Connect with Us

Redaksionale-Çim Peka kapet duke vjedhur/ Hajdut nuk të shpëton dot bataku ku je zhytur

Aktualitet

Redaksionale-Çim Peka kapet duke vjedhur/ Hajdut nuk të shpëton dot bataku ku je zhytur

Publikuar

-

E ka emrin Syri por duket se, ose i ka dalë, ose është qërruar fare.

Megjithëse ka një ushtri me njerëz, financohet nga burime të sigurta me miliona, ka bërë edhe një staf me 20 vetë apo më shumë, mban dhe veten si portal me 500 mijë klikim, Çimi apo Syri i tij që ka dalë fare, vjedh shkrime ditë e natë.

Sot për të disatën herë e kapëm Çimin duke vjedhur nga mediat dhe kolegët e tjerë. Ndoshta i është bërë ves duke ndenjur me Ilir Metën apo hajdutët e Lulit, apo edhe Lalin e Bashkisë Tiranë që si ndahet shpirti. Por sot për të disatën herë, hajduti u kap i gjallë.

CNA.al në orën 16 e 30 minuta ka publikuar një shkrim ekskluziv mbi ish-prokurorin e Tiranës, Petrit Fusha për të cilin kemi pasur një seri investigimesh dhe denoncimesh.

Linku përkatës:  https://www.cna.al/2019/04/08/peshku-i-madh-1-milion-dollare-petrit-fusha-i-shpetoi-burgut/

Çimi dhe media e tij qorre e marrin në orën 21.05, i heqin fjalinë e fundit dhe e publikojnë copy paste dhe nuk citojnë asnjë burim.

Linku përkatës: https://www.syri.net/politike/244009/prangat-trembin-prokurorin-fusha-pse-u-vetelargua-nga-sistemi-i-drejtesise-miku-i-erion-veliajt/?fbclid=IwAR1bYWMMbmsAska4bWfqYYsKTEYLZ2p-IXKyqg7yHFnGxjABHRU80eOsH7c

Në rast se nuk hapet keni fotot më poshtë.

Ne nuk jemi 20 vetë si tek Çimi, produkt i Fahriut dhe dashuria e Ilir Metës, jemi pak me rroga me sigurime, nuk jemi OJF që qarkullon dhjetra mijë euro në muaj nga burimet e PD, LSI, bizneset pranë PS apo edhe Lali i bashkisë. Punojmë në respekt të fjalës së lirë dhe lexuesit, del Çimi dhe syri i tij qorr dhe hajdut vjedh shkrime, e pastaj shet mend e bën debate se ka kaq apo aq mijë klikime.

LEXO EDHE:  Peka: Rama dhe Hahn harruan kapjen e medias

Çimi, ndoshta këpucët e shtrenjta që thonë se ti ka blerë Ilir Meta, nuk të vlejnë për t’ia mbathur nga ne. Nuk jemi ajo racë gazetarësh që qajmë se nuk na flet Fahriu, Meta apo Luli që të kërkoi lekë për të vënë vëllain kandidat për deputet. Ne jemi nga ajo raca që po tu qepëm nuk të ndahemi dhe dosja jote ka plot bëma dhe gjëma. Ne ti dimë të gjitha siç të pëlqen ty edhe ty dhe nuk jemi Rama.

Ndaj në respekt të profesionit pastro shikimin, ndrysho syzet dhe ec në rrugën tënde, me gjithë stafin e nderuar që ke. Diku jemi bashkë diku, ndahemi por mos u bëj dhe ti xhepist dhe hajdut, si ata që zhgëryhesh ditë e natë, të paktën në profesion se për të tjerat ke jetën tënde

Megjithse ske faj kështu e ka dashuria e fundit me Lulin, e ka ngjitëse vesin e vjedhjes dhe mashtrimit ai. /CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
2 Komente

2 Comments

 1. t

  8 Prill, 2019 at 10:14 pm

  Gjithe ky vrer vetem per nje shkrim per nje prokuror te korruptuar!!!

 2. Ardit

  12 Prill, 2019 at 1:13 am

  Prokurori nuk ka bere asgje me shume se pervetesimi i asaj qe nuk i takon. Fiks si Cim Peke hajduti qe pa harxhu asnje lek merr nje shkrim per te cilin te tjeret jane lodhur. Nuk eshte vetem ai prokurori. As Cimi nuk eshte hajduti i vetem. Jane edhe nje tufe gazetash e portalesh, qe si e dhjet ai prokurori punen e vet, dhjesin edhe ata gazetarine. Fiks ate per te cilen duhet te krenohen.

  Jane Tema, burimi kryesor i dezinformimit dhe rrenes, Eshte Lapsi nga ana tjeter, eshte Newsbomb e portali i Karrlo Bolinos ashtu si eshte Pamfleti e nje tufe mediash te Lali Erit. Po aq ka deshire te kete edhe Basha, por ka me pak leke e fergohet me aq vaj sa ka. Te gjithe ju nje mut jeni.

  Po gjithsesi, ty autori i shkrimit te qofte hallall, se nese vazhdoni keshtu, mund te shpresojme se do vije nje dite qe gazetaria shqiptare te kthehet ne lartesine qe ishte ne vitet e para te demokracise.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ku je fshehur Don?! – Nga Çim Peka

LEXO EDHE:  Artur Zheji i përgjigjet Çim Pekës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Mbylli dosjen e Ardit Gjoklajt dhe mbrojti Veliajn/ Petrit Fusha akuzohet egërsisht nga PD

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në Mullet, përplasen dy automjete

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: