Sqarimi i një zhgënjimi – CNA
Connect with us

Aktualitet

Sqarimi i një zhgënjimi

Publikuar

-

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr. 852 dt. 7.12.2016 per krijimin e “AGJENSIS TE EFICENCES TE ENERGJISE” jane dy aspekte të ku zhvillimi dhe auditimi i energjisë si elektrike ashtu dhe termike do të vendoseshin mbi baza shkencore ashtu sic operojne dhe vendet Europiane , pjese te se celes pretendojme te jemi.

Ne bazen e ketyre dy elementëve legjislativ të sipër permendura si dhe ligjet e miratuara në parlament, Nr. 124/2015 PER EFICENCËN E ENERGJISE , Nr. 43/2015 PËR SEKTORIN E ENERGJISË ELEKTRIKE , Nr. 116 /2016 PËR PERFORMANCËN E ENERGJISE NË NDËRTESA dhe Nr. 7/2017 PËR NXITJEN E PËRDORIMIT TE ENERGJISË NGA BURIMET E REINOVU-ESHME janë ndërmarrë nga Universiteti Shtetëror dhe ato Privat kurse për specializimin e AUDITUESVE TË ENERGJISË.

Kane kaluar rreth 3 vjet dhe kjo degë si e ekonomisë ashtu dhe e shkencës nuk ka bere as edhe nje hap jo vetëm për zhvillimin e saj por as dhe fillimin e elementëve te saj teknik dhe juridik. Duke parë ngjashmeritë e organizmave te njëjte ne shtete Europiane parashikohet që të punësohen rreth 150 ( njëqint e pesëdhjetë ) inxhinierë dhe arkitektë në sektorin shtetëror ashtu dhe rreth 200 ( dy qint ) inxhinierë dhe arkitektë në sektorin privat.

Mirëpo organi shteteror “AGJENSIA PËR EFICENCËN E ENERGJISË “ ne vend që të ishte promotorja e kësaj dege të ekonomisë dhe të shkencës është bërë pengesë ku që nga dita e krijimit e deri me sot nuk ka realizuar qoftë dhe nje detyrë të lënë nga V.K.M. për krijimin e këtij Institucioni. Duke qenë inxhiniere me stash pune rreth 40 vjetesh dhe për më teper dikur drejtues shkencor i “INSTITUTIT Të STUDIMEVE DHE PROJEKTIMEVE METALURGJIKE” per rreth 15 vjetesh , pedagog prane Universitetit te Tiranes pasi përfundova Kursin e AUDITUESIT ndërmora inisiativa të shumta për venien mbi shina shkencore dhe juridike të këtij institucioni por qe e pa mundur. Përpjekjet e mija jo vetem qe nuk u vleresuan por u ndeshën me një perballje te pa precedent arrogante. Etapat e ndjekjes te këtij problemi me qëllimin e mirë qe jo vetëm ky Institucion të vihej ne eficencë por dhe te punesimit te kolegeve qe jane te pa punesuar ishin :

1 – Drejtoresha e ‘AGJENSIS TË EFICENCES TË ENERGJISË “ Z. Entela CIPA ku mbylli cdo shteg komunikimi.

2 – Bllokimi për punësim ne Portalin e D.A.P.

3 – Zv/Ministri i INFRASTRUKTUREËS DHE ENERGJISË Z. Ilir BEJTJA i cili e pa te pa vend interesimin tim dhe se digasteri i kryen vetë detyrat e ngarkuara.

4 – Kryetarit te grupit parlamentar te P.S dhe Komisionit të integrimit Taulant BALLA i cili e pa te pa vënd shqetesimin e bere nga ana ime. 5 – Denancim public të bërë në TV. Ora ne emisioni “BOOM” dt. 24.1.2019
6 – Delegacionit të B.E ne Tiranë ku me ane të një pergjigjeje më jepnin plotesisht të drejtë për problematikën e ngritur.

7 – Zv. Kryeministri Erjon BRACE ku pasi u njoh me problemin refuzoi te merrej me këtë problem.

8 – Kryeministrit Edi RAMA, si perfaqesues i një kolektivi prej 30 inxhiniereve dhe arkitekteve ne portalin “SHQIPEËRIA QË DUAM” ne seksionin “INTERPELACA IME “ ku si pergjigje u ndermor BLLOKIMI i ketij aplikimi.

9 – Botim në Gazeten “BULEVARD” dt. 19.03.2019 Duke ndejtur ne kete situate te pa precedente

“AGJENSIA E EFICENCES TE ENERGJISE” nën këtë drejtim ka shkaktuar keto deme:

1- Asnjë nga detyrat e lena nga V.K.M. Nr. 852 si detyra te veprimtaris te saj .

2 – Nuk ka marrë as edhe nje element të një Institucioni Shkencor. 3 – Nuk ka zbatuar as edhe një detyrë të dhënë nga Ligji Nr. 124/2015.

4 – Nuk ka zbatuar as edhe një detyrë të dhënë nga Ligji Nr. 116/2016.

5 – Nuk ka zbatuar as edhe një detyrë të dhënë nga Ligji Nr. 7/2017 6 – Lejet e ndërtimit jepen ne kundërshtim me V.K.M. Nr. 408 dt. 13.5.2015. 7 – Nuk ka filluar Standartizimi Klimaterik në rang Qyteti.

8 – Nuk ka filluar standartizimi sezonal sipas qyteteve.

9 – Nuk ka filluar standartizimi i rrezatimit diellor në bazë qyteti.

10 – Nuk ka filluar standartizimi termik i banesave para viteve 1990. 11 – Nuk ka filluar standartizimi termik i banesave pas viteve 1990.

12 – Nuk ka filluar Auditimi energjitik i banesave.

13 – Nuk ka filluar Auditimi energjitik i Hoteleve.

14 – Nuk ka filluar Auditimi Energjitik i fabrikave prodhuese. 15 – Nuk ka filluar Auditimi Energjitik i ndërtesave sociale.

16 – Eshte bllokuar punesimi i rreth 150 Inxhiniereve dhe Arkitekteve ne sektorin shteteror.

17 – Eshte bllokuar punesimi i rreth 200 Inxhiniereve dhe Arkitekteve ne sektorin privat.

18 – Nuk ka dale as edhe nje BULETIN nga ky Institucion Shkencor etj. etj. etj. Jam plotesisht i ndergjegjshem per bezdine qe i kam shkaktuar shumë drejtuesve të shtetit duke filluar nga K.Ministri e me poshte por qenia Inxhinier me nje fare statusi teknik e shoqeror nuk do ta lejoj qe te vazhdoj te perdhoset profesioni i inxhinierit akoma më teper të një Institucioni Shkencor. Ky eshte kontributi qe po mundohem dhe do te vazhdoj te jap per mbrojtjen e dinjitetit te inxhinierave dhe te rritjes te nivelit inxhinierik ne sektorin e ekonomise kombetare.
Inxh. Agim DAJA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Skandali/ I vunë gjobë mikut të shefit të policisë, arrestohen tre punonjës të ISSH

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali ka bërë publik denoncimin e një punonjësi të ISSH-së, i cili shkruan se tre kolegë të tij janë arrestuar sot në shenjë hakmarrje pasi i vunë gjobë mikut të shefit të policisë.

Në denoncim qytetari tregon se pronari i biznesit që u gjobit, nuk kishte dokumentet e duhura, dhe për këtë i vunë 1 milon lëkë gjobë.

Postimi i plotë

Arrestohen per shkak te detyres inspektoret sepse guxuan, kontrolluan dhe gjobiten eksponentin e narkoshtetit!

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital! sb

Pershendetje drSot ne oren 10:00 paradite 3 punonjes te issh lezh vajten ne shengjin per kontroll .por zoteria Viktor doda nuk kishte dokumenta e duhura dhe ne baz te ligjit i pren nje mlion lek gjob por ne momementin e largimit i kan arrestuar te tre punojnesit se ky zoteria esht shum shok me shefin nga tepelena dhe ka nje ore qe i kan len te lir nje nga punonjesit esht nipi i imi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Udhëtimi i Merkelit drejt majave të pushtetit

Publikuar

-

By

Nga vajza e një prifti në Gjermaninë Lindore në femrën e parë kancelare: Më 17 korrik Angela Merkel mbush 65 vjeç. DW sjell pjesë nga jeta e një prej liderëve më të fortë të botës sot.

Një femër nga Gjermania Lindore pa lidhje politike, në fillim ngjitet në majë të partisë konservatore dhe më pas bëhet liderja e Gjermanisë. Ajo është rizgjedhur katër herë deri tani dhe është në vitin e saj të katërmbëdhjetë si Kancelare. Edhe pse pa fëmijë, shkrimtarja gjermane Juli Zeh e ka quajtur atë “Mutti” – nëna e sigurisë gjermane.

Kur Angela Dorothea Kasner e vogël ishte duke u rritur, kush mund të mendonte se ajo do të bëhej një nga personat më të fuqishëm në botë? Shumë punë, praktike, strikte – Angie e vogël u rrit në një shtëpi protestante në qytetin Templin në Gjermaninë Lindore. Babai i saj ishte prift dhe mamaja kujdesej për të dhe tre vëllezërit e motrat më të vegjël.

Gjyshja Greta dhe gjyshi Ludwig në fotografi me djalin e tyre Horst Kazmierczak , babain e Angela Merkel. Familja Kazmierczak jetonte në Poznan, një qytet polak nën pushtimin prusian. Në vitin 1930, kur emigruan në Berlin ata e ndryshuan mbiemrin në Kasner. Në vitin 2013 kur u bënë publike rrënjët polake të Kancelares u bë një zhurmë e madhe.

Pasi mbaroi gjimnazin në vitin 1973 pothuajse me nota perfekte, Angie bëri pushime në kamping. Ajo shkëlqeu në rusisht dhe matematikë dhe ishte pjesë e lëvizjes komuniste “Rinia e Lirë Gjermane”. Merkel është liderja e parë gjermane që vjen nga Gjermania Lindore.

Angela studioi fizikë në Lajpcig, qyteti ku takoi edhe bashkëshortin e saj, Ulrich Merkel. Ai më vonë e cilësoi si “si një vajzë shumë miqësore, të hapur dhe e natyrshme”. Ajo pëlqente të udhëtonte, si këtu në Pragë (e treta nga e djathta ) në vitin 1982. Pas përfundimit të studimeve ajo punoi në Akademinë e Shkencave të Gjermanisë Lindore dhe bëri doktoraturën në kimi kuantike.

Merkel u bë aktive në politikë e u bashkua me opozitën në Gjermaninë Lindore, kur Perdja e Hekurt ishte duke rënë në vitin 1989. Partia e saj u bashkua me Unionin Kristian Demokrat (CDU) pas bashkimit të Gjermanisë. Kancelari Helmut Kohl e mori Merkel në krahun e tij dhe e bëri pjesë të kabinetit edhe pse ajo nuk kishte lidhje dhe eksperiencë.

Merkel në fillim u bë sekretare e përgjthshme e CDU dhe më pas lidere e partisë. Kur partia formoi një koalicion të gjerë me social demokratët pas zgjedhjeve të vitit 2005, ajo u bë Kancelarja e parë femër në Gjermani. Më2018 ajo u tërhoq nga posti i kryetares së CDU-së duke vazhduar drejtimin e qeverisë si kancelare.

Merkel ka reputacion të fortë në një botë politike të dominuar nga meshkujt. Si liderja e vendit me ekonominë më të fortë në Europë, zëri i saj ka patur peshë gjatë krizës financiare dhe ka luftuar për interesat e Gjermanisë. Kritkët e akuzojnë se ajo bën shumë manovra politike dhe se nuk reagon në kohë.

Merkel u divorcua nga burri i saj i parë: “Një ditë ajo bëri gati valixhet dhe u largua”, tha ai. Më pas ajo u martua me Joachim Sauer, një profesor kimie. Edhe pse ajo nuk ka fëmijë të sajët, Sauer ka dy djem nga martesa e mëparshme. Merkel dhe Sauer jetojnë në një apartament modest në Berlin  dhe kanë në pronësi një dyqan.

Merkelit i pëlqen t’i kalojë pushimet në ishullin italian të Iskias, ku noton dhe bën hiking me bashkëshortin e saj. Ndërsa në dimër ajo preferon skitë.

Merkel rrallë herë bie në sy me veshjet e saj. Këtu merr pjesë në hapjen e Operas së Oslos në krah të ish-kryeministrit të atëhershëm norvegjez , Jens Stoltenberg. Kjo veshja atëherë shkaktoi shumë diskutime në Gjermani. Merkel pëlqen muzikën klasike dhe është një vizitore e rregullt e Festivalit Wagner në Bayreuth.

Merkel ndjek nga afër kombëtaren e futbollit të Gjermanisë në ndeshje të rëndësishme. Pas fitores së Kupës së Botës më 2014, së bashku më Presidentin Joachim Gauck, ajo vizitoi skuadrën në dhomat e zhveshjes./DW

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nga Spartak Ngjela/ Pse Ilir Meta, është më në hall se Berisha dhe Basha!

Publikuar

-

avokat ngjela

Jetojmë në një zonë ballkanike ku liderit, kush më shumë e kush më pak, nuk sundojnë si drejtues politikë, por si gënjeshtarë gënjeshtrash që nuk kanë lidhje me zhvillimin kombëtar. Shpesh kjo i bën qesharakë. Janë pushtuesit sllavë e grekë të territoreve shqiptare që vetë shtetet e tyre i kanë investime në falsitet, me histori të gënjeshtërt. Por janë edhe gënjeshtarët historikë të lidërshipeve të Shqipërisë që hedhin të njëjtën valle, sepse vjedhin shqiptarët.

l.

Në fakt, liderët aktualë të Shqipërisë, edhe në jetën e përditshme dallojnë që mbështeten të gënjeshtra, sepse janë së brendshmi me konceptimin oriental të fjalës: kjo filozofi thotë se fjala ka dalë për të fshehur mendimin. Këta kështu duket se janë ndërtuar. Por duhet të theksojmë se Perëndimi ndahet nga Lindja pikërisht te qëndrimi ndaj gënjeshtrës. Qytetërim perëndimor do të thotë antigënjeshtër.

Po shoqëria shqiptare si e ka sot raportin më të vërtetën? E ka në përmirësim, sepse ne kemi vuajtur 45 vjet nga gënjeshtra e ngritur në një sistem vrastar punist.

Po politika e sotme e gënjeshtërt a ka lidhje me punizmin vrastar? Sigurisht që ka, sepse shqiptarët jetuan për 45 vjet sipas këtij kushti: ose jashtë i varfër në ekstrem dhe më gënjeshtrën, ose me të vërtetën, por në burg.

ll.

Si paraqitet sot karakteri gënjeshtar i politikës në Shqipëri dhe në Kosovë, në Serbi dhe në Greqi?

Në këtë pellg ballkanik, më tipikët janë: Berisha,-Basha në Tiranë; Thaçi në Prishtinë; dhe Rama në Tiranë..

Më qesharakë duket të jetë Berisha dhe Lulzim Basha. Sepse në fakt janë në hall ngaqë kërcënohen nga reforma që po vjen për hetimin e pasurisë së tyre. Prandaj janë bërë qesharakë me gënjeshtrën e tyre: këta nuk i pranon politika e lartë perëndimore, janë kundër Uashingtonit pikërisht për këtë, dhe dalin nëpër rrugë me flamuj amerikanë. Politika amerikane tallet me ta, dhe këtë e di edhe Berisha edhe Basha. Por ju mendoni se ata mendojnë që po gënjejnë politikën amerikane me këtë gjest? Jo, gënjejnë përkrahësit e tyre te të cilët nuk do t’i mbështetnin po ta dinin se nuk i pranon fare Uashingtoni.

Dhe janë edhe më qesharakë kur paguajnë ndonjë gjerman apo ndonjë amerikan, që nuk kanë lidhje fare me politikën e lartë, dhe i detyrojnë edhe këta që të gënjejnë. Dhe përsëri me të njëjtin qëllim: të gënjejnë shqiptarët.

Ka edhe më shumë se kaq te sistemi gënjeshtar i tyre. Basha në fillim dhe Berisha si shtytës pas tij, edhe pse e dinë që Reforma në Drejtësi drejtohet nga amerikanët, sokëllijnë në jerm dhe thonë që bëhet nga Rama. Ramë ziu është me ta, por nuk ka ç’bën, kurse dy të tjerët që kanë hallin e pronave dhe të parasë së akumuluar në mënyrë të paligjshme, mendojnë që të gënjejnë përkrahësit që këta të kenë një motiv revoltues. Po revolta përse duhet? Revolta lipset që, këta të dy dhe disa të tjerë të taborit të tyre të shpëtojnë pronat dhe paratë. Por tani, pas kërcënimit amerikan, edhe revoltë nuk mund të ketë më.

Domethënë asgjë. U dogjën kot. Nuk i shpëtojnë dot pronat dhe paratë. Kjo kohë nuk i përkrah dhe reforma është sot detyrë shqiptare që shqiptarët të hyjnë në Bashkimin Europian dhe në rrugën e zhvillimit për të mposhtur një herë e mirë varfërinë. Kjo do të thotë se, shpronësimi i të korruptuarve është shpresa për shpëtim e shqiptarëve. A e kuptoni tani që korrupsioni shqiptar nuk ka më te ardhme!

