Connect with Us

Këto aplikacione po jua shkatërrojnë telefonin, duhet t’i fshini sa më shpejt

Life Style

Këto aplikacione po jua shkatërrojnë telefonin, duhet t’i fshini sa më shpejt

Publikuar

-

Sipas një studimi të realizuar kohëve të fundit, rezulton që shumë aplikacione të njohura për smartfonët që operojnë me Android janë të mbushura me viruse.Ajo që binte më shumë në sy ishte fakti se mes aplikacioneve me siguri të dobët futeshin edhe ato që mbanin vlerësime me 4-5 yje në ‘Google Play’.

Me qindra aplikacione të dëmshme që mund të gjenden në Google Play janë zbuluar nga firmat e testimit për virus ‘AV-Comparatives’.

LEXO EDHE:  Huawei do të prezantojë telefonin e ri më 16 dhjetor

Zyrtarët e tyre të sigurisë analizuan 250 aplikacione Android dhe rezultatet ishin befasuese.

Ndër te tjera në rezultatet e testimit shkruhej:

Disa nga produktet e sigurisë në Android gjatë testit tonë bllokuan aq pak nga mostrat e viruseve, sa që nuk e meritojnë të quhen të sigurta”.

Nga 250 aplikacionet e testuara, vetëm 23 prej tyre treguan një shkallë zbulimi prej 100% të detektimit të viruseve.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

8 gjërat që tregojnë se keni mungesë vetëbesimi

Publikuar

-

Nga

Sjellja e pasigurt është toksike dhe mund ta bëjë jetën tonë të mjerueshme. Nëse nuk vërejmë vetëvlerësim të ulët në kohë, mund të humbasim shumë mundësi, ose mund të na çojë edhe në një spirale në rënie. Lajmi i mirë është se ka disa cilësi që mund të tregojnë se nuk jeni gjithmonë mjaftueshëm të sigurt.

Ju jeni tepër pozitiv.

Ndërsa është e mrekullueshme të qëndrosh pozitiv, ndonjëherë njerëzit mund të fshehin pasiguritë e tyre emocionale pas buzëqeshjeve të tyre. Ndonjëherë njerëzit e përdorin atë si një shpërqendrim nga diçka që është e keqe. Ashtu si kur telefononi mikun tuaj që kishte një ditë të vështirë – nëse ata janë mjaft të sigurt në vetvete, ata do të flasin për problemet e tyre me sinqeritet. Nëse jo, ata do të përqendrohen në gjërat e mira që kanë ndodhur, duke e shpërqendruar veten nga trajtimi i problemeve reale.

Ju dëshironi një rezultat perfekt çdo herë.

Perfeksionizmi mund të jetë rezultat i vetëvlerësimit të ulët. Një person që nuk ndihet kurrë i kënaqur me veten e tyre nuk mund të pranojë rezultatet që marrin dhe mund të mbërthehet me një detyrë për një kohë të gjatë, duke u përpjekur të marrë një rezultat ideal. Për shembull, një person me vetëvlerësim të ulët do të ndjehet i shqetësuar se dhoma nuk do të jetë mjaft e pastër dhe mysafirët nuk do të jenë të kënaqur. Kështu që në vend që të kalojnë 30 minuta pastrim, këta njerëz do të kalojnë orë të tëra duke u siguruar që gjithçka po shkëlqen.

Ju nuk mund të pranoni reagime.

Nëse jeni i pasigurt, kur dikush rishikon punën tuaj, mund të mendoni se reagimet kanë të bëjnë personalisht me ju, jo me detyrën që keni kryer. Si rezultat, reagimet mund të jenë shumë të vështira për t’u pranuar. Herën tjetër kur dikush do t’ju japë reagime, përpiquni të përqendroheni në informacionin e vlefshëm që ju është dhënë, si ato që mund të bëhen më mirë. Dhe sigurohuni që të mos i mohoni meritat tuaja kur dikush ju vlerëson.

Është e rëndësishme për ju të ndani arritjet tuaja.

Ndarja e një ane optimiste të jetës sonë është bërë veçanërisht e lehtë me ndihmën e rrjeteve sociale. Por mbani në mend, nëse shihni se dikush shfaq në mënyrë aktive gjërat e mira në jetën e tij, ai thjesht mund të kërkojë miratim dhe pranim – dhe ndjenjat e tyre varen nga kjo. Ndërsa është në rregull të ndani gjëra të mira me të tjerët, nuk duhet të rritë ndjenjat tuaja të vetëvlerësimit. Familja dhe miqtë tanë na duan në mënyrë të pavarur nga promovimi, sensi i modës dhe hobi i kohëve të fundit.

Nuk mund të thuash jo.

LEXO EDHE:  Aplikacionet që ju ndihmojnë të lini pijen

LEXO EDHE:  Studimi/ Biseda në telefon me nënën vepron si qetësues natyral

Ky lloj personi nuk ka mendime të dyta në lidhje me kërcimin në një autobus nëpër qytet për të babysit fëmijët e mikut të tyre, edhe pas një dite të gjatë, taksimi në punë. Është mirë nëse doni të ndihmoni të tjerët, por nëse njerëzit po ju shfrytëzojnë, është koha ta ndaloni. Sa herë që ndihmoni dikë tjetër në kurriz të vetes, mendja juaj mendon se ajo që dëshironi është e parëndësishme. Imagjinoni se si do të ndryshonte jeta juaj nëse ndaloni të bini dakord të bëni të gjitha këto favore të panevojshme. Jo vetëm që njerëzit do të fillonin të respektonin ju dhe kufijtë tuaj, por ju gjithashtu do të kishit një ndjenjë më të mirë të vetëvlerësimit. Plus mendoni për gjithë atë kohë të lirë shtesë që do t’ju duhet të shijoni gjërat që doni dhe meritoni.

Ju duhet siguri për gjithçka.

Disa njerëz nuk mund të trajtojnë ankthin afatshkurtër, kështu që ata vazhdimisht po kërkojnë të tjerët për miratim dhe mbështetje. Ndonjëherë mund të lehtësojë shqetësimet tuaja, por në planin afatgjatë, po sinjalizon se nuk mund t’i trajtoni gjërat vetë. Për shembull, nëse dikush sapo bleu rroba të reja dhe ndihet i etur të ndajë fotografi me të tjerët për të pyetur se si duken në to, mund të jetë një sinjal i vetëvlerësimit të ulët.

Shpesh i drejtoheni mendimit katastrofik.

Ne të gjithë kemi një mik i cili mendon për gjërat dhe shqetësohet në mënyrë irracionale për situatat e skenarit më të keq. Partnerja e tyre mund të jetë thjesht duke vrapuar 30 minuta nga puna, por një person i pasigurt tashmë po imagjinon se ata mund të mashtrojnë ose se kanë marrë një aksident automobilistik. Mendimi katastrofik është një tipar shumë toksik që duhet të menaxhohet. Filloni të mendoni për skenarët më të mirë dhe provoni të vlerësoni mundësinë e këtyre rezultateve më pak të dëshirueshme.

Ju keni tendencë të fajësoni të tjerët.

Ne besojmë se të qenit kritik është e rëndësishme, por sigurohuni që të mos përdorni kritika për ta bërë veten të ndiheni më mirë. Ndjenja e mirëqenies së dikujt duhet të bazohet në një hapësirë ​​të shëndetshme të kokës. Nëse përdorni kritika ndaj një personi që nuk e meriton atë, kjo do t’ju bëjë të ndiheni fajtorë në planin afatgjatë, gjë që vetëm do të përkeqësojë çdo pasiguri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çmend meshkujt me gjoksin e saj/ Fotot më provokuese të bjondinës së Instagramit

Publikuar

-

Nga

Çmend meshkujt me gjoksin e saj/ Fotot më provokuese të bjondinës së Instagramit

Neyleen Ashley është bjondina më e zjarrtë në Instagram. Fromat e saj bombastike kanë bërë që ajo të tërheqë vëmendjen e shumë ndjekësve, kryesisht meshkuj.

Ashley publikon shpesh herë foto seksi ku tregon edhe format e saj provokuese. Pika e saj më e fortë që ajo e reklamon në foto është gjoksi.

Nëse do t’i hidhni një sy llogarisë së saj do të gjeni pafund foto me bikini me të cilat çmend ndjekësit.

LEXO EDHE:  Më në fund!/ Ju prezantojmë celularin me baterinë më të fortë në treg

LEXO EDHE:  Studimi/ Biseda në telefon me nënën vepron si qetësues natyral

Për më tepër shihni galerinë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk i lë vend imagjinatës/ Kjo është modelja që do t’iu “nxehë” me fotot e saj

Publikuar

-

Nga

Nuk i lë vend imagjinatës/ Kjo është modelja që do t’iu "nxehë" me fotot e saj

Olga Loera është një nga modelet më shpërthyese në Instagram. Ajo është kthyer në një nga vajzat më të ndjekura dhe tërheqëse të rrjeteve sociale.

Loera është bërë e njohur teksa publikon foto të ndryshme provokuese me bikini dhe nuk mungojnë as fotot ku shfaqet tërësisht e zhveshur, duke çmendur meshkujt.

Bjondina ka një numër të madh ndjekësish të cilët komentojnë pafund në fotot e saj.

LEXO EDHE:  Huawei do të prezantojë telefonin e ri më 16 dhjetor

LEXO EDHE:  Më në fund!/ Ju prezantojmë celularin me baterinë më të fortë në treg

Për më tepër ne kemi përzgjedhur fotot më seksi të Olgës që mund t’i shihni në galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE