Connect with Us

Denoncimi në “Fiks Fare”/ Reagon drejtori i Spitalit të Korçës

Aktualitet

Denoncimi në “Fiks Fare”/ Reagon drejtori i Spitalit të Korçës

Publikuar

-

Pas denoncimit të mbrëmshëm në emisionin “Fiks Fare” për kushtet e urgjencës së spitalit rajonal të Korçës dhe veprimet e punonjësve të saj, ka reaguar drejtori i këtij spitali Ardit Konomi.

Në një postim në rrjetet sociale, mjeku Ardit Konomi shkruan se urgjenca e Spitalit të Korçës trajton mbi 20,000 (njëzet mijë) raste në vit.

Sipas tij, në këtë spital ka një personel që pret dhe kalon nëpër duar infarktet, aksidentet, dhimbjet e barkut, të intoksikuarit, të dehurit, të ngeshmit, e të tjerë.

Ndërsa rendit vështirësit me të cilat duhet të përballen çdo ditë mjekët dhe infermierët e këtij spitali, ai shkruan se “Besoj qe askush nga keta qe e kane te lehte fjalen dhe gati mallkimin, nuk e di cdo te thote te jesh dhe punosh i vetem si reanimator, kirurg, urgjentist, pediater, neurolog e cfaredoqofte dhe te mbash mbi shpatulla pergjegjesine e jetes dhe vdekjes te 300,000 (treqind mije) bashkeqytetareve te qarkut qe i sherben.”.

Reagimi i plotë:

Do them dy-tre gjera sic i njoh dhe i shoh, m’i merrni si te doni.

Urgjenca e Spitalit te Korces trajton mbi 20,000 (njezet mije) raste ne vit. Ka nje personel qe pret dhe kalon neper duar infarktet, aksidentet, dhimbjet e barkut, te intoksikuarit, te dehurit, te ngeshmit, e te tjere. Ka 8 (tete) autoambulanca qe nuk kane pushim sepse duhet te gjenden atje ku ndodh nje ngjarje me pasoja shendetesore, duhet te shkojne ne familjet ne nevoje per ndihme, duhet te cojne pacientet neper qendrat universitare dhe keshtu me radhe.

Spitali trajton mbi 25,000 (njezet e pese mije) paciente qe shtrohen cdo vit per patologji te ndryshme dhe marrin trajtim ketu. Ka 510 shtreter dhe mbi 550 vete personel.

Ka patur 3 (tre) ankesa per sherbimin gjate 2018 dhe 1 (nje) gjate ketyre muajve te 2019.

Personeli i tij perfshin mjeke, infermiere, punonjes te mirembajtjes. Shumica punojne me tre turne. Mjeke qe ne shumicen e tyre, nuk kane as pushim, as pushime, as dite e nete te dedikuara familjes dhe shoqerise sepse gdhihen dhe ngrysen me telefon ne vesh duke i mbajtur rrobat e dites tek koka e krevatit te nates, qe t’i kene gati per t’i veshur nderkohe qe i pergjigjen thirrjes te urgjences.

Infermiere qe duhet te njohin dhe jetojne me historine e cdo pacienti te sherbimit te tyre. Qe ndjekin trajtimet e kurat dhe iu bejne pacienteve te tyre, sherbime qe edhe nena dhe ati dhe evlati e ka veshtire t’ia u beje.

Ka me dhjetra njerez qe punojne dite e nate per te siguruar higjienen dhe pastertine, ngrohjen, regjimin dhe qetesine, ushqimin, ndricimin, mirembajtjen e aparaturave dhe pajisjeve e shume te tjera, ne kushte shume te veshtira sepse per fat te keq, ne nuk shquhemi per popull qe e ka per zemer pronen publike dhe rregullin.

Ka shume mjeke qe degjojne dhe durojne gjithfare akuzash dhe llafesh, etiketimesh dhe publikimesh nga po ata njerez qe kur iu vjen dita qe iu nevojitet ndihma, i presin te performojne si Zoti dhe t’i sherojne me nje te prekur.

Besoj qe askush nga keta qe e kane te lehte fjalen dhe gati mallkimin, nuk e di cdo te thote te jesh dhe punosh i vetem si reanimator, kirurg, urgjentist, pediater, neurolog e cfaredoqofte dhe te mbash mbi shpatulla pergjegjesine e jetes dhe vdekjes te 300,000 (treqind mije) bashkeqytetareve te qarkut qe i sherben.

Shoh qe te gjithe ata qe i lane spitalet per vite te tera pa mjeke specialiste, pa ilace dhe karburant per makinat, qe i vodhen dhe i grine, qe nuk ngulen nje gozhde te vetme, qe e perdoren shendetesine si kusur per te kenaqur aleatet politike, ata qe nuk merrnin infermier apo sanitare ne pune pa ‘u kollitur’ sic e pershkruante zhargoni i tyre ‘profesional’, jane sot sharresit me te thekur.

Une njoh mjeket e ketushem dhe e shoh qe shumica absolute e tyre punojne me vetemohim, me kuptimin me te plote qe ka kjo fjale. Shoh shume te tjere qe e bejne naten dite, me kuptimin me te plote qe ka kjo shprehje.

Eshte nder te punosh dhe jetosh me ta dhe mes tyre./ CNA.al

Mjeku e lë në shtëpi me dhimbje/ Qytetari ndërron jetë pas disa orësh

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Plas në Digitalb, stafi letër aksionarëve: Me detyrim të dalim në rrugë të madhe

Publikuar

-

Nga

Stafi i Digitalb, gati 80 drejtues në vite të kompanisë nëpëmjet një emaili në mbrëmjen e 14 Gushtit, i janë drejtuar aksionarëve të kompanisë, pas largimeve masive të filluara kohët e fundit nga Vjollca Hoxha, cna.al ka siguruar emalin e plotë.

Shumë emra të rëndesishëm, themelues dhe menaxherë të kompanisë po hiqen dhe po hidhen në rrugë me detyrim, shkruhet në emailin që stafi ka shpërndarë pë aksionarë e kompanisë.

Më poshte teksti i plotë dhe nje foto e emailit që qarkullon në Digitalb.

Përshëndetje aksionarë të DigitAlb-it!
Të gjithë ju që ju bashkuat ëndrrës së Tan Hoxhës për të ngritur Platformën që do bënte dhe vazhdonte revolucionin mediatik në Shqipëri e do ishte “URA” lidhëse e gjithë shqiptarëve!
ËNDRRËS që ne, stafi, I BESUAM dhe jetuam duke punuar për 15 VITE…
Po ju shprehim direkt shqetësimin tonë, për çfarë po ndodh në DigitAlb-in ku ne me vite punuam, sakrifikuam po edhe shijuam, se e kishim Familjen tonë!
Siç besojmë jeni në dijeni;
Që me ardhjen e Administratorëve të rinj të gjitha gjërat në DigitAlb nisën dhe vazhdojnë të ndryshojnë për keq në çdo aspekt.
Dhe këtë, s’ka mbetur njeri pa e ndjerë e pa e folur edhe në popull apo thënë ndryshe, klientët…
Plus kësaj, nisi një fushatë spastrimi “etnik” tek punonjësit, pa u bazuar në asnjë kriter profesional. Për më tepër; Heqje masive profesionistësh nga puna, pa mbështetje në asnjë strategji zhvillimi apo financiare, afatmesme apo aftgjatë, siç do duhej të funksiononte vërtet në një kompani e siç ndodh kudo në botë. Por mbi të gjitha e më flagrantja, pa asnjë vendimarrje tuajën si ‘Asamble e Aksionarëve’ të DigitAlb!
Mjafton të përmendim largimin e mbi 90% të Drejtorëve kryesorë të kompanisë, që bashkë edhe me kërkesat ULTIMATIVE për dorëheqje të menjëhershme deri edhe tek stafi ekzekutiv në bazë, arrijnë aktualisht në rreth 80 vetë!
Por ky spastrim po vazhdon dita ditës dhe fryma e pasigurisë që ka asgjësuar atë të familjaritetit që ekzistonte dhe e karakterizonte deri dje DigitAlb, shto këtu dhe uljet e rrogave në nivele ordinere, deri edhe tek shoferët, ka bërë që edhe ata të mbeturit ende momentalisht të jenë me CV në dorë, gati për të ikur sapo t’ju dalë alternativa e parë…
Tani, pavarësisht problematikave tuaja me ish-Administratorin, Albanin që gjithësesi për ne në ato vite ishte një lider; po me ne stafin ç’patët…?!
Tek e fundit të gjithë ne punonjësit e larguar deri më tani, që në fakt U PËRZUMË pa asnjë motiv mospërmbushjeje profesionale në gjithë këto vite pune, sakrifice e jete në DigitAlb, jemi gati 80 FAMILJE me gjithë peshat sociale që rëndojnë në Shqipëri. Si mundet që kështu befas, brenda ditës, të na kërkohet me detyrim të dalim në rrugë të madhe, ndërkohë që jemi familjarë me fëmijë për të rritur e shkolluar dhe kredi për të paguar…?!
Ka mes nesh nga ata që ishin të vetmit të punësuar nga pjesëtarët e familjes. Dhe tani s’janë më!
Me çfarë ta paguaj tani unë çerdhen e fëmijës tim?
Me çfarë ta paguajë ai tjetri qeranë e shtëpisë ku ka futur familjen apo ajo kolegia tjetër kredinë bankare, që tek e fundit i është miratuar me garancinë se punonte në DigitAlb?!
Ç’kusur kanë fëmijët tanë që tani s’mbajmë dot as premtimet që u kemi dhënë, edhe për shkollën e tyre…?!
Ça faji kemi që besuam tek ju?
Deri dje të gjithë ndiheshim krenarë në familjet tona sepse punonim në DigitAlb…
Deri dje në DigitAlb organizonim fushata bamirësie për familjet në nevojë…
Tani vetëm prej tekave të shfrenuara të një zonje, krejt ndryshe nga vizioni i themeluesit, DigitAlb ka arritur ne pikën që po nxjerr me radhë sa e sa familje në mes të rrugës, duke i detyruar të luftojnë deri për bukën e gojës!
Pse tani heshtni të gjithë dhe bëni sikur s’na njihni e as na keni parë kurrë?!
Kemi punuar per ju! Me vite! Me plot përkushtim!
Kishim investuar pasion e besim me punën tonë gjithë këto vite, duke refuzuar jo një herë edhe Oferta joshëse më të larta, pasi BESONIM në ëndrrën që po punonim të ndërtonim, në atë Platformë ku ju të gjithë jeni aksionarë, por jo pa përgjegjësi!
Po tani? Çfarë bëmë ne gabim, që pas gjithë atyre viteve punë, përkushtim e besim, nga ju aksionarë të merrnim këtë “shpërblim”…?!
Stafi i DigitAlb

