Connect with Us

Disa këshilla që duhet t’i dimë patjetër/Si të zhdukim stresin si me magji

Life Style

Disa këshilla që duhet t’i dimë patjetër/Si të zhdukim stresin si me magji

Publikuar

-

efektet anesore te stresit

Nëse jemi të stresuar, atëherë fillimisht gjëja e parë që duhet të bëjmë është të çlirojmë veten nga mendimet negative.

Mos u ankoni gjithë kohën!

Në momentin që ankoheni vazhdimisht është e vërtetuar shkencërisht që do ndiheni keq me veten tuaj dhe me të tjerët që iu rrethojnë. E kundërta ndodh në rastet kur mendoni pozitivisht.

Pra me fuqinë e mendimit keni aftësinë të ndryshoni gjithçka, dhe kini parasysh se asgjë nuk është absolute në këtë botë, gjithçka është relative.

Shmangni dramat! Qëndroni me miq apo shoqërohuni me kolegë të cilët nuk përgojojnë të tjerët. Dijeni se në një të nesërme të afërt do e keni ju radhën.

Kërkoni ndihmë. Në punë, në shtëpi, apo kudo që të jeni kërkoni ndihmën që iu nevojitet. Kësisoj nuk do jeni të mbingarkuar.

LEXO EDHE:  6 gjërat super të çuditshme që çiftet bëjnë

Flini mjaftueshëm gjumë, hani shëndetshëm dhe kryeni aktivitet fizik të rregullt. Të gjithë këto elementë janë shumë të rëndësishëm dhe duhet t’i mbani vath në vesh.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Ju ndodh shpesh të ndjeni dridhje të bezdisshme në sy?/ Zbuloni arsyen pse ndodh dhe si ta ndaloni atë

Publikuar

-

Nga

Ju ndodh shpesh të ndjeni dridhje të bezdisshme në sy?/ Zbuloni arsyen pse ndodh dhe si ta ndaloni atë

Është goxha e çuditshme kur jemi në publik dhe papritmas ndiejmë se syri ynë ka filluar të dridhet, që të gjithë ta shohin. Ne në fakt kemi një lajm të mirë për ju, ato spazma janë aq minimale sa që të tjerët nuk i vërejnë ato dhe, zakonisht, ato nuk përbëjnë ndonjë kërcënim për shëndetin tuaj. Megjithatë, ato janë mjaft irrituese, prandaj le të shkojmë në fund të arsyes pse ato ndodhin në radhë të parë.

Si ta kuptoni se dridhja e syve tuaj është e padëmshme

Spazmat e pavullnetshme të syrit quhen miokimi dhe ato më së shumti synojnë kapakun e sipërm. Ato janë plotësisht të paparashikueshme dhe zakonisht zgjasin nga disa sekonda në disa minuta. Në raste të rralla, ato madje mund të zgjasin deri në një muaj të tërë. Një dridhje e syve është pa dhimbje dhe zakonisht kalon vetë, kështu që nuk kërkon ndonjë trajtim të veçantë. Sidoqoftë, duhet të kërkoni ndihmë mjekësore nëse po përjetoni simptomat e mëposhtme:

LEXO EDHE:  7 problemet shëndetësore më të zakonshme tek meshkujt

LEXO EDHE:  Diskriminimi gjinor. 10 gjëra që femrat akoma i kanë të ndaluara

Qepalla juaj mbyllet plotësisht gjatë një dridhjeje.

Spazmat fillojnë të ndikojnë në pjesën tjetër të fytyrës tuaj.

Një dridhje e syve zgjat për disa javë.

Ka një shkarkesë të pranishme.

Qepalla juaj duket e varur.

Çfarë saktësisht shkakton dridhje të syve tanë dhe cila është mënyra për ta parandaluar atë?

1-Tendosja digjitale e syve

2-Mungesa e gjumit

3-Stresi

4-Dietë jo e shëndetshme

5-Konsumoni shumë kafeinë

6-Alergjitë

Si të ndaloni një dridhje të syve kur po ndodh

1-Vendosni një kompresë të ngrohtë.

2-Shtrëngoni fort sytë.

3-Masazhoni qepallën tuaj të poshtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Valdrin Sahiti vesh një nga vajzat më seksi në botë/ Ky është personazhi që shkëlqeu në AMA’s

Publikuar

-

Nga

Valdrin Sahiti vesh një nga vajzat më seksi në botë/ Ky është personazhi që shkëlqeu në AMA’s

Mbrëmjen e kaluar sht ëmbajtur ceremonia e një nga eventeve më të shikuara “AMA”. Gjatë këtij eventi janë respektuar rregullat strikte për mbrojtjen nga Covid-19. Personazhet VIP parakaluan në tapetin e kuq dhe u vlerësuan me çmime, si dhe nuk munguan performancat e tyre në skenë.

Një prej personazheve VIP që tërhoqi vëmendjen me vezullimin e saj ishte Paris Hilton, e cila ishte veshur me një fustan të shkurtër gri me temina, me mëngë të gjata dhe me dekolte të hapur. E gjithë kjo “kryevepër” ishte krijuar nga stilisti shqiptar Valdrin Sahiti.

LEXO EDHE:  Fotografitë magjepsëse të peizazheve befasuese të kapura nën qiellin magjik të mbushur me yje

LEXO EDHE:  Fotografitë magjepsëse të peizazheve befasuese të kapura nën qiellin magjik të mbushur me yje

Ai ka ndarë foto të Hilton në llogarinë e tij në Instagram, duke treguar se ky është personazhi i radhës i famshëm që është veshur nga ai./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VALDRIN SAHITI (@valdrinsahitiofficial)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-7 vajzat shqiptare që u dashuruan dhe u martuan me meshkuj të huaj

Publikuar

-

Nga

FOTOT-7 vajzat shqiptare që u dashuruan dhe u martuan me meshkuj të huaj

Dashuria nuk njeh moshë, ngjyrë apo kombësi. Këtë shprehje e vërteton më së miri lidhja e bukurosheve tona shqiptare me meshkuj të huaj.

Të shumtë janë personazhet e njohur që kanë krijuar një lidhje dashurie dhe janë martuar me të huaj.

Ndër ta do të përmendim çiftet më të famshëm dhe të komentuar të momentit.

Adelina Tahiri me Serjoza Markov

Këngëtarja e njohur Adelina Tahiri u përpoq ta mbante historinë e saj të dashurisë me avokatin maqedonas, Serjoza Markov, larg vëmendjes së publikut. Megjithatë kur lidhja e tyre po merrte hapa serioz, këngëtarja e njohur e ndau lajmin e martesës me të gjithë fansat.

Krahas pakënaqësive që i kanë shprehur Adelinës se ka zgjedhur një partner me një diferencë të madhe në moshë (Markov është 52 vjeç), këngëtarja u përball me shumë reagime dhe ofendime lidhur me prejardhjen maqedonase të Sejozas. Mirëpo, ata po shijojnë martesën e tyre dhe madje janë bërë dhe prindër të një djali që e pagëzuan me emrin Jon.

Afërdita Dreshaj dhe Jakub Kindl

Pas ndarjes së bujshme nga Shpat Kasapi, këngëtarja Afërdita Dreshaj u zhvendos përfundimisht në Amerikë ku dhe vazhdoi karrierën si modele.Bukuroshja shqiptare atje njohu sportistin e njohur çek Jakub Kindl. Ajo rrëfeu pak kohë më parë se me Jakub janë njohur në një restorant sushi. Jakub pasi pa Aferditën atë mbrëmje bëri gjithçka që të gjente numrin e saj. Ata vitin e kaluar kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë dhe tashmë jetojnë në Miçigan.

Lindita Halimi dhe Big D

Këngëtarja e njohur Linda Halimi ndërkohë që ishte në kulmin e karrierës së saj ra në dashuri me menaxherin dhe reperin Big D me të cilin më vonë dhe u martua.Linda dhe Big D prej vitesh jetojnë në Amerikë dhe vetëm pak muaj më parë u bënë për herë të parë prindër të një vajze që quhet Kaimana.

LEXO EDHE:  Bëni kujdes nga e ardhmja/ Gjërat që do ndryshojnë

LEXO EDHE:  6 gjërat super të çuditshme që çiftet bëjnë

Emina Çunmulaj dhe Sam Nazarian

Modelja e njohur shqiptare Emina Çunmulaj gjithashtu vite më parë i dha fund beqarisë dhe u martua me miliarderin iranian, Sam Nazarian.Siç ka rrëfyer Emina me Sam ësht ënjohur në një restorant me miq të përbashkët.

Angela Martini dhe Dragos Savulescu

Modelja shqiptare Angela Martini kurorëzoi lidhjen e saj me milionerin rumun, Dragos Savulescu, në një ceremoni private në Las Vegas.Modelja u martua në fshehtësi të plotë dhe lajmin e dasmës e dha një ditë më pas nëpërmjet fotove të publikuara në Instagram.

Almeda Abazi  dhe Tolgahan Sayisman

Ish-Miss Shqipëria, Almeda Abazi dhe Tolgahan Sayisman janë një nga çifet më të komentuara jo vetëm në Shqipëri por edhe në Turqi.

Çifti janë njohur nëpërmjet miqve të përbashkët dhe sot janë mëse të dashuruar dhe kanë një djalë që quhet Efehan.

Genta Ismajli dhe Usta

Prej pak kohësh, këngëtarja Genta Ismajli konfrimoi se është e dashuruar dhe e lidhur me një biznesmen turk që quhet Usta Husen.

Usta i bëri një propozim për fejesë pranë urës së Bosforit nëTurqi dhe Genta nuk i rezistoi dot dhe i tha “Po” duke e ndarë këtë moment edhe me ndjekësit.

Çifti sigurisht që e kanë ndërmend të martohen dhe prej kohësh bashkëjetojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE