Connect with Us

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Aktualitet

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Publikuar

-

Bernie Sanders, kandidati presidencial demokrat në SHBA, publikoi të hënën taksat për 10 vitet e fundit, duke dhënë detaje të statusit të tij në rritje si milioner. Të ardhurat e tij janë shtuar nga shitjet e librit të tij që kur humbi garën e vitit 2016 për president.

Sanders, është senator demokrat, i cili flet vazhdimisht kundër “milionerëve dhe miliarderëve”, që ai thotë se kanë manipuluar sistemin për të mbrojtur pasurinë dhe fuqinë e tyre.

Tani rezulton se në vitin 2018, të ardhurat e tij ishin 561,000 dollarë në 1,1 milion në vitin 2017 dhe 1 milion në 2016.

Përveç pagës si senator, Sanders mori honorare për librat e tij në secilin prej këtyre viteve, veçanërisht në vitin 2016 dhe 2017, kur ai mori më shumë se 800,000 dollarë si honorare. Sanders ka botuar tre libra që nga fillimi i garës së parë për në Shtëpinë së Bardhë. Më të shiturit janë libra “Revolucioni Ynë” dhe “Ku do të shkojmë prej këtej”.

Në vitin 2009, viti i parë i taksave që Sanders bën publike ​ ai kishte një të ardhur prej rreth 315 mijë dollarësh.

Sanders gjikthmonë ka qenë përballë presionit për të publikuar taksat e tij. Kritikët e tij thonë se statusi i milionerit demokrat socialist e zhvlerëson mesazhin e tij populist.

Megjithatë, Sanders nuk kërkoi falje për mirëqenien e tij financiare. Ai i tha gazetës New York Times se “nëse shkruan një nga librat më të shitur, mund të jesh edhe milioner”.

Të hënën, Sanders foli me një ton më të matur. “Këto taksa tregojnë se familja jonë ka qenë me fat”, tha ai.

“Jam shumë mirënjohës për këtë, pasi u rrita në një familje që jetonte nga paga në pagë dhe e di stresin e pasigurisë ekonomike”, tha Sanders në një deklaratë që shoqëronte publikimin e taksave.

“Transparenca”

Interesi ndaj kandidatëve presidencialë demokratë dhe taksave të tyre është rritur që kur presidenti republikan Donald Trump ndryshoi traditën prej disa dekadash gjatë fushatës së vitit 2016 duke refuzuar të publikonte taksat e tij – një qëndrim që ai ka vazhduar ta mbajë që nga hyrja në Shtëpinë e Bardhë.

Javët e fundit, disa pretendentë demokratë, përfshirë senatorët Kirsten Gillibrand, Amy Klobuchar, Kamala Harris dhe Elizabeth Warren, kanë publikuar taksat e tyre.

Shumica e pretendentëve të tjerë demokratë kanë premtuar të bëjnë të njëjtën gjë së shpejti.

Por pyetja ishte bërë më e ngutshme për senatorin Sanders, i cili publikoi vetëm një vit të kthimit të taksave gjatë fushatës së tij të vitit 2016, pasi ai është në një pozitë të favorshme në sondazhe dhe grumbullimin e fondeve mes demokratëve që kërkojnë kandidaturën e partisë për të sfiduar Trumpin në vitin 2020.

Kthimet e taksave të lëshuara të hënën treguan se Sanders pagoi një taksë prej 26 përqind në të ardhurat bruto në vitin 2018.

Si pjesë e axhendës së tij, Sanders ka propozuar një shtim të taksave për të pasurit./VOA/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE