Reagon Bashkia Sarandë/ E vërteta për denoncimin e dy ndërtuesve – CNA
Connect with us

Aktualitet

Reagon Bashkia Sarandë/ E vërteta për denoncimin e dy ndërtuesve

Publikuar

-

Në redaksinë e CNA.al, me datë 8 prill 2019 ka mbërritur një denoncim në lidhje me një leje ndërtimi të dhënë nga Bashkia e Sarandës, një biznesmeni. Denoncuesi theksonte se leja në fjalë është dhënë kundër çdo kriteri urbanistik, për më tepër duke sfiduar  hapur KKRTSH.

Sipas denoncuesve Dritan Shehu dhe Besnik Hoxhaj, biznesmeni Nexhip Sulejmani, ka marrë një leje për ndërtim nga Bashkia e Sarandës dhe  leja është marrë si një shtesë e objektit të tij ekzistues.  Por, normalisht leja në zonën e qendrës së Sarandës merret vetëm nga KKRTSH, por Sulejmani e ka marrë lejen më 11.3.2019, në Bashkinë e Sarandës.

Por ndërkohë ka ardhur reagimi i Bashkisë së Sarandës, e cila hedh poshtë pretendimet e denoncuesit të mësipër.

Në një reagim për CNA.al, Bashkia Sarandë deklaron se “çdo gjë është e sajuar nga personat denoncues, në rastin më të keq qëllimisht apo e pasaktë kryekeput në rastin më të mirë.

Sipas Bashkisë së Sarandës, dokumentacioni tekniko-ligjor i paraqitur nga denoncuesit është i manipuluar.

“E vetmja e dhënë që perputhet më të vertetën është se, Leja e Ndertimit e dhënë nga Bashkia Sarandë për ndërtimin e bërë objekt denoncimi, mban Nr. 170, datë 11.03.2019. Kjo leje quhet abuzive, quhet në shkelje të kritereve urbanistike dhe në sfidë ndaj KKRTSH-së.

Për këtë na duhet të sqarojme se qysh në muajin mars të vitit 2018, Bashkia Sarandë ka të aprovuar (botuar edhe ne Fletoren Zyrtare) Planin e saj të Përgjithshem Vendor. Pas këtij momenti, të gjitha lejet shqyrtohen dhe miratohen në bashki dhe jo në KKRTSH. Konfirmojmë me përgjegjësi të plotë edhe publikisht se Leja Nr.170, datë 11.03.2019, është dhënë konform gjithë procedurave ligjore dhe Planit te Pergjithshem Vendor ne fuqi.”-thuhet ndër të tjera në reagimin e Bashkisë së Sarandës.

Gjithashtu, bashkia sqaron se është pyetur zyrtarisht për këtë leje edhe Agjensia e Zhvillimit të Territorit dhe është dhënë konfirmim për vazhdimin e procedurave përkatëse ligjore nga ana e bashkise Sarandë, për pajisje me Leje Ndërtimi (e nënshkruar nga personi përgjegjës).

Më tej, në deklaratë thuhet se “Përsa i përket pretendimit se punimet po kryhen në cënim të pronës së paditësve, bëjmë me dije se janë brenda kondicioneve urbane dhe në respektim të largësisë 5.4 m, referuar VKM 408/2015 per “Miratimin e Rregullores së Zhvillimit të Territo-rit”. Distancat minimale të lejuara midis ndërtimit dhe kufirit të pronës (ndryshuar me VKM nr.231, datë 21.3.2017), me për-jashtim të rastit kur parashikohet ndryshe në Planin e Përgjithshëm Vendor, përcaktohet si gjatësia e vijës pingule nga faqja e strukturës së ndërtimit me kufirin e pronës, e barabartë kjo me numrin e kateve mbi tokë të ndërtimit plus 1 m (d = Nr. kateve +1m) ku: d – është distanca minimale e ndërtimit nga kufiri i pronës dhe Nr. k – numri i kateve. Në rastin konkret kemi të bëjmë me 4 kate mbi tokë + 1 m+ 5 m. Distanca në fakt është mbajtur 5.4 m (më shumë se sa distanca e përcaktuar më lart).”

Por ashtu, në deklaratë thuhet se “është totalisht në kompetencën e Bashkisë të japë leje zhvillimore të tilla, pikërisht pasi nuk shkel apo injoron asnjë kriter urbanistik dhe nuk anashkalon apo sposton asnjë organ tjetër vendimmarrës.”

Bashkia e Sarandës vë në dispozicion edhe vendimin e Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë Gjirokastër, që mban datën 9 prill 2019, e cila ka vendosur rrëzimin e kërkesës së paditësve Dritan Shehu e Besnik Hoxha, duke legjitimuar keshtu konformitetin ligjor dhe procedurial te dhenies se kesaj lejeje nga ana e Bashkise Sarandë.

“Për çdo të interesuar që dëshiron të marrë infomacion më të detajuar, Bashkia Sarandë, vendos në dispozicion kopje shkresore të të gjithë dokumentacionit ne fjale.

Bashkia Sarande do të ushtrojë në vijim të gjithë të drejtën e saj legjitime, për ta ndjekur këtë çështje ligjërisht dhe për të paditur për kallëzim të rremë dhe prishje të imazhit personat denoncues.”-përfundon deklarata e Bashkisë së Sarandës./CNA.al

Denoncim-Bashkia e Sarandës injoron KKRTSH/ Zbulohet skandali me lejet e ndërtimit

Aktualitet

Nexhipi tregon ç’po ndodh te Kukësi: Kemi kërkuar Mërgim Mavrajn

Publikuar

-

By

Kukësi vazhdon përgatitjet për ndeshjen e parë ndaj Debrecenit në Europa League, por në të njëjtën kohë puna vazhdon edhe për forcimin e skuadrës në merkato.

Në një intervistë për RTSH Sport, ëshët drejtori Nderim Nexhipi, i cili pohon se para ndeshjeve të Europës, te Kukësi do të vijnë edhe dy lojtarë të tjerë, për të qenë akoma më kompetitiv.

MERKATO – Po bisedojmë me disa lojtarë në këtë periudhë, presim të vijnë edhe dy lojtarë para ndeshjeve të Europës. Për momentin, nuk mund të zbuloj emra, por sa më shpejt që të vijnë, aq më mirë do jetë. Trajnerit Gjoka do i duhen edhe dy lojtarë.

MAVRAJ TE KUKËSI? – Po, kemi folur me Mërgimin, është fakt, Por, ai ka kontratë në Gjermani, dhe për momentin nuk e sheh si mundësi të vijë në këto momente në Superiore.

KUNDËR DEBRECENIT – Debrecenin e kam eliminuar para 10 viteve si lojtar, shpresoj ta bëjmë edhe tani diçka të tillë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama pritet të mbërrijë me helikopter/ Banorët e Kukësit marshojnë drejt aeroporit

Publikuar

-

Kuksi ka lajmëruar sot një protestë për të cilën është marrë 8 orë leje nga bashkia, ndërsa forca të shumta policie kanë blinduar qytetin.

Protesta do të bëhet për të kundërshtuar zgjedhjet e 30 qershorit dhe kundër kryeminsitrit Edi Rama,  i cili pas takimit elektoral në Tropojë pritet  të shkojë edhe në Kukës.

Kryeministri Rama është larguar me helikopter nga Tropoja për në Kukës, ndërsa mbështetësit e opozitës joparlamentare po marshojnë drejt aeroporit në mënyrë që ta presin me protesta shefin e Qeverisë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Plagosën 24 vjeçarin në Korçë/ Arrestohen tre persona

Publikuar

-

By

arrestohet nga policia

Mbrëmjen e djeshme pas një sherri për motive të dobëta në qytetin e Korçës u qëllua me thikë 24 vjeçari me inicialet A.T

Policia ka arrestuar ditën e sotme tre personat e dyshuar për plagosjen e 24 vjeçarit.

Mësohet se në pranga kanë rënë shtetasit me inicialet A.K, 18 vjeç, M.J, 28 vjeç dhe I.A, 32 vjeç të tre banues në Korçë.

Njoftimi i Policisë:

Korçë

Plagosën me thikë dhe sende të forta 24-vjeçarin, policia kap dhe arreston në flagrancë tre autorët e dyshuar të ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e djeshme, në qytetin e Korçës.

Në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të kësaj ngjarje, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Korçë, falë veprimeve të mirëorganizuara, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasve:

  • A.K, 18 vjeç (i dënuar më parë për veprat penale “Vjedhja” dhe “Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta”).
  • M.J, 28 vjeç, (i dënuar më parë për veprën “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”) si edhe
  • I.A, 32 vjeç, banues në Korçë.

Arrestimi i tyre u bë pasi, këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, gjatë një konflikti për motive të dobëta, ndodhur pranë tregut të shumicës, dyshohet se kanë goditur me sende të forta në trup dhe kanë plagosur me thikë shtetasin A.T, 24 vjeç, banues në Korçë, i cili aktualisht ndodhet në Spitalin e Korçës, nën kujdesin e mjekëve.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë për veprat penale “Plagosja e rëndë me dashje” dhe “Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta”, të kryera në bashkëpunim./CNA.al

Sherr për motive të dobëta/ Plagoset 24 vjeçari në Korçë

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending