E denoncoi në polici/ Bashkëshorti rreh barbarisht të shoqen – CNA
Connect with us

Aktualitet

E denoncoi në polici/ Bashkëshorti rreh barbarisht të shoqen

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e avokates Vasilika Hysi për mos zbatimin e urdhërit të ndalimit nga ana e policisë.

Hysi shkruan se shtetasja L. Dida është rrahur barbarisht nga bashkëshorti i saj dhe pavarësisht denoncimit të njëpasnjëshëm, ai ka vazhduar të ushtrojë dhunë.

Postimi i plotë:

Me urdher mbrojtje por keqtrajtohet çnjerezisht nga ish bashkeshorti.

Ne kete vend mbrojtje te sigurte kane vetem banditet.

Lexoni mesazhin e avokates se gruas se dhunuar! sb

Pershendetje.

Më vjen keq që me këtë letër do t’u drejtohem të gjitha institucioneve ligjezbatuese dhe atyre te mbrojtjes se atyre grave që janë të pambrojtura dhe viktime e krimit dhe dhunes ne familje.

Seri sa do te vazhdoj mungesa e vemendjes se institucioneve shteterore si Policia e Shtetit, Zyrat e Sherbimit Social, ne rastet e dhunes ne familje???

Marr shkas nga rasti i fundit per ngjarjen e ndodhur ne Zejmen Lezhe,

Shtetasia L. Dida, e keqëtrajtuar dhe dhunuar nga bashkeshorti i saj , me urdher mbrojtje te leshuar nga gjykata Lezhe, por te pa vene ne ekzekutim nga institucionet ligjezbatuese si Policia Shtetit dhe Zyra e Sherbimit Social Lezhë.

Pas marrjes se urdherit te mbrojtjes rrihet barbarisht nga bashkeshorti i saj .

Shtetasia L.Dida në datë 10.04.2019 ka paraqitur kërkesën për urdhër të menjëhershëm mbrojtje në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Lezhë ku gjykata ka vendosur … I padituri të mos i afrohet paditësës L.Dida përtej një distance 50 m. 2. I padituri të mos cënojë, ngacmojë apo kontaktojë me paditësen Liza Doda. 3. I padituri të mos kërcënojë paditësen. 4. I padituri të mos kryejë vepër të dhunës në familje ndaj paditëses”, për një afat 12 muaj.

Sipas shpjegimeve para gjykatës në momentin e urdhërit të mbrojtjes, paditesia ka deklaruar se ka rreth 10 vite me konflikte dhe mosmarrëveshje. Ka rreth më shumë se 3 vite që e ka nxjerrë në oborr te banesës.. Këto veprime i bën në mënyrë që te largohej nga shtëpia .

E ka dhunuar disa herë edhe në sy të fëmijëve ku ka ushtruar dhunë edhe ndaj tyre. E ka lënë të flej jashtë shtëpisë me netë të tëra. I eshte drejtuar policisë ku ka deklaruar se ky person edhe mund ta vrasi., por asnje mas.

Sipas deklarimeve te znj.Dida në Gjykatë nga punonjesit e policisë nuk eshte marre asnje mas në lidhje me ankesat e saj. Mosveprimi i tyre ka sjell deme te vazhdueshme ne shendetin e saj, ku ka përfundur edhe në gjendje kome për shkak të dhunës së ushtruar vite më pare.

Se fundmi mbasi Znj.Dida mori guximin dhe ju drejtua gjykates , sa po ra ne dijeni dhunuesi (bashkeshorti i saj) te keti vendimi gjyqësor e masakroj bashkeshorten e vet duke e lene ne gjendje te rende shendetesore.

Femrat ndihen të pambrojtura edhe me vendime gjykate. Policia, prokuroria, zyra sociale, nuk funksionojnë në këto raste, vendimet e gjykatës nuk zbatohen dhe nuk ekzekutohen.

Praktikisht jam në një gjëndje të pambrojtur de facto. Dhe si ankuesia janë shumë femra të tjera në Shqipëri.

Duhet të ndryshohet sistemi i mbrojtjes ndaj gjinisë më të dobët, të përkrahet e të promovohet në shoqëri, e jo të dhunohet sa herë të mundet si gjini më e dobët fizikisht.

Ministria Manastirliu publikon shpesh lajme per Mbrojtje për gratë viktima të dhunës, por cila eshte mbeshtetja sociale per keto raste ne realitet ?? Azgje vetem lajme dhe reklama televizive.

Fjalet e Ministres

“Sot një grua që denoncon dhunën është shumë më e mbrojtur sepse me ndryshimet ligjore që miratuam në Kuvend, garantojnë urdhrin e menjëhershëm të mbrojtjes për gratë viktima të dhunës në 24 orët e para të denoncimit…

Ne fakt Znj.Didi, e besoi dhe denoncoi dhunen ne daten 10 prill 2019, “u mbrojt nga ndryshimet ligjore” dhe ne daten 16 prill 2019 ne mesnat u gjend ne gjendje te masakruar ne Spitalin rajonal te Lezhes.

A mundet Ministria te spjegoj arsyen pse nuk u vu ne zbatim urdhri i mbrojtjes dhe kush jane pergjegjesit e kesaj situate???

Mjafte me.

Rastet e dhunës në familje janë shndërruar në një fenomen shqetësues për shoqërinë tone dhe institucionet duhet te mbajne pergjegjesin ligjore per zbatimin e ligjit, dhe jo te bejne lajme sa per reklam te zgjidhjes se problemeve.

Bashkelidhur do të publikojme foto te znj.Dida per te ndihmuar ato gra te tjera që vuajn dhunen ne familje dhe ndergjegjesuar organizmat shteterore per zbatimin e ligjit.

Cfar beri policia e shtetit per zbatimin e Urdhrit te Mbrojtjes???? Azgje.

Cfar beri Zyra e Sherbimit Socail Lezhë për zbatimin e Urdhrit te Mbrojtjes??? Azgje.

Cfar beri gjykata per dergimin e vendimit te Urdhrit te Mbrojtjes ne insitucionet e posacme Brenda 24 oreve??? Azgje.

Institucionet ligjezbatuese keto, nuk munden ne kohe te marrin masat.Cfar mund te thote znj.Ministre?? Mjaft me , mjaft vetem me reklama pasi cdo dite ka nje numer te konsiderueshem grash te dhunuara, I zbatoni ato që keni shkruar e publikuar.

Ju faleminderit

Avokate Vasilika Hysi /CNA.al

Aktualitet

“Isha me fat që shpëtova”/ Aktori i njohur tregon se si hoqi dorë nga “fiksimi” i tij pas aksidentit

Publikuar

-

“Hoqa dorë nga motorët pas 40 vitesh.Isha shumë me fat që shpëtova nga ai aksident.”Kështu u shpreh aktori i njohur i Hollywood, George Clooney i cili në një intervistë për “The Sun” ka rrëfyer se gjatë xhirimeve verës që shkoi në Itali, pësoi një aksident me motor.

Aktori 58 vjeçar tregoi që ka vendosur të heqë dorë nga motorët dhe gjithashtu edhe gruaja e tij, Amal ka qenë kundër që pas aksidentit, ai të ngiste sërish një motor.

“Ishte një nga ato bisedat, po kthehehim nga spitali dhe ajo më tha: “Kaq ishte”. Dhe thuajse po mendoja: “Epo, ndoshta mund ta kaloj dhe këtë” dhe më pas miku im, që ishte në aksident me mua, Granti, që është producenti tjetër më tha “Po, për mua kaq ishte.” Dhe aty s’kisha çfarë të bëja, më zunë ngushtë.”- tregoi Clooney me shaka.

Ndërkohë Granti ka treguar se në momentin e aksidentit mendoi se Clooney kishte vdekur, por nëse do të jetonte, s’do ngiste më asnjëherë një motoçikletë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çmenduria e merkatos/ 100 milionshi i Realit do të transferohet te Bayerni

Publikuar

-

E ardhmja e Gareth Bale mbetet një çështje për t’u zgjidhur te Reali i Madridit. Uellsiani ka një pagë të shumë të lartë prej 350 milionë paundë neto në javë, por e ka humbur vendin e titullarit dhe nuk preferohet nga trajneri Zinedine Zidane.

Sipas medieve britanike, më konkretisht “The Sun”, 29-vjeçari mund të bëjë jë lëvizje befasuese, duke iu bashkuar Bayernit në Mynihut në Bundesligë. Formula e transferimit pritet të jetë në formë huazimi për një vit. Kampionët e Gjermanisë janë të gatshëm t’ia paguajnë pagën, duke parë boshllëqet që janë krijuar nga largimi i dy veteranëve, Arjen Robben dhe Franck Ribery.

Të interesuara për shërbimet e Bale janë edhe disa klubi angleze, por që mbeten pas Bayernit në aspektin financiar. Edhe po të huazohet, sërish mbetet shumë i shtrenjtë (paga e lartë) për skuadra si Tottenahmi apo Manchester United.

Bale, i cili mbush 30 vjeç muajin e ardhshëm, e ka të qartë se shanset për luajtur te Reali I ka minimale, ndaj mund të jetë i interesuar për të veshur fanellën e Bayernit, skuadër që do t’i jepte stimuj të rinj.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Ju jeni për vjedhje, hajduta e rropët popullit”/ Veliaj humb toruan

Publikuar

-

By

Erion Veliaj po kërkon një mandat të dytë për të udhehequr Bashkinë e Tiranës.

Në vijim të fushatës elektorale, ai është ndalur në Pezë, ku përveç mediave që dyshohet se financohen pre tij sigurisht që e ka pasqyruar takimin në rrjete sociale.

Por, banorët e Pezës duket  se nuk janë të kënaqur me punën e tij dhe këtë ia kanë shprehur në faqen e tij zyrtare në rrjete sociale.

Sipas qytetarëve që komentojnë Peza kujtohet vetëm në fushatë.

Të tjerë qytetarë e akuzojnë për propagandë e demagogji, duke thënë se Veliaj vetëm fjalë ka.

“Ti, po ju jeni për vjedhje, hajduta e rropët popullin”, komentojnë qytetarët, ndërsa Veliaj fliste.

Të gjitha komentet që do t’i sjellim më poshtë janë të fshira në kohë rekord nga rrjeti social i Veliajt, i cili duket se ka humbur toruan, duke pasur këtu parasysh se ka një të kaluar të errët në krye të Bashkisë së Tiranës, dhe mbi të rëndojnë akuzat për vdekjen e Atdit Gjoklajt./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Aktualitet08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë...

Aktualitet12:28 - 3 Qershor, 2019

Thaçi delegacionit franko-gjerman/ Nuk pranojmë kërkesa të tjera për vizat

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takaur sot delegacionin e këshilltarëve të presidentit francez Macron dhe të Kancelares...

Trending

Read previous post:
Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?
Përplasjet tek Bregu i Lumit/ PD padit Veliajn

Partia Demokratike ka ngritur padi penale ndaj Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake si dhe ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Close