Connect with Us

Pas shkarkimit të Çlirim Shahinit/  “Shpërblehet” prokurori i Shtëpisë së Verdhë

Aktualitet

Pas shkarkimit të Çlirim Shahinit/  “Shpërblehet” prokurori i Shtëpisë së Verdhë

Publikuar

-

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, një ditë më parë komandoi në krye të Prokurorisë së Lushnjës, prokurorin Arben Dyla. Ky i fundit zëvendësoi në këtë detyrë, prokurorin Çlirim Shahini, i cili u shkarkua nga Vettingu.

Çlirim Shahini

Shahini u shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pasi rezultoi me probleme në të tre shtyllat e vlerësimit nga Vettingu.
Trupa gjykuese e përbërë nga Suela Zhegu, Brunilda Bekteshi dhe Xhensila Pine, pasi analizuan dojsen e tij, firmosën edhe shkarkimin.

Prokurori Shahini deklaroi një objekt dy katësh + papafingo në Bashkinë e Sarandës, në vlerën e 10.5 milionë lekëve. Ai kishte deklaruar të ardhurat nga pagat dhe një hua në vlerën e 35 mijë eurove të marrë në vitin 2014, me afat shlyerje 10 vjet. Nga analiza financiare, Komisioni ka konstatuar pamjaftueshmëri financiare të huadhënësit të 35 mijë eurove, që kishin shërbyer për shlyerjen e shpenzimeve për ndërtimin e banesës në Sarandë.

Gjithashtu Shahini dyshohej se kishte fshehur një krim të rëndë siç është fshehja e vrasjes së vajzës 15 vjeçare Kostandina Anagnosti e cila u përdhunua nga njerku i saj. Gjithashtu ndaj tij nuk kanë munguar dhe denoncime për korrupsion.

Tashmë  Shahini është nxjerrë jashtë sistemit të drejtëisë dhe vendin e tij e ka zënë që dje, prokurori Arben Dyla. Edhe ky i fundit si drejtues institucioni pritet t’i nënshtrohet me përparësi Vettingut.

CNA.al bëri një vëzhgim të pasurisë së tij, sipas të dhënave të Open Spending Albania dhe rezulton se prokurori Dyla ka burime të ardhurash vetëm nga pagat.

Kujtojmë se Dyla ka qenë më herët prokuror në Mat,  i cili ka shoqëruar në Rripë ekspertët e Gjykatës së Hagës.

Në punën e tij si prokuror i Matit, ai kishte hetuar edhe rastin e diskutuar të të ashtuquajturës “Shtëpia e Verdhë”, duke hedhur poshtë pretendimet për trafik organesh në atë vend.

Deklarata e pasurisë ndër vite

Viti 2003

Paga si prokuror në Mat.

Viti 2004

Gjendje cash, 8 000 dollarë

Të ardhura nga paga si prokuror në Mat,1 311 050 lekë.

Viti 2005

Gjendje cash, 750 000

Të ardhura nga paga si prokuror, 1 211 901 lekë.

Viti 2006

Autoveture tip Mercdez Benz, prodhim i vitit 1994, 500 000 lekë.

Gjendje cash, 250 000 lekë.

Paga si prokuror në Mat, 1 218 070 lekë.

LEXO EDHE:  U ble apo u shpërblye nga politika?/ Gjyqtarja e Krimeve të Rënda në sitën e Vettingut

Viti 2007

Gjendje cash, 700 000 lekë.

Të ardhura, nga paga, shpërblime dhe dieta, 1 457 872 lekë.

Viti 2008

Gjendje cash, nga të ardhurat nga paga si prokuror në Mat dhe Lushnje.

Paga si prokuror në Mat 560 000 lekë.

Paga si prokuror në Lushnje, 514 752 lekë.

Viti 2009

Gjendje cash, 700 000 lekë.

Paga si prokuror në Lushnje, 915 034 lekë.

Paga e bashkëshortes si inspektore në Zyrën Arsimore Lushnje, 153 509 lekë.

Dhurata nga lindja e djalit, 200 000 lekë.

Viti 2010

Shtuar gjendje cash, 700 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror, 1 171 272 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, 529 049 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, si përfaqësuese e zyrës arsimore Lushnje në provimet e lirimit dhe mësuese part-time në universitetin “Kristal”.

Viti 2011

Blerje autoveture, Mercede-benz, 8 000 euro.

Gjendja cash, 700 000 lekë.

Viti 2012

Gjendje cash, 600 000 lekë.

Të ardhura nga puna si prokuror në Lushnjë,106 17 92 lekë.

Paga e bashkëshortes si mësuese, 491 521 lekë.

Viti 2013

Gjendje cash, 600 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lushnjë, 1 019 249 leke.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësuese 499 363 lekë.

Viti 2014

Gjendje cash, 700 000 lekë.

Depozitë kursimi në emër të bashkëshortes, 110 000 lekë.

Të ardhurat nga paga, 1 172 317 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësuese, 553 117 lekë.

Viti 2015

Gjendje cash, 200 000 lekë.

Gjendje në llogarinë e pagës së deklaruesit, 600 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Lushnjë, 1 331 018 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, 560 812 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga pagat, 300 000 lekë.

Gjendje në llogarinë e pagës, 100 000 lekë.

Apartament banimi me sipërfaqe 150 metër katror, e lënë si garanci për shlyerjen e kontratës së huasë .

Të ardhura nga paga si prokuror në Lushnjë 1 331 332 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, 415 798 lekë./CNA.al

Fshehu vrasjen e 15 vjeçares?/ Si ka ndryshuar pasuria e “prokurorit të Llallës”

Ngec në “rrjetë”/ Vettingu i “pret” kokën prokurorit të Llallës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Vettingu në politikë/ Berisha: Çmenduri që s’e gjen as në diktatura

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Nga qyteti i Lushnjës, ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar edhe propozimin e PD-së, për Vettingun në politikë, të cilën e ka cilësuar si një çmenduri që sipas tij nuk gjendet as në diktaturë.

Berisha tha se sipas projektligjit, Parlamenti i dorëzohet SPAK-ut dhe deputetët mund të ndiqen penalisht edhe kur nuk ka prova.Berisha ssqaroi se nuk është kundër Vettingut të politikanëve, por ai mund të bëhet në Parlament nga Komisioni i Etikës, duke mbledhur të dhënat për deputetët nga të gjitha institucionet e vendit.

“Kjo nismë për nga rëndësia e saj është absolutisht jetike për pluralizmin politik në Shqipëri, për demokracinë, për PD-në. Jemi në një udhëkryq, kjo është e vërteta. Sot kemi një qeveri që ka në duart e veta të gjitha pushtetet, pa përjashtim. Ka pushtet mbi 10% më shumë se sa kishte Ramiz Alia në 1991. Kjo qeveri në mënyrë më të pabesueshme, dramatike, ia ka dalë ç’është e vërteta të kapë peng kreun e opozitës, kreun e PD-së. Dhe ju e shihni vetë. Po marrim vetëm vetëm paketën e fundit, nuk ka turp më të madh në historinë 30 -vjeçare, thonë Parlamentin t’ia dorëzojmë SPAK-ut. Një çmenduri të tillë nuk e kanë as diktaturat, edhe ato e bëjnë në mënyrë pak më të maskuar. T’ju thuash se Vettingun do ta bëjë SPAK-u dhe të thuash se quhet i ndjekur penalisht edhe ai për të cilin nuk gjenden prova, siç është i shkruar në këtë ligj, nuk mund të ketë imagjinatë të një njeriu të lirë që mund të rrokë një propozim të tillë. Këtë natyrisht e rrok dhe i pëlqen një mendje e një njeriu që ka të gjitha pushtetet dhe tani ka kapur edhe opozitën për fyti e imponon propozime të tilla më të turpshmet për një forcë. Edhe partitë marksiste leniniste ekstreme, nuk do të pranonin të bënin një propozim të tillë. Ti ke Parlament, të gjithë jemi për Vettingun e politikës, por ajo bëhet në Komitetin e Etikës siç e bëjnë parlamentet e tjera, dorëzohen të dhënat nga të gjitha agjencitë, shqyrtohen me transparencë, por të ndodhesh në dorë të një prokurori se u takove me X apo Y dhe po nuk gjeti prova, sërish quhesh i ndjekur penalisht. Nëse nuk ka prova, je i pafajshëm“, u shpreh Berisha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Në 17 maj solli çadrën e tradhtisë”/ Demokratët e irrituar, kërkojnë dorëheqjen e Bashës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryemoinistri Sali Berisha do të mbajë Foltoren në qytetin e Beratit, ku para pallatit të kulturës janë mbledhur me qindra demokratë dhe simpatizantë të PD, të cilët të irrituar kërkojnë dorëheqjen e Lulzim Bashës nga PD.

Një demokrat për mediat u shpreh se Basha është një tradhtar në krye të PD i cili sipas tij nuk mendon për militantët por për interesat e tij. Sipas qytetarit, tradhtia më e madhe e Bashës ishte në 17 maj, ku nga çadra e lirisë erdhi çadra e tradhtisë.

Është shpresë për ne demokratët. Nata e zezë e 17 majit nga çadra e lirisë kaloi në çadrën e tradhëtisë. Vendimet e Bashës janë shkruaj vetë e vendos vetë. Ai na la rrugëve. Për qëndrestarët e PD që janë të shumtë duhet të mendojë Basha. Është sakrificë të jesh me PD”, shprehet qytetari.

LEXO EDHE:  Patundshmëri dhe apartamente nga Tirana në Vlorë/ Hije dyshimi mbi pasurinë e skandalit Bujar Leskaj

LEXO EDHE:  Patundshmëri dhe apartamente nga Tirana në Vlorë/ Hije dyshimi mbi pasurinë e skandalit Bujar LeskajNjë tjetër demokrat thekson se lëvizja e Berishës është e duhu në kohën e duhur.

Lëvizja e Berishës është e duhur në kohën e duhur. Është momenti që këta të rrëzohen me çdo formë. Basha duhet të kishte dhënë dorëheqjen pa asnjë diskutim. Mundi dhe djersa jonë ka ikur kot”, tha demokrati./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video- Berisha zhvendos Foltoren në Berat/ Qindra makina shoqërojnë ish liderin demokrat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha është duke mbërritur në qytetin e Beratit, për takimin  e radhës me demokratët.

Ish lideri historik i PD është shoqëruar nga dhjetra makina dhe pritet që të ketë një pjesëmarrje masive.Takimi do mbahet në Pallatin e Kulturës së Beratit.

Kujtojmë se ish-lideri historik i PD, ka zhvilluar deri më tani takime me demokratët në Tiranë, Fier, Vlorë, Durrës, Shkodër, Gjirokastër, Korçë, Dibër, Kukës dhe Elbasan./CNA.al

LEXO TE PLOTE