Connect with Us

Skafisti i Balilit në liri/ Artan Hoxha tregon se si kryhej trafiku i drogës

Aktualitet

Skafisti i Balilit në liri/ Artan Hoxha tregon se si kryhej trafiku i drogës

Publikuar

-

Gazetari investigativ Artan Hoxha ne nje studio televizive

Gazetari Artan Hoxha pas intervistës së bërë me shtetasin Petro Dalanaj i cili u aarrestua gjatë transportimit të 700 kilogramëve kanabis në një ishull grek, drogë e cila dyshohej se është e urdhëruar nga Klement Balili.

Sipas Hoxhës, ajo çka e bën të rëndësishëm Dalanajn është fakti sepse ai është dëshmitari kyç i akuzave të ngritura mbi Klement Balilin.

“Nga kapja e skafit të Petro Dalanajt në momentin kur droga i kalonte trafikantëve greke. Me datë 8 maj të 2016-tës pas kësaj kapje që kishte mbërritur nga Shqipëria policia greke nxorri një deklaratë se ishte goditur një grup i trafikut ndërkombëtar të drogës.Ajo çka e bën të rëndësishëm dëshmitarin Petro Dalanaj  është fakti se në këto dy vite vetëm janë kryer hetime për Klement Balilin i cili mori nofkën Eskobari i Ballkanit pa u pyetur një dëshmitar kyç”,-tha Hoxha.

Më tej hoxha sqaron se gjatë momentit që ai ka dhënë dëshmine në Greqi nuk ka pasur përkthyes.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha në zyrën e Lulzim Bashës: Ja çfarë i kam kërkuar

“Është marrë dëshmia e Dalanaj nga shteti grek por në këto dëshmi nuk merren përkthyes për të marrë dëshminë fikse pasi Dalanaj nuk e njeh mirë gjuhën greke. Dëshmia e Petro Dalanaj do të ishte mirë të merrej nga autoritetet shqiptare që tu jepte mundësinë autoriteteve të zbardhnin çështjen si dhe të merrnin dëshmitarë të tjerë të përfshirë. Ai ngarkoi 700 kilogram në Sarandë edhe e ka bërë këtë punë vetëm për 5000 euro për shkak të problemeve familjare që kishte. Dalanaj kishte marrë një kredi”,-deklaroi Hoxha në studion e Report Tv./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita bën lëvizjen e radhës

Publikuar

-

Nga

Pas takimit me ambasadorët/ Opozita bën lëvizjen e radhës

Pas takimit me ambasadorët, opozita kërkon thirrjen e mbledhje së Këshillit Politik.

Mësohet se më këtë mbledhje Opozita e Bashkuar do të prezantojë kërkesën për marrjen e ekspertizës së OSBE/ODIHR“Të nderuar kolegë, Në vijim të mbledhjes së ditës së hënë, me qëllim gjetjen e konsensusit për kërkesën e Opozitës së Bashkuar, për marrjen e ekspertizës së OSBE/ODIHR, për çështjet që nuk biem dakord në Këshillin Politik, siç parashikohet edhe në Marrëveshjen e 14 Janarit, kërkojmë: Thirrjen e mbledhjes së Këshillit Politik nesër, e mërkurë, në orën 10:00. Në këtë mbledhje Opozita e Bashkuar do të prezantojë kërkesën për marrjen e ekspertizës së OSBE/ODIHR. Përsa më lart, mbetemi në pritje të konfirmimit tuaj për mbledhjen e ditës së nesërme. Oerd Bylykbashi, Petrit Vasili”, thuhet në njoftimin e opozitës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania pritet të pranojë 1,500 refugjatë nga ishujt grekë

Publikuar

-

Nga

Gjermania pritet të pranojë 1,500 refugjatë nga ishujt grekë

Gjermania planifikon të ofrojë strehim për 1,500 migrantë që aktualisht janë në ishujt grekë, kanë thënë disa burime qeveritare për agjencinë e lajmeve AFP, ndërkohë që çështja e ndjeshme e migrantëve është përfshirë sërish në agjendën politike të Bashkimit Evropian, pasi një zjarr ka shkatërruar një kamp të stërngarkuar të migrantëve në ishullin grek Lesbos.

Rreth 12,000 ish-banorë të kampit Moria në Greqi janë duke jetuar aktualisht në ndërtesa të braktisura, apo rrugë, pasi kampi është shkatërruar më 8 shtator.

Teksa rritet presioni ndaj bllokut evropian për ta bërë punën e tij, Berlini veçse i është bashkuar iniciativës evropiane për të strehuar 400 fëmijë të pashoqëruar të këtij kampi.

Mirëpo përveç 150 fëmijëve tjerë, Gjermania po ashtu planifikon të mirëpresë familjet me fëmijë që tashmë kanë siguruar statusin e refugjatit dhe mund të mos jenë nga kampi Moria, është cituar një plan i miratuar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer.

LEXO EDHE:  Pengmarrja e Jan Prengës/ Artan Hoxha nxjerr intervistën me bosin e kokainës nga burgu i Ekuadorit

LEXO EDHE:  Deklarat bombë e Artan Hoxhës/ Në Bularat erdhën pjestarë të masakrës së 10 prillit ‘94

Ky plan është thënë të jetë krijuar pasi qytetet gjermane i kanë bërë thirrje Berlinit që të bëjë më shumë.Qeveria e Merkelit ka insistuar se duhet të gjendet një zgjidhje evropiane për këtë çështje në vend të individualitetit.

Shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë në Athinë, teksa ka takuar kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, se BE-ja duhet të ofrojë “përgjigje të fuqishme dhe efikase” për problemin e migrimit.

Greqia është duke rritur përpjekjet për të krijuar strehim të përkohshëm, ndërkohë që banorët lokalë janë duke u përgatitur për mbajtje të protestave kundër migrimit.

Të martën, ministria greke për Migrim ka thënë se rreth 800 banorë të kampit Moria janë strehuar në vendbanime të përkohshme në Lesbos.

Prej tyre, 21 kanë rezultuar pozitivë në testet për koronavirus, ka thënë kjo ministri.

LEXO TE PLOTE

Bota

Trump organizon ceremonitë e normalizimit të marrëdhënieve Izrael-Emirate-Bahrein

Publikuar

-

Nga

Presidenti Donald Trump pritet të udhëheqë ceremonitë e nënshkrimit të marrëveshjeve historike diplomatike mes Izraelit dhe dy vendeve arabe të Gjirit që mund të paralajmërojnë një ndryshim dramatik në dinamikat e Lindjes së Mesme dhe t’i japin atij një shtysë përpara për zgjedhjet e nëntorit. Në një ceremoni të martën në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump do të presë më shumë se 700 mysafirë të pranishëm në nënshkrimin e marrëveshjeve mes Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit. Presidenti Trump dhe aleatët e tij shpresojnë se ky rast do të theksojë aftësitë e zotit Trump si paqebërës në kulmin e fushatës së tij për rizgjedhje.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrat e Jashtëm të Emirateve dhe Bahreinit do të nënshkruajnë marrëveshjet para të pranishmëve, mes të cilëve përfaqësues nga trupi diplomatik në Uashington, por edhe personalitete të tjera nga përtej oqeanit. Në ceremoni janë ftuar edhe disa demokratë të Kongresit, të cilët kanë ofruar mbështetje në heshtje për këto marrëveshje.

Përveç marrëveshjeve bilaterale të nënshkruara nga Izraeli, Emiratet e Bashkuara dhe Bahreini, përfaqësuesit e të tre vendeve do të nënshkruajnë një dokument trepalësh, thanë zyrtarët. Marrëveshjet janë quajtur “Marrëveshjet e Abrahamit” për nder të patriarkut të tre feve kryesore monoteiste të botës. Presidenti Trump pritet të nënshkruajë si dëshmitar. Marrëveshjet nuk u japin fund luftërave aktive, por zyrtarizojnë normalizimin e marrëdhënieve tashmë të ngrohta të shtetit hebre me të dy vendet. Ndërsa nuk trajtojnë konfliktin e gjatë izraelo-palestinez, ato mund t’i hapin rrugën një afrimi më të gjerë arabo-izraelit pas dekadash armiqësie.Skeptikët, përfshirë shumë vëzhgues të Lindjes së Mesme, mes tyre analistë, ekspertë dhe ish-zyrtarë, kanë shprehur dyshime në lidhje me ndikimin e marrëveshjeve. Ata thonë se marrëveshjet injorojnë palestinezët, të cilët i kanë refuzuar ato, duke i cilësuar si një thikë pas shpinë nga vendet e tyre partnere arabe.

LEXO EDHE:  Pengmarrja e Jan Prengës/ Artan Hoxha nxjerr intervistën me bosin e kokainës nga burgu i Ekuadorit

LEXO EDHE:  Pengmarrja e Jan Prengës/ Artan Hoxha nxjerr intervistën me bosin e kokainës nga burgu i Ekuadorit

Ish-Nënpresidenti Joe Biden, rivali demokrat i Presidentit Trump, tha se ai mbështet qëndrimet që më shumë vende të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin si përgjigje ndaj një pyetje të bërë se fundmi nga Zëri i Amerikës, por ai shtoi se beson se “Izraeli duhet të jetë i përgatitur të punojë drejt një zgjidhje të sinqertë, me dy shtete” me palestinezët./DW

LEXO TE PLOTE