Po pse lodhen këta të korruptuar? Kot. Madje janë mëse teveqelë kur mendojnë se pronat dhe sundimin do ta ruajnë me anë të Rusisë, dhe prandaj gënjejnë për çdo gjë.

Po gënjeshtra ç’duhet kur kjo reformë po drejtohet nga forcat politikës amerikane? Kot. Është më shumë natyra naive e njeriut të akuzuar që i ka pushtuar në këto kohë. Njeriu i akuzuar që nuk di të mbrohet, gënjen si një fëmijë.

ll.

Po Meta?

Edhe ky gënjen për të shpëtuar veten dhe pronat nga reforma. Këta birbore e kanë ditur se janë zgjedhur në krye të vendit për interesin e tyre vetjak të pasurimit. Kështu mendon ende dhe ky Meta. Është në një hall dyfish. Duan ta shkarkojnë në Parlament e ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese. Por, po shkoi atje, mund të marrë dënim me burg, se shkelja e kushtetutës është vepër penale. Në fakt, për Shqipërinë dhe shqiptarët, ky do të jetë hapi i parë pozitiv që nga viti 1924. Dhe sigurisht që do të ndodhë.

Kurse Meta po bëhet qesharak me Bashën duke tundur ato dekrete pa vlerë të cilat do bëhen shkak për dënimin penal të presidentit të Shqipëris. Janë të dy jashtë arsyes juridike të mbrojtjes, dhe mendojnë se, e vetmja rrugë e shpëtimit të tyre është destabilizimi i Shqipërisë. Kanë marrë në dorë një dekret pa vlerë juridike, dhe kërkojnë të fshehen pas tij. Nuk arrijnë të kuptojnë që një ditë e re zgjedhësh është normë juridike që del nga kushtetuta jo nga letra pa vlerë. Nuk janë në gjendje të pyesin veten: coli është organi ligjor që dëo të organizojë zgjedhjet?

Prandaj me thirrjet dhe pohimet e tyre nuk po dihet se kë kërkojnë të gënjejnë, veten apo të tjerët!!!

lll.

Po Thaçi? Ky del të jetë një tjetër lloj gënjeshtari. U vërtit e u vërtit me presidentin e Serbisë, Vuçiç, dhe gënjente për territoret. Donte t’i jep Serbisë Kosovën e Veriut, dhe gënjente sikur gjithçka e bënte që t’i merrte Sërbisë Preshevën dhe territoret e banuara nga shqiptarët. Donte të thosh që Presheva është më e rëndësishme për Kosovën se Mitrovica. Por dështoi, dhe tani më gënjeshtrat e Preshevës po bëhet qesharak. Në fakt kjo është rruga, sepse, tragjikja, kur dështon, kthehet në komike.

Ja këta janë.

lV.

Po Vuçiç?

Ky është më interesanti se ky nuk di ende të kuptojë se për cilin interes luan: luan për interesin e tij, apo për interesin e Serbisë. Në fakt kuptohet se po tallet me veten. E di që Serbia nuk pranohet nga Perëndimi, por gënjen serbët. Indirekt iu thotë këtyre: do ta marrim sërish Kosovën. Por befas Kosova i ka vënë taksë 100 përqind mallrave serbe që hyjnë në Kosovë. Kjo e tremb, se i del bllof gënjeshtra, se serbët pyesin: “kaq e fortë qënka Kosova?” Dhe prandaj Vuçiçi vërtitet e vërtitet me takime shterpë presidentësh europianë të rendësishëm, të cilët i thonë në Beograd se Kosiva është një shtet i pavarur.

 

Nuk kuptohet, ky kaqol, e di historinë apo jo? E di ky që territoret shqiptare shkojnë deri në Nish? Në fakt bën sikur nuk e di, njëlloj si e gjitha shkolla serbe që edhe pse e di që janë të ardhur në Ballkanin Perëndimor, thërrasin gjithë ditës se tokat tyre janë pushtuar nga shqiptarët. Do vazhdojë të gënjejnë dhe për ca pak kohë.

V.

Po Rama?

Ky ka gënjyer boll; por tani është në tërheqje sepse e njohu më në fund forcën amerikane. Nuk doli hapur për asnjë kundërshti dhe gënjeu deri në caqe që nuk kishin të bënin me Reformën. Tani duket se është në pritje. Por për të, në këto momente ka vetëm një pyetje: A do ta çojë deri në fund goditjen për shkarkim të presidentit Meta, apo do të tërhiqet me ndonjë gënjeshtër të rëndomtë?/CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending