Connect with Us

Droga e Maltës/ Zbulohen pronarët në Shqipëri

Aktualitet

Droga e Maltës/ Zbulohen pronarët në Shqipëri

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se droga e kapur në Maltë i përket miqve të kryeministrit Rama.

Sipas qytetarit kjo e dhënë po fshihet nga policia.

Postimi i plotë:

Miqte e Edvin Droges, pritesit e Kokaines ne konteineret e bananeve qe u kap ne Malte! s

“Pershendetje dr nje lajme qe po mbahet i fshete nga pilicia esht se konteineret qe u kapen ne Malte me kokaine ishin banane te miqeve te Rames me mbiemer Xibraku.”

Te dashur miq, me dt 12 prill 2019 qytetari dixhital ka derguar nje mesazh lidhur me nje udhetim misterioz ne Malte te ndrikull Falimentit, konfidente numer nje e Madame Bashes, pikerisht ne ditet e njoftimit te kapjes se ngarkeses me Kokaine ne konteineret me Banane me destinacion Shqiperine. Ketu me poshte keni mesazhin e publikuar me dt 12 Prill 2019. sb

LEXO EDHE:  300 mijë euro drogë në banesë/ Arrestohet shqiptari

“Nje udhetim i ndrikull Falimentimit ne Malte!!

Lexoni çfare shkruan nepunesi dixhital. sb

Pershendetje z Berisha me kete mesazh desha te ju njoftoj se Ministrja e financave e cila ka ndezur nje sherrnaj te madhe ne ministri,ka vajt ne malt ne nje udhtim misterioz vetem pa asnje njeri me vete ditet qe eshte kap droga qe do vinte nga malta ne shqiperi Ka ik me 14 dhe eshte kthyer me date 16,. Mire do te jete te hetohet umdhitmi i saj. Gjithashtu kjo zonje ka ndezur sherre te medha ne ministri ne radhe te pare me zevendeset e saj. Zevendes ministria qe iku dha dorheqjen se nuk firmosi PPP e radhes per kontrollin teknik si korrupsion i hapur.ju lutem anonim.” /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tuneli i Elbasanit/ Makina merr flakë në ecje, shpëton familja me 5 anëtarë

Publikuar

-

Nga

Tuneli i Elbasanit/ Makina merr flakë në ecje, shpëton familja me 5 anëtarë

Një automjet në ecje e sipër në afërsi të tunelit të Elbasanit ka marr flakë. Bëhet fjalë një mjet tip ‘Benz’ i cili për shkak të një defekti teknik, ka marr flakë në pjesën e motorit.

Mësohet se bëhet fjalë për një makinën tip “Benz” me targa AA162KA, në të cilën ndodhej familja me 5 anëtarë të cilët po ktheheshin nga pushimet.

LEXO EDHE:  300 mijë euro drogë në banesë/ Arrestohet shqiptariMenjëherë sapo ka parë zjarrin shoferi ka ndaluar mjetin dhe ka kërkuar ndihmën e policisë e zjarrfikëses duke shuar flakët në mjet.

LEXO EDHE:  Denoncimi i ushtarakut/ Ja sa paguhet për të shkuar në Afganistan

Fatmirësisht e gjithë ngjarja është mbyllur pa dëme në njerëz, por vetëm në dëme materiale në makinë.

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid-19 në SHBA/ Bie në kolaps spitali në Teksas, Florida kalon New Yorkun

Publikuar

-

Nga

Një spital në Teksas ka rënë në kolaps, pasi shtretërit janë ezauruar dhe tashmë mjekëve atje u mbetet të zgjedhin, se cilët pacientë mund të qendrojnë dhe cilët do të dërgohen në shtëpi para kohe.

Spitali “Starr County Memorial Hospital”, është spitali i vetëm në rajon, dhe mjekët kanë marrë udhëzime kritike për kujdesin ndaj pacientëve. Mediat e huaja kanë raportuar se është formuar një komision për të lehtësuar barrën ndaj burimeve të kufizuara mjekësore të spitalit në Teksas, në mënyrë që mjekët të mund të përqendrohen te pacientët me shkallë më të lartë mbijetese.

Rajoni Starr filloi të shënonte rritje të numrit të rasteve në fillim të korrikut. Në këtë rajon banojnë 64,000 persona dhe vetëm brenda 24 orëve të fundit  u regjistruan 1,769 të infektuar dhe 17 të vdekur.

Zyrtarët thanë se kjo rritje ka ardhur prej tubimeve duke detyruar autoritetet që të lëshojnë urdhër për izolimin e zonës.

LEXO EDHE:  300 mijë euro drogë në banesë/ Arrestohet shqiptariNdërkohë risia tjetër nga SHBA vjen nga Florida e cila sot, u bë shteti i dytë pas Kalifornisë që tejkalon për nga numri i të infektuarve Nju Jorkun shtetin që u godit më rëndë nga pandemia në fillimin e shpërthimit të koronavirusit.

LEXO EDHE:  10 vjetori i pavarësisë së Kosovës/ Berisha falënderon autoritetet për pritjen

Sipas agjencisë “Reuters” rastet me COVID-19 në Florida u rritën të dielën me 9,300 të infektuar duke e çuar totalin e përgjithshëm në 423,855 vetë duke u renditur pas Kalifornisë që udhëheq tashmë përsa i takon numrit të infeksioneve me 448.497 raste. Nju Jorkut renditet i treti me 415.827 raste.

Megjithatë Nju Jorku vazhdon të ketë numrin më të madh të vdekjeve në rang vendi me më shumë se 32 mijë që prej fillimit të pandemisë ndërsa Florida renditet në vendin e tetë me rreth 6 mijë vdekje. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Rritet me 21 mijë numri i personave që kërkojnë punë

Publikuar

-

Nga

Rritet me 21 mijë numri i personave që kërkojnë punë

Numri i personave të regjistruar në zyrat e punës këtë fund korriku ka arritur në 87 mijë ose 21 mijë më shumë, se në janar.

Shifrat i zbuloi zv/ministrija e Financave, Dajna Sorensen në emisionin E-Zonë në Vizion Plus me gazetaren Rajmonda Lajthia. Sipas zv/ministres, këtë fund korriku duket se efektet që dha pandemia janë zeruar, çka do thotë se numri i hyrjeve në skemën e punës është më i lartë se ai i daljeve.

“Kjo nuk do të thotë se kemi të bëjmë me të njëjtët persona. Por shifra prej 8 mijë individësh që rezultuan të papunë në fund të qershorit tashmë është zeruar. Pra, i gjithë numri i personave që dolën nga skema e sigurimeve nga muaji mars e në vijim tashmë është rikthyer në punë”, tha Sorensen.Sipas zv/ministres është ende herët për të analizuar rritjen e kësaj shifre. Një nga shkaqet ka të bëjë edhe më përfitimin e pagesës së papunësisë. Por, nga ana tjetër, pas përfundimi të sezonit turistik do të këtë një qartësim më të madh të nivelit të papunësisë. Paralelisht, edhe ofertat për punë kanë shënuar një rënie të konsiderueshme.

LEXO EDHE:  Prokurori i Antimafias Italiane: Droga nga Shqipëria po na pushton, ose ta luftojmë ose ta legalizojmë

LEXO EDHE:  Berisha e pranon publikisht/PD në vështirësi serioze, ja strategjia që duhet përdorur

“Në këto kohë të vështira numri i ndërmjetësimeve për punë është ulur me 33%. Megjithatë efektet sezonale, siç është turizmi gjatë kësaj periudhe kanë bërë që shifrat të mos jenë shumë pesimiste.”

Por, Ministria e Financave thotë se shtatori do të japë një panoramë më të qartë të situatës në tregun e punës, pasi do të analizohet e gjithë periudha nga marsi e deri në fund të verës.

LEXO TE PLOTE