Kriza e biznesit të vogël/ Një në katër të vetëpunësuar falimentuan – CNA
Connect with us

Aktualitet

Kriza e biznesit të vogël/ Një në katër të vetëpunësuar falimentuan

Publikuar

-

qytetari dixhital
Të dhënat e Institutit të Sigurimeve Shoqërore tregojnë se numri i të vetëpunësuarve në skemën e sigurimit të detyrueshëm ra nga 110 mijë në 87 mijë gjatë vitit të kaluar.

Numri i shqiptarëve të vetëpunësuar me sigurime shoqërore ra në mënyrë dramatike gjatë vitit 2018, duke reflektuar një krizë të gjerë mes biznesit të vogël, bëhet e ditur nga të dhënat statistikore të Institutit të Sigurimeve Shoqërore të publikuara së fundmi. Sipas ISSH, numri mesatar i kontribuuesve në skemë nga kategoria “të vetëpunësuar” dhe që nënkupton qytetarë me një biznes të vogël, ra në afro 86,800 persona gjatë vitit 2018, nga 110,500 persona në vitin 2017. Në vitin 2016, të vetëpunësuarit ishin 120 mijë vetë, shifër që duhet se reflekton edhe formalizimin që ndodhi gjatë fushatës së dhunshme të qeverisë për vjeljen e taksave në muajt e fundit të vitit 2015. Të dhënat e ISSH tregojnë se numri i të vetëpunësuarve në skemë u rrit nga 105 mijë në 120 mijë, por mjaftuan vetëm dy vjet që të vetëpunësuarit të binin në nivelin e periudhës para fushatës antiinformalitet.

Përkundër rënies së numrit të të vetëpunësuarve, numri total i kontribuuesve në skemë u rrit në 721 mijë vetë, ose 27 mijë më shumë se sa në vitin 2017.

Përveç rënies së të vetëpunësuarve në sektorin urban, numri mesatar i të vetëpunësuarve në bujqësi ishte 59 mijë vetë gjatë vitit të kaluar, pothuajse i pandryshuar në krahasim me vitin 2017. Numri i të vetëpunësuarve në bujqësi ka rënë në mënyrë dramatike që nga viti 2013, kur kontribuuesit ishin 205 mijë, por kjo rënie duket se reflekton fushatat e faljeve të kontributeve në zonat rurale nga qeveria e mëparshme PD-LSI si dhe nga qeveria PS-LSI. Gjatë atyre viteve, qeveritë i mundësuan popullsisë rurale të paguante me ulje deri në 80% kontribute për vite të mëparshme. Duke qenë se ISSH mat numrin mesatar të kontribuuesve si një pjesëtim i thjeshtë i numrit vjetor të pagesave me numrin e muajve, statistika  nuk pasqyron “njerëz” kontribues por “muaj” të kontribuuar.

Rënia e numrit të të vetëpunësuarve në Shqipëri duket se reflekton rënien më të gjerë të shitjeve të biznesit të vogël gjatë vitit 2017. Instituti i Statistikave raportoi nëntorin e kaluar se xhiroja e ndërmarrjeve të vogla me deri 4 punëtorë ra me 15% gjatë vitit të kaluar ndërsa ajo e ndërmarrjeve me 5-9 punëtorë ra me rreth 10%.

Ndërmarrjet e vogla të karakterit individual, të cilat në statistika raportohen si ndërmarrje me 1 deri në 4 punonjës janë përgjegjëse për një të tretën e të gjithë të punësuarve të cilët jetojnë me vetëm 12% të shitjeve. Gjatë vitit të kaluar në Shqipëri kishte afro 95 mijë ndërmarrje të tilla. Ndonëse për llogari statistikore këto ndërmarrje klasifikohen në grupimin 1 deri në 4 punonjës, në fakt, shifrat e Instat sugjerojnë se shumica e tyre ka vetëm një të vetëpunësuar. Më konkretisht, të 95 mijë ndërmarrjet e vogla kanë bashkërisht 150 mijë të punësuar me një mesatare prej 1.5 të punësuarish për ndërmarrje.

Në prill të vitit të kaluar, kundër këshillave më të mira të ekspertëve vendës dhe të huaj, qeveria shqiptare vendosi uljen e pragut të tatimit mbi vlerën e shtuar nga 5 milionë në 2 milionë lekë, gjë që detyroi mijëra mikrobiznese të hyjnë në një regjim relativisht të komplikuar tatimor./ Birn

Aktualitet

“E katandisi policinë në hajdute votash”/ Vasili “kryqëzon” Ramën

Publikuar

-

Ish kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, i cili duke iu referuar përgjimeve të “Bild” shkruan se “kush beson më tek Edi Rama, do të thotë që nuk ka respekt për veten”.

Ndërsa sjell me video se çfarë thoshte Rama në vitin 2013 për përdorimin e policisë në zgjedhje dhe çfarë bën sot.

Postimi i plotë

Mashtruesi Edi Rama dje dhe sot per Policine!!

Edi Rama eshte thjesht nje mashtrues kete e ka kuptuar edhe shqiptari me i fundit.

Kush e beson me Edi Ramen do te thote se nuk ka asnje fije respekti per vehten.

Pasi keni pare nga publikimet e BILD dhe se si e katandisi policine per shkak te komisareve te inkriminuar ne nje hajdute ordinere votash,
shiheni vete kete mashtrues te pacipe se ç’thoshte per policine ne 2013 ne fushate elektorale,shiheni gjithashtu po kete syfet se si i bente thirrje policise te bente vota per PS.

Per kete te fundit edhe u padit nga LSI por prokuroria ja mbylli krimin se mashtruesi kishte kerkuar gjoja falje ne FB. Cfare turpi!

LEXO EDHE:  "Biznesi në rritje në Shqipëri"/ Zbulohen 9 biznesmenët më të suksesshëm shqiptarë

Ne kete menyre shuani cdo iluzion per kete mashtrues dhe demagog.
(VIDEO)./CNA.al

 

Mashtruesi Edi Rama dje dhe sot per Policine!!Edi Rama eshte thjesht nje mashtrues kete e ka kuptuar edhe shqiptari me i fundit.Kush e beson me Edi Ramen do te thote se nuk ka asnje fije respekti per vehten.Pasi keni pare nga publikimet e BILD dhe se si e katandisi policine per shkak te komisareve te inkriminuar ne nje hajdute ordinere votash, shiheni vete kete mashtrues te pacipe se ç'thoshte per policine ne 2013 ne fushate elektorale,shiheni gjithashtu po kete syfet se si i bente thirrje policise te bente vota per PS.Per kete te fundit edhe u padit nga LSI por prokuroria ja mbylli krimin se mashtruesi kishte kerkuar gjoja falje ne FB. Cfare turpi! Ne kete menyre shuani cdo iluzion per kete mashtrues dhe demagog.(VIDEO).

Gepostet von Petrit Vasili am Donnerstag, 20. Juni 2019

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Situata e tensionuar politike/ Imzot George Frendo apel qytetarëve

Publikuar

-

By

Kreu i kishës katolike Imzot George Frendo në një deklaratë për mediat ka reaguar për situatën politike në vend.

Ai ka bërë thirrje për qetësimin e situatës dhe gjetjen e një gjuhe të përbashkët mes palëve.

Ndër të tjera Frendo theksoi se shqiptarët nuk duhet të lejojnë që politika ti çojë në përçarje me njëri tjetrin.

“Do të jeni përgjegjës për dëmin që do ti shkaktoni vendit. Ka pasur raste kur të gjithë ju jeni shprehur me krenari që mes besimeve të ndryshme ekziston një harmoni ndërfetare. Besimet nuk na kanë ndarë, mos të lejojmë që politika të na çojë në pëçarje me njëri tjetrin. Shqipëtarët janë populli inteligjent dhe nuk do të lejojnë përçarjen mes tyre. Ndaj sot duhet të jemi të gjithë për bashkim dhe paqe”,-u shpreh Frendo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Braktisi kombëtaren shqiptare pa lejë, nuk do e besoni ç’i ndodhi sot Eros Grezdës

Publikuar

-

By

Eros Grezda nuk do të jetë pjesë e fazës përgatitore të Rejnxhërs tani në verë dhe kjo praktikisht do të thotë se futbollistit i përfaqësueses shqiptare është nxjerrë në shitje nga klubi skocez.

Grezda shkoi me një pritshmëri të lartë në Skoci, por për një arsye apo një tjetër, që kur ka shkuar atje karriera e tij ka marrë të tatëpjetën dhe në vend të shpërthimit, ai është kthyer në një dështim të madh.

Menaxheri i tij, Ives Cakarun, insiston se lojtari do të vazhdojë të jetë nën urdhrat e Xherard te Rejnxhërs, por fjalët e tij lënë të kuptohet qartësisht se për Grezdën nuk parashikohet një verë e lehtë.

“Ai është ende pjesë e Rejnxhërs, por për momentin, meqë ishte me ekipin kombëtar dhe kishte disa probleme në javën e kaluar, ai nuk do t’i bashkohet skuadrës në fazën përgatitore”, theksoi menaxheri.

LEXO EDHE:  "Biznesi në rritje në Shqipëri"/ Zbulohen 9 biznesmenët më të suksesshëm shqiptarë

Ky i fundit kishte deklaruar disa javë më parë se do të kishte një takim mes klubit e lojtarit për të qartësuar të ardhmen, por për momentin nuk duket se ka diçka konkrete rreth futbollistit i cili këto ditë dukej i shpenguar duke shijuar pushimet e tij, edhe pse e ardhmja si futbollist në elitë është vënë në dyshim.

“Kemi folur me klubin dhe për momentin ai është ende pjesë e Rejnxhërs. Të shohim se çfarë do të ndodhë gjatë dritares së merkatos, por për momentin nuk ka ndonjë të re”, theksoi menaxheri.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Trending

Read previous post:
Përplasjet me Trump/ Jep dorëheqjen sekretarja amerikane e Sigurisë Kombëtare

Sekretarja e Departamentit amerikan të Sigurisë Kombëtare, Kirstjen Nielsen, dha dorëheqje pas 16 muajsh në këtë post dhe trysnisë së...

Close