Tensione në Beograd para protestave masive – CNA
Connect with us

Aktualitet

Tensione në Beograd para protestave masive

Publikuar

-

Prej muajsh qytetarët serbë protestojnë për më shumë demokraci në vend. Njeriu i fortë i Serbisë, presidenti Aleksander Vuçiç ende nuk tregon gatishmëri për bisedime.

Gazetat bulevardeske të afërta me qeverinë përpiqen t’ia kalojnë njëra-tjetrës me kryetituj luftarakë: “Të egrit duan luftë qytetare”. Ministria e Mbrojtjes bën të ditur, se ushtria nuk do lejojë në asnjë rast një rrëzim të dhunshëm të qeverisë legjitime. Kjo nuk është e re në Serbi. Në 7 vitet, ku qeveria e SNS, partisë së progresit dhe Aleksander Vuçiç i kanë dhënë tonin jetës në Serbi, janë paralajmëruar disa përpjekje për puç ushtarak dhe luftëra. Me këtë frikë, presidenti Vuçiç me tendenca autoritare, mban radhët e veta të bashkuara dhe anatemon kundërshtarët politikë. Në të njëjtën mënyrë ai është shprehur edhe para protestës masive të opozitës dhe qytetarëve më 13 prill. Politikani i opozitës, ish-kryebashkiaku i Beogradit, Dragan Djilas thotë se “nëse do të ishim një vend normal, prokuroria do të kishte reaguar ndërkohë, sepse kjo është thjesht panik bërje.”

Nervoziteti i kreut të shtetit

Që nga viti 2012 Aleksander Vuçiç përcakton politikën në Serbi – qoftë si zëvendëspresident, kryeministër apo si president i vendit. Në kohën e Millosheviçit ai ka qenë ministri radikal-shovinist i Informacionit. Ndërkohë tani është shndërruar në përkrahës të integrimit europian dhe anëtarësimit të Serbisë në BE. Partia e tij qeveris me shumicë të rehatshme Serbinë dhe kontrollon pjesë të mdha të peizazhit mediatik. Pa anëtarësim partie nuk mund të arrish asgjë në Serbi. Të rinjtë largohen masivisht nga vendi. Pamja që inskenojnë mediat besnike ndaj qeverisë dhe realiteti serb janë dy gjëra të ndryshme.

Protest gegen den serbischen Präsidenten Vucic in Belgrad (Reuters/M. Djurica)

Dragan Djilas, kreu i opozitës në protestën kundër presidentit serb

Dhunë verbale e në disa raste fizike kundër atyre që mendojnë ndryshe, pamundësia për të vepruar juridikisht kundër arbitraritetit, korrupsioni në vend, dhe arroganca e kreut të shtetit e ndjerë përditë në deklaratat e tij po zemëron gjithnjë e më shumë qytetarë. Nga 8 dhjetori qytetarët grumbullohen në protesta në më shumë se 100 qytete serbe.

Inskenim dhe mohim

Me inskenimin e vizitës së Vladimir Putinit më 17 janar dhe në një sërë mitingjesh politike, presidenti Vuçiç ku ai festohet nga përkrahësit e tij për suksese, presidenti serb kërkon të dobësojë rëndësinë e protestave. Por llogaria e tij nuk del gjithmonë. Politikanët opozitarë ndjehen kaq të margjinalizuar në programet e lajmeve të televizionit shtetëror, RTS, saqë më 16 mars, me disa përkrahës e demonstrues ata bllokuan ndërtesën e RTS, por u nxorrën më pas nga policia. Qeveritarët e paraqitën si dhunë ndaj medias. Drejtuesi i fondacionit Friedrich Erbert, Max Brändle thekson: “Opinionin publik e fiton ajo palë që e inskenon me besueshmëri veten si viktimë: e shtypjes, dhunës policore, apo edhe e demonstruesve të dhunshëm e trazirave. Vuçiç në këtë rast është në avantazh për shkak të peizazhit mediatik të komanduar nga shteti dhe të varur.”

Shtresa e mesme proteston

Fondacioni Friedrich Ebert ka kryer një sondazh mes demonstruesve bashkë me institutin serb, SeConS. Rezultatet Max Brändle i përmbledh kështu: “Po proteston një aleancë kryesisht e të rinjve, me arsim mbi mesataren dhe shtresa e mesme e Serbisë, që nuk është e lidhur me partitë politike. Liria e medias, demokracia, dhe largimi i lidershipit janë motivet kryesore”. Sipas Brändle, Vuçiç pjesërisht reagon me nervozitet ndaj protestave. “Vuçiç po e ashpërson tonin. Fillimisht u tha se janë të dhunshëm e fashistë pas protestave, që duan madje edhe jetën e tij.”

Pjesë të opozitës së përçarë u bashkuan në vjeshtën e kaluar në një aleancë për Serbinë. Kësaj aleance, krahas politikanëve liberalë i përket edhe një parti e vogël nacionaliste, “Dveri”. Nëse kjo aleancë ia del që dinamikën e protestave ta kthejë në kapital politik, dhe se kush del në krye – Djilas dhe partia Demokratike apo ajo radikale e djathtë, Dveri, kjo mbetet e hapur, thotë Max Brändle. Por sondazhi tregon qartë, se shumica e qytetarëve protestues është e fokusuar tek politika e qendrës. Simpatizantët e Dverit janë përfaqësuar me 4%.

Producenti i televizionit, Vladimir Milic është pjesë e protestave që nga fillimi i tyre. “E gjithë atmosfera në shoqëri është shumë e rrezikshme dhe politikisht e papërgjegjshme. Nëse përgjigja e qeveritarëve do të vazhdojë të mungojë, protestat do të marrin një hov të ri. Sa më i madh hendeku mes realitetit dhe propagandës, aq më i madh tensioni, që mund të kalojë edhe në dhunë, që të shpresojmë nuk e do askush”, thotë Milic. Vetë presidenti Vuçiç ka paralajmëruar një protestë të përkrahësve të tij më 19 prill në Beograd./ DW

Aktualitet

Bindja Demokratike/ Astrit Patozi: Jemi si zjarrfikës mes dy zjarreve

Publikuar

-

By

Astrit Patozi nga studio e emisionit “Opinion” sqaroi se Bindja Demokratike është ndryshe nga partitë e tjera të lindura më herët, pasi sipas Patozit, Bindja lindi nga njevoja dhe jo nga urrjetja.

Patozi e cilësoi Bindjen Demokratike si një zjarrfikëse në mes të dy zjarreve.

“Partia jonë është e ndryshme nga të gjitha partitë e tjera që kanë lindur, pasi ne nuk kemi lindur nga urrejtja por nga nevoja. Urrejtja është një gjellë që serviret e nxehtë. Ne jemi menduar gjatë kemi pritur 2 vite. Këtë projekt ia kemi çuar edhe zotit Basha për PD-në por e injoroi e hodhi në kosh duke e privatizuar më tepër PD-në. Bindja Demokratike nuk ka lindur me urrejtje ndaj PD-së. Unë jam një njeri me passion me adrenalinë dhe kam dalë në tregun politik. Ne lindëm për ti hedhur edhe ujë zjarrit të ndezur në Shqipëri ne jemi midis dy zjarrëve si zjarrfikës, mes qeverisë dhe opozitës, që të dyja janë përgjegjëse për këtë situatë”,-tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Merr “flakë” Petrit Vasili/ Injoron “Bindjen…,” ofendon deputetët e listës

Publikuar

-

By

Ish kryetari afatshkurtër i LSI-së, deputeti mandardjegur, Petrit Vasili, ka shpërthyer në akuza të pambështetura në fakte ndaj partisë së më të re “Bindja Demokratike”, ndërsa e ka lëshuar gojën duke përdorur retorikë ofenduese banale, ndaj deputetëve të listës që pranuan mandatin.

I ndodhur në studion e lajmeve të TV “Ora News”, hyrjen në skenë të  subjektit “Bindja Demokratike”, Vasili e ka komentuar si krijesë të Edi Ramës, duke deduktuar pakuptueshmërisht së emri që ajo ka mban vulen e Ramës.

“Se kam në llogari fare këtë parti. Nuk kam asgjë. Ai që e krijoi është Edi Rama, pyeteni atë çfarë ka pasur në mendje edhe në stilistikën e vënies së emrit, se është në stilin e tij. Nuk e kam fare në hesapet e mia, nuk më intereson”, – ka qenë reagimi i Petrit Vasilit, pas pyetjes së intervistueses.

LEXO EDHE:  Zbulohet skenari i opozitës/ Fillon përshkallëzimi i protestës

Ndërkohë ai nuk ka ngurruar të komentojë dhe veprimin e deputetëve të rinj që me pranimin e mandateve thyen bojkotin e shpallur solemnisht nga liderët drejtues të opozitës Basha dhe Kryemadhi.

Ndërsa ka ashpërsuar tonin e zerit, Petrit Vasili, i ka etiketuar ata si “patate të kalbura…”

” Kam një përcaktor që do ti qëndroj besnik. I kam quajtur patate të kalbura dhe do të vazhdoj ti quaj të tilla. Nga kalbësira nuk lind asgjë vetëm erë e keqe, e dini dhe ju kur ju kalbet ndonjë gjë në shtëpi”, – ka qnë artikulimi i drejtëpërdrejtë i Vasilit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përplasje civile me 30 Qershor?/ Patozi: Terrorizëm politik

Publikuar

-

By

patozi ne opinion

Astrit Patozi, themelues i partisë Bindja Demokratike, foli rreth mundësisë së një përplasje civile siç kanë deklaruar përfaqësues të opozitës për të penguar zgjedhjet lokale. Thirjet e Lulzim Bashës për mosbindje civile dhe sulm ndaj qendrave të votimit ditën e mbajtjes së zgjedhjeve në 30 Qershor Patozi i ka vlerësuar të rrezikshme dhe që mund të sjellin pasoja të renda.

LEXO EDHE:  Zbulohet skenari i opozitës/ Fillon përshkallëzimi i protestës

Sipas Patozit, një përplasje civile është vëllavrasëse dhe terrorizëm politik.

“E konsideroj vëllavrasëse një përplasje civile, atë dhe që paralajmërojnë që kjo mund të ndodhi e konsideroj terrorizëm politik. Por asgjë nuk ka për të ndodhur. Në rast se Edi Rama dhe çifti Basha-Kryemadhi do të lihen vetëm janë gati t’i vënë flakën Shqipërisë”,-tha Patozi në “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:49 - 24 Prill, 2019

Pritje vllazërore/ Udhëheqësi komunist Kim Jong Un mbrin në Rusi

Sikurse ishte paralajmëruar, udhëheqësi komunist i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, mbriti në qytetin port të Vladivostokut, në rajonin...

Aktualitet18:30 - 24 Prill, 2019

KQZ nuk çertifikon kandidatët e Listës serbe për zgjedhjet në komunat veriore

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk i certifikoi katër kandidatët e subjektit Lista serbe, për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarët e...

Aktualitet18:22 - 24 Prill, 2019

Gjykata vendos masën e arrestit shtëpiak për 10 gra të kthyera nga Siria

Një gjykatë në Prishtinë vazhdoi të mërkurën dëgjimin e një grupi grash të kthyera nga Siria, nën dyshimet për përfshirjen...

Aktualitet10:28 - 24 Prill, 2019

Luftë kundër dhunës seksuale në rajonet e krizave

Me nismën gjermane Këshilli i Sigurimit të OKB kërkon me një rezolutë që komuniteti botëror të luftojë më ashpër dhunën...

Aktualitet19:04 - 23 Prill, 2019

Rusia do të marrë me qira portin sirian të Tartusit

Medie të të dyja vendeve raportojnë se përfaqësues të qeverisë ruse kanë zhvilluar konsultime me Presidentin Assad për një marrëveshje....

Aktualitet18:32 - 23 Prill, 2019

Kim Jong Un dhe Vladimir Putin takohen të enjten në Vladivostok

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, do të udhëtojë këtë javë drejt qytetit rus të Vladivostokut për një...

Aktualitet18:26 - 23 Prill, 2019

Gratë e kthyera nga Siria nën hetime për përfshirje në terrorizëm

Rënia e grupit militant Shteti Islamik, që dikur kontrollonte mbi 100 mijë kilometra katrorë territor dhe së paku tetë milionë...

Aktualitet09:16 - 23 Prill, 2019

Fitorja e Selenskyjt në Ukrainë/ Shpresa e lindur nga zemërimi

Në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë aktori i komedisë, Volodymyr Selenskyj arriti një rezultat rekord. Pse i besojnë atij kaq shumë...

Aktualitet16:54 - 22 Prill, 2019

Vrau bashkëshorten dhe gruan e djalit/ Zbulohet arsyeja e krimit

Vrasja e trefishtë në lagjen Dardania në Prishtinë ka tronditur vendin. Një burrë ka vrarë gruan e djalit, gruan e...

Aktualitet14:56 - 22 Prill, 2019

Horror në Prishtinë/ Tre të vrarë me armë zjarri 

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur rreth mesditës së sotme në Prishtinë. Policia e Kosovës bën të ditur se tre...

Aktualitet14:42 - 22 Prill, 2019

Zeng Yi në Firenze, Kina në një shkrepje fotografike!

Intervistoi Dr. Dritan Haxhiraj: Prof Rocca, Ju jeni Drejtori i Akademisë së Arteve te Bukura të Firences, kohët e fundit...

Aktualitet14:00 - 22 Prill, 2019

Tragjedia në Sri Lanka/Miliarderi i ASOS humb tre fëmijët e tij

Numri i të vdekurve në sulmet e Sri Lanka është tani në 290, pas një serie shpërthimesh në kishat dhe...

