Deklarata e fortë/ Si u manipulua dosja që fundoste Ramën dhe Xhafajn – CNA
Connect with us

Aktualitet

Deklarata e fortë/ Si u manipulua dosja që fundoste Ramën dhe Xhafajn

Publikuar

-

Juristi i njohur, Çlirim Gjata, aktualisht Sekretar për Çështjet Ligjore në PD, ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të kryeministrit Rama dhe ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Në një deklaratë për mediat, juristi Gjata tha se fabrikimi i dëshmitarit të sajuar është radiografia e narkoshtetit që sipas tij mbulon të vërtetën e vëllait trafikant droge të Fatmir Xhafajt, për të goditur opozitën.

Rreth 1 vit më parë, kur Partia Demokratike denoncoi skandalin e përfshirjes së vëllait të Ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj në trafikun e drogës, qeveria nisi operacionin e manipulimit të dosjes që fundoste Fatmir Xhafën dhe Edi Ramën.”-tha Gjata.

Më tej, ai theksoi se përgjimet zyrtare kanë faktuar se Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj kanë përdorur policinë, shërbimin sekret dhe prokurorinë për të mbuluar të vërtetën.

Sipas juristit Gjata, ata kanë fabrikuar dëshmitarin e paguar me para për të shpëtuar trafikantin Agron Xhafaj dhe për të akuzuar penalisht opozitën.

“Dosja kundër Ervin Salianjit dhe gazetarit kurajoz Jetmir Olldashi tregon radiografinë e një narkoshteti, ku 𡞯do institucion dhe zyrtar që duhet të ishte në krah të ligjit, është vendosur në krah të trafikantëve të drogës, në rastin konkret të Agron Xhafajt, dhe të politikanëve që e mbrojnë trafikantin, Edi Ramës dhe Fatmir Xhafajt.
Provat që kolegu Salianji i ka bërë publike plotësojnë atë pjesë të gjeagjëzës, që qytetarët e mendojnë se ndodh brenda narkoshtetit, por deri më sot nuk e kishin dëgjuar me veshët e tyre.”-tha ndër të tjera Çlirim Gjata.

Deklarata e plotë:

Rreth 1 vit më parë, kur Partia Demokratike denoncoi skandalin e përfshirjes së vëllait të Ministrit të Brendshëm Agron Xhafaj në trafikun e drogës, qeveria nisi operacionin e manipulimit të dosjes që fundoste Fatmir Xhafën dhe Edi Ramën.

Pas një viti, përgjimet zyrtare kanë faktuar se Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj kanë përdorur policinë, shërbimin sekret dhe prokurorinë për të mbuluar të vërtetën. Ata kanë fabrikuar dëshmitarin e paguar me para për të shpëtuar trafikantin Agron Xhafaj dhe për të akuzuar penalisht opozitën.

Dosja kundër Ervin Salianjit dhe gazetarit kurajoz Jetmir Olldashi tregon radiografinë e një narkoshteti, ku 𡞯do institucion dhe zyrtar që duhet të ishte në krah të ligjit, është vendosur në krah të trafikantëve të drogës, në rastin konkret të Agron Xhafajt, dhe të politikanëve që e mbrojnë trafikantin, Edi Ramës dhe Fatmir Xhafajt.

LEXO EDHE:  Rama kapet mat/ Si po i përvetëson pasuritë publike

Provat që kolegu Salianji i ka bërë publike plotësojnë atë pjesë të gjeagjëzës, që qytetarët e mendojnë se ndodh brenda narkoshtetit, por deri më sot nuk e kishin dëgjuar me veshët e tyre.

Qytetarët kanë dëgjuar sesi Drejtori i Policisë së Fierit është kthyer në shërbëtor të një trafikanti, e mban me para, i jep llogari, e takon me shefa të mëdhenj e me prokurorë të çështjes, vetëm sepse shefat e tij politikë e kishin caktuar për dëshmitar të rremë kundër opozitës.

Qytetarët kanë parë, se shërbimi informativ i shtetit, në vend që të marrë informacion për Agron Xhafajn, çon në prokurori një Agron tjetër, zëri i të cilit, sipas ekspertizës zyrtare, nuk ngjan aspak me atë të vëllait trafikant të ministrit të brendshëm.

Qytetarët kanë dëgjuar se dëshmitari i sajuar, shërbëtor i paguar i një qeverie që trafikun e drogës dhe krimin e organizuar e ka në themel të pushtetit të saj, urdhëronte prokurorët e çështjes të takoheshin me të, kur të donte ai.

Qytetarët kanë dëgjuar në bisedat e pazbardhura nga prokuroria emra të njohur të Partisë Socialiste, përfshirë edhe atë të Taulantit, i njohur si njeriu i punëve të pista të Edi Ramës.

Qytetarët kanë dëgjuar me veshët e tyre mes bisedave të dëshmitarit të sajuar dhe drejtorit të policisë së Fierit se pas gjithë kësaj historie qëndron një shef i madh, i cili koordinon zbatimin e skemës kundër opozitës për të mbuluar të vërtetën e narkoshtetit.

Të gjitha këto janë fakte të përdorimit të shtetit, nga policia, tek prokuroria dhe shërbimi sekret i fabrikimit të një dëshmitari të blerë me para për ta përdorur kundër opozitës.

Pushtetin për të përdorur të gjithë këto institucione në Shqipëri e ka vetëm një njëri. Ai quhet Edi Rama, pa largimin e të cilit në Shqipëri nuk do të ketë paqe sociale! /CNA.al

Aktualitet

“Ne jemi gati, por a jeni edhe ju”/ Deputeti i ri sfidon mazhorancën

Publikuar

-

By

Deputeti demokrat Korab Lita, gjatë fjalës së tij sot në seancën plenare, ka folur për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Nga foltorja e Kuvendit, Lita u shpreh se deputetët e rinj të opozitës parlamentare, janë gati të votojnë Reformën Zgjedhore, por  pyetja sipas tij është nëse janë gati për këtë edhe deputetë e mazhorancës.

“Shqipëria është  i vetmi vend ku bëhen pazare politike. Është vendi, ku kryetari i partisë uzurpon të gjitha pushtetet.

Jam i sigurtë se të gjithë deputetët e opozitës parlamentare janë gati të votojnë ndryshimet në Kodin Zgjehdor, por a jeni gati ju të mazhorancës”-tha Korab Lita.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike drejt zgjedhjeve/ Olli iu përgjigjet “dhëmb për dhëmb” kritikëve

Gjithashtu ai vuri theksin te problematikat me të cilat përballet media, ndërsa u shpreh se uzurpimi i saj nga pushteti tashmë është ndërkombëtarizuar.

“Raporti i Gazetarëve pa Kufij, tregoi se tashmë uzurpimi i media nga pushteti tashmë është ndërkombëtarizuar. Përgjegjës për këtë është kryeministri Rama.

Gazetarët pa kufij treguan atë që mediat shqiptare nuk mund ta thonë . Media në Shqipëri është nën thundrën e diktatit të pushtetit. Kanë vetëm dy zgjidhje, ose t’ju bindëen ose të falimentojnë”-u shpreh Korab Lita.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lojtarët e Man. City e kanë të ndaluar të shohin TV dhe të lexojnë/ Ja cila është arsyeja

Publikuar

-

Fitorja në derbi e Manchester City ishte e nevojshme për t’u rikthyer në krye të Premier League, me të njëjtin numër ndeshjesh sa “Reds”.

Diferenca është vetëm një pikë, por kaq mjafton për ta mbrojtur kurorën nga të besuarit e Pep Guardiolës, në fund. Natyrisht, trajneri katalanas e di mirë se nevojitet përqendrim maksimal në metrat e fundit të garës, e cila është me “fotofinish”.

Duke folur për BBC, iu bëri apel të tijve: “Mbeten të luhen edhe tri ndeshje, ndaj nuk jemi ende kampionë të Anglisë. Iu kam kërkuar lojtarëve të mi që të mos lexojnë asgjë, të mos shikojnë as televizion.

LEXO EDHE:  Rama kapet mat/ Si po i përvetëson pasuritë publike

Ata vetëm duhet të pushojnë dhe të flenë shumë para ndeshjes së ardhshme me Burnley. Ne e dimë sa e vështirë do të jetë atje, është thelbësore të ruajmë përqendrimin dhe qetësinë. Të dyja palët, ne dhe Liverpool, e meritojmë titullin, por vetëm njëra mund ta fitojë. Skuadra që nuk do t’ia dalë, nuk duhet të ketë keqardhje, sepse ka dhënë gjithçka”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kriminela, vrasës”/ Familjarët e 25-vjeçares protestë para gjykatës

Publikuar

-

By

Familjarët e Rexhina Dovrovës, 25 vjeçares që vdiq pas lidnjes së fëmijës, po protestojën sot para Gjykatës, e cila një ditë më parë la të lirë dy mjekët kardiologun Mehmet Ibaj dhe reanimatorin Niko Thano.

Me pankarta nëpër duar dhe thirrjes që të vendoset drejtësi, familjarët po marshojnë në rrugë, drejt Gjykatës, duke kërkuar që të vendoset drejtësia.

LEXO EDHE:  Rama kapet mat/ Si po i përvetëson pasuritë publike

Familjarët e 25-vjeçares, thërrisnin me zë të lartë fjalët:

“Kriminela, dilini dhe jepini përgjigje”

“Vrasës!”

“Gjykatës, Prokurorë duam Drejtësi!”

“Duam drejtësi!”

“Kush do ti japë gji Aleas”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:49 - 24 Prill, 2019

Pritje vllazërore/ Udhëheqësi komunist Kim Jong Un mbrin në Rusi

Sikurse ishte paralajmëruar, udhëheqësi komunist i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, mbriti në qytetin port të Vladivostokut, në rajonin...

Aktualitet18:30 - 24 Prill, 2019

KQZ nuk çertifikon kandidatët e Listës serbe për zgjedhjet në komunat veriore

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk i certifikoi katër kandidatët e subjektit Lista serbe, për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarët e...

Aktualitet18:22 - 24 Prill, 2019

Gjykata vendos masën e arrestit shtëpiak për 10 gra të kthyera nga Siria

Një gjykatë në Prishtinë vazhdoi të mërkurën dëgjimin e një grupi grash të kthyera nga Siria, nën dyshimet për përfshirjen...

Aktualitet10:28 - 24 Prill, 2019

Luftë kundër dhunës seksuale në rajonet e krizave

Me nismën gjermane Këshilli i Sigurimit të OKB kërkon me një rezolutë që komuniteti botëror të luftojë më ashpër dhunën...

Aktualitet19:04 - 23 Prill, 2019

Rusia do të marrë me qira portin sirian të Tartusit

Medie të të dyja vendeve raportojnë se përfaqësues të qeverisë ruse kanë zhvilluar konsultime me Presidentin Assad për një marrëveshje....

Aktualitet18:32 - 23 Prill, 2019

Kim Jong Un dhe Vladimir Putin takohen të enjten në Vladivostok

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, do të udhëtojë këtë javë drejt qytetit rus të Vladivostokut për një...

Aktualitet18:26 - 23 Prill, 2019

Gratë e kthyera nga Siria nën hetime për përfshirje në terrorizëm

Rënia e grupit militant Shteti Islamik, që dikur kontrollonte mbi 100 mijë kilometra katrorë territor dhe së paku tetë milionë...

Aktualitet09:16 - 23 Prill, 2019

Fitorja e Selenskyjt në Ukrainë/ Shpresa e lindur nga zemërimi

Në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë aktori i komedisë, Volodymyr Selenskyj arriti një rezultat rekord. Pse i besojnë atij kaq shumë...

Aktualitet16:54 - 22 Prill, 2019

Vrau bashkëshorten dhe gruan e djalit/ Zbulohet arsyeja e krimit

Vrasja e trefishtë në lagjen Dardania në Prishtinë ka tronditur vendin. Një burrë ka vrarë gruan e djalit, gruan e...

Aktualitet14:56 - 22 Prill, 2019

Horror në Prishtinë/ Tre të vrarë me armë zjarri 

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur rreth mesditës së sotme në Prishtinë. Policia e Kosovës bën të ditur se tre...

Aktualitet14:42 - 22 Prill, 2019

Zeng Yi në Firenze, Kina në një shkrepje fotografike!

Intervistoi Dr. Dritan Haxhiraj: Prof Rocca, Ju jeni Drejtori i Akademisë së Arteve te Bukura të Firences, kohët e fundit...

Aktualitet14:00 - 22 Prill, 2019

Tragjedia në Sri Lanka/Miliarderi i ASOS humb tre fëmijët e tij

Numri i të vdekurve në sulmet e Sri Lanka është tani në 290, pas një serie shpërthimesh në kishat dhe...

Aktualitet11:23 - 22 Prill, 2019

Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova në balotazh/ Vendosin votat e Rekës

Në Maqedoninë e Veriut u mbajt dje raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale. Në balotazh u kualifikuan dy kandidatët maqedonas....

Aktualitet09:47 - 22 Prill, 2019

Bilanc lufte/ 290 të vdekur, mbi 500 të plagosur  

Ka shkuar në 290 numri i personave që kanë ndëruar jetë, ndërsa 500 të tjerë kanë mbetur të plagosur në...

Aktualitet09:27 - 22 Prill, 2019

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Pendarovski fiton raundin e parë 

Stevo Pendarovski, kandidat i 31 partive në pushtet të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate, është shpallur fitues në raundin e parë...

Aktualitet23:31 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale/ Kandidati Blerim Reka fiton komunat shqiptare

Blerim Reka, kandidati shqiptarë në garën për president të Maqedonisë së Veriut, ka dalë kryesues në shumicën e vendbanimeve shqiptare,...

Aktualitet23:01 - 21 Prill, 2019

Numërohen 70 % e votave/ Mësoni kush e kryeson garën për President i Maqedonisë

Burimet më të fundit nga zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut flasin se janë numëruar rreth 70 % e votave....

Aktualitet22:28 - 21 Prill, 2019

Komediani mposht bisnesmenin, zgjidhet president i Ukrahinës

Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko, përfundimisht e pranoi humbjen, duke i njohur fitoren rivalit të tij në zgjedhje Volodimir...

Aktualitet21:16 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni/ Kandidati shqiptar fiton Gostivarin

Burime nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë Veriore, kanë publikuar në ueb faqen e vet zyrtare rezultatet e para...

Aktualitet20:23 - 21 Prill, 2019

Zgjedhjet presidenciale maqedonase/ Ja pjesëmarrja në komunat me shumicë shqiptare

Shqiptarët janë faktor determinues në përcaktimin e kandidatit fitues të garës për President të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kjo...

Aktualitet20:15 - 21 Prill, 2019

Forcohet aleanca e populistëve para zgjedhjeve europiane

Euroskeptikët bashkojnë forcat para zgjedhjeve europiane. Tani edhe kryetarja e „Bashkimit Kombëtar“ francez, Marine Le Pen iu bashkua aleancës së...

Aktualitet20:11 - 21 Prill, 2019

Edhe sa kohë do të qëndrojë në post Angela Merkel?

Largim i parakohshëm i Merkelit? Për këtë po flitet shumë. Në fokus është vendosur kryetarja e re e CDU-së, Annegret...

Aktualitet20:02 - 21 Prill, 2019

Fitore apo balotazh?/ Përfundon votimi për Presidentin e Maqedonisë së Veriu

 Ndërkohë që konform ligjit zgjedhor, ora 19.00 ka sjellë mbylljen e të gjitha qendrave të votimit, duke i dhenë fund...

Aktualitet18:41 - 21 Prill, 2019

Ukrainë, kandidatët presidencialë në balotazh

Zgjedhësit në Ukrainë u drejtuan sot tek kutitë e votimit për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit. Balotazhi ka...

Aktualitet18:30 - 21 Prill, 2019

Po merrte pjesë në një ceremoni mortore/ Rrihet lideri i opozitës

Lideri opozitar, megjithse mbrohej nga Njësia e Operacioneve Speciale e policia, pasi u mor nga zona ku ndodhej, është dërguar...

Aktualitet16:49 - 21 Prill, 2019

Maqedonia e Veriut në zgjedhje/ Shqiptarët dynden në kutitë e votimit

Në Maqedoninë e Veriut, sot po mbahen zgjedhjet presidenciale. Në garë për të parin e shtetit janë tre kandidatë, Blerim...

Aktualitet16:42 - 21 Prill, 2019

Votimet në Maqedoninë e Veriut/ OSBE vlerëson procesin

“OSBE e ndjek procesin zgjedhor me 250 vëzhgues të sistemuar nëpër tërë vendin, ndërsa procesi deri më tani po zhvillohet...

Aktualitet16:18 - 21 Prill, 2019

Kina “pushton” Europën/ KE pritet të marrë vendimin drastik

Siç shkruan BBC, invesitimet e Kinës po përhapen gjithmonë e më shumë në Europë dhe kjo gjë ka shtuar ankth...

Trending

Read previous post:
Margarita Xhepa feston 85-vjetorin në spital/ Meta i dhuron lule

Aktorja e madhe e skenës shqiptare Margarita Xhepa feston sot 85-vjetorin e lindjes, por fatkeqësisht për shkak të problemeve shëndetësore,...

Close