Connect with Us

Spartak Ngjela: Nëse Basha ikën nga PD-ja, Rama rri në pushtet vetëm 3 muaj

Aktualitet

Spartak Ngjela: Nëse Basha ikën nga PD-ja, Rama rri në pushtet vetëm 3 muaj

Publikuar

-

Avokati i njohur Spartak Ngjela, ka komentuar gjendjen aktuale të Partisë Demokratike dhe opozitës në vend.

Sipas Ngjelës nëse PD-ja ndryshon lidershipin e saj, atëherë Rama rri në pushtet vetëm 3 muaj.

Më tej shton se Berisha i ka dhënë provat se ka dështuar edhe më herët dhe nëse qëndron në lidershipin e PD-së kjo parti vetëm do të shkatërrohet.

“Ju nuk e keni kuptuar që Rama është e keqja më e vogël për ndërkombëtarët? Sigurisht, kryeministri aktual është e keqja më e vogël. Ai mbahet në pushtet, për shkak se ka një opozitë të dobët dhe të mbuluar nga korrupsioni deri në grykë. Kjo e ndihmon jashtëzakonisht Ramën. Nëse PD vendos të ndryshojë Bashën, të shkatërrojë Berishën dhe grupin e tij, vjen në pushtet për 3 muaj. E rrëzon Ramën për kaq kohë.

Berisha ka dhënë prova se ka dështuar edhe më herët. Ai i bëri piramidat, ai e bëri 1997. Ju lutem, nëse Berisha qëndron në lidershipin e PD, kjo parti vetëm do të shkatërrohet. E ka katandisur në ditën më të zezë. Në rast se në PD ka vullnet për të përmbysur lidershipin e saj, atëherë po, vijnë menjëherë për pak muaj në pushtet. Sepse kështu siç janë, nuk i duan as amerikanët”,- u shpreh Ngjela, i ftuar në emisionin “Kjo javë” në “News 24”,

LEXO EDHE:  Ku do të kandidojë Sali Berisha?/ Ish kryeministri jep përgjigjen e papritur

Sipas tij, politikanët që kanë qënduar për shumë gjatë në politikë duhet të përgatiten sepse mbajnë mbi kurriz akuza të forta për korrupsion.

“Këta të opozitës, por edhe Rama sigurisht duhet që të përgatiten, të marrin avokatë të mëdhenj në Europë, me potencë, me influencë, që t’i mbrojnë. Kjo sepse kanë mbi kurriz krime dhe korrupsion mbi shqiptarët. Këta nuk e duan Amerikën. A e keni parë si dalin në rrugë dhe thonë ‘E duam Shqipërinë si Europa’. Kë gënjejnë këta. Opozita ka lidhje me rusët, me financimet e tyre. Amerikën do gënjejnë këta. Nuk gënjehet Amerika, jo”,- tha avokat Ngjela. /CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Kur do të thirret Gazment Bardhi në Prokurori

Publikuar

-

Nga

Dje Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ rrëzoi  në bllok  kërkest ankimuese të PD dhe LSI për të marrë prova shtesë nga institucione të ndryshme, përmes së cilave, mund të konfirmonin pretendimet e tyre për masakër elektorale.

Nga 19 kërkesa të PD, KAS pranoi vetëm verifikimin e të dhënave për shenjat e gishtërinjve të votuesve nga Gjirokastra

Pas këtij vendimi, ka ardhur reagimi i sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, Gazmend Bardhi, i cili ka sulmuar KAS –in.

KAS bëhet palë me pushtetin për blerjen e zgjedhjeve. Ky është një akt i përsëritur, kur shërbëtorët e Ramës u heqin shqiptarëve të drejtën për një proces të ndershëm zgjedhor. KAS faktohet si bashkëautor i masakrës elektorale të 25 Prillit”, shprehej Bardhi në rrjete sociale.

Gazment Bardhi del tashmë dhe bën deklarata të tilla, duke harruar se si e përgjaku Elbasanin, një javë para zgjedhjeve të 25 Prillit.

Pavarësisht, se nuk ishte ai drejtpërdrejt që derdhi plumba mbi Pjerin Xhuvanin, përgjegjësia nuk e amniston.

Ishte Gazment Bardhi që kishte punësuar grupe ish-policësh të armatosur. Ishte Gazment Bardhi që kundërligjshëm kishte formuar një polici të armatosur, duke i nxjerrë në rrugët e Elbasanit.

Dhe përfundimin e panë të gjithë. Gazment Bardhi la pas vetes terror dhe një viktimë.

Gazment Bardhi që sot kërkon llogari dhe pretendon se janë manipuluar votat, duhej të ishte vetë duke dhënë llogari.

Në një vend normal, ku drejtësia do të funksiononte Gazment Bardhi, duhej të ishte në pranga dhe të jepte llogari para drejtësisë.

LEXO EDHE:  Ku do të kandidojë Sali Berisha?/ Ish kryeministri jep përgjigjen e papritur

LEXO EDHE:  Audio-përgjimi “Babale”/ Bolino: PD-ja e ka ngrënë

Bardhi me të ashtuqujaturat “Struktura për Mbrojtjen e Votës”, mbolli një viktimë dhe mbylli një tjetër familje nga  frika e hakmarrjes.

Arbër Papleka, autori i dyshuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanin është shprehur në Gjykatë, se është shumë i shqetësuar dhe se nuk di asgjë për fëmijët e tij.

 “Duke qenë në kushtet e ndalimit dhe nuk kam dijeni se në ç’rrethana ndodhet familja ime dhe katër fëmijët që unë kam për këto arsye unë nuk jam i qetë për të dhënë shpjegime në këto momente”, ka thënë Papleka në seancën gjyqësore të 26 Prillit 2021.

Ndërkohë Gazment Bardhi, pasi mbaruan zgjedhjet, ka lënë Elbasanin ku mbolli vdekje dhe është kthyer në Tiranë, sikur mos  të kishte ndodhur asgjë.

Nxitësi i dyshuar për dhunë apo vrasje nuk mund të lihet i lirë dhe të mos japë llogari para drejtësisë.

Gazment Bardhi duhej të  jepte llogari se si formoi në kundërshtim me çdo ligj një grup të armatosur me ish-ushtarakë.

Ndryshe nga një forcë e rregullt policie private, struktura e Mbrojtjes së Votës e krijuar nga PD, s’ është gjë tjetër veçse  një organizëm i paligjshëm që ka punësuar ish-policë që lëviznin të armatosur, pa asnjë rregull dhe pa asnjë kod.

Në këto rrethana, Gazment Bardhi  nuk mund të dalë sot e të flasë për manipulim të procesit zgjedhor, kur mbi të rëndon një vrasje, edhe pse ai vetë nuk ka qenë personi që ka shkrepur armën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Festa e Fitër Bajramit/ Ambasada e SHBA urim për besimtarët myslimanë

Publikuar

-

Nga

Fillimi zyrtarisht i fushatës/ Reagimi i fortë i ambasadës amerikane

Ambasada e SHBA-së në Shqipëri ka uruar besimtarët myslimanë në festën e Fitër Bajramit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ambasada shkruan se kjo festë shënon kulmin e Ramazanit . Më tej theksohet se teksa e gjithë bota përballet e me sfidën e pandemisë së COVID, ka shpresë që ky vit të sjellë shëndet të mirë dhe gëzim në familjet e të gjithëve.

“Në emër të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, dërgojmë urimet më të mira të gjithë atyre që festojnë sot Fiter Bajramin. Kjo festë shënon kulmin e Ramazanit, një muaj në të cilin shumë përjetojnë domethënie, perceptim dhe frymëzim nëpërmjet agjërimit, lutjes dhe bamirësisë.
Ndërsa e gjithë bota është bashkuar në përballjen me sfidën e COVID-19, ne shpresojmë dhe urojmë që ky vit të sjellë shëndet të mirë dhe gëzim në familjet e të gjithëve! Gëzuar Bajramin!”, thuhet në postimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tritan Shehu ja shtron me të ngrënë e me të pirë/ Falenderon udhërrëfyesit e tij në fushatën elektorale

Publikuar

-

Nga

Tritan Shehu, i cili fitoi mandatin e dpeutetit nën logon e PD në Gjirokastër ka zhvilluar një takim me të rinjtë e FRPD në këtë qark.

Në disa foto të publikuara nga vetë ai, duket se Shehu ja ka shtruar me të ngrënë e me të pirë së bashku me të rinjtë. Ai ka shprehur falenderim ndaj të rinjvë për të cilët thotë se u bënë udhërrëfyes në fushatën elektorale.

“Mbreme ne Gjirokaster me FRPD e deges dhe te Qarkut. Nje falenderim i pakufishem per keta te rinj e te reja te talentar, plot vizion e energji, dashuri e perkushtim te thelle per zhvillimin e te nesermen, me nje shpirt europian e Perendimor, qe shpesh u bene per mua udherefyes ne ate fushate elektorale.
Realisht kam ngelur i mahnitur nga vlerat e tyre, qartesia e mendimit, guximi e trasparenca, qe manifestonin ne cdo veprim te tyre. Me te rinj te tille Shqiperia nuk do te humbe kurre!”, shkruan Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE