Sqarimi i një zhgënjimi – CNA
Connect with us

Aktualitet

Sqarimi i një zhgënjimi

Publikuar

-

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr. 852 dt. 7.12.2016 per krijimin e “AGJENSIS TE EFICENCES TE ENERGJISE” jane dy aspekte të ku zhvillimi dhe auditimi i energjisë si elektrike ashtu dhe termike do të vendoseshin mbi baza shkencore ashtu sic operojne dhe vendet Europiane , pjese te se celes pretendojme te jemi.

Ne bazen e ketyre dy elementëve legjislativ të sipër permendura si dhe ligjet e miratuara në parlament, Nr. 124/2015 PER EFICENCËN E ENERGJISE , Nr. 43/2015 PËR SEKTORIN E ENERGJISË ELEKTRIKE , Nr. 116 /2016 PËR PERFORMANCËN E ENERGJISE NË NDËRTESA dhe Nr. 7/2017 PËR NXITJEN E PËRDORIMIT TE ENERGJISË NGA BURIMET E REINOVU-ESHME janë ndërmarrë nga Universiteti Shtetëror dhe ato Privat kurse për specializimin e AUDITUESVE TË ENERGJISË.

Kane kaluar rreth 3 vjet dhe kjo degë si e ekonomisë ashtu dhe e shkencës nuk ka bere as edhe nje hap jo vetëm për zhvillimin e saj por as dhe fillimin e elementëve te saj teknik dhe juridik. Duke parë ngjashmeritë e organizmave te njëjte ne shtete Europiane parashikohet që të punësohen rreth 150 ( njëqint e pesëdhjetë ) inxhinierë dhe arkitektë në sektorin shtetëror ashtu dhe rreth 200 ( dy qint ) inxhinierë dhe arkitektë në sektorin privat.

Mirëpo organi shteteror “AGJENSIA PËR EFICENCËN E ENERGJISË “ ne vend që të ishte promotorja e kësaj dege të ekonomisë dhe të shkencës është bërë pengesë ku që nga dita e krijimit e deri me sot nuk ka realizuar qoftë dhe nje detyrë të lënë nga V.K.M. për krijimin e këtij Institucioni. Duke qenë inxhiniere me stash pune rreth 40 vjetesh dhe për më teper dikur drejtues shkencor i “INSTITUTIT Të STUDIMEVE DHE PROJEKTIMEVE METALURGJIKE” per rreth 15 vjetesh , pedagog prane Universitetit te Tiranes pasi përfundova Kursin e AUDITUESIT ndërmora inisiativa të shumta për venien mbi shina shkencore dhe juridike të këtij institucioni por qe e pa mundur. Përpjekjet e mija jo vetem qe nuk u vleresuan por u ndeshën me një perballje te pa precedent arrogante. Etapat e ndjekjes te këtij problemi me qëllimin e mirë qe jo vetëm ky Institucion të vihej ne eficencë por dhe te punesimit te kolegeve qe jane te pa punesuar ishin :

1 – Drejtoresha e ‘AGJENSIS TË EFICENCES TË ENERGJISË “ Z. Entela CIPA ku mbylli cdo shteg komunikimi.

2 – Bllokimi për punësim ne Portalin e D.A.P.

3 – Zv/Ministri i INFRASTRUKTUREËS DHE ENERGJISË Z. Ilir BEJTJA i cili e pa te pa vend interesimin tim dhe se digasteri i kryen vetë detyrat e ngarkuara.

4 – Kryetarit te grupit parlamentar te P.S dhe Komisionit të integrimit Taulant BALLA i cili e pa te pa vënd shqetesimin e bere nga ana ime. 5 – Denancim public të bërë në TV. Ora ne emisioni “BOOM” dt. 24.1.2019
6 – Delegacionit të B.E ne Tiranë ku me ane të një pergjigjeje më jepnin plotesisht të drejtë për problematikën e ngritur.

7 – Zv. Kryeministri Erjon BRACE ku pasi u njoh me problemin refuzoi te merrej me këtë problem.

8 – Kryeministrit Edi RAMA, si perfaqesues i një kolektivi prej 30 inxhiniereve dhe arkitekteve ne portalin “SHQIPEËRIA QË DUAM” ne seksionin “INTERPELACA IME “ ku si pergjigje u ndermor BLLOKIMI i ketij aplikimi.

9 – Botim në Gazeten “BULEVARD” dt. 19.03.2019 Duke ndejtur ne kete situate te pa precedente

“AGJENSIA E EFICENCES TE ENERGJISE” nën këtë drejtim ka shkaktuar keto deme:

1- Asnjë nga detyrat e lena nga V.K.M. Nr. 852 si detyra te veprimtaris te saj .

2 – Nuk ka marrë as edhe nje element të një Institucioni Shkencor. 3 – Nuk ka zbatuar as edhe një detyrë të dhënë nga Ligji Nr. 124/2015.

4 – Nuk ka zbatuar as edhe një detyrë të dhënë nga Ligji Nr. 116/2016.

5 – Nuk ka zbatuar as edhe një detyrë të dhënë nga Ligji Nr. 7/2017 6 – Lejet e ndërtimit jepen ne kundërshtim me V.K.M. Nr. 408 dt. 13.5.2015. 7 – Nuk ka filluar Standartizimi Klimaterik në rang Qyteti.

8 – Nuk ka filluar standartizimi sezonal sipas qyteteve.

9 – Nuk ka filluar standartizimi i rrezatimit diellor në bazë qyteti.

10 – Nuk ka filluar standartizimi termik i banesave para viteve 1990. 11 – Nuk ka filluar standartizimi termik i banesave pas viteve 1990.

12 – Nuk ka filluar Auditimi energjitik i banesave.

13 – Nuk ka filluar Auditimi energjitik i Hoteleve.

14 – Nuk ka filluar Auditimi Energjitik i fabrikave prodhuese. 15 – Nuk ka filluar Auditimi Energjitik i ndërtesave sociale.

16 – Eshte bllokuar punesimi i rreth 150 Inxhiniereve dhe Arkitekteve ne sektorin shteteror.

17 – Eshte bllokuar punesimi i rreth 200 Inxhiniereve dhe Arkitekteve ne sektorin privat.

18 – Nuk ka dale as edhe nje BULETIN nga ky Institucion Shkencor etj. etj. etj. Jam plotesisht i ndergjegjshem per bezdine qe i kam shkaktuar shumë drejtuesve të shtetit duke filluar nga K.Ministri e me poshte por qenia Inxhinier me nje fare statusi teknik e shoqeror nuk do ta lejoj qe te vazhdoj te perdhoset profesioni i inxhinierit akoma më teper të një Institucioni Shkencor. Ky eshte kontributi qe po mundohem dhe do te vazhdoj te jap per mbrojtjen e dinjitetit te inxhinierave dhe te rritjes te nivelit inxhinierik ne sektorin e ekonomise kombetare.
Inxh. Agim DAJA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Basha në Vorë/ Nuk ka zgjedhje me krimin, zgjidhja krijimi i qeverisë tranzitore

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur sot në qytetin e Vorës. Para banorëve  kreu demokrat u shpreh se nuk do të ketë zgjedhje me krimin.

“Nuk do të ketë më zgjedhje me hajdutët, ato do të jenë pa Edi Ramën kryeministër, zgjedhje pa krimin, qeveri tranzitore që bashkiakët që do të dalin nga këto zgjedhje të mos jenë peng i krimit, por i qytetarëve.

Kjo betejë bëhet për të çliruar Shqipërinë. Për të çliruar ekonimonë. Për t’i dhënë shans çdo shqiptari  të jetojë me dinjitet dhe punë të ndershme dhe jo me vjedhje dhe sevilizëm.

Shikoni çfartë bën Edi Rama. Pesë kandidatë të pandehur. Valbona Sako, Agron Malaj, Dionis Ymeraj, Pjerin Ndreu. Duhet të ishin para drejtësisë, porm sot garojnë në zgjedhje.

Kemi edhe kandidatin e Shijakut që duhet të ishte sot para drejtësisë.

Edi Rama do të diktojë përsëri zgjedhje me krimin”, shtoi më tej Basha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I grabitën të ëmën dy herë brenda muajit/ Shpërthen talenti italian: Mos u ankoni kur…

Publikuar

-

Francesca Costa, mamaja e talentit të Romës Nicolò Zaniolo, ka rënë pre e një grabitjeje në zonën rezidenciale Eur në Romë, ku dy persona me motor dhe me fytyrë të mbuluar e ndalën dhe i morën çantën.

Francesca, e cila është bërë e famshme muajt e fundit falë aktivitetit në rrjetet sociale, ka sqaruar në polici se dy grabitësit ishin italianë. Është hera e dytë brenda pak javësh që mamasë së Zaniolos i ndodh diçka e tillë, sepse në prill i vodhën makinën.

Për këtë arsye, sot Nicolò ka shkruar një mesazh në Instagram, ku në një farë mënyre paralajmëron ndonjë zhvillim madhor, duke qenë se ka kohë që flitet për largim nga Roma, për shkak të ofertave shumë të rëndësishme.

“Mamaja ime falënderon për herë të dytë ata që vodhën diçka që nuk u përket. Tepër e lehtë të shohësh një femër vetëm, ta kërcënosh me më pas t’i rrëmbesh gjërat e saj… Më pas mos u ankoni…”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tiranë/ Shpërthen bombula e gazit në banesë

Publikuar

-

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në Tiranë.

Mësohet se një bombul gazi ka shpërthyer brenda një banese.

Ngjarja ka ndodhur në zonën e ish-Markatës së Vjetër.

Ndërkohë, bëhet me dije se fatmirësisht nga shpërthimi nuk ka persona të lënduar./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Aktualitet14:34 - 18 Maj, 2019

Zyrtarit serb i ndalohet hyrja në Kosovë

Zyrtari serb, Marko Gjuriçi, edhe pse ka paralajmëraur më herët se do të vizitonte Kosovën në kuadër të zgjedhjes së kryetarëve...

Trending

Read previous post:
BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se BE nuk duhet të ngutet, për shkak të një lodhjeje nga Brexiti....

Close