LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti i DASH/ Korrupsion në të gjitha nivelet e qeverisjes

29 Mars 2019, 11:50, Aktualitet CNA
Raporti i DASH/ Korrupsion në të gjitha nivelet e qeverisjes

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka reaguar ashpër në lidhje me raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për Shqipërinë.

Luan Rama në një deklaratë për mediat tha se është paradoksale, që ky raport publikohet pikërish në 10-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, e cila sikurse theksoi ai ishte një arritje historike.

?Shqipëria në NATO është një arritje historike, por është paradoksale që edhe raporti më i fundit i DASH vazhdon ta ketë Shqipërinë në qëndër të fokusit për dukuri negative dhe të patolerueshme.

I patolerueshëm është fakti se, raporti evidenton se korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisë e kufizon luftën kundër narkotrafik?-tha Luan Rama.

Më tej, ai theksoi se raporti i DASH nxjerr në pah faktin se sipas tij, korrupsioni qeveritar nxit pandëshkueshmërinë.

?Raporti evidenton se korrupsioni qeveritar nxit trafikantët të veprojnë, pa i ndëshkuar.?-tha ai.

Gjithashtu përgjegjëse për realitetin kriminal sipas tij është qeveria aktuale, e cila sikurse theksoi Luan Rama akuzohet drejtpërdrejt nga DASH.

?Përgjegjësitë për realitetin kriminal bien mbi qeverinë, që është produkt i një veprimtarie kriminale që lidhet me blerjen e votave në 2017. Këto nuk kanë tregues tjetër veçse këto akuza të drejtpërdrejta që vinë nga DASH.?-u shpreh Luan Rama./ CNA.al

DASH: Shqipëria, bazë operacionesh për krimin e organizuar

Lajmet e fundit nga