Connect with Us

Kriza politike/ Rama dhe Basha flasin për “Zërin e Amerikës”

Aktualitet

Kriza politike/ Rama dhe Basha flasin për “Zërin e Amerikës”

Publikuar

-

kryeministri edi rama,kryetari i pd lulzim basha

Radioja “Zëri i Amerikës” i ka kushtuar një kronikë, në edicionin e lajmeve në gjuhën angleze, situatës politike në Shqipëri.

Gazetarja Sabina Castelfranco ka ardhur në Shqipëri dhe ka marrë prononcime nga kreu i opozitës, Lulzim Basha, dhe kryeministri Edi Rama.

Kronika hapet me një video, nga protestat e opozitës në Tiranë, nga ku raportohet:

“Protesta të përjavshme po shënohen në rrugët e Tiranës, përpara se BE do të vendosë në Qershor nëse do të ecë përpara me bisedimin për pranimin e Shqipërisë si anëtar. PD e opozitës thotë se nuk do marrë pjesë në zgjedhjet lokale në Qershor nëse nuk dorëhiqet kryeministri Rama dhe nuk krijohet një qeveri tranzitore.”

Më tej në kronikë është dhe një prononcim i Lulzim Bashës, i cili edhe në këtë intervistë i ka qëndruar kërkesës së tij për dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore.

“Dorëheqje e Ramës dhe një qeveri tranzitore, e përbërë nga socialistë që nuk janë të lidhur me krimin, që do u lirojnë së pari duart prokurorëve për të sjellë përpara drejtësisë politikanët që janë kapur duke vjedhur zgjedhjet e vitit 2017 dhe do punojnë me opozitën për të përparuar reformën zgjedhore dhe atë në drejtësi”, thotë Basha.

LEXO EDHE:  Rama kap armët kundër opozitës?!/Paralajmërimi: Të bëhet gati …!

Ndërsa në prononcimin e tij për VOA, kryeministri Edi Rama, deklaroi se ne jetojmë në një vend të lirë.

“Ne jetojmë në një vend të lirë. Natyrisht nuk është akoma një demokraci e konsoliduar. Por jemi mjaftueshëm solidë sa duhet për të kuptuar dhe për t’u sjellë bazuar mbi parimin se zgjedhjet janë për të gjithë”,-deklaroi Rama.

Në mbyllje të kronikës gazetarja shprehu shqetësimin e saj për rrugëtimin e Shqipërisë në BE./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

OFL “godet” në Fier e Berat/ U çon formularin 3 të fortëve të radhës

Publikuar

-

Nga

OFL "godet" në Fier e Berat/ U çon formularin 3 të fortëve të radhës

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

Elsido Sani., banues në Berat, i dënuar në Itali për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike dhe mbajtje e paligjshme e lëndëve narkotike me qëllim shitjen”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë;

Kujtim Xhufi, banues në Fier, i dënuar në Itali për veprën penale “ Pjesëmarrja në organizatë kriminale me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë;Elidon Bendajaia (alias Erion Lamaj), banues në Berat, i dënuar për veprën penale “Rrëmbim ose mbajtje peng e personit” në rrethana lehtësuese.

LEXO EDHE:  FBI solli prova kundër Bashës/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat

LEXO EDHE:  “E mbajti dy vite në shtëpinë e saj”/ Kush është ministrja që nuk e priste “surprizën” e Ramës

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Djali i Hashim Thaçit përfshihet në aksident

Publikuar

-

Nga

Djali i Hashim Thaçit përfshihet në aksident

Endrit Thaçi, djali i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi është përfshirë në një aksident sot në mëngjes.

Policia ka deklaruar se në rrugën Prishtinë-Ferizaj, ka ndodhur një aksident, ku janë përfshirë tre automjete.“Sot në ora 05:25 në rrugën Prishtinë – Ferizaj, te rreth rrotullimi afër Stacionit Policor Jugu, ka ndodhur një aksident në mes të tri automjeteve. Si pasojë e aksidentit një person është lënduar. Me rastin po merret njësiti i trafikut”, ka deklaruar zëdhënësja e PK-së Flora Ahmeti.

LEXO EDHE:  Basha: Qeveritaret vodhen 160 milione dollaret e buxhetit te shtetit

LEXO EDHE:  Basha shprehet i vendosur/ “Nuk ka kompromis pa rrëzuar këtë sistem”

Endrit Thaci është në gjendje të mirë dhe është nxjerrë nga spitali pas trajtimit mjekësor në QKUK. /CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 193 raste raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Covid-19 në Kosovë/ 193 raste raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar edhe 193 raste të reja me koronavirus dhe 8 pacientë kanë humbur jetën.

Kështu ka bërë të ditur drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani, përmes një njoftimi në Facebook.“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 491 mostra të marra nga SHSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 193 raste pozitive. Ndërkohë, gjatë 24 orëve janë konfirmuar 8 raste të vdekjes nga COVID-19”, tha Ramadani. /CNA.al

LEXO TE PLOTE