Skandali-“Al Cannabis” 20 muaj i bllokuar/ AKU: “Presim urdhër nga lart”(Video) – CNA
Connect with us

Aktualitet

Skandali-“Al Cannabis” 20 muaj i bllokuar/ AKU: “Presim urdhër nga lart”(Video)

Publikuar

-

Një pije energjike e quajtur “Cannabis” e prodhuar në Gjermani dhe Austri, ka nisur të importohet në vendin tonë me emrin “Al Cannabis”, që nga Gushti i vitit 2017. Importuesi i këtij produkti, Agim Murati, tregon se me ngarkesën e parë që hyri në Shqipëri përmes doganës së Morinës, nuk pati probleme. Por në ngarkesën e dytë, në doganën e Qafë-Thanës, produkti u bllokua nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në Pogradec, me dyshimin se mund të përmbante lëndë narkotike.

Përfaqësuesi i kompanisë “Al Cannabis”, Agim Murati ka shpjeguar për emisionin “Stop” në Tv Klan se ky produkt që prodhohet në Gjermani e Austri dhe është i certifikuar, iu nënshtrua kontrolleve edhe në Shqipëri. Gjykata vendosi që kjo pije energjike të lejohet të hyjë në tregun shqiptar pasi nuk ka asnjë efekt negativ në shëndetin e njeriut, por në përbërje ka vetëm kërp industrial, që është e lejueshme dhe pa efekte anësore.

Agim Murati, përfaqësues i “Al Cannabis”: “Bllokohet me sy të lirë e shprehur nga AKU e Pogradecit. Ndërhyn Prokuroria, bllokohet malli, bëhen provat, bëhen analizat në laboratorin e anti-drogës që është institucion i Policisë Shqiptare, dhe del që pija ishte OK. Çohen këto prova në gjykatë, gjykata merr vendim të formës së prerë. Ky vendim u zbatua. Shkoj në doganë, marr lejen nga AKU që jam me vendim gjykate, marr dhe lejen nga dogana dhe vazhdon biznesi me qetësi. Shitet malli me një vendim gjykate, e zbatojnë dhe janë brenda të gjitha rregullave”.

Megjithatë, kjo odise nuk u mbyll me kaq. Në ngarkesën e tretë që erdhi në Nëntor të 2017 nga Austria në vendin tonë përmes doganës së Hanit të Hotit, doli i njëjti problem. Malli u bllokua dhe AKU arsyetonte se “presin urdhër nga lart”.

Agim Murati, përfaqësues i “Al Cannabis”: “Procesverbali thotë “në dokumentet e sjella nga subjekti rezultoi se është një tregues THC, i cili në legjislacionin tonë nuk është në listën aditive dhe nuk shënohet, dhe me urdhër nga lart jemi në pritje”. Domethënë, kur të vete poshtë tek AKU-ja unë, duhet që ta lexoj mirë urdhrin. Se urdhri është thikë me dy presa. Është vërtetë urdhër, apo është paraqitje që duhet të paraqitet biznesi. Çoj dhe vendimin e gjykatës te AKU-ja, prapë ky nuk zbatohet, por rrëzohet. Dhe thonë ne nuk kemi ligj. Si Ambasada Gjermane, si ambasadorja austriake, si prodhuesit që janë me qendër në Mynih, me qendër në Vienë, deklarojnë “DPS, që është Departamenti i Standardeve, nëse në Shqipëri nuk e ka në ligjin e ushqimit dhe sheh normat e lejuara në BE dhe kur është brenda standardit europian, menjëherë produkti merr vlerën e standardit shqiptar”. Por nuk shkoj unë atje, duhet të shkojë AKU-ja. Kam shkuar unë, kam bërë analiza unë në Amerikë, kam bërë analiza unë në Maqedoni, nuk është shprehur një laborator që ka. Por është shprehur, “ju lutem shumë të na thotë AKU-ja, shteti shqiptar, Ministria, në kë laborator i kanë bërë analizat që thonë që ky ka THC, që ta heqim dhe ne këtë produkt nga Europa që mos të jemi vrastarë të fëmijëve shqiptarë, por të ruajmë dhe fëmijët gjermanë”.

Gazetari i emisionit “Stop” shkoi pranë AKU për t’u interesuar për rezultatet e analizave të këtij produkti. Por, nuk u lejua nga zyrtarët e AKU, të cilët nuk dhanë asnjë shpjegim.

Gazetari– Kam bërë një kërkesë, do shkoj të marr…,përgjigje.

Roja AKU-Ok! Në rregull! Ta marrin përgjigjen, c’ke o burrë…?!

Gazetari- Sepse hera e parë, që mbyllet dera, s’është se po vijmë sot këtu!

Roja AKU- E di, po cfarë të thotë vëllai jot tani, ëëë?

Gazetari- Pse e mbyll? Kush të tha ta mbyllësh?

Sekretarja AKU-Më tha: jua kam dhënë, jua kam sqaruar.

Gazetari- Jo, po s’ka…,unë këtë e di unë, kam pyetje …Ka analizë nga AKU për këtë produkt? Kush është urdhri nga lart, që prisni?

Sekretarja AKU- Ju i keni bërë pyetjet aty, gjithsesi do vijë dikush nga lart dhe do përgjigjet…

Gazetari- Po të paktën, të na kishit kthyer përgjigje, se kjo është tallje me këtë. Unë këtë e di, gjithë procedurën.Thjesht pyetja ime është: ka bërë AKU një analizë për këtë produkt?

Drejtori Agron Hetoja-Cupa jau sqaroi, që cështja është në proces gjyqsor.

Gazetari– Nuk e kam për cështjen, e kam në parim. Kemi një analizë nga AKU, që të kontestojë?

Drejtori Agron Hetoja- Të lutem! Ka mundësi të dalësh jashtë?

Gazetari- Po përse? Për cfarë arsye të dal jashtë?

Drejtori Agron Hetoja- Jashtë të lutem!

Gazetari- Po për cfarë arsye? E morëm përgjigjen!

Drejtori Agron Hetoja- Për cfarë ma mban këtë kamerën kështu?

Agim Murati, përfaqësues i “Al Cannabis”: “AKU ngre pretendimin jemi në proces gjyqësor. Nuk thuhet jemi në proces gjyqësor kur unë të hedh në gjyq ty. Ti si AKU do më hidhje në gjyq mua. E pranon ambasada gjermane që produktet që prodhohen në Gjermani janë vrastare? Po është notë e madhe kjo proteste. Po ambasadorët nuk flasin sa të flasë gjykata. Por të habitur janë si nuk zbatohet vendimi i gjykatës i formës së prerë. Megjithatë, unë jam në proces gjyqësor në Shkodër, vendimin e gjyqit e pres dhe janë dy në emër të Republikës; një që kam fituar unë të formës së prerë dhe punonjësi i AKU-së është hequr dhe ka fituar vendimin e gjyqit, marrjen e rrogës, dëmshpërblimin dhe kthimin në vendin e punës”.

Stop bisedoi me profesorin Shuka, i cili shpjegoi se kërpi industrial që përmban kjo pije energjike ka fibra që janë të rekomandueshme, dhe jo përqindje të lartë të kanabisit apo hashashit.

Profesor Shuka: “Është përdorur për fibrat e tij që janë mjaft të qëndrueshme dhe jetëgjata. Kurse sot ka një sërë përdorimesh, është futur dhe në industrinë ushqimore, në mjaft pjesë të produkteve ushqimore. Të dy këto të së njëjtës bimë ndarjen e kanë te principali aktiv, ose te përbërja kimike e THC, i cili te kanabisi industrial shkon deri në 0.3% ose rrallë deri në 0.5%. Kjo nuk është e dëmshme për shëndetin”.

Kurse Profesor Kapllan Sulaj, që është edhe anëtar i Bordit Shkencor të AKU-së, tha për emisionin “Stop” se për këtë produkt ka vakum ligjor dhe “Al Cannabis” përmban kërp industrial, gjë që e bën si të gjitha pijet e tjera energjike.

Profesor Kapllan Sulaj: “Në këndvështrimit tim, mendoj që ka patur një ngërç ligjor. Ngërçi ka qenë tek një nen i ushqimit, i cili përshkruan që nuk lejohet prania e substancave narkotike si përbërë ushqimor. Ka patur një debat në mbledhjen e Bordit të Ushqimit, që është përbërës ose jo. Unë personalisht jam i bindur që një përbërës në ushqim, quhet përbërës kur ai është i matshëm. Dhe i kemi qëndruar këtij versioni dhe ka patur mendime të ndryshme, dhe është thënë meqënëse është vlera më e vogël se -1, është hedhur hipoteza që mund të jetë përbërës. Por, ajo që unë mendoj është sensibiliteti i pajisjes, nuk ka të bëjë me praninë e substancës. Unë kam gjetur një vendim të Komisionit Europian, ja kam servirur AKU, madje për të plotësuar këtë vakum ligjor, për ta zgjidhur problemin. Në etiketën e produktit ka qenë e shkruar që produkti është i lirë nga THC. Dhe e them me bindje që pija e futur në Shqipëri ka patur certifikata të sigurisë së BE, të cilat vërtetojnë që produkti është i sigurtë”. /tvklan.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Edhe hamburgerët e mi janë prej ari”/ Sa kushton “luksi” i Bebe Rexhës?

Publikuar

-

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombetare Bebe Rexha, ditën e djeshme, i habiti të gjithë kur postoi një foto me hamburgerin e saj special.

“Edhe hamburgerët e mi janë prej ari. #Vetëmlegjendat.”- shkruan ajo ne restorantin e vetëm në New York që ka hamburgerë 24 karatsh me biftekë prej ari.

Ai është pjesë e menusë së re të restorantit dhe është një hamburger normal me biftek dhe një fletë ari të ngrënshëm 24 karatsh. Dhe qëllimi i restorantit është shumë i veçantë.

Kjo shtresë ari do të ndihmojë në luftën kundër urisë në botë. Sepse për çdo hamburger të shitur, një pjesë e të ardhurave do të shkojë për shoqatën kundër urisë.

Një hamburger kushton rreth 26 dollarë+ taksa. Por duke marrë parasysh që Bebe paguhet shumë e shumë vetëm për reklamën në Instagram, le të themi se sapo shijoi një hamburger prej ari falas.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Isha me fat që shpëtova”/ Aktori i njohur tregon se si hoqi dorë nga “fiksimi” i tij pas aksidentit

Publikuar

-

“Hoqa dorë nga motorët pas 40 vitesh.Isha shumë me fat që shpëtova nga ai aksident.”Kështu u shpreh aktori i njohur i Hollywood, George Clooney i cili në një intervistë për “The Sun” ka rrëfyer se gjatë xhirimeve verës që shkoi në Itali, pësoi një aksident me motor.

Aktori 58 vjeçar tregoi që ka vendosur të heqë dorë nga motorët dhe gjithashtu edhe gruaja e tij, Amal ka qenë kundër që pas aksidentit, ai të ngiste sërish një motor.

“Ishte një nga ato bisedat, po kthehehim nga spitali dhe ajo më tha: “Kaq ishte”. Dhe thuajse po mendoja: “Epo, ndoshta mund ta kaloj dhe këtë” dhe më pas miku im, që ishte në aksident me mua, Granti, që është producenti tjetër më tha “Po, për mua kaq ishte.” Dhe aty s’kisha çfarë të bëja, më zunë ngushtë.”- tregoi Clooney me shaka.

Ndërkohë Granti ka treguar se në momentin e aksidentit mendoi se Clooney kishte vdekur, por nëse do të jetonte, s’do ngiste më asnjëherë një motoçikletë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çmenduria e merkatos/ 100 milionshi i Realit do të transferohet te Bayerni

Publikuar

-

E ardhmja e Gareth Bale mbetet një çështje për t’u zgjidhur te Reali i Madridit. Uellsiani ka një pagë të shumë të lartë prej 350 milionë paundë neto në javë, por e ka humbur vendin e titullarit dhe nuk preferohet nga trajneri Zinedine Zidane.

Sipas medieve britanike, më konkretisht “The Sun”, 29-vjeçari mund të bëjë jë lëvizje befasuese, duke iu bashkuar Bayernit në Mynihut në Bundesligë. Formula e transferimit pritet të jetë në formë huazimi për një vit. Kampionët e Gjermanisë janë të gatshëm t’ia paguajnë pagën, duke parë boshllëqet që janë krijuar nga largimi i dy veteranëve, Arjen Robben dhe Franck Ribery.

Të interesuara për shërbimet e Bale janë edhe disa klubi angleze, por që mbeten pas Bayernit në aspektin financiar. Edhe po të huazohet, sërish mbetet shumë i shtrenjtë (paga e lartë) për skuadra si Tottenahmi apo Manchester United.

Bale, i cili mbush 30 vjeç muajin e ardhshëm, e ka të qartë se shanset për luajtur te Reali I ka minimale, ndaj mund të jetë i interesuar për të veshur fanellën e Bayernit, skuadër që do t’i jepte stimuj të rinj.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Aktualitet08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë...

Aktualitet12:28 - 3 Qershor, 2019

Thaçi delegacionit franko-gjerman/ Nuk pranojmë kërkesa të tjera për vizat

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takaur sot delegacionin e këshilltarëve të presidentit francez Macron dhe të Kancelares...

Trending

Read previous post:
Arrestohet 26 vjeçari shqiptar në Itali/ Transportonte drogë me makinë

Policia italiane ka arrestuar një shqiptar pasi u kap me drogë në makinë. Kokaina me peshë 3.5 kg ishte fshehur...

Close