Connect with Us

Kush qëndron pas Lulzim Bashës?/ Lobim kundër ambasadores anti-ruse

Aktualitet

Kush qëndron pas Lulzim Bashës?/ Lobim kundër ambasadores anti-ruse

Publikuar

-

Sot, një tjetër skandal i ka plasur kryetarit të Republikës së Re, Lulzim Basha. Bëhet fjalë për një fakt që lidhet me një tjetër lobim në SHBA.

Këtë herë jo për të promovuar kulturën apo demokracinë e Shqipërisë, me para nga kompani ruse offshore, por për ambasadoren amerikane Kathleen Ann Kavalec,  të emëruar nga Presidenti Donald Trump, e cila u bllokua në Senat.

Skandali ka të bëjë me një pagesë 40 mijë dollarë nga një kompani lobuese, e cila ka  kontaktuar senatorë dhe Departamentin e Shtetit për të frenuar emërimin e ambasadores.

Kathleen Ann Kavalec, njihej si një njeri me gati  30 vjet eksperiencë në çështjet e Rusisë. Pra, thënë më qartë një anti-ruse e vërtetë ishte përcaktuar nga Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti i Shtetit, si ambasadore në Tiranë.

Por, profili antirus i Ann Kavalec, duket se nuk i ka pëlqyer Lulzim Bashës. Ndaj, ai ka ndërhyrë duke lobuar që ajo të bllokohet dhe kështu ka ndodhur.

Lulzim Basha pas pagesës prej 1 milion 25 mijë dollarë në një kompani lobuese  në Departamentin e Shtetit dhe  tek Presidenti Trump, ka bërë një tjetër hap.  Ai ka lobuar me 40 mijë dollarë për të ndaluar ardhjen e ambasadores anti-ruse në Tiranë.

Pra,  në rastin e parë janë para rreth 1 milion e 25 mijë dollarë, para të paguara nga kompani ruse në ofshore për të lobuar me DASH dhe me Presidentin Trump, kurse tashmë janë 40 mijë dollarë për të lobuar kundër një ambasadoreje anti-ruse që do të vinte në Tiranë.

Basha nuk ka hequr dorë nga lobimet, por këtë radhë ka lobuar kundër një njohësejë të çështjeve të Rusisë, në Evropë dhe Ballkan.

Është e disata herë, ndoshta e rastësishme krejt, por që dalin çështje, të cilat e lidhin Lulzim Bashën me rusët.

LEXO EDHE:  Basha kerkon qeveri tranzitore/ Ska zgjedhje me Ramen kryeminister

Në rastin e parë, paratë e paguara nga kompania në ofshore me pronarë  rus, dhe në rastin e dytë një lobim i drejtpërdrejtë me 40 mijë dollarë për të ndaluar një ambasadore anti-ruse në Tiranë.

Pyetjet  që shtrohen janë: Kush qëndron pas Lulzim Bashës?

Përtej Sali Berishës që e ka zgjedhur kryetar të PD, kush  është ai që lobon me Lulzimin kundër një ambasadoreje që do të ndalte influencën e madhe ruse që ka filluar të vijë në Ballkan dhe për pasojë edhe në Shqipëri? Kush e paguan kreun e Republikës së Re të kthejë PD nga një forcë pro amerikane në një parti që lobon me para nga kompani offshore ruse?

Këto janë dy pyetjet kryesore që lindin  pasi bashkojmë faktet e pakontestueshme, të cilat janë një lobim me para ruse për DASH dhe  foton me Presidentin Trump dhe një lobim  tjetër për të penguar ardhjen në Tiranë të ambasadores anti-ruse Tiranë, Kathleen Ann Kavalec.

Gjithashtu këto dy pyetje duan përgjigje nga Lulzim Basha, i cili  ka dhe dy pyetje të tjera pa përgjigje, në lidhje me lobimet që ka bërë në DASH.

Gjithsesi, duket se ditë pas dite, faktet dhe detajet po na tregojnë se Lulzim Basha nuk është një lider perëndimor, ashtu siç e duan demokratët dhe shqiptarët por një vegël e dyshimtë me lidhje të forta me qarqet ruse.

Ai është një politikan që sadopak ta gërmosh i dalin pagesa me rusë, me lobime kundër influencës së fortë amerikane në Tiranë dhe në Rusi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi flet për marrëdhënien me Bashën/ “Mbajti Ramën në pushtet, akuzat e mia për të vazhdojnë”

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi flet për marrëdhënien me Bashën/ “Mbajti Ramën në pushtet, akuzat e mia për të vazhdojnë”

Kryetarja e Lëvizjes socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka folur për marrëdhënien me Partinë Demokratike me të cilën ajo ka firmosur një marrëveshje për bashkëqeverisje.

“Ne kemi qenë për taksën e sheshtë 10 % dhe Partia Demokratike ishte për 9% dhe u dakordësuam për numrin 9. Ndërkohë që për të gjitha këto 5 prioritete, për të cilat ne i kemi quajtur të qarta që janë 5 prioritete të panegociueshme, normalisht që janë të realizueshme dhe nuk kanë asnjë lloj përplasjeje me angazhimet e Partisë Demokratike. Ashtu sikurse, edhe në marrëveshjen e 1 marsit që ne kemi firmosur me Partinë Demokratike, janë edhe 13 pika të tjera, për të cilat ne jemi angazhuar bashkarisht politikisht të dy kryetarët e partive në emër të forcave politike që ne përfaqësojmë”, tha ajo.

E pyetur në lidhje me akuzat ndaj njëri-tjetrit, duke rikujtuar ato të vitit 2017 dhe kalimin në bashkëpunim ajo tha:

Akuzat e mia për zotin Basha vazhdojnë të jenë përsa i përket marrëveshjes së 2017-s dhe e dimë, ne jemi koshient që, në qoftë se LSI e solli Edi Ramën në 2013-n në pushtet me idenë që ishte koha e tij, sepse në fund të fundit ishte kryetari i Partisë Socialiste dhe i takonte Partisë Socialiste të drejtonte në atë kohë, në 2017-n ishte zoti Basha që e mbajti zotin Rama kryeministër, kështu që, qoftë LSI-ja apo qoftë PD-ja me djegien e mandateve i vunë vizën një lloj bashkëpunimi politik, që në shumicën e rasteve bashkëpunimi politik edhe për shkak të kulturës evropiane apo edhe të kulturës së politikës ndërkombëtare në vendet e zhvilluara, bashkëpunimi politik është një domosdoshmëri e cila e çon zhvillimin përpara.

Por, në Shqipëri, gjithmonë, bashkëpunimi midis forcave politike apo edhe e stabilitetit politik që mua me thënë të drejtën më ka krijuar pak skepticizëm kur ne flasim për stabilitet politik. Kam kuptuar që në tranzicion stabiliteti politik nuk është stabilitet politik./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Gazetari akuza per zgjedhjen e kryesise te PD/ U votua, por nuk numerua

LEXO EDHE:  "Fermeri ka shumë vështirësi”/ Basha premton nga Kukësi: Do jem në krahun tuaj

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Atentati ka ndodhur në sy të policisë”/ Klodiana Lala jep detaje të reja, ngre dyshime për PD

Publikuar

-

Nga

“Atentati ka ndodhur në sy të policisë”/ Klodiana Lala jep detaje të reja, ngre dyshime për PD

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Elbasan, ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani.

Gazetarja Klodiana Lala ka treguar të tjera detaje nga ngjarja që ka ndodhur para syve të policisë.

Pjerin Xhuvani që ndërroi jetë sot është proceduar dhe arrestuar disa herë për vepra të ndryshme penale.

Mbetet e dyshimtë se përse PD kishte sinjalizuar policinë për një mjet pa targa, persona nga Partia Demokratike kishte bllokuar automjetin e Pjerin Xhuvanit, duke vepruar me vetëgjyqësi, ndërkohë gjithçka mund t’i tregohej policisë.

LEXO EDHE:  Përgjimet e antimafies italiane/ Balla e kalon topin në fushën e Bashës

LEXO EDHE:  Gazetari akuza per zgjedhjen e kryesise te PD/ U votua, por nuk numerua

Sapo janë nxjerrë armët, ka ardhur efektivja e policisë që mbeti e plagosur.

Ngjarja ka ndodhur në sytë e policisë. Efektivja Xhensila Sota pritet të japë dëshminë e saj. Policia ka sekuestruar pamjet filmike./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tabaku takon themelues të PD/ “Të gjithë janë bërë bashkë për ndryshimin”

Publikuar

-

Nga

Kandidatja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka zhvilluar një takim  në Qytetin Studenti me themelues të Partisë Demokratike, studentë të Dhjetorit 1990, intelektualë dhe  pedagogë. Një bashkim i të gjithë brezave në Partinë Demokratike, e konsideroi Tabaku në frymën e ndryshimit që po vjen për vendin.

“Unë dua që ta kemi në formë bashkëbisedimi dhe më shumë t’u dëgjoj sesa të flasim ne, më shumë t’u dëgjoj edhe për pas 25. Unë mund të marr vetëm një angazhim nga ana ime dhe një obligim dhe një detyrim nga ana ime. Mbështetja që ne mund t’i japim arsimit në përgjithësi së pari dhe së dyti intelektualëve në veçanti”, u shpreh Tabaku.

Kandidatja e PD-së u shpreh se pas 25 Prillit nuk do të ndodhë asgjë tjetër përsa I përket pandemisë, vaksinimit por vetëm do të ikë kryeministri Edi Rama.

“Thonë që nuk do vazhdojë vaksinimi, do hiqen nga puna, nuk do jenë më nesër në administratë publike, presione nga më të ndryshmet që ndoshta unë nuk i kisha konceptuar kurrë që mund t’i bënte dhe një administratë publike, në një nivel që ka kaluar përtej çdo limiti që ka përdorur çdo forcë politike që ka qenë në pushtet. Pandemia na ndihmoi që të kemi një komunikim miqësor me njerëzit, pra i flasim, bashkëbisedojmë në sy, i sigurojmë që këtu do jemi, pas 25 prillit nuk do ndodhë asgjë e keqe, thjesht do ikë Edi Rama.

Po ndërrohet pushteti e thanë disa këtu, nuk është rrotacion, është ndërrim pushtetesh dhe unë bësoj që kam mbështetjen dhë bashkëpunimin tuaj që të gjithë bashkë, të bëjmë thirrje për të votuar sa herë dhe sa kohë kemi mundësi. Pjesëmarrja e lartë favorizon opozitën dhe unë për këtë kërkoj mbështetjen tuaj. Të thërrasim për pjesëmarrje të lartë. Unë e kam siguruar administratën publike që kushdo që është në punë, për vite, me integritet, i pakorruptuar do jetë atje nuk do e gjejë asgje e keqe. Do vazhdojë proçesi i rindërtimit edhe më mirë dhe më shpejt sesa është bërë deri tani”, shtoi Tabaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE