Connect with Us

Dhuna ndaj gazetarëve/ Berisha:Liria e tyre ne gijotinën e narkoshtetit

Aktualitet

Dhuna ndaj gazetarëve/ Berisha:Liria e tyre ne gijotinën e narkoshtetit

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar rrethanat në të cilat punojnë gazetarët.

Sipas tij terrori dhe dhuna ndaj gazetarëve nga narko-qeveritarët është rrezik madhor për liritë e shqiptarëve.

“Mediat, liria e tyre ne gijotinen e narkoshtetit. Një valë terrori e narkoshtetit ndaj gazetarëve, e paparë kurrë më parë që nga ditët më të zeza të diktaturës, ka shpërthyer kohët e fundit ndaj gazetarëve kryesisht të kronikave të mediave, por në ndonjë rast edhe drejtuesve të tyre.  Në një hark kohor tre javor në Tiranë janë goditur, rrahur nga fallanga të krimit shteteror gjashtë gazetarë, fotoreporterë dhe drejtues të mediave, më shumë se në çdo zonë lufte të globit”, ka  shkruar Berisha në rrjetet sociale.

Postimi plotë:

Mediat, liria e tyre ne gijotinen e narkoshtetit!

Terror dhe dhune e papare kurre me pare ndaj gazetareve.

Terrori dhe dhuna ndaj gazetareve nga narko qeveritaret, rrezik madhor per lirite e shqiptareve!

Te dashur miq, nje vale terrori e narkoshtetit ndaj gazetareve, e papare kurre me pare qe nga ditet me te zeza te diktatures, ka shperthyer kohet e fundit ndaj gazetareve kryesisht te kronikave te mediave por ne ndonje rast edhe drejtuesve te tyre.

Ne nje hark kohor tre javor ne Tirane jane goditur, rrahur nga fallanga te krimit shteteror gjashte gazetare, fotoreportere dhe drejtues te mediave, me shume se ne çdo zone lufte te globit.

Keshtu mund te permendim dhunen ndaj botuesit te gazetes Koha Jone, Nikolle Lesi, apo ndaj gazetarit te A2 Renaldo Salianji ne komisionin e ligjeve brenda ne parlament, gazetarja Doriana Bezat e Neës 24 e cila u ndalua te raportoje protesten e banoreve te Bregut te Lumit, gazetari i Neës 24 Erion Skendaj, i cili u pengua me force nga narkopolicia te transmetonte protesten e opozites para parlamentit, gazetarja Eliza Gjediku e Tema TV te ciles i ra te fiket nga perdorimi i gazit lotsjelles me urdher te kriminelit Llesh Kimikut, fotoreporteri Arben Dajci u dhunua dhe u godit ne koke gjate protestes se te shtunes apo dhe gazetaret e Fix Fare qe u kercenuan me jete nga Kryebashkiaku i Pukes.

LEXO EDHE:  Ngjela ka një mesazh për Berishën dhe Metën/ Do likuidoheni ju dhe korrupsioni në Shqipëri

Kjo fushate terrori e papare kryesohet nga dhuna dhe terrori i perditshem verbal i kreut te meduzes, skizoidit Edvin Kristaq Urrejtesi ndaj gazetareve, analisteve qe transmetojne me korrektese kronika e realitetit te narkoshtetit kriminal dhe analisteve qe guxojne te kritikojne aktet banditeske te qeverise se tij.

Ky qendrim kriminal i sfazuar dhe rrugaçeror i skizoidit Edvin Kristaq Urrejtesi frymezon banditet, kriminelet, trafikantet me uniforme qe te versulen si kafshe ndaj gazetareve te rrahin, ti keqtrajtojne, ti gjuajne me bomba gazi helmues per shkak te detyres fisnike, misionit te tyre per te paraqitur te verteten.

Ndaj kesaj vale dhune shteterore te papare reaguan dje me nje proteste nje grup gazetaresh ne teresi te rinj.

Me kete rast shpreh solidaritetin tim me te madh ndaj tyre por gjithashtu iu bej thirrje mbare gazetareve, analisteve, redaktoreve, kryeredaktoreve te te gjitha mediave te shkruara dhe elektronike te bashkohen ne nje proteste te fuqishme kunder narkoshtetit dhe te mos presin momentin kur do t’iu vije radha edhe atyre te rrihen, torturohen apo dhe me keq te blihen si plaçke tregu.

Iu bej thirrje qytetareve te mbrojne dhe mbeshtesin gazetaret dhe lirine e fjales dhe mediave te kercenuara sot me shume se kurre.

I bej thirrje OSBE ne Vjene, Keshillit te Europes, Komisionit te Helsinkit te Kongresit te SHBA, Komisionit te te Drejtave te Njeriut te Parlamentit Europian, Human Right Ëatch, Amnisty International, Reportereve pa Kufij te nderhyne fuqishem per nderprerjen e kesaj stuhie terrori ndaj gazetareve ne narkoshtetin shqiptar! sb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Berisha thumbon Ramën/ Bën pyetjen epike për qytetarët

LEXO EDHE:  “Jugosllavia e Re me emrin maskë Minishengeni”/ Berisha tregon qëllimin e këtij projekti

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  10 vjetori i pavarësisë së Kosovës/ Berisha falënderon autoritetet për pritjen

LEXO EDHE:  Zbulohet se kur filluan të fiken radarët që kontrollojnë hapësirën detare dhe nga kush

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: