Connect with Us

Horoskopi javor nga Paolo Fox/Si do të jetë kjo javë për 12 shenjat e zodiakut

Aktualitet

Horoskopi javor nga Paolo Fox/Si do të jetë kjo javë për 12 shenjat e zodiakut

Publikuar

-

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Si do të jetë kjo ditë e dielë për ju

DASHI

Këto ditë ju doni të përjetoni emocione të bukura. Jeni ndër shenjat e preferuara në horoskopin javor dhe në klasifikimin e shenjave të Paolo Fox. Kjo është për shkak se nga 17 prilli vjen Mërkuri, dhe nga data 20, Venusi arrin në shenjën tuaj zodiakut. Kjo është një gjendje e rëndësishme astrologjike. Ju mund të merrni diçka më shumë, edhe nëse janë ende projekte dhe zgjidhje me kohë të pjesshme. Midis fundit të prillit, majit dhe qershorit do të ketë një arsye të mirë për t’u kthyer në qendër të skenës. Nëse mund t’i menaxhoni mundësitë që mund të vijnë gjatë ditëve të ardhshme, do të keni sukses.

DEMI

Ju mund të mbështeteni në aspektin e shkëlqyer të Saturnit që do t’ju sjellë kënaqësi të madhe pune veçanërisht në maj. Sidoqoftë, mund të ndodhë në fundjavë që të debatoni për dashurinë. Ose ka një situatë të paqartë sentimentale që po përpiqeni të balanconi. Ju jeni shumë të fokusuar në punë. Dhe deri në maj ju mund të keni mundësi të mira për të bërë më mirë, por edhe për të bërë diçka të re.

BINJAKET

Ditët e fundit janë gjithmonë të vështira, por ju jeni gjithmonë të gatshëm për të luftuar. Ju do të keni fitore të mëdha, por ende po bëni disa beteja të komplikuara për t’u menaxhuar. Horoskopi i javës tregon se tani, megjithatë, duhet të përpiqeni të leni që të rrjedhin ngjarjet, gjithashtu sepse tani jeni duke kaluar nëpër një fazë shërimi. Më e keqja ka ikur tashmë, ndonjëherë është e nevojshme të jeni pak dinakë për të shmangur humbjen e panevojshme të energjisë. Ka gjithashtu rimëkëmbje në dashuri në sajë të një pamje të shkëlqyer të Jupiterit.

GAFORRJA

Marrëdhëniet që nuk vlejnë do të vihen në diskutim. Duhet kujdes, sidomos në historitë e reja, por mos nënvlerësoni takimet e reja. Shmangni përqëndrimin ekskluzivisht në punë, sepse dashuria mund të japë gjithashtu emocione të bukura. Në punë mund të bëni një kërkesë. Ata që kanë ndryshuar kohët e fundit punë, role apo detyra, po mundohen pak. Saturni në opozitë do të ndryshojë shumë gjëra në jetën tuaj, por ju do të duhet të përballeni me gjithçka me guxim dhe përkushtim.

LUANI

Ju jeni duke pritur për sukseset e mira që do të vijnë veçanërisht duke filluar këtë javë. Sidomos nga 17 prilli dhe veçanërisht nga 20, ju do të keni energji të madhe. Shanset e suksesit rriten. Ju jeni pastaj shenja gjithmonë e gatshme për të marrë kthesën. Por tani le të flasin të tjerët. Ndonjëherë jeni shumë të sigurt për disa rezultate, ndërkohë që do të ishte mirë të flisnin faktet. Çdokush që dëshiron të ketë një fëmijë, të jetojë së bashku, të martohet ose të ketë edhe thjeshtë një takim, tani do të jetë më I favorizuar.

VIRGJERESHA

Kjo është një shenjë zodiakut që arsyeton shumë. Ju jeni shenja e mendjes që filtron gjithçka nëpërmjet arsyetimit. Ndonjëherë, megjithatë, mendoni shumë për gjërat dhe nuk mund të pranoni kushte të caktuara të jetës. Nga ana tjetër, shenjat e tjera të zodiakut kanë një qëndrim më sipërfaqësor. Në dashuri e keni të vështirë të pranoni fundin e një historie ose keni më shumë vështirësi për të kapërcyer një ndarje. Por tani duhet të përpiqemi të gjejmë një mënyrë për të rilindur. Por edhe për të rivendosur një mirëkuptim dhe qetësi më të madhe në jetën private. Nëse disa konfirmime në punë po vonohen, pritni për fillimin e muajit maj.

PESHORJA

Për horoskopin javor pjesa e dytë e muajit prill do të jetë mjaft e komplikuar për të menaxhuar. Në përgjithësi ka zgjedhje të rëndësishme që duhet të bëhen nga fundi i prillit deri në fillim të majit në lidhje me punën. Ju po përpiqeni të mos rrëmbeheni nga ankthi, sepse ka kaq shumë shqetësime dhe përgjegjësi për të menaxhuar. Ju gjithashtu duhet të merreni me shumë vonesa dhe ngjarje të papritura. Çdo herë duket se ka diçka që vë në pikëpyetje atë që keni arritur, sipas bota.al Dikush gjithashtu mund të përpiqet t’ju pengojë, dhe çdo herë keni një shqetësim të ri për të kapërcyer. Në dashuri, kushtojini vëmendje historive që tashmë po përjetojnë një krizë. Mund të ketë mendime të tjera ose mund të bëni kërkesa kundrejt partnerit për të marrë më shumë konfirmime.

LEXO EDHE:  Horoskopi i Tetorit/ Si do të jetë ky muaj përsa i përket punës

AKREPI

Ekziston një dëshirë e madhe për t’u kënaqur. Por këto janë gjithashtu ditë të dobishme për t’u përpjekur t’i bëni gjërat më të qarta dhe për të kapërcyer edhe një zhgënjim të së kaluarës. Në fakt, një nga dobësitë tuaja është fakti që ju e lini veten të kushtëzuar shumë nga e kaluara. Në punë për horoskopin e javës, që të hënën herët, do të jeni në gjendje të ktheheni për të bërë një rikthim të fuqishëm.

SHIGJETARI

Nga e mërkura 17 prill do të ketë një gjendje më të mirë. Si dhe nga e shtuna 20 do të ketë një rikuperim të mirë. Eksperti i astrologjisë Paolo Fox rekomandon që ta përqendroni energjinë tuaj në arritjen e një qëllimi të vetëm. Ju jeni të gatshëm për të bërë shumë gjëra, kurrë nuk tërhiqeni mbrapsht. Por tani duhet të bëni zgjedhje që të mos humbni energji. Sipas horoskopit, konfirmimet dhe lajmet do vijnë javën e ardhshme. Tani është koha për të gjetur rrugën tuaj. Tani ju mund të bëni diçka të madhe dhe të rëndësishme, pa pasur nevojë që të kënaqeni me pak.

BRICJAPI

Mos i jepni vetes faje që nuk ekzistojnë, mos krijoni ndjenja të fajit. Sidomos nëse menaxhon një ndarje në dashuri. Nga ana tjetër, vetmia nuk është problem për ty. Në të vërtetë, ata që lindin në shenjën tuaj, kur bëhen më të pjekur, personat referues të jetës së tyre reduktohen. Ju nuk I frekuentoni të gjithë dhe jeni shumë ekskluzivë. Kjo është për shkak se ju zgjidhni mirë njerëzit që mund të qëndrojnë pranë jush. Çështjet e punës dhe të dashurisë janë në fazë rekuperimi deri në maj. Sidomos në vendin e punës, kënaqësia e madhe mund të vijë brenda majit.

UJORI

Horoskopi javor tregon një shërim të mirë. Edhe pse Urani është disonant dhe fton të menaxhoni të gjitha angazhimet me më shumë maturi. Tani ju mund të vuani nga shqetësimet, por edhe nga sëmundjet kalimtare që megjithatë duhet të mbahen nën kontroll. Kjo është koha për ndryshime të rëndësishme. Por burimet nuk do të jenë gjithnjë të disponueshme për ju. Në përgjithësi, megjithatë, po përjetoni një moment shërimi të madh, gjatë së cilit do të keni mundësi të jeni në gjendje të nxisni transformime dhe të prisni degët e vdekura të jetës.

PESHQIT

Ju duhet të shqyrtoni disa çështje lidhur me negociatat, bisedimet ose çështjet ligjore. Bëni gjërat thelbësore. Ju nuk mund të fitoni gjithmonë, dhe në disa raste duhet të dini se si ta pranoni humbjen. Mundohuni të jeni optimistë, kjo është koha për të dhënë më shumë hapësirë ​​për jetën tuaj të dashurisë. Për horoskopin javor, në ditët në vijim do t’ju duhet të ktheheni në rrënjët tuaja. Dhe për të ndarë festat e Pashkëve me njerëzit që doni dhe ata që i keni dashur më shumë në jetën tuaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Uji i Krujës në çezmat tona, në ‘Rikoshet’

Publikuar

-

Nga

‘Rikoshet” është një emision plot humor e satire, ku për 180 minuta trajtohen me batuta, tema nga më të ndryshmet.

Prezantuesit ngrenë probleme të shoqërisë shqiptare, edhe nepermjet personazheve që ftohen në telefon (personazhe të interpretuara nga Florian Binaj  Indri dhe Egi “analizojne” dhe i trajtojnë gjithnjë me një humor “therës”.LEXO EDHE:  Horoskopi i fundjavës/ Zbuloni surprizat që ju presin këtë të shtunë dhe të dielë

LEXO EDHE:  Horoskopi i Tetorit/ Si do të jetë ky muaj përsa i përket punës

Këtë të mërkurë, ata sjellin ngjarje aktuale, sic ishte ajo e Krujës ku qindra qytetarë u helmuan nga uji i pijshëm.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Inceneratori i Elbasanit/ Një aferë korruptive dhe kriminale

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ka të paktën pesë vite, që disa media me investigimet dhe raportimet e tyre, më pas të cilave iu është bashkuar edhe Opozita, kanë raportuar një nga skandalet më të mëdha korruptive dhe kriminale të bëra nga një qeveri shqiptare, siç është inceneratori i Elbasanit.

Një investigim mediatik i bërë nga BIRN, nga CNA.al dhe disa media të tjera të cilat më pas, shumica e tyre filluan të heshtnin. Dhe Opozita, çuditërisht për shumë kohë heshti.

Më pas filluan dhe zërat e saj, por në një moment edhe PD-ja foli, por jo gjithë Opozita. Sepse në kohën e dhënies së inceneratorit të Elbasanit, ministria e Mjedisit në atë kohë drejtohej nga LSI, nga ish-ministri Lefter Koka, i cili më pas u largua nga kjo parti dhe iu bashkua socialistëve.

Pse është një aferë korruptive dhe kriminale e një qeverie?

Është mjaft e thjeshtë për t’u shpjeguar me tre pika. Kjo, për faktin se ligji i koncesioneve kërkon që një kompani koncesionare, në momentin që firmos një kontratë, minimalisht do t’i kërkohet ekspertiza, eksperienca dhe aftësia financiare.

Kur bëhet një ofertë e pakërkuar, pra PPP, qartazi kompania duhet t’i plotësojë këto tre pika, por edhe t’i konfirmojë para se të formoset kontrata.

Me çfarë kemi të bëjmë në rastin e Elbasanit?

Kemi të bëjmë me një kompani, Albtek Energy, e themeluar në mes të korrikut 2014, që pas disa javësh merr kontratën koncesionare me Ministrinë e Mjedisit, dhe më pas këtë kontratë konmcesionare e dorëzon si barrë siguruese tek një bankë e nivelit të dytë, dhe shkon të ndërtojë inceneratorin e Elbasanit, me paratë që i jep Qeveria shqiptare.

Thamë, duhet të ketë tre pika kryesore.

Së pari, aftësitë financiare.

Sipas të dhanëve zyrtare, kompania Albtek Energy nuk ka kapacitetet financiare. Është një kompani e themeluar në korrik të 2014-ës, me kapital vetëm 100 mijë lek të reja. Stela Gugallja, bashkëjetuesja e Mirel Mërtirit dhe vetë ky i fundit, në kompanitë e tyre zinxhirë nuk duken të kenë disa miliona euro. Nuk po themi se duhej të kishin 22 milionë euro, pra 100% të vlerës, por një sasi e caktuar e parave do të duhej të ishte në gjendje në kompaninë që ata kishin themeluar, për të ndërtuar këtë incinerator. Pra, atë të Elbasanit.

Ka pasur zero lekë. Kjo sipas të dhënave zyrtare të asaj kohe, të deklaruar në Qendren Kombëtare të Biznesit.

Shkojmë tek pika e dytë, eksperienca.

Pra, kur t’i do të marrësh një kontratë koncesionare, për të ndërtuar një objekt të tillë, i cili vlen disa dhjetëra milionë euro, duhet të kesh një eksperiencë të caktuar. Pra, duhet të kesh kryer në momentin e firmosjes së kontratës disa punime të ngjashme. Një, dy, tre apo katër objekte të tilla. Sepse kontrata firmosej me Albtek Energy.

Në momentin që kjo kontratë firmoset, kjo firmë shkon dhe kontrakton një kompani italiane, dhe ndoshta “pelivanët” e politikës dhe të prokurorisë, deri tani e kanë sjellë si argument që ka një eksperiencë, kompania që ka sjellë inceneratorin e Elbasanit, apo ka kryer punimet.

Në fakt kompania që ka sjellë inceneratorin e Elbasanit, është një furnitore nga Italia. Nuk është kompania që ka firmosur kontratën.

Kontrata është firmosur nga kompania Albtek Energy, e cila ka zero eksperiencë në fushën e inceneratorëve dhe trajtimin e mbetjeve, deri në momentin që ka lidhur kontratën me qeverinë shqiptare.

Dhe më tej punimet janë kontraktuar nga kompania ITS (Integreted Energy Services) e Klodian Zotos, i cili deri në atë kohë nuk ishte marrë me asgjë tjetër, vetëm me matësat e ujësjellësave apo me kompani zinxhir, që lidheshin me çështje rrjetesh, fibrash optike të lidhura me Mirel Mërtirin, e të tjera si këto. Pra, edhe pika e dytë bie.

E treta është ekspertiza. Pra, që lidhet me eksperiencën.

Kush janë personat? Inxhinierët? Teknikët? Ata “strategë” që do të kryenin këtë vepër? Edhe këta mungojnë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i fundjavës/ Çfarë ka parashikuar Paolo Fox për secilën shenjë

LEXO EDHE:  Horoskopi i fundjavës/ Çfarë ka parashikuar Paolo Fox për secilën shenjë

Pra, të treja pikat që thotë ligji i koncesioneve, apo që përdor Qeveria, në këtë kontratë nuk janë plotësuar në asnjë rast të vetëm dhe për asnjë arsye.

Edhe pse ligji e thotë qartë që “një+një, bëjnë dy”, apo si në rastin tonë ku “një+një+një, bëjnë tre” dhe s’ka asnjë hapësirë keqkuptuese dhe të gjitha pikat janë shkelur dhe kjo është një aferë e qartë korruptive dhe kriminale, “tentakulat” e të cilave duhet t’i zbulojnë institucionet përgjegjëse. Pikërisht SPAK-u.

Albtek Energy ka bërë një kërkesë në Ministrinë e Mjedisit, në atë kohë e drejtuar nga LSI, ka marrë një kontratë, kontratën e ka çuar në bankë. Banka Ii ka dhënë një shumë parash, pasi e ka bllokuar këtë kontratë në favor të saj dhe deri këtu diçka duket se ka vetëm një shkelje. Pra, pjesën që nuk plotësohen pikat e ligjit për koncesionet. Mungon eksperienca, mungon ekspertiza dhe kapacitetet financiare.Por, firma shkon dhe i gjen në një bankë, pasi ka marrë një kontratë nga qeveria shqiptare dhe kjo zgjidhet nga një barrë siguruese, në një bankë të nivelit të dytë.

Por, kush i paguan këto para, kur kompania nuk ka mundësi financiare?

Pra, kush e paguan këstin e kredisë? Se në momentin që merr një kredi me miliona euro siç është në rastin e Albtek Energy, të incenerarotit të Elbasanit, do të duhet të fillosh të paguash këstin, i cili shkon nga 500 apo 700 mijë euro në muaj.

Dhe në këtë rast sërish ka një tjetër skandal.

Kalojnë pak muaj dhe është Qeveria shqiptare që i paguan paratë kompanisë Albtek Energy, sipas kontratës.

Pra, në rastin e PPP-së, të Elbasanit, nuk kemi një investim nga një kompani e cila ka ekspertizën, ka eksperiencën dhe fuqi financiare, për të filluar një investim. Por, ka marrë një kontratë në momentin që ka pasur zero lekë, ka pasur zero eksperiencë, dhe zero ekspertizë. Dhe më pas ka filluar hap pas hapi të shkojë në bankë, të bëjë kontrata me palë të dyta, me furnitorë, dhe këto para për ndërtimin e inceneratorit, i paguan qeveria shqiptare.

Por, pse duhej të fillonte Qeveria shqiptare të paguante lekët?

PPP-ja ka një parim. Shteti apo Qeveria nuk ka para, e ndërton privati, dhe pas një kohe të caktuar, është Qeveria që fillon e disburson paratë.

Në rastin e kontratës koncesionare të Elbasanit, është e zeza mbi të bardhë. Ka çdo provë, çdo gjurmë afere kriminale dhe korruptive. Se incenerarorit i Elbasanit është ndërtuar me paratë e Qeverisë shqiptare, e cila ka filluar pas pak muajsh të paguajë menjëherë lekë, që janë përdorur pa asnjë diskutim nga kompania për të disbursuar kredinë, për të paguar interesat, e të tjera si këto.

Nuk ka pasur ekspertizë, dhe nuk ka pasur eksperiencë. Të gjitha janë të provuara me dokumente dhe gjurmë të lënë në Ministrinë e Mjedisit, në bankën e nivelit të dytë, në Qendrën Kombëtare të Bizneit, dhe mjaftojnë këto dokumenta dhe përballja e tyre me ligjin e koncesioneve, të cilat tregojnë se Ministria e Mjedisit ka firmosur një kontratë, që është një abuzim kryekëput. Një kontratë kriminale, korruptive në kurriz të shqiptarëve, të cilët me taksat e tyre paguajnë një incinerator, të ndërtuar nga një kompani, e cila nuk kishte as para, as eksperiencë dhe as ekspertizë./CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Afera e shekullit/ Korrupsioni i inceneratorëve “blen” heshtjen e SPAK?

Afera korruptive e inceneratorëve/ “Tre dosje flenë në SPAK”

Pronarët e inceneratorëve, miliarda lekë në kompani zinxhir nga taksat e shqiptarëve

Koncesionet e inceneratorëve/ Thellohet skandali, zbardhen shkeljet

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video-Shefi i komisariatit rreh një grua/ Emërohet me ngritje në kupolën e Policisë

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Agim Hoxha ish –shefi i Komisariatit numër 4 është emëruar sot, specialist në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Hoxha në vitin 2019, është kallëzuar penalisht në Prokurorinë e Tiranës, nga LSI, për shkak të përdorimit të dhunës.

Konkretisht kallëzimi penal ka lidhje me dhunën e ushtruar ndaj një qytetareje që ishte hedhur në protestë për të mbrojtur banesën e saj në Bregun e Lumit.

LEXO EDHE:  Horoskopi i fundjavës/ Çfarë ka parashikuar Paolo Fox për secilën shenjë

LEXO EDHE:  Horoskopi sipas astrologut të famshëm/ Këto shenja duhet të jenë të kujdesshmeVideo ku Hoxha ushtronte dhunë ndaj një gruaje, u bë publike nga ish kryeministri Sali Berisha dhe më pas bëri xhiron e mediave.

Në video shihen pamjet kur Agim Hoxha, shefi i komisariatit numër 4, goditi me shpullë një zonjë me patericë./CNA.al

LEXO TE PLOTE