Aktualitet11:23 - 22 Prill, 2019

Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova në balotazh/ Vendosin votat e Rekës

Në Maqedoninë e Veriut u mbajt dje raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale. Në balotazh u kualifikuan dy kandidatët maqedonas....

Aktualitet09:47 - 22 Prill, 2019

Bilanc lufte/ 290 të vdekur, mbi 500 të plagosur  

Ka shkuar në 290 numri i personave që kanë ndëruar jetë, ndërsa 500 të tjerë kanë mbetur të plagosur në...

Aktualitet09:27 - 22 Prill, 2019

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Pendarovski fiton raundin e parë 

Stevo Pendarovski, kandidat i 31 partive në pushtet të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate, është shpallur fitues në raundin e parë...

Aktualitet23:31 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale/ Kandidati Blerim Reka fiton komunat shqiptare

Blerim Reka, kandidati shqiptarë në garën për president të Maqedonisë së Veriut, ka dalë kryesues në shumicën e vendbanimeve shqiptare,...

Aktualitet23:01 - 21 Prill, 2019

Numërohen 70 % e votave/ Mësoni kush e kryeson garën për President i Maqedonisë

Burimet më të fundit nga zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut flasin se janë numëruar rreth 70 % e votave....

Aktualitet22:28 - 21 Prill, 2019

Komediani mposht bisnesmenin, zgjidhet president i Ukrahinës

Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko, përfundimisht e pranoi humbjen, duke i njohur fitoren rivalit të tij në zgjedhje Volodimir...

Aktualitet21:16 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni/ Kandidati shqiptar fiton Gostivarin

Burime nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë Veriore, kanë publikuar në ueb faqen e vet zyrtare rezultatet e para...

Aktualitet20:23 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale maqedonase/ Ja pjesëmarrja në komunat me shumicë shqiptare

Shqiptarët janë faktor determinues në përcaktimin e kandidatit fitues të garës për President të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kjo...

Aktualitet20:15 - 21 Prill, 2019

Forcohet aleanca e populistëve para zgjedhjeve europiane

Euroskeptikët bashkojnë forcat para zgjedhjeve europiane. Tani edhe kryetarja e „Bashkimit Kombëtar“ francez, Marine Le Pen iu bashkua aleancës së...

Aktualitet20:11 - 21 Prill, 2019

Edhe sa kohë do të qëndrojë në post Angela Merkel?

Largim i parakohshëm i Merkelit? Për këtë po flitet shumë. Në fokus është vendosur kryetarja e re e CDU-së, Annegret...

Aktualitet20:02 - 21 Prill, 2019

Fitore apo balotazh?/ Përfundon votimi për Presidentin e Maqedonisë së Veriu

 Ndërkohë që konform ligjit zgjedhor, ora 19.00 ka sjellë mbylljen e të gjitha qendrave të votimit, duke i dhenë fund...

Aktualitet18:41 - 21 Prill, 2019

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Zgjedhësit në Ukrainë u drejtuan sot tek kutitë e votimit për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit. Balotazhi ka...

Aktualitet18:30 - 21 Prill, 2019

Po merrte pjesë në një ceremoni mortore/ Rrihet lideri i opozitës

Lideri opozitar, megjithse mbrohej nga Njësia e Operacioneve Speciale e policia, pasi u mor nga zona ku ndodhej, është dërguar...

Aktualitet16:49 - 21 Prill, 2019

Maqedonia e Veriut në zgjedhje/ Shqiptarët dynden në kutitë e votimit

Në Maqedoninë e Veriut, sot po mbahen zgjedhjet presidenciale. Në garë për të parin e shtetit janë tre kandidatë, Blerim...

Aktualitet16:42 - 21 Prill, 2019

Votimet në Maqedoninë e Veriut/ OSBE vlerëson procesin

“OSBE e ndjek procesin zgjedhor me 250 vëzhgues të sistemuar nëpër tërë vendin, ndërsa procesi deri më tani po zhvillohet...

Aktualitet16:18 - 21 Prill, 2019

Kina “pushton” Europën/ KE pritet të marrë vendimin drastik

Siç shkruan BBC, invesitimet e Kinës po përhapen gjithmonë e më shumë në Europë dhe kjo gjë ka shtuar ankth...

Trending

Read previous post:
Ashpërsim i retorikës politike Beograd-Prishtinë para takimit të Berlinit

Udhëheqësit politikë në Beograd dhe Prishtinë po ashpërsojnë tonin me akuza dhe kundërakuza para takimit të Berlinit. Shkas për grindje...

Close