Connect with Us

Zbulohen kandidatët e Bashës për Durrësin/ Largimi Dakos, shton kandidatët e opozitës

Aktualitet

Zbulohen kandidatët e Bashës për Durrësin/ Largimi Dakos, shton kandidatët e opozitës

Publikuar

-

basha thur poezi

Durrësi pritet të jetë beteja e opozitës për të treguar se zgjedhjet e vitit 2017 i janë vjedhur nga banditë lidhur me politikën dhe blerja e votës.

Pas Edi Ramës që shkoi në qytetin bregdetar të premten, dje Lulzim Basha shkoi në Durrës duke fluturuar si fëmijët pasi pa 30 makina me flamuj të PD.

Në fakt Durrësi është një nga zonat më të nxehta politike. Basha ka zbrazur çdo akuzë ndaj Vangjush Dakos i cili duket një kockë e force elektorale për PD.

Mos rikonfirmimi nga kryeministri i kandidaturës së Vangjush Dakos ( lexo ketu ) dhe dalja e disa emrave të rinj ka bërë që Basha të ngjallë shpresat për Durrësin, që duket se është pazxari i tij për të hyrë në zgjedhjet lokale. Rama vështirë se e fal. Zërat nga korridoret e politikës thonë se Basha kërkon në tavolinë bashkinë e Durrësit si dhe ato që ka tashmë opozita. Socialistët duket se e kanë refuzuar këtë marrëveshje, por kreu u PD po ecën shpejt me Durrësin.

Ajo që pamë në fundjavë ishte fushatë zgjedhore, shkon Rama menjëherë pas tij Basha, njëri sulmon tjetrin, njeri premton, e tjetri premton e ironizon apo lëshon batuda.

Basha ndërkohë ka tashmë katër emra për Durrësin në tavoilinë dhe pritet që të vendosë ndërmjet tyre.

Gazmend Oketa ne zgjedhjet e vitit 2017 në mbeshtetje të Vangjush Dakos

Gazmend Oketa, ish ministër i  PD, më pas themelues i FRD dhe kryetar i saj me Bamir Topin, u tërhoq nga politika disa kohë më parë po u rikthye në fund të vitit të kaluar nga Lulzim Basha si antar i Këshillit Kombëtar të PD, ai është një nga emrat kryesorë në garë për Durrësin. Me emrin e tij Luli kërkon të luajë gjoja me bashkimin e PD dhe rikthimin e figurave të larguara. Por Oketa nuk duket të jetë në kuotat e dikurshme. Në zgjedhjet e 2015 dhe 2017 ai ka dalë në fushatë krah socialistëve.

 

Emri i dytë në garë është Igli Cara ish-kreu i PD Dirrës, ish deputetet , aktualisht antar i këshillit kombëtar të PD, njihet si një nga mbështetësit kryesorë të ish-deputetit të ndjerë Sokol Olldashi. Cara ishte një nga krerët e degëve që u përplas ashpër me Berishën, gjatë zgjedhjeve të brenda PD

LEXO EDHE:  I vunë thikën në fyt studentëve dhe i morën 800 euro/ Kapet një nga autorët
Igli Cara

në Korrik 2013. Ai ka ruajtur një profil politik të fortë kundër qeverisë dhe me Lulzi

m

Bashën për luftën e tij në PD kundër kritikëve. Levizja për Ringritjen e PD hapat e saj të para i hodhi nga Durrësi.

 

Ardian-Muka,-Fahri-Balliu-pazare, zgjedhjet, PD, Durres
Ardian Muka-Fahri Balliu

Ardian Muka është një biznesmen i cili mbështetët nga kreu i deges të PD, Durrës Ferdinand Xhaferraj, njëriu që do rregulloonte cilësinë e diellit dhe rërës në Durrës. X

haferaj luan pro Mukës duke mbështetur në fakt një kandidaturë të dalë nga xhepi i Fahri Ballit dhe Genc Pollos.

Muka duket të jetë kandidat klientele.

 

 

Oerd Bylykbashi

Oerd Bylykbashi, bashkëkryetari i reformës zgjedhore, një nga emrat kryesorë të opozitës në të gjitha hapat e saj për çështjet ligjore dhe kushtetuese. Bylykbashi drejtoi degën e PD Durrës, për një periudhe por më pas dha dorëheqjen. Lulzim Basha në pamundësi për të zhvilluar zgjedhje në këtë degë, emëroi Ferdinand Xhaferrajn. Bylykbashi është një potencial i rëndësishëm për PD dhe një emër kryesor për bashkinë e Durrësit nga opozita.

 

I fundit, por jo më i parëndësishmi është Agron Duka, pëkundrazi është potenciali më i fortë në

Agron duka kryetar i partise agrare ambjentaliste
Agron Duka kreu i PAA

duart e PD, për shkak të faktit se ka disa mijëra vota personale në Durrës majtas e djathtas. Kreu i PAA, aleat i Lulzim Bashës si cili ngeli jashtë parlamentit në 2017, I vetmi që nuk mundi të hynte nga aleatët. Duka është një kandidaturë mjaft e rëndësishme jo vetëm për profilin e tij si biznesmen, por edhe si një emër që merr vota përtej uniformes blu të opozitës e bërë me ca pika të kuqe komunistësh nga LSI. Duka me flamurin e tij të gjelbër është një rrezik i vërtetë për socialistët pas e ka dalë nga gjiri i tyre. Me largimin e mundshëm të Dakos nga rikandidimi, Agron Duka mund të garantojë një fitore për opozitën në bashkinë e Durrësit./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  I humb durimi deputetit të PS/Ironizon hapur ministrat e Bashës: Janë bërë si ato plakat

LEXO EDHE:  I vunë thikën në fyt studentëve dhe i morën 800 euro/ Kapet një nga autorët

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  SHBA “shuplakë” Ramës: Të zhgënjyer nga gjuha e përdorur në Kosovë…

LEXO EDHE:  SHBA "shuplakë" Ramës: Të zhgënjyer nga gjuha e përdorur në Kosovë...

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: