Toka e parë nga sipër/Foto spektakolare që tregojnë ndryshimin tragjik të planetit tonë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Toka e parë nga sipër/Foto spektakolare që tregojnë ndryshimin tragjik të planetit tonë

Publikuar

-

Fotot spektakolare që do shikoni më poshtë që nga delta e lumenjëve më e madhe në botë në “Gjirin e Bengalës”, tek një varrezë avionësh në Arizona janë vetëm disa nga 300 imazhet e sjella nga satelitët dhe janë aq të detajuara sa nëse do të printoheshin në formatin e tyre origjinal, do të zinin një hapsirë prej 9000 metrash katrorë, ekuivalente e 40 fushash tenisi.Një gjë që është e dukshme, është fakti që vit pas viti duket zgjerimi i qyteteve dhe se si ato bëjnë pjesë të tyren çdo hapsirë të fshatrave përreth. Mund të shihen dhe si një masë e madhe pyjesh janë kthyer përpara syve tanë në toka të mbjella me agrikulturë dhe se si akulli shkrihet nga maja e maleve dhe tokat e ngrira.

LEXO EDHE:  Foto- Elvana Gjata i habit të gjithë/ Pozon pothuajse nudo për videoklipin e ri

Kamerat e teknologjisë së lartë na tregojnë disa prespektiva të reja se si habitatet në Tokë kanë ndryshuar, si pjesë e dokumentarit më të ri të BBC-së “Toka nga Hapësira”. Ata na sjellin dhe imazhe të jetës së egër në planetin tonë, si për shembull të një familje elefantësh që luftojnë me etjen apo një koloni të pazbuluar pinguinësh që përpiqen ti mbijetojnë ndryshimeve nga Ngrohja Globale.

Producentët e dokumentarit thonë se këto janë pamjet më vizuale dhe më të jashtëzakonshme që janë kapur ndonjëherë nga hapësira dhe i quan dëshmi të ndryshimeve që po përjeton planeti ynë.

 

Aktualitet

“Kriminelët i bënë heronj”/ Gruaja e Havzi Nelës me protestuestit në Kukës

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në qytetin e Kukësit duke filluar edhe takimet me simpatizantë të Partisë Socialiste.

Rama ka udhëtuar me helikopter nga Tropoja për në Kukës ku do të zhvillojë një takim elektoral në kuadër të zgjedhjeve vendore që do të zhvillohen në 30 qershor por është pritur me protesta nga simpatizantët e PD-së.

Në protestë është e pranishme edhe gruaja e Havzi Nelës, e cila në transmetimet live nga protesta është dëgjuar të thotë se “kriminelët i bënë heronj” .

LEXO EDHE:  Foto- Elvana Gjata i habit të gjithë/ Pozon pothuajse nudo për videoklipin e ri

“Jam në protestë për martirin, dëshmorin dhe heroin e trimave siç është bashkëshorti im Havzi Nela. Zoti ja fali jetën dhe ia mori babai i Edi Ramës bashkë me Fatmira Rackën, Samir Avdiun, Hekuran Isain Agim Hoxhën edhe shumë të tjerë.” ka thënë zonja Nela për Fax News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nëse nuk votoni do të pushoheni nga puna”/ Edmond Spaho i përvishet kryebashkiakes së Roskovecit

Publikuar

-

By

Ish Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Edmond Spaho në një postim në rrjetet sociale ka reaguar pas lajmit se kryebashkiakja e Roskovecit, Majlinda Bufi kërcënon mësuesit dhe drejtorët e shkollave për pjesëmarrje në zgjedhjet e 30 Qershorit.

Sipas Spahos, nga kërcënimet e Arben Keshit të dala nga përgjimet e “Bild” për votim hapur në zgjedhjet e vitit 2016 në Dibër. Majlinda e Roskovecit kërcënon mësuesit për pushim nga puna.

“Publikimi i pergjimeve per zgjedhjet ne Diber ka dhene efektin e pare tek Rilindja. Arben Keshi kercenonte arsimtaret e kesaj Bashkie se “familjarisht duhet te votojne hapur nese diten e hene duan te jene ne pune. Ne se nuk duan, ne p*** te semes do ti coj se jua kam q** ropt”. Tre denime menjehere.
Majlinda e Roskovecit ka reflektuar dhe kercenon per votimet e 30 Qershorit vetem me: “Ne rast se nuk do votoni, te henen do te jeni te gjithe te pushuar nga puna”.”,-shkruan Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tronditet Vlora, vendoset në dyshim ekzistenca e Flamurtarit

Publikuar

-

By

Flamurtari kërcënohet nga gjyqe pafund deri edhe në vendosjen në dyshim të ekzistencës si klub, shkruan sot “Panorama Sport”. Nëse situata nuk zgjidhet, atëherë do të ketë penalizime të rënda deri edhe në heqje pikësh.

Mësohet se lojtarë si Musta, që ka shkuar te Kukësi, Torasa, Kale dhe Batha te Tirana, e kanë gati dokumentacionin përkatës për ta çuar në gjyq klubin.

LEXO EDHE:  Foto- Elvana Gjata i habit të gjithë/ Pozon pothuajse nudo për videoklipin e ri

Por të njëjtën gjë do të ndjekin edhe Kotobelli, Veliu, Pollozhani e Mustafa, të cilët nuk kanë në plan që të qëndrojnë në Vlorë.

Ata ende nuk kanë bërë asnjë veprim, por nëse nuk do të ketë zgjidhje, gjyqet do të jenë të pashmangshme. Pritet që të shikohet se çfarë do të ndodhë, por e ardhmja e Flamurtarit është në “udhëkryq”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending