Connect with Us

“Pandeli Majko i maskuar si Ndriu”/ Profesori i njohur i nxjerr “bojën” Ramës

Aktualitet

“Pandeli Majko i maskuar si Ndriu”/ Profesori i njohur i nxjerr “bojën” Ramës

Publikuar

-

Profesori i njohur, Agron Gjekmarkaj ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, pasi ky i fundit ditën e djeshme tha se në të gjitha degët e universiteteve të Shqipërisë do të futet lënda e gjuhës shqipe.

Në një “Opinion” të publikuar në gazetën “Panorama”, ka ironizuar kryeministrin Rama, të cilin e cilëson edhe me fjalët si “kryelëronjësi i gjuhës shqipe”.

“Pas disa vitesh kuptoi që problemi është tek shqipja.

Ajo në këtë prapambetje nuk arrin ti përcjelle mesazhet, kumtet, sukseset e tija personale dhe ato te rilindjes !

Ndonëse populli i ka ikur mbase falë edhe këtij keqkuptimi sëpaku le të mësojnë gjuhën e Naimit e Fishtes, arushat e malit dhe gargujt e fushës! “-shkruan Gjekmarkaj.

Më tej, ndërsa vijon ironinë e tij, Gjekmarkaj shkruan se “Mori tunxhin me vetë ,Taulantin, dhe ngjiti monopatet me sytë katër mos Pandeli Majko i maskur si Ndriu te filmi “Udha e shkronjave” i jep në ndonjë të shtyrë dhe e gjuan në ndonjë përroskë!”

Shkrimi i plotë i Gjekmarkajt:

Kushtrim, kushtrim vikati kryelëronjësi i gjuhës shqipe ! Ai si Gjon Buzuku në motin e largët 1555 tha , gjuha shqype po bdaret e bastardhonet !  Edi Rama që nënkuptohet sapo themi kryelëronjesi pasi i ka realizuar anembanë të gjitha premtimet dy vite para afatit lëshoi mandanë për të ndrequr e meremetuar të dlirtën gjuhë, por si i ambli fllad i verës ! Pas disa vitesh kuptoi që problemi është tek shqipja.

Ajo në këtë prapambetje nuk arrin ti përcjelle mesazhet, kumtet, sukseset e tija personale dhe ato te rilindjes !

Ndonëse populli i ka ikur mbase falë edhe këtij keqkuptimi sëpaku le të mësojnë gjuhën e Naimit e Fishtes, arushat e malit dhe gargujt e fushës!

Dje ai mbërtheu në parmendë buajt dhe qetë  e komunikimit gjeniun faqekuq Gent dhe Ulsi Manjën e mprehu plorin dhe i hyri djerrinës nga ku dilnin shkronjat e Dhaskal Todrit, vargjet e Naimit me diell e hënë të gëzuar e shumë të tjera bukuri arbërore!

Dje ai pasi rilindi shtetin, demokracinë, ekonominë, arsimin, kulturën, namuzqarinë kombëtare vendosi të rilindë Gjuhën duke venduar e urdhëruar që ajo te kellaset nder Universitete që studentet ti latojnë e prarojnë mendimet me avetarin e dhe shkronjën e rilindjes se re!

Pasi lëroi fushat u pa të ngarkonte mushqit plot me arka , rrasur në to shkronjat e reja të ardhura nga kasabatë e Alemanjës!

LEXO EDHE:  “Le të më gjej një fakt Rama”/ Gjetan Gjetani ‘plas bombën’ pas shkarkimit

Mori tunxhin me vetë ,Taulantin, dhe ngjiti monopatet me sytë katër mos Pandeli Majko i maskur si Ndriu te filmi “Udha e shkronjave” i jep në ndonjë të shtyrë dhe e gjuan në ndonjë përroskë!

Kjo dite do të shënohet në kujtësin kombiarë njësoj si “Formula e pagëzimit”, Kuvendi i Arbërit”, “Kongresi i Manastirit” , “Komisia letërare”, “Kongresi i Drejtshkrimit” me epërsinë që i jep moderniteti për tu përsosur! Gjuha e re do këtë tekstet e veta! “Kurbani” do të zëvendësojë “Mesharin” , “Doktrinën e Krishtere”, “Ritualin Roman” ! Dhaskenjtë e Dhaskalicat që në kongres njëzëri sokëllinë ay ay ay ay e dashuron mëmëdhënë dhe gjuhen do të bëjnë gramatike e sintakse!

Fjalimet e tyrë medoemos për nga spikama dhe rëndesa , zulma e madhështia duhet të zëvendësojnë librat e Kadaresë, Camajt , Pllumit etj ! Ne mos mjaftofshin dhe uri e studenteve për dije do jetë qamet e madhe të gërmohet në kohe dhe të nxirren enciklikat e vitit 2009 , sidomos ajo për bujqësinë të këput shpirtin me fushat e begata e malet e larta që Kryelëronjesi i ka ndërmend ditë e natë! Edhe ajo për kulturën nuk rri me poshtë me kënge amani e zamani, me dajre të cilës i ra vetë ay në autobuz ! Atë mund ta çkoqisin Besa dhe Elisa teksa bëjnë karabina paktin për Universitenë!

Nga vetja mund të shtojnë nder seminare statuset që nomatisin në Facebook!

Ndoshta këto ditë do sajonte edhe dekorata e lartë “bekimi i kryeleronjesit” me propozim të “opozitës” se re nëse Parlamenti punon në paqe nga të nëmurat protesta opozitare!

Ajo një ditë do t’u varet ai medaljon  mbi gjokset  plot gufim te ligjshëm krenarie  për rijetëzimin që po u bënët shkrolave të gjuhës tënë ! Bëna hallall e kabull o Kryeleronjes nëse nuk e kemi kuptuar bash si duhet nismën tende të re, dhe nuk mbajtem gojën mbyllur kur nuk kishim ndonjë gjë për të thënë në lartesinë e shqipes së kongresit po helbete ende drite e diturisë së rilindjes tatë përpara nuk na ka shpjerë neve këndej nga filologjiku! Ndërkohe populli këndon – gjuha shqipe sa e mirë sa e ëmbël sa e dlirë , Edi Rama sa i mirë! Afërim, Afërim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Foto-Tirana digjet për ujë/ Kur Veliaj protestonte kundër Nanos dhe Ramës

LEXO EDHE:  Fake News i Syrit të Çimit/ A do ta japë dorëheqjen Nikolla?

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  I arrestuan dy djemtë për gjobëvënie/ I ati: Sulm politik nga Rama!

LEXO EDHE:  Fake News i Syrit të Çimit/ A do ta japë dorëheqjen Nikolla?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: