Connect with Us

Veliaj, “qeni” që përdor Rama për sulm ndaj socialistëve

Aktualitet

Veliaj, “qeni” që përdor Rama për sulm ndaj socialistëve

Publikuar

-

lubonja sulmon ramen dhe veliajn

Prej disa kohësh është përfolur shumë se kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj do të jetë trashëgimtari i Edi Ramës, në krye të Partisë Socialiste.

Një fakt që duket mjaft i vështirë dhe për më tepër me luftën brenda llojit në PS, Erion Veliaj u konfigurua si një trashëgimtar i mundshëm në momentin që u zgjodh në krye të Bashkisë së Tiranës, kur vetë ai dhe një strukturë afër Ramës sulmuan egërsisht ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahirin. Por edhe figura të tjera brenda Partisë Socialiste, të cilat ishin kundërshtarë të Veliajt.

Në fakt, Edi Rama ndoshta e ka parë duke “fërkuar barkun”, luftën Veliaj-Tahiri, dhe qesh me çdo kënd, ndoshta dhe me Ditmir Bushatin, kur del dhe flet si lider i PS-së, edhe me Ben Blushin që dilte e fliste dikur dhe çdo person tjetër që pretendon të dalë në krye të PS-së, sepse vështirë që ta kenë kuptuar.

Edi Rama nuk do të largohet. Erion Veliaj është thjeshtë “qeni” që kafshon për Edi Ramën për t’i cuar socialistët drejt tij.

Pra, skema e kryeministrit është shumë e thjeshtë. Përdor Erion Veliajn si “gogol”. Ky do të jetë trashëgimtari. E lëshon përpara që ai të punojë në PS, të shpallet si kandidat dhe njerëzit të dalin të përplasen.

Shumica mund ta mbështesin për shkak të pushtetit dhe servilizmit, një pjesë tjetër t’i qëndrojnë kundër dhe atëherë të gjithë mbështetjen e merr Edi Rama. Sepse mjafton veprimi i tij, për të thënë “unë jam këtu, më mbani mua në pushtet që unë të ngelem në krye të socialistëve, në të kundërt mund të vijë ky Erion Veliaj”.

Pra, Rama i tremb socialistët duke përdorur Veliajn, për ti mbajtur pas vetes. Që të bashkohen për të mbajtur Ramën në pushtet.

Ky është një skenar shumë i lehtë dhe shumë i thjeshtë politik i Edi Ramës dhe shumë njerëz sillen dhe përpiqen të duken sikur nuk e kuptojnë. Në fakt elita politike e kupton këtë veprim të kryeministrit, i cili po e përdor kryebashkiakun e Tiranës, për të forcuar pushtetin e tij dhe pozitat e veta që askush të mos e lëshojë, për të gjithë të mblidhen për ta mbajtur në pushtet.

Që askush të mos e braktisë, sepse në të kundërt mund të vijë Veliaj dhe t’i dëbojë të gjithë.

Këtë e di Ditmir Bushati më mirë se kushdo tjetër. Që rruga brenda PS-së ngelet Edi Rama sepse në të kundërt vjen Erion Veliaj.

Prandaj dhe ai e ndërsen Veliajn ndaj tij, apo eksponentëve të tjerë socialistë. Prandaj, Rama përtej Veliajt, del e ndërsen edhe Baton Haxhiun apo edhe hijenat e tjera që ka rreth e rrotull për të kafshuar apo shqyer prenë. Vetëm dhe vetëm që të garantojë pushtetin e tij.

LEXO EDHE:  Ku humbi opozita e emëruar e Edi Ramës?

Nuk duket se Edi Rama hyn tek ata politikanë që jep dorëheqjen e dorëzon tek dikush, largohet me qetësi e me marrëveshje. Është shumë e vështirë kjo për t’u bërë nga Edi Rama, thuajse e pamundur. Kushdo që shikon ëndrra të tilla e ka shumë gabim.

Rama është njeriu që Partinë Socialiste e bleu apo e mbajti me luftë dhe me beteja. Ka ardhur në pushtet me një betejë mjaft të ashpër. U detyrua të “puthte” dorën e Ilir Metës, për të qëndruar katër vite në pushtet.

Më pas siguroi pushtetin vetë dhe sot rri në pushtet pa pasur nevojë për Ilir Metën. Por, ka nevojë për Erion Veliaj, që ta përdorë si zagar për ta ndërsyer kundër socialistëve, për t’ju thënë se nëse iki unë, vjen ky. Dhe po erdhi ky, ju ikni që të gjithë.

Atëherë, zgjidhja për socialistët është një dhe vetëm një. Të luftojnë dhe të përpiqen të qëndrojnë sa më afër Edi Ramës, që ky i fundit të mos bjerë nga pushteti.

Duket se skema e Ramës me Veliajn është përtej trashëgimisë së PS-së dhe më shumë përdorimi i tij si një zgar politik, për të mbajtur në pushtet kryeministrin.

Janë dy raste, një i kaluar dhe një i tashëm në lidhje me rivalitetin me Erion Veliajn, për të marrë drejtimin e PS-së. U zhvillua në fillim beteja Tahiri-Veliaj. Edi Rama e shikonte dhe qeshte dhe betejën e fitoi Veliaj. Por, loja ende nuk ka mbaruar dhe Saimir Tahiri nuk është kaq i pafuqishëm sa duket, pra në PS, ekziston si problem.

E dyta është dalja e ish-ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushatit, i cili duket se nuk po hap rrugë dhe po e mban veten si një kandidaturë rivale me Veliajn për kreun e PS-së. Por edhe në këtë rast fërkon barkun dhe thotë me vete, “mendojnë se do ju lë pushtetin dhe karrigen time kaq shpejt dhe në tavolinë”.

Edi Rama sot është vetëm 55 vjeç dhe ata që shikojnë ëndrra se do ta mbyllë karrierën politike kaq shpejt dhe do t’i lërë vendin Veliajt, Ditmir Bushatit, Saimir Tahirit apo dikujt tjetër, e kanë shumë gabim.

Ramën mund ta heqë konsumi politik, Ramën mund ta heqë beteja e fortë e shqiptarëve, protestat, ndërkombëtarët, por vetë Rama nuk iken për t’ja lënë karrigen Veliajt, por e përdor atë për të mbajtur karrigen e tij si kryeministër./CNA.al

Veliaj, kundërshtar apo zagar i Ramës?!

Tahiri akuza Veliajt dhe Xhafajt?!

Shënim/ Ditmir Bushati si shpresë për socialistët kundër Rilindjes

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Merr flakë në banesë në Dukat/ Dyshohet se shkaku është një shkëndijë elektrike

Publikuar

-

Nga

Pasditen e sotme, një banesë në Dukat është përfshirë nga flakët. Shkak dyshohet të jetë një shkëndijë elektrike.

Sipas të dhënave mësohet se nuk ka të lënduar pasi nuk ka patur njerëz në banesë.

Banorët e fshatit kanë shkuar në ndihmë, duke u përpjekur të shuajnë zjarrin me kova uji, ndërsa është lajmëruar edhe zjarrfikësja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova regjistron një viktimë dhe 221 raste me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të mërkurën 221 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 3,160 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë nga Prishtina.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 4 gusht janë shëruar 21 pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 888.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,844 pacientë me këtë virus.

LEXO EDHE:  Dade godet ashpër Ramën/ PS është "one man show", e majta duhet ribërë

Prej tyre 2,268 kanë vdekur.

LEXO EDHE:  Ku humbi opozita e emëruar e Edi Ramës?

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit. Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 14,616 persona. Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 162,807, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 460,297./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA, moratorium i ri kundër dëbimeve në kushtet e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nxori një moratorium të ri kundër dëbimit nga banesat deri më 3 tetor, ndërkohë që administrata amerikane përpiqet të zbusë kritikat nga progresistët se ka lejuar dëbimin nga banesat të banorëve në kushte të vështira gjatë pandemisë.

Moratoriumi i njoftuar të martën mund të ndihmojë miliona vetë të vazhdojnë të qëndrojnë në banesat e tyre, në një kohë kur vazhdon përhapja e variantit delta dhe shtetet nuk kanë vepruar me shpejtësi për të ndarë ndihma. Masa ndalon dëbimet nga banesat në komuna me “nivele të konsiderueshme dhe të larta” të përhapjes së virusit gjë që përfaqëson zona ku banon 90% e popullsisë amerikane.

Ky veprim përfaqëson një ndryshim qëndrimi nga administrata aktuale, e cila gjatë fundjavës lejoi skdimin e moratoriumit të mëparshëm duke thënë se zgjtja e tij nuk lejohej në bazë të një vendimi të Gjykatë së Lartë. Kjo shkaktoi një hendek të thellë mes Shtëpisë së Bardhë dhe demokratëve progresistë, të cilët këmbëngulin se qeveria federale duhet të bëjë më shumë për të ndihmuar rreth 3.6 milionë amerikanë që të mos humbasin shtëpitë gjatë kësaj periudhe.

LEXO EDHE:  Akuzat e Ramës për gjyqtarin Aliaj/ Meta: Për fat të mirë nuk kam qenë këtu

LEXO EDHE:  Ironia e Metës/ Monika i ka dhënë besën Lulit! “Urdhëri i Skënderbeut” i takon Ramës

Në komente të martën nga Shtëpia e Bardhë, Presidenti Biden tha se i kishte kërkuar Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të peshonte opsionet. Por dukej që presidenti nuk ishte plotësisht i bindur se moratoriumi do t’u rezistonte padive lidhur me kushtetutshmërinë, duke thënë se kishte kërkuar mendimin e ekspertëve lidhur me ligjshmërinë.

Presidenti shtoi se edhe nëse moratoriumi kundërshtohet me padi gjyqësore, gjithsesi do t’u japë ca kohë shtesë shteteve dhe komunave të aktivizojnë miliarda dollarë ndihma për banorët e tyre në rrezik dëbimi nga banesat.

Zyrtarët e administratës kishin thënë më parë se Gjykata e Lartë nuk i kishte lejuar të vendosnin një moratorium të ri pa mbështetjen e Kongresit. Kur Gjykata e Lartë lejoi zgjatjen e moratoriumit të mëparshëm në korrik, gjykatësi Brett Kavanaugh shkroi se zgjatje të mëtejshme kërkonin akt nga Kongresi.

Por të martën Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve theksoi ritmet e ngadalta të ndarjes së ndihmave në nivel komunal si arsye për moratoriumin e ri.

Presidenti Biden këmbëngul se shtetet kanë sasi të mjaftueshme ndihmash federale që duhen përdorur nga autoritetet lokale në ndihmë të personave në nevojë.

LEXO TE PLOTE