e librit, hyrjen dhe ISBN, – gjithçka tjetër, përfshirë përmbajtja e tij është ndryshuar. Vijon tradita e demokracive hibride, sipas të cilës, kur kemi një problem dhe një qëllim politik afatshkurtër, nuk i zgjidhim ato duke ndryshuar sjelljen tonë ndaj problemit/qëllimit, por duke ndryshuar Kushtetutën, pra, duke ia përshtatur Kushtetutën nevojave ditore politike dhe duke e (keq)përdorur atë si mjet për arritjen e qëllimeve politike”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE