Skandal me tenderin e UBT-së/ Fitoi firma që ofroi 100 mln më shumë se oferta më e ulët – CNA
Connect with us

Aktualitet

Skandal me tenderin e UBT-së/ Fitoi firma që ofroi 100 mln më shumë se oferta më e ulët

Publikuar

-

denoncimi i fiks fare

“Fiks Fare” denoncoi mbrëmjen e së mërkurës tentativat e një grupi të vogël pedagogësh dhe studentësh të Universitetit Bujqësor të Tiranës për të penguar ndërtimin e një gjimnazi në Kodër Kamëz. Prona është e regjistruar në Hipotekë nga Bashkia e Tiranës, por prej disa ditësh, UBT kundërshton ndërtimin e kësaj shkolle, me arsyetimin se ka një projekt për ndërtimin e disa godinave.

Megjithëse nuk kanë pronë dhe para, përfaqësues të UBT-së pretendojnë se shkolla të transferohet vetëm 120 metra larg vendit aktual. Por, për bashkinë, një transferim i tillë do të dojë shumë kohë burokratike për ndërtimin e kësaj shkolle, që u vjen në ndihmë 30 mijë banorëve.

“Fiks Fare” shfletoi dokumentet dhe pyeti përfaqësues të bashkisë dhe universitetit. Nga dokumentet rezulton se Bashkia e Tiranës disponon me certifikatë pronësie një sipërfaqe rreth 9 mijë metra katrorë truall, në afërsi të UBT. Toka ka qenë private dhe i është kthyer një pronari. Por, më pas, bashkia ka shpronësuar pronarin dhe e ka regjistruar në hipotekë.

Gazetarët e “Fiks Fare” biseduan me Jonida Dokun, administratoren e Njësisë Bashkiake Nr.11. Sipas saj, projekti prek 30 mijë banorë dhe aktualisht, në zonë nuk ka gjimnaz. Madje, 1 nga dy shkollat 9-vjeçare bën mësim me dy turne. Sipas saj, me ndërtimin e kësaj shkolle, zgjidhet ky problem. Fiksi bisedoi me rektorin e UBT, z.Bahri Musabelliu. Ai kërkoi që shkolla të zhvendoset pak më larg, në mënyrë që mos të ketë probleme me universitetin. Sipas tij, në vendin aktual është bërë një pedonale dhe se ka projekt për ndërtimin e disa godinave universitare.

Ilda Qazimllari, arkitekte në Bashkinë e Tiranës, thotë se pretendimet e përfaqësuesve të UBT, nuk kanë lidhje, pasi “prona është e bashkisë me certifikatë pronësie”. Sipas saj, shkolla do ndërtohet në pronën e bashkisë, e cila ka shpronësuar pronarin. “Universiteti nuk ka pronë, megjithëse pretendonte se do të bënte pemishte” thotë ajo.

Universitet i zaptuar

“Fiks Fare” bëri një vëzhgim në ambientet e Universitetit Bujqësor të Tiranës. Në brendësi të kampusit është një universitet privat “Qirjazi”. Mësohet se godina i është kthyer trashëgimtarëve të familjes Qirjazi, ndërsa disa kohë më parë, i është shitur z.Gjok Uldedaj, ish-deputet i Partisë Demokratike. Një punonjës i këtij universiteti thotë se z.Uldedaj është edhe pedagog në këtë universitet si dhe pronar i godinës. Më tej shtoi se aktualisht në këtë universitet ka rreth 200 studentë.

Edmond Terthorja, administrator i UBT-së, thotë se universiteti ka disa vite që funksionon në atë godinë, që i është kthyer pronarit. Ai shton se deri më tani, UBT dhe universiteti privat nuk kanë pasur probleme.

Ndërkohë, nga 10 konvikte, 8 janë zaptuar nga banorë dhe 2 janë vetëm për studentë. Mësohet se janë rreth 35 familje që jetojnë në ambientet e universitetit. “Janë 35 familje, janë pa ujë e drita. Jetojnë në kushte shumë të këqija” thotë Terthorja.

Tenderi 62 mln lekë i paracaktuar?!

Në vitin 2018, Universiteti Bujqësor i Tiranës tenderoi ndërtimin e një muri rrethues për kampusin dhe portën hyrëse. UBT akordoi plot 62 milionë lekë të reja, ku në garë morën pjesë 8 firma. Nga pjesëmarrësit në tender, u skualifikuan 5 firmat e para që kishin ofruar më pak dhe u shpall fituese firma e 6-të. Firma e parë ofroi 42 milionë lekë të reja, ndërkohë fituesi ofroi 52 milionë lekë. Janë rreth 10 milionë lekë që konsiderohen edhe si humbje.

“Firma e parë që ofroi më pak lekë u skualifikua se ishte poshtë mesatares së të gjitha ofertave. Pra, u skualifikua se kërkoi pak lekë për ta bërë!” thotë Tërthorja. I pyetur nëse firma do të kishte ofruar 30 milionë lekë të reja, a do të s’kualifikohej sërish, ai tha po. Pra, fitues në një tender shpallesh kur ke akorduar më shumë lekë!

Aktualitet

Rama miting, PD marshim/ Policia “blindon” Shkodrën

Publikuar

-

By

Bashkia e Shkodrës nuk ka dhënë leje për takimin elektoral të kryeministrit Edi Rama në këtë qytet, por kjo gjë nuk e ka penguar këtë të fundit të bëjë gati takimin e tij.

Forca të shumta policie kanë mbërritur në jryeqendrën e Veriut për të mbrojtur takimin e kryeministrit Edi Rama.

Mirëpo në të njëjtën kohë me takimin e kryeministrit bashkia e Shkodrës dhe militantë të PD-së kanë paralajmëruar një marshim.

Në një prononcim për mediat kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi e ka quajtur takimin e Ramës si të paligjshëm.

“Takimi i sotëm është i paligjshëm. Kam informuar i9nstancat për paligjshmërinë e takimit. Fushata zgjedhore nga kriminelët në pushteNuk ka zgjedhje nuk ka për të pasur edhe fushatë . Kaq shumë policë nuk janë parë në fushata elektorale. Qyetarët kanë të gjithë të drejtat e tyre të marshojnë”,-u shpreh Ademi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video-Situatë e tensionuar në aksin Lezhë-Shkodër/ Militantë të PD-së pritë Ramës

Publikuar

-

By

Kryeministri Edi Rama pritet të zhvillojë një takim elektoral rreth orës 19:00 në qytetin e Shkodrës.

Për këtë takim elektoral bashkia e Shkodrës nuk ka dhënë leje dhe në kundërvënie të tij ka paralajmëruar një marshim.

Por krahas kësaj, militantë të Pd-së dhe LSI-së i kanë zënë pritë kryeministrit Rama në aksin Lezhë-Shkodër në afërsi të kryqëzimit të Dajçit.

Në këtë zonë kanë mbërritur edhe forca të shumta policie të cilët janë përplasur me protestuesit për ti larguar ata nga rruga./CNA.al

Takimi i Ramës në Shkodër/ Militantët e PD-së bllokojnë rrugën

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Qelitë po mbushen me të burgosur politik”/ Altin Goxhaj “shuplakë” Avokates së Popullit

Publikuar

-

avokati altin goxhaj Basha i sherben Sorosit

Avokati i njohur Altin Goxhaj, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur mbi arrestimet e antarëve të opozitës.

Goxhaj shkruan se çdo formë represive ndaj popullit opozitar është arrestim, dhunim dhe burgim politik.

Ndërsa i kujton  avokates së Popullit Erinda Ballanca, mos reagimin e saj lidhur me arrestimet e anëtarëve të opozitës.

Reagimi i plotë

Deklarata që do të duhej të bënte sot një Avokat i Popullit ns do të kishim një të tillë (jo kjo Avokotja e Popullit të Pallatit të Lulit) mbi mbushjen e dhomave të paraburgimit me popullin opozitar:
QELITË PO MBUSHEN ME TË BURGOSUR POLITIK!!!
NDAJ JEMI NË NJË REGJIM DIKTATORIAL!

Analiza:
Përplasjet e qytetarëve opozitar dhe zyrtarëve të opozitës me policinë dhe KZAZtë nuk janë vepra penale por reagim politik në mbrojtje të Kushtetutës dhe rendit kushtetues në vakumin kushtetues të krijuar nga Rilindja me Reformën Soros në Drejtësi!
Nuk është faji i popullit dhe protestuesve që ka ka një Vrimë të Zezë Kushtetuese që prodhon “Zgjedhje” (apo më saktë Votime) AntiKushtetuese që cënojnë rëndë të drejtat dhe interesat kushtetuese të shtetasve.

Kjo përcakton ligjërisht që çdo arrestim, proçedim apo akuzë për dënim penal është absolutisht i paligjshëm pasi qytetarët kanë të drejtë të mbrojnë rendin kushtetues kur ai cënohet nga pushteti, pasi është e vetmja garanci që ka çdo qytetar që pranon të bashkëjetojë në një komunitet.

Tani kthehemi te argumenti kryesor:
Përderisa çdo përballje e qytetarëve me policinë shkaktohet nga vakumi kushtetues që shkaktoi Rilindja dhe Soros me Reformën në Drejtësi, atëherë
NUK KEMI VEPRA PENALE
por
VEPRIME POLITIKE DEMOKRATIKE TË QYTETARËVE

Kujtesë: “Veprimi politik demokratik” në shkencat politike nuk presupozon zbatim të përcaktimeve ligjore mbi ndalimet apo lejimet në Kodin Penal. Ns do të ishte kështu Muri i Berlinit nuk do të binte kurrë, 8 Dhjetori nuk do rrëzonte diktaturën komuniste, India nuk do kishte fituar pavarësinë nga Britania, afroamerikanët nuk do fitonin të drejta të barabarta në shumë shtete të SHBA!

Pra të proçeduarit, arrestuarit, të paraburgosurit e shumtë (qindra) nuk janë keqbërës apo të izoluar për shkak se janë shoqërisht të rrezikshëm dhe duhen izoluar për të mos cënuar sigurinë e rendit publik dhe aq më pak t’a kenë shkelur dhe cënuar atë.

Objektivi, targeti i popullit opozitar janë institucionet antikushtetuese (që po cënojnë të drejtat politike të qytetarëve) dhe jo dyqanet, shtëpitë apo institucionet publike apo pronat e komunitetit.

Duke qenë se jemi përballë një aksioni politik dhe përballje demokratike dhe jo veprave penale, ÇDO ARRESTIM, DHUNIM, BURGIM dhe çdo formë represive ndaj popullit opozitar është ARRESTIM, DHUNIM DHE BURGIM POLITIK.

Duke qenë se që prej 1990-1991 me ndryshimet kushtetuese është hequr akuza dhe burgimi politik, në Shqipëri sot konsiderohet lligjërisht se po MBUSHEN BURGJET DHE KOMISARIATET ME TË BURGOSUR POLITIK ndërsa prokuroritë janë kthyer në Hetuesinë e dikurshme bashkë me gjykatat e diktaturës.

Për këto arsye i gjithë zinxhiri komandues dhe zbatues ka shkelur Kodin Penal për privimin e paligjshëm nga liria të shtetasve dhe duhen dënuar në rastim më të parë, ndërsa të gjithë të paraburgosurit duhet të lirohen menjëherë!!!)
____________________
Por siç e kuptoni, kjo deklaratë nuk ka dalë, nuk del dhe as mund të dalë nga Avokatja e Popullit të Pallatit të Lul Sorosit, e cila u vu nga Luli në 17 Maj 2017 që të jetë Avokatja e Rilindjes dhe Sorosit!!!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Trending

Read previous post:
Turqia: Mund të blejmë sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore nga Rusia

Turqia paralajmëroi të mërkurën se mund të blejë avionë dhe sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore nga Rusia nëse Uashingtoni nuk...

Close