“Je një skuth, nuk merr vesh fare nga futbolli”/ Presidenti sulmon “live” gazetarin (Video) – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Je një skuth, nuk merr vesh fare nga futbolli”/ Presidenti sulmon “live” gazetarin (Video)

Publikuar

-

Ndeshja mes Torino-s dhe Cagliari-t solli me vete shumë polemika, pas vërshëllimës përfundimtare të kryesorit. Disa vendime të arbitrave, për shembull, nuk u pëlqyen te “granatat”, që madje, edhe të dielën mbrëma, e ngritën zërin e tyre direkt në një emision televiziv, përmes presidentit Urbano Cairo.

Presidenti i Torinos ishte mysafir në “Channel 5”, në programin “Tiki Taka”. Duke folur për vendimet e arbitrave, Kajro sulmoi gazetarin Giuseppe Cruciani, pasi ky i fundit i kishte përligjur zgjedhjet e “bluzave të zeza” gjatë ndeshjes:

“Barella, që ishtë ndëshkuar me karton të verdhë, reagoi ashtu si Zaza, por qëndroi në fushë, përse? Nëse pas çdo shfaqjeje zemërimi do të kishim kartonë, ndeshjet do të përfundonin gjithmonë me nga 10 lojtarë. Pastaj, nuk ka të bëjë aspak rezultati i ndeshjes në momentin e zgjedhjeve të arbitrit. Do të doja t’i thoja një gjë Crucianit: Je një skuth (si dhia, që kalon në shtegun më të ngushtë, u rrëshqet argumentave, del nga situata), nuk merr vesh fare nga futbolli. Përpiqu të bësh interpretime më të mira”.

Sulmi i Kajro ishte i rëndë për gazetarin. Megjithatë, pas shfaqjes së presidentit të Torinos në stilin e “Vittorio Sgarbi”, nuk vonoi përgjigjia e Giuseppe Cruciani: “Unë them atë që dua. Ju, gjithashtu, mund të thoni çfarë dëshironi. Ju keni dy gazeta, ku mund të shkruani atë që dëshironi. Ju doni të sillni diskutimin në një nivel personal, kjo nuk më intereson. Ajo që kërkoj, qoftë edhe nga Presidenti i Republikës, është të më lejojë të jap mendimet e mia”.

Aktualitet

“Nuk mbaj mend asgjë”/ Genc Prelvukaj e “djeg” në dasmën e të vëllait

Publikuar

-

Dita e djeshme ka qenë shumë e veçantë për reperin Genc Prelvukaj, pasi vëllai i tij Orges u martua me partneren e tij.

Reperi ka publikuar një foto ku shfaqet së bashku me këngëtaren Eni Koçi dhe duken sikur e kanë tepruar paksa me pijen.

“Deri këtu, pastaj nuk mbaj mend asgjë”, shkruan reperi karahas fotos. Ndërkohë Eni në koment i shkruan se është e habitur që mban mend edhe aq.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Protesta tek Unaza e re/ Klevis Balliu thirrje të fortë qytetarëve  

Publikuar

-

By

Banorët e zonës së “Astirit”, shtëpitë e të cilëve preken nga zgjerimi dhe rehabilitimi i plotë i Unazës së re, kanë dalë sërish sot në protestë, duke bllokuar rrugën.

Në protestën e sotme, banorët janë përplasur me forcat e policisë.

Por, i pranishëm në mbështetje të protestuesve është edhe sih-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu, i cili iu ka bërë thirrje banorëve të mos bien pre e dhunës.

Sipas tij, Edi Rama kërkon dhunë dhe viktima.

“Është e drejta juaj të protestoni për sa kohë që qeveria nuk iu përgjigjet. Është Rama që kërkon dhunë, ne jemi qyt të këtij vendi. Është Edi Rama ai që kërkon viktima, është Edi Rama ai që kërkon dhunë. Është në turpin e policisë nëse qëndrojnë këtu për të arrestuar qytetarët e ndershëm.”-tha ndër të tjera Klevis Balliu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros

Publikuar

-

By

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme.

Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi përkohësisht fluturimet për në Egjipt. Këto zhvillime vijnë ndërsa Britania është duke shqyrtuar kundërpërgjigjen e saj ndaj sekuestrimit nga Irani të një anieje çisternë me flamur britanik.

Kompania “British Airways” njoftoi të dielën pezullimin e fluturimeve drejt Kajros për arsye sigurie, por pa dhënë hollësi të mëtejshme.

Anullimi i fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian do të zgjasë një javë.

“British Airways” njoftoi se masa u mor pas vlerësimeve të njëpasnjëshme të masave të sigurisë në aeroporte, duke i quajtur “masa paraprake që do të mundësojnë vlerësimin e mëtejshëm” të situatës.

Edhe kompania ajrore gjermane “Lufthansa” pezulloi gjithashtu fluturimet drejt Kajros, por shtoi se ato do të rifillonin të dielën.

“Lufthansa” gjithashtu njoftoi se ishte një masë paraprake dhe zëdhënësat e saj nuk iu përgjigjën kërkesave të shtypit për më tepër sqarime.

Ndërkaq një zëdhënës i “Air France” njoftoi se Franca do të vazhdojë fluturimet drejt Kajros, pas vendimit të marrë nga kompanitë rivale britanike dhe gjermane.

Pasagjerët e ngelur në Egjipt nuk dinë se si të veprojnë.

“Ndodhem në Egjipt për dy javësh dhe tashmë çdo gjë duhet të shtyhet. Nuk di se kur do të mundem të kthehem”, thotë Khalid Keshta, pasagjer i mbetur në Egjipt.

Po kështu, edhe egjiptianët që planifikonin të ktheheshin në atdhe gjenden tashmë të bllokuar.

“Na ka shkaktuar probleme të mëdha dhe kërkojmë informacion sa më shpejt se kur do të shkojmë në shtëpi dhe si do të shkojmë”, thotë Ayman Omar, pasagjer.

Këto zhvillime vijnë ndërsa Britania është duke vendosur për kundërpërgjigjen e saj ndaj sekuestrimit nga Irani ditën e premte të një çisterne karburanti në Ngushticën e Hormuzit dhe tensioneve në rritje nga efektet e sanksioneve amerikane ndaj ekonomisë së Iranit dhe eksporteve të tij në karburant.

Ngushtica e Hormuzit dhe kryeqyteti egjiptian Kajro kanë një distancë prej 2500 kilometrash mes tyre./ VOA

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending