Connect with Us

E paprecedentë/ Lulzim Basha, shantazh me Vettingun

Aktualitet

E paprecedentë/ Lulzim Basha, shantazh me Vettingun

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ditën e djeshme ka reaguar me tone të forta, pas përfundimint të procesit gjyqësor për dosjen ”Babale” që vendosi të marrë të pandehur për kallëzim të rremë, ish- deputetin e PD, Ervin Salianji dhe gazetarin Jetmir Olldashi.

Në një prononcim për mediat, Lulzim Basha tha se “Dua ta dënoj ashpërsisht këtë akt të korruptuar dhe Kriminal. Dua t’ja bëj të qartë Kastriot Gramshit, gjyqtar i çeshtjes, dhe dy prokurorëve, se nuk do të ja hedhin vettingut me këtë akt që kanë ndërmarrë. Se ne nuk do të pranojmë asnjë transaksion nga procesi i kompromentuar politik i vettingut për të varrosur dosjet kriminale të bandës në pushtet dhe për të çuar në mënyrë të rreme, denoncuesit e krimit.

Prandaj të jenë të sigurtë, ai dhe të dy prokurorët, dhe çdo prokuror dhe gjyqtar tjetër, që nji për nji vettingut do tu bëhet publikisht nga Partia Demokratike.”

Por, ka edhe një tjetër detaj.

Lulzim Basha në pothuajse të gjitha daljet e tij mediatike e ka sulmuar Vettingun. Ka dalë e ka thënë shpesh herë në media se është kapur nga Edi Rama, është kapur nga PS-ja apo nga Rilindja.Lulzim Basha shpesh herë ka thënë se Reforma në Drejtësi është e deformuar.

Por, tani lind një pyetje?

Si do t’ju bëhet Vettingu këtyre prokurorëve dhe gjykatësit, nëse PD nuk ka përfaqësues në Vetting?

Apo, ndoshta Basha luan me dy porta?

Pra, mos ndoshta nga njëra anë del e thotë që Vettingu është i kapur nga Rilindja dhe nga ana tjetër ka futur brenda në strukturat e tij njerëz të PD-së dhe Lulzim Bashës, por këtë ai nuk e deklaron,  por i përdor për kur t’i duhen për të goditur struktura të caktuara të drejtësisë, të cilat nuk bëjnë atë që kërkon ai, por zbatojnë ligjin?

Për më tepër, Basha tha se do t’ju bëhet në publik, Vettingu nga PD-ja.

Por, Vettingu në publik është një  kërcënim dhe shantazh ndaj prokurorëve dhe gjyqtarit.

Ky është një akt i paprecedentë, kur kryetari i një partie del e i bën shantazh drejtësisë, njësoj sikurse ka bërë edhe Edi Rama dje në opozitë.

Ky duket të jetë veçse një shantazh i Lulzim Bashës, të cilit nuk i pëlqen vendimi pas rezultatit të hetimit dhe del e kërcënon se do t’ju bëjë Vettingun publikisht.

Ky kërcënim është njëlloj si ato që bëntë Enver Hoxha në kohën e diktaturës, për të dënuar ata të cilët i cilësonte “me sjellje të pahijshme në shoqëri”.

Personat e përfshirë në çështje nuk janë njerëz të paprekshëm dhe nëse ka prova dhe fakte që kanë deformuar apo inskenuar çështjen në fjalë do mbajnë përgjegjësi sipas ligjit.

Pse, Basha nuk ua ka bërë deri tani Vettingun në publik gjyqatrëve dhe prokurorëve të korruptuar?

Basha ka gjashtë vite që është kryetar i PD-së, përse nuk e ka bërë këtë deri tani?

Nëse ka dosje pse nuk i ka nxjerrë në publik, por i përdor për shantazh.

Nëse ka dosje korrupsioni le t’i bëjë publike.

Në momentin që ka deklaruar, Lulzim Basha do të duhej ti kishte publikuar tashmë dosje, se ndryshe quhet shantazh ndaj njerëzve që duan të zbatojnë drejtësinë./ CNA.al

Aktualitet

Shtypi i ditës, 23 korrik 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 23 korrik 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Milot-Balldren, kosti rritet me 44 milion euro”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Meta: Negociatat? Duhen zgjedhje të ndershme”.

“MAPO” hapet me titullin “Nga Teatri tek Astiri, qeveria nuk ndalet në kursin e saj”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Reforma në Drejtësi, palët mbeten të ndara edhe tre vite pas”.

“Shekulli” ka si titull kryesor “Milot-Balldren, kosto e rrugës mund të shkojë 300 milion euro”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Shembja e Teatrit Kombëtar, mobilizohen artistët”.

“RD” ka si titull kryesor “Protestat nuk ndalen. Qytetarët mbrojnë Teatrin, përplasje te Unaza e re”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Plani: Kthim i parave të grabitura”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shqiptarët më të mjerët në rajon/ 28 % e familjeve nuk paguajnë dot ujin dhe dritat

Publikuar

-

Nga

28 për qind e familjeve shqiptare kanë vështirësi në pagesën e faturave mujore, të tilla si uji, dritat, qira etj për gjatë vitit 2018, sipas gjetjeve të Barometrit të Ballkanit të këtij viti.

Anketa që përfshiu familjet në të gjitha vendet e Ballkanit evidentoi se në Shqipëri përqindja e familjeve që nuk përmbushin detyrimet për shlyerjen e  faturave të dritave dhe të ujit është më e madhe se në çdo vend  tjetër, madje edhe më e madhe se në Kosovë, e cila për nga niveli i jetesës është në nivele të krahasueshme.

Madje Bosnja dhe Kosova u renditën ndër vendet me më pak vështirësi për përballimin e faturave mujore përkatësisht me nga  9-17% secila. Në Maqedoni shihet se 19 për qind e familjeve e kanë këtë vështirësi, ndërsa në Malin e Zi 20 për qind e tyre.

Pas Shqipërisë nivelin më të lartë të familjeve që nuk i përballojnë faturat e ka Serbia me rreth 23 për qind të familjeve.

Sipas anketës numri i familjeve në vështirësi për të paguar faturat mujore erdhi në ulje në raport me vitin 2017, por gjithsesi janë nivel shumë më të lartë se mesatarja Rajonale.

Gjetja e anketës materializohet edhe në arkëtimet e OSHE-së, ku për rreth 24 për qind e energjisë që hidhet në rrjet nuk merret asnjë pagesë.

Çmimet e energjisë u rritën pesë vite më parë me rreth 20 për qind. Teksa Shqipëria ka çmimet energjisë për konsumatorët në nivelet më të larta rajonale, i ka të ardhurat për frymë në nivelet më të ulta.

Sipas të dhënave të Eurostat, gjatë periudhës 2012-2017, të ardhurat për frymë të Shqipërisë u rriten me 700 euro, nga niveli 3300 euro arritën në 4000 euro për frymë.

Rritja më e madhe neto e të ardhurave për frymë ka ndodhur në Malin e Zi. Niveli i tyre, nga 5100 euro në vitin 2012 arriti në 6900 euro në vitin 2017, duke u rritur me 1800 euro. Kjo vlerë ishte gati sa dyfishi i rritjes neto të të ardhurave për frymë se në vendet e tjera të Ballkanit. Më pas, për rritjen më të lartë vjen Maqedonia, të ardhurat për frymë të së cilës u rritën me 1100 euro gjatë 2012-2017.  Gjithashtu Serbia dhe Bosnja raportuan rritje të njëjtë të ardhurash për frymë, me 900 euro për periudhën në fjalë./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Moti në vendin tonë vijon të jetë në kushte të qëndrushme, ndërsa temperaturat pësojnë sërish rritje.

Sipas IGJEUM, në përgjithësi, nuk priten reshje në asnjë prej qarqeve, por ekziston mundësia për ndonjë shtrëngatë gjatë pasditeve është mjaft e vogël, më e mundshme në terrenet malore të qarqeve të Veriut.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 21 / 33 °C
në vendet e ulëta: 22 / 35 °C
në vendet malore: 19 / 32 °C

Era do të vazhdojë të fryjë e lehtë, por deri mesatare gjatë pasditeve, sidomos në qarqet e Veriut dhe të bregdetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE