Ironia therëse e Ylli Dylgjerit/ Zbulon bisedën mes grabitësve – CNA
Connect with us

Aktualitet

Ironia therëse e Ylli Dylgjerit/ Zbulon bisedën mes grabitësve

Publikuar

-

Ngjarja e 9 prillit në Rinas, ku 10 milion euro u grabitën në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar, ka sjellë reagime të shumta.

Gazetari Ylli Dylgjeri, në një postim në rrjetet sociale, ka ironizuar ngjarjen në fjalë, ndërsa “rrëfen” një bisedë mes grabitësish.

“Pas grabitjes , grabitësit kanë arritur në bazë dhe antari më i ri i çetës (me grade Master ) i thotë më të vjetrit (me 4 klasë shkollë) :
” Eja të numërojmë lekët ” .
Më i vjetri i thotë: ” Je shume budalla, a numërohen gjithë këto lekë ?
Të presim darkën, e ta marrim vesh nga televizori .”
Kjo quhet ” Eksperiencë” .”-shkruan ndër të tjera Ylli Dylgjeri.

Postimi i plotë:

GRABITJA E NJË BANKE…

Një nga grabitësit u bërtet njerëzve brënda në bankë:
” Mos lëvizni , lekët janë te shtetit , jeta është
e juaja !”
Të gjithë shtrihen në tokë me qetësi.. .
Kjo është “Termi i Ndryshimit të Mentalitetit” . Te ndryshosh mënyren e të menduarit të zakonshëm.
Në këtë kohë nji kliente e bankës ishte shtrire mbi një tavolinë por shalët i kishte të tëra jashtë… Grabitësi bërtet : “Ruaj edukatën !
Kjo është një grabitje , jo një përdhunim !”
Kjo quhet ” Profesionalizëm” .
Fokusohu mbi punën që bën , çfardo që të jetë ajo ….
Pas grabitjes , grabitësit kanë arritur në bazë dhe antari më i ri i çetës (me grade Master ) i thotë më të vjetrit (me 4 klasë shkollë) :
” Eja të numërojmë lekët ” .
Më i vjetri i thotë: ” Je shume budalla, a numërohen gjithë këto lekë ?
Të presim darkën, e ta marrim vesh nga televizori .”
Kjo quhet ” Eksperiencë” .
Eksperienca vlen më shume se diplomat .
Pasi grabitësit ishin larguar , drejtori i përgjithshëm i thotë drejtorit të filialit që të lajmëroje policinë .
Drejtori i filialit i thotë : ” Prit drejtor , ç’patën
për ti marrë i morën , marrim edhe ne 10 milion $ dhe i shtojmë shumës dhe 70 milion $ që e kemi marrë më përpara ”
Kjo quhet ” Te kapësh Momentin”.
Të kthesh situaten e keqe në favorin tënd.
Drejtori i thotë : “Sikur të ndodhte për çdo muaj një grabitje .Sa do të kenaqeshim”
Kjo quhet “Te shpëtosh nga problemet” . Lumturia vetjake është më e rëndësishme se puna.
Në lajmet e darkës u tha lajmi : “Janë grabitur 100 milion $ “. Grabitësit e dinin që kishin marrë më pak dhe pasi i numruan disa herë u rezultoi se shuma isht 20 milion $ .Të nxehur shumë thanë :
“Në rrezikuam jetën dhe morrëm vetëm 20 milion $ ,ndërsa drejtori me një levizje dore ka vjedhur 80 milion $ . Paska qëne më mirë të arsimoheshim sesa të bëheshim hajdutë”

Kjo tregon qe “Dija eshte me e vlefshme se ari ”
Drejtori i bankës është shumë i lumtur , pasi arriti të merrte mbrapsht ato që humbi në bursë.
Kjo quhet ” Të përdorësh shancet”
Për të fituar duhet rrezikuar .
POR KUSH JANE GRABITESIT E VERTETE TANI…!!!???

Shënim: Drejtori në fund pushohet nga puna por e çon çështjen në gjygj. Gjygji e shpall të pafajshëm dhe i jep 45 rroga. Sot është i nderuar.
KJO QUHET DREJTËSI.

Aktualitet

Mbyllet ndeshja Laçi-Teuta, do bafasoheni nga rezultati përfundimtar

Publikuar

-

By

Teuta dhe Laçi zhvilluan një ndeshje miqësore në “Niko Dovana” në kuadër të përgatitjeve që të dyja skuadrat po bëjnë për turnet kualifikuese të Europa League. Takimi miqësor u mbyll me fitoren 2 – 1 të kurbinasve.

Elvi Berisha zhbllokoi shifrat në minutën e 73-të, duke i dhënë avantazhin Laçit. 10 minuta më vonë Kurbinasit shënojnë sërish me anë të Santiago Selmanit. Në minutat e fundit të lojës Lorenco Vila shënon për Teutën, shkruan “Sport Ekspres”.

Kjo ishte miqësorja e parë për të dyja skuadrat. Në ekipin kurbinas u vu re aktivizimi i disa lojtarëve të cilët janë në provë. Laçi dhe Teuta do të marrin vesh emrat e kundërshtarëve respektivë në raundet kualifkuese të Europa League ditën e enjte.

Teuta 1 – 2 Laçi
Shënues: Vila 87’ / Berisha 73’, S.Selmani 81’,

FORMACIONET TITULLARE

Teuta: Hidi , Beqja,Shkalla, Arapi,Todorovski,L.Beqja, Sidibe, Gashi, Progni,Vila, Bushiç

Laçi: Sali, Deliu,Fangaj, Domgjoni, Turkaj, Eller, Zaimaj, Teko, Lushkja, Shtubina, Berisha

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Skandali me provimet/ Ja si ministria e Arsimit pezullon maturantët për shkollim jashtë vendit

Publikuar

-

By

Mijëra mataurantë në të gjithë Shqipërinë kanë dhënë në datat 7 dhe 12 dy prej provimeve finale që ata kanë.

Mirëpo për asnjë nga këto provime nuk ka informacion. Ende nuk kianë dalë notat e provimeve kur jemi gati 10 ditë nga provimi i parë.

Vonesa të tilla përkthehen në pezullim pë rata maturantë të cilët duan të vazhdojnë studimet e tyre jashtë vendit.

Shtete si Gjermania etj kërkojnë që dosjet me dokumentat përkatëse të aplikantëve për studime të mbërrijnë në këtë shtet përpara datës 15 Korrik.

Por nëse provimi i fundit i maturantëve është me datë 24 dhe korrigjimi merr gati dy javë, marrja e diplomave brenda afatit që kërkon Gjermania është e pamundur, pasi duhet të ndiqen një sërë procedurash deri në dërgimin e dokumentacionit të nevojshëm në Gjermani.

Nuk ka zgjatur asnjëherë kaq shumë korrigjimi dhe prapë prindër e nxënës janë torturuar për të kapur afatet deri në sekondën e fundit. Ministria e Arsimit harxhoi fonde për tendera skanimi të provimeve dhe tani rezulton që me skanim vonohet më shumë se korrigjimi nga mësuesit.

Ministrja e Arsimit Besa Shahini me origjinë nga kosova mesa duket  nuk ka hallin e nxënësve shqiptare. Dhe mbase nuk është informuar rreth këtyre probleme Ajo as që takon njerëz dhe as e takon njeri. Nuk është njeri politik dhe nuk është as në fushatë ku mbase ia sqaron ndonjëri. I thanë bëje me skanim, bëri tenderin për skanimin. Se kur mbaron skanimi nuk është halli i saj.

Hallin e kanë prindërit dhe gjimnazistët. Pasi të korrigjohen provimet, duhet që të gjitha rezultatet te hidhen në sistem. Të hapet sistemi për gjimnazët dhe të fillojë printimi i dëftesave.

Pastaj prindër dhe nxënës, nëse ky proces me ndihmën e Zotit arrin të mbarojë para datës 5 korrik, duhet të rrinë në rradhë tek drejtoritë arsimore ku siglohet dokumentacioni.

Pastaj dëftesa duhet dërguar në ministrinë e Jashtme te ministri tjetër me origjinë kosovare Gent Cakaj që nuk është as njeri politik, s’është as në fushatë.

Dhe te ministria e Jashtme kanë bërë revolucion. Nuk ka radha. Ministria e Jashtme i do me postë, se duhet të paguhet edhe shërbimi TNT. Po i nise dokumentat me postën shqiptare zor se të mbërrin në kohë, përveçse duhet të fillosh dezhurnin tek dera e postës.

Detyrimi që dokumentat për vulën apostile duhet të niseshin me postë, u shoqërua menjëherë me shtimin e vështirësive dhe gabimeve për dokumentat që përcilleshin me postën shqiptare. Duhen nxitur hallexhinjtë që të përdorin privatin e duhur.

Kështu vit pas viti, pas çdo halli që prindër e nxënës kalojnë në grup çdo fillim Korriku, ministritë shtojnë tenderat, shtojnë shpenzimet, fusin në lojë privatet. Dhe vit pas viti halli i prindërve e gjimnazistëve bëhet edhe  më i madh.

Vjet dëftesat dolën vetëm në 10 Korrik.

Dukë me masakruar në mes të vapës hallexhinjtë e rradhës. Vjet megjithëse provimet u korrigjuan brenda tre ditëve nga dita kur bëheshin u deshën gati tre javë të dilnin dëftesat. Sivjet as që ka filluar korrigjimi.

Gjimnazistët po rrezikojnë seriozisht të humbin një vit nga dy ministra Kosove, që s’e kanë idenë se çdo të thotë kjo për prindërit dhe vetë gjimnazistët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ofertë nga Superliga, nuk do e besoni te cili ekip po transferohet Orelesi

Publikuar

-

By

Skuadrat kosovare janë duke marrë lojtarët më të spikatur në Superiore, e madje edhe këtë verë duket se ekipet e elitës së shtetit fqinj po “rrëmbejnë” futbollistët që kanë lënë gjurmë në Superiore.

Gjilani duket ekipi më aktiv, ndërsa duket se skuadra e trajnerit Gentjan Mezani e cila bëri spastrime fillimisht ka hedhur sytë edhe për mesfushorë.

Më i lakuari për momentin duket se është nigeriani Nuredin Orelesi, i cili ka spikatur në vendin tonë me skuadrat e Dinamos dhe Skënderbeut, por edhe me Vllazninë e Kamzën.

Mesfushori 30-vjeçar aktualisht ndodhte me pushime në shtetin e tij, por ka pasur ekipe edhe të Superiores që e kanë kontaktuar mesfushorin afrikan që edhe vjet ishte një nga më të dalluarit në radhët e skuadrës së Kamzës.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Trending

Read previous post:
Ashpërsim i retorikës politike Beograd-Prishtinë para takimit të Berlinit

Udhëheqësit politikë në Beograd dhe Prishtinë po ashpërsojnë tonin me akuza dhe kundërakuza para takimit të Berlinit. Shkas për grindje...

Close