Shpëton struktura e katedrales “Notre Dame”/ Macron: Do ta rindërtojmë të gjithë së bashku – CNA
Connect with us

Aktualitet

Shpëton struktura e katedrales “Notre Dame”/ Macron: Do ta rindërtojmë të gjithë së bashku

Publikuar

-

Një zjarr masiv ka përfshirë mbrëmjen e djeshme katedralen “Notre Dame de Paris”. Zjarri ka zgjatur mbi 9 orë, por fatmirësisht është arritur të shpëtohen dy nga kullat e katedrales dhe struktura shkëmbore e godinës Gotike, 850-vjeçare.

Pas më shumë se 9 orësh betejë me flakët, zjarrfikësit arritën të vënë nën kontroll zjarrin, por një prej zjarrfikësve ka marrë plagë të rënda dhe është dërguar në spital për trajtimin e nevojshëm mjekësor.

Ndërkohë, presidenti Emmanuel Macron e cilësoi ngjarjen tragjike, por evidentoi si shumë të rëndësishëm faktin që u shpëtua struktura e saj dhe premtoi se do ta rindërtojnë të gjithë së bashku.

“Ne do ta rindërtojmë katedralen të gjithë së bashku dhe ajo padyshim do të mbetet një nga destinacionet kryesore të Parisit”, tha Macron duke njoftuar se shumë shpejt do të hapë një skemë ndërkombëtare të mbledhjes së fondeve, për t’i rikthyer kryeqytetit Notre Dame-n e famshme.

Vetëm një javë përpara festës së Pashkëve, katedralja me e famshme në botë u shfaq e përfshire nga flakët. Ndonëse shkaqet e zjarrit zyrtarisht nuk janë bërë të ditura, të dhënat e para tregojnë se flakët kanë rënë si pasojë e një restaurimi qe kishte nisur ne pjesën e sipërme të ndërtesës. Edhe presidenti amerikan Donald Trump permes rrjetit social Tëitter reagoi ne lidhje me ngjarjen e trishtueshme.

“Një gjë tmerrshme të shikosh zjarrin masiv në katedralen Notre Dame te Parisit. Ndoshta hedhja e ujit nga sipër mund të përdoret mbi të. Duhet vepruar shpejt”

Kryebashkiakja e Parisit Anne Hidalgo shkruante në Tëitter: “Një zjarr i tmerrshëm ka përfshirë katedralen Notre Dame në Paris, ndërsa zjarrfikësit janë duke u përpjekur të kontrollojnë zjarrin. Ne jemi mobilizuar në nivel lokal në lidhje të ngushtë me autoritetet e kishës. U kërkoj të gjithëve që të respektojnë perimetrin e sigurisë”.

Aktualitet

Mocioni me 100 vota/ Meta: Parlamenti s’më shkarkon dot

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka komentuar edhe një herë situatën politike në vend, dekretin e tij të fundit që shfuqizon 30 qershorin si datë zgjedhjesh dhe kërcënimet e mazhorancës për shkarkim nga detyra.

I fuar në një intervistë për rrjetin ndërkombëtar Al Jazeera, teksa u pyet nëse Parlamenti po përpiqet ta zëvendësoje apo janë thjesht spekulime,  Meta u shpreh se Parlamenti nuk mund ta shkarkojë dot Presidentin.

“Është shumë e qartë sa i përket Kushtetutës së Shqipërisë se në cilat raste Parlamenti mund të shkarkojë Presidentin. Është shumë e qartë për rastet kur Presidenti bën një shkelje shumë të rëndë të Kushtetutës, që gjithashtu duhet të përcaktohet qartë më pas nga Gjykata Kushtetuese.

Pra, duhet t’jua bëj me dije se nuk është kryer asnjë shkelje e Kushtetutës nga Presidenti i Republikës dhe dua gjithashtu t’ju siguroj se rendi kushtetues i Shqipërisë është i bazuar mbi pluralizmin politik dhe zgjedhje të lira e të ndershme.

Dhe ajo që ka bërë Presidenti ekzaktësisht është që të tregojë përkushtimn e tij për të mbrojtur pluralizmin politik në vend, si edhe të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme për të gjithë qytetarët e Shqipërisë, sepse Shqipëria ka pasur për 45 vjet votime gjatë regjimit komunist, por të gjithë e dinë se ka një ndryshim të madh mes zgjedhjeve dhe votimeve.”

Më tej ai foli dhe për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve ndërsa u shpreh se ka vetëm një autoritet supreme që mund të gjykojë vlefshëmërinë e dekretit të tij.

”Është vetëm një autoritet suprem që mund të gjykojë këtë dekret, që është Gjykata Kushtetuese, e që nuk është funksionale për momentin.

Tani në këto kushte ky dekret nuk mund të kontestohet nga asnjë gjykatë tjetër në vend. Dhe sigurisht, është një dekret që unë e kam firmosur para qytetarëve shqiptarë, duke marrë të gjitha përgjegjësitë për atë veprim dhe jam i sigurt se kam bërë më të mirën për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis qeverisë dhe opozitës, si edhe duke iu dhënë të dyja palëve mundësinë për t’u qetësuar, për të reflektuar dhe për t’u ulur sa më parë në dialog për interesin më të mirë të gjithë shqiptarëve.”/CNA,al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Europiani U-21/ Ylli i Realit shokon Italinë me këtë perlë (video)

Publikuar

-

Po luhet ndeshja e dytë për Europianin e 21-vjeçarëve që ka filluar sot.

Në supersfidën e darkës, Spanja po kryeson aktualisht 1-0 ndaj Italisë, pas një goli shumë të bukur të shënuar në minutën e 9′ nga Dani Ceballos, ylli i Realit.

Kujtojmë që Europiani U-21 luhet në Itali dhe janë pikërisht vendasit që konsiderohen si favoritët kryesorë për të fituar trofeun.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shehi tregon të vërtetën: Ja pse u largova nga Skënderbeu

Publikuar

-

By

Orges Shehi ka fituar në Korçë më shumë se kushdo. Ishte i pari që u bë pjesë e projektit fitues që lindi nëntë vite më parë, ku pas një ftese të ishpresidentit Agim Zeqo, pranoi të linte në atë kohë Besën për t’u bërë pjesë e Skënderbeut.

Fitoi 7 tituj kampionë, ndërsa në sezonin e fundit, për herë të parë, i drejtoi korçarët si trajner. Arriti të fitonte Superkupën e Shqipërisë, më pas e çoi ekipin deri në gjysmëfinale të Kupës dhe mbylli një sezon në vend të katërt në kampionat, një pozicion që të çon në Kupat e Europës.

Por, befas pas 9 vitesh, Shehi i tha lamtumirë Skënderbeut. Mes tij dhe presidentit Takaj pati një krisje, por trajneri durrsak nuk është nga ata që bën polemika. Megjithatë, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport”, rrëfen disa të pathëna, që nga raporti me lojtarët, mungesa e një mesazhi mirënjohjeje në fund dhe deri tek idhulli i tij.

Keni thënë se në Korçë nuk ju mbante kontrata. Si është e vërteta e këtij “divorci”?

Pikërisht e kam thënë një gjë të tillë pasi në këto vite nuk e kam pasur asnjëherë mendjen te kontrata dhe nuk është se në Korçë më ka mbajtur kontrata jo vetëm tani si trajner, por edhe si futbollist. Nëse lojtarët kishin kontrata 2-vjeçare, unë ndryshe nga ata e kisha 1-vjeçare, por kurrë nuk e kam pasur mendjen te fundi i saj, pasi rinovohej me një bisedim.

Fakti që klubi ka kontaktuar me Dajën këtë periudhë, ishte kjo një arsye që ju bindi për të parë një tjetër variant për të ardhmen?

Këtë nuk e di nëse kanë kontaktuar me Dajën apo jo, pasi nuk jam në dijeni. Unë e kam thënë se ishte një vendim për të marrë një rrugë tjetër pas kaq shumë sezonesh në këtë ekip.

Klubi zyrtarisht, por edhe presidenti Takaj, nuk kanë bërë qoftë edhe një mesazh kortezie në mënyrë publike pas largimit tuaj. Jeni i habitur?

Janë pyetje që do duhet t’u drejtohen të tjerëve. Për mendimin tim ka pak rëndësi deklarata. Ndoshta dhe ajo do të vijë. Mbase klubi është i zënë me çështje të tjera tani dhe është më i përqendruar te përgatitjet e sezonit.

Cili ka qenë mesazhi më i bukur që keni marrë pas largimit, nga kush dhe si?

Kanë qenë shumë. Të them të drejtën jam ndierë mirë nga aq shumë mesazhe sa kam marrë. Ky është një sinjal sjelljeje nga ana ime, por edhe një tregues raporti. Kanë pasur përballë një person mirëkuptues, që u ka qëndruar gjithnjë pranë dhe nuk ka “ndëshkuar” askënd, por është bërë krah me lojtarët duke i motivuar për t’u marrë maksimumin gjithmonë.

Në sezonin e parë si trajner te Skënderbeu, cili ka qenë momenti më i keq që vërtet e keni përjetuar shumë?

Humbjet e njëpasnjëshme që vinin për shkaqe të ndryshme. U bënë shumë humbje rresht dhe secila prej tyre vinte për shkaqe jo të njëjta. E them me bindje se kjo ka qenë periudha që më ka mërzitur më shumë gjatë kësaj kohe. Vërtet e kam përjetuar keq.

Po momenti më i mirë nga ky vit?

Ka pasur shumë për sa u përket rezultateve. Situata në dhomat e zhveshjes ka qenë nën kontroll dhe kjo është një meritë e veçantë për të ecur përpara, sidomos kur ke një ekip të ri. Fillimi, padyshim me fitoret radhazi, ka qenë për t’u vlerësuar, por edhe fundi kur ne e arritëm objektivin ka qenë gjithashtu i mirë. E them këtë pasi të gjithë e dinë si e nisëm sezonin, me sa shumë vështirësi, aq sa mendonim se si do ia dilnim të ishim në zonën europiane pas shumë ndryshimeve. Nga ana tjetër, mund të veçoj edhe dy zbulimet, Pëllumbin dhe Dajsinanin që tani janë pjesë e kombëtares Shpresa. Janë dy lojtarë që mua më bëjnë krenar të them se ua kam dhënë unë hapësirat për t’u rritur.

Me cilin nga lojtarët keni pasur më shumë përplasje, qoftë edhe për ndonjë ide, jo thjesht në kuptimin negativ të fjalës përplasje?

Me asnjë, pjesa që unë kam qenë më parë në fushë më ka ndihmuar shumë. Nuk e kanë bërë dysh fjalën time apo detyrat që u caktoheshin, por mund të bënin më të mirën. Humbjet e shumta të këtij sezoni them se erdhën nga moseksperienca e disa lojtarëve, nga gabimet individuale, jo për shkaqe të mosndjekjeve të trajnerit.

Si kanë qenë raportet tuaja me lojtarët veteranë si Vangjeli, Muzaka, Radas?

Raporte korrekte, nuk ishim gjithë kohës bashkë si në fillim, pasi kishim pozicione të tjera. I kam kuptuar edhe në momente të vështira që ata mund të kishin. Unë kam pasur raporte shumë të mira me ta. Nuk e di se cili është mendimi i tyre.

Ku e shikoni veten sezonin e ardhshëm, në një ekip në Superiore apo do të pranoni edhe ndonjë klub me emër nga Kategoria e Parë?

Është herët për të folur. Unë këtë rrugë kam marrë dhe rrugën e trajnimit do të vazhdoj. Të shohim se çfarë do të ndodhë.

A keni pasur një ofertë konkrete së fundmi?

Mund të them se në mënyrë indirekte ofertat nuk kanë munguar, jo vetëm si trajner, por edhe si drejtues i lartë në një klub të rëndësishëm në vend. Por, do të vlerësoj gjithçka me qetësi para se të vendos.

Cili trajner në futbollin e sotëm ju frymëzon dhe kërkoni sadopak t’i ndiqni taktikat e tij?

Unë e kam thënë që në fillim se kampionati shqiptar ka shumë trajnerë të mirë. Një trajner i mirë duhet të jetë menaxher i mirë. Për nga mënyra se si sillet, si një zotëri i vërtetë, mund të veçoj Ançelotin, por edhe në disa raste jam treguar rebel edhe unë si Simeone.

Në karrierën si lojtar, kush është trajneri që do të kujtoni më gjatë?

Kam kaluar shumë trajnerë. Sigurisht që me Josën kam ndarë shumë suksese dhe me të mbaj akoma kontakte. Kam mësuar shumë nga mënyra e menaxhimit edhe nga De Biazi. Por, edhe me trajnerë të tjerë kam kaluar mjaft mirë. Të më falin nëse nuk po ua përmend emrat, por janë shumë. Nuk kam kaluar keq me askënd edhe për shkak të natyrës time jo konfliktuale.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Trending

Read previous post:
Foto-Francezët në panik/ Përloten gjatë djegies së katedrales historike

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët pasditen e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së...

Close