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ u “mbyll derën” aleatëve të Bashës/ LSI: Nuk do të ndalemi

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dështoi pasi anëtarët e KQZ nuk u paraqitën, me përjashtim të kreut të saj, Klement Zguri. Duke qenë se nuk mund të ketë diskutime pasi nuk formohet kuorumi, mbledhja u anulua pa përcaktuar një datë tjetër se kur mund të mblidhet.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka i cili tha se mungesa është e qëllimtë dhe politike.

Caka tha se LSI-ja ditën e hënë do të sjellë kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet lokale të 13 tetorit.

“Në respekt të dekretit të Presidentit për caktimin e datës së zgjedhjeve në 13 Tetor dhe afatit në 2 gusht, LSI, PR dhe PAA paraqitën kërkesën për fillimin e procedurave. 30 qershori u shfuqizua si datë zgjedhjesh nga Presidenti. Vetëm Kushtetuesja mund të shprehet për dekretin e Presidentit. Mungesa e anëtarëve është e qëllimtë, politike.

Dekreti i Presidentit është në fuqi dhe ne do të respektojmë parashikimet. Do të sjellim të hënën kërkesën për regjistrimin në zgjedhje. Kodi parashikon që KQZ-ja ka detyrimin të nisë procedurat dhe së pari duhet të merrte parasysh kërkesën. Në Kolegj? Do të ndjekim të gjitha hapat. Prevalon Kushtetuta mbi lejen e tyre vjetore” tha përfaqësuesi i LSI-së, Muharrem Caka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Teuta i ‘rrëmben’ Kukësit Stivi Frashërin

Publikuar

-

Nga

Ende s’është bërë zyrtare, por Stivi Frashëri do të jetë largimi i radhës te skuadra e Kukësit. Burime të sigurta pranë futbollistit bëjnë me dije për newsport.al që titullari i portës verilindore nuk do të vijojë më bashkëpunimin me nënkampionët.

28-vjeçari korçar preferon të ndërrojë ambient në sezonin e ri dhe të njëjtat burime tregojnë se është arritur akordi me “Djemtë e Detit”. Pra, në edicionin e ri futbollistik ai do të mbrojë katërkëndëshin e skuadrës së Bledi Shkëmbit.

Kujtojmë që “gardiani” i njohur është prej dy vitesh pjesë e Kukësit. Paraqitjet e tij me verilindorët kanë qenë relativisht pozitive, por shpesh herë nuk ka mundur t’i shpëtojë edhe kritikave.

Ka një CV të pasur pasi ka kontribuar me skuadra me emër si Flamurtari, Tirana, ndërsa është formuar te ekipi i Bylisit. Tashmë pritet të shihet se si do të vijojë aventura e tij e re në portën e durrsakëve.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: