Connect with Us

Horoskopi i ditës, 17 prill 2019

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 17 prill 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite e jashtëzakonshme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do i lini prapa krahëve te gjitha problemet e se shkuarës dhe do mendoni vetëm si ta bëni me te bukur te ardhmen. Beqaret nuk do e kenë te lehte ta gjejnë personin e tyre te ëndrrave, por nuk duhet te dorëzohen. Financat do arrini t’i konsolidoni ndjeshëm. Bravo për këmbënguljen.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dita e sotme do jete me e bukur dhe me e kënaqshme për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do debatoni as për gjene me te vogël me atë qe keni ne krah. Beqaret do e kërkojnë ne vendin e gabuar shpirtin e tyre binjak dhe nuk do e gjejnë dot atë. Për financat do jete një dite e mbushur me probleme. Shpesh do ndiheni keq dhe do mendoni te dorëzoheni njëherë e mire.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite plot ngjyra do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do mërziteni asnjë çast pranë partnerit tuaj, përkundrazi do ndiheni me fat qe e keni ne krah. Beqaret do jene shume ne ankth për hapat qe duhet te hedhin pasi te marrin propozime. Me financat tregohuni sa me diplomate qe te mos humbni. Hua as mos mendoni te jepni sepse do mbeteni keq.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Sot do e mbroni nga çdo gjë jetën tuaj ne çift ju te dashuruarit dhe marrëdhënia me partnerin do mbetet e kënaqshme. Ai madje mund t’iu beje edhe ndonjë surprize interesante qe do iu lere me goje hapur. Beqaret do jene te vendosur ta joshin atë qe pëlqejnë dhe nuk do ndalen asnjë çast. Ne planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dite mjaft harmonika do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Nuk do keni aspak mosmarrëveshje me partnerin tuaj dhe do i harroni njëherë e mire problemet e se shkuarës. Beqaret me ne fund do e gjejnë shpirtin e tyre binjak dhe do fillojnë një lidhje te qëndrueshme me te. Për financat do jete një dite mjaft dinamike. Gjendja do përmirësohet.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Venusi do ua ndriçoje gjithë ditën sot juve qe jeni ne një lidhje. Do ndiheni me mire pranë atij qe dashuroni dhe emocionet do shumëfishohen. Mund te kaloni edhe disa çaste intime fantastike. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim mbresëlënës. Me shpenzimet do jeni te palogjikshëm dhe gjendja ka rrezik te përkeqësohet tej mase.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do jeni te arsyeshëm sot ju te dashuruarit dhe do bëni mjaft lëshime ne jetën tuaj ne çift. Marrëdhënia me atë qe keni ne krah do filloje dalëngadalë te stabilizohet. Beqaret do bien menjëherë ne dashuri me dike qe sapo e kane njohur. Ne planin financiar duhet te bëni kujdes edhe pse gjendja do jete e mire. Po shpenzuat kuturi edhe te ardhurat do mbarojnë ne një moment.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Nuk do kuptoheni shume mire me partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe kjo do krijoje një klime tejet te tensionuar. Debatet gjithashtu do jene goxha te forta. Beqaret as takime nuk do realizojnë dot gjate kësaj dite e jo me te fillojnë lidhje. Ne planin financiar gjithçka ka për t’iu ecur mire pasi do dini t’i menaxhoni me kujdes te ardhurat qe do keni neper duar.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dite e jashtëzakonshme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do merrni disa vendime te mëdha qe do ua ndryshojnë jetën njëherë e përgjithmonë. Beqaret do jene mjaft entuziaste qe do takojnë disa persona dhe do pranojnë ta çojnë me tej njohjen. Buxheti nuk do jete ne gjendjen me te mire. Kufizojini sa te mundni shpenzimet qe te mos keni probleme serioze.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Do keni diskutime te gjata me partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe marrëdhënia me partnerin do filloje te përmirësohet ndjeshëm. Beqaret nuk do jene ende gati te ndajnë jetën me dike dhe do i refuzojnë ftesat e propozimet qe do ju bëhen. Financat nuk do jene ne gjendje te mire. Disave madje do ju nevojitet patjetër ndihma e familjareve për te mos pasur probleme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Do jeni ne humor shume te mire sot ju te dashuruarit dhe do mendoni ta çoni me tej marrëdhënien ne çift. Gjithçka ka për te qene me e bukur nga me pare. Beqaret do bëjnë deklarata te forta dashurie dhe mund te marrin edhe aprovime. Buxhetin do dini gjithmonë si ta menaxhoni dhe gjendja do vazhdoje te mbetet e ekuilibruar edhe për disa kohe.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite e kënaqshme ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Gjithë kohës do ndiheni te gëzuar dhe emocionet qe do përjetoni do jene interesante. Beqaret do bëjnë shume përpjekje për ta ndryshuar statusin e tyre dhe do ja arrijnë qëllimit. Me shpenzimet tregohuni sa me te arsyeshëm nëse doni qe gjendja te mos ketë tronditje te forta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 12 shkurt 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës,1 tetor 2019

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 shtator 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 16 dhjetor 2019